Peniaze a zákony Aktuálne

Nešikanujeme, tvrdí Ministerstvo

 Kristína Kováčiková   13.12.2013   12

Novela zákona o prídavku na dieťa prinesie rodičom detí starších ako 3 roky novú oznamovaciu povinnosť. Komunikovať s úradom práce o tom, akým spôsobom, kde a kto sa stará o jeho dieťa, bude rodič povinný, až kým dieťa nezačne plniť povinnú školskú dochádzku.

 

Kto sa stará o moje dieťa?

Od februára 2014, kedy novela nadobudne účinnosť, bude oprávnená osoba po dovŕšení troch rokov veku dieťaťa povinná písomne oznámiť Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, akým spôsobom a kde bude zabezpečovaná starostlivosť o dieťa do začiatku plnenia povinnej školskej dochádzky.

Z oznamovacej povinnosti bude mať výnimku oprávnená osoba vtedy, ak starostlivosť o dieťa zabezpečí rodič dieťaťa alebo osoba, ktorej je nezaopatrené dieťa zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia súdu a ak táto osoba poberá materské alebo rodičovský príspevok.

Ako vyplýva z dôvodovej správy k tomuto bodu novely, "návrhom sa vytvárajú podmienky pre terénu prácu úradu práce, sociálnych vecí a rodiny orientovanú na kontrolu plnenia účelu prídavku a príplatku k prídavku a aj na preventívnu činnosť v oblasti sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately."

Aký je zmysel novej oznamovacej povinnosti?

„Oznamovacia povinnosť je len jedno z opatrení, ktoré prijímame v súvislosti s medializovaným prípadom Lucky. Všetky sú súčasťou Stratégie na ochranu detí pred násilím.“ vyjadrila sa Barbora Petrová z rezortu práce, ktorý novelu pripravoval.

„Sme si vedomí, že vyžadovanie nového administratívneho úkonu od rodičov nie je populárne, ale veríme v ich pochopenie, že sa nejedná o snahu šikanovať poctivých rodičov, ale o záujem možnej ochrany zdravia a života detí do budúcna,“ dodáva tiež.

Prečo veková hranica 3-6 rokov?

Podľa Barbory Petrovej „je dlhodobo známe, že práve v období od 3 rokov (koniec rodičovského príspevku) do 6 rokov (povinná školská dochádzka) často chýba zodpovedným inštitúciám (ktorí chránia záujem detí vtedy ak rodičia zlyhávajú) akákoľvek informácia o tom kde/ kto/ a ako je zabezpečená starostlivosť o dieťa. Je to vtedy, ak dieťa dlhodobo nenavštívi lekára, ani nechodí do škôlky....“

Toto obdobie, podľa Barbory Petrovej, je jediným obdobím veku dieťaťa, v ktorom rodič nemá žiadne oznamovacie, alebo iné povinnosti komunikovať s Úradom práce alebo Sociálnou poisťovňou. Preto prináša novela rodičovi po dovŕšení troch rokov veku dieťaťa povinnosť oznámiť spôsob a miesto starostlivosti o dieťa – písomne alebo elektronicky.

„Z obsahu oznámenia musí byť zrejmé akým spôsobom a kde bude zabezpečovaná starostlivosť do začiatku plnenia povinnej školskej dochádzky. Ak v období od prvého oznámenia do začiatku plnenia povinnej školskej dochádzky došlo k zásadnej vecnej alebo časovej zmene v spôsobe a mieste zabezpečenia starostlivosti o dieťa, mala by oprávnená osoba aj túto skutočnosť platiteľovi oznámiť,“ vyplýva zo stanoviska MPSVaR k novelizovanému bodu zákona.

Ako by to malo fungovať v praxi?

Barbora Petrová uviedla, že „úrad bude kontrolovať nahlásenie údajov. Zvýšené kontroly budú najmä v prípadoch, kde spôsob a miesto starostlivosti neboli oznámené a kde by bolo možné objektívne predpokladať neplnenie účelu prídavku na dieťa.

Úrad zvolí spôsob a formu kontroly podľa konkrétnej situácie. Napríklad ak dieťa má navštevovať predškolské zariadenie, úrad môže kontaktovať toto zariadenie, či dieťa pravidelne chodí do zariadenia a pod. Ak rodič nahlási osobnú starostlivosť o dieťa doma, úrad pravdepodobne zvolí kontrolu formou osobnej návštevy v domácnosti.“

Aká sankcia hrozí za nedodržanie povinnosti?

Barbora Petrová: „Zákon č. 600/2003 Z. z. v znení predmetnej novely legislatívne priamo neupravuje prípadnú  sankciu za nesplnenie povinnosti podľa § 14 ods. 2 novely. Nesplnenie tejto povinnosti však môže mať za následok vznik pochybností platiteľa tejto dávky, či prídavok na dieťa plní svoj účel a teda či v konečnom dôsledku sú naďalej splnené podmienky nároku na túto rodinnú dávku.

V takomto prípade platiteľ rozhodne o zastavení výplaty prídavku na dieťa a prešetrí plnenie podmienok nároku. V prípade splnenia nárokových podmienok rozhodne platiteľ o uvoľnení výplaty prídavku na dieťa a jeho doplatení, v opačnom prípade rozhodne o jeho odňatí a prijme ďalšie opatrenia.“

  • Prehľad peňažných dávok pre rodiča

 

Naozaj pomôže táto novela?

Pripomeňme si, že v prípade utýraného dievčatka, ktorého mŕtvolu tri roky ukrývala matka s otčimom v byte bratislavského Ružinova, objavila iba náhodou polícia minulý rok. Dieťa, na ktoré matka poberala rodinné prídavky, nikomu nechýbalo. Nezistilo sa, že po dosiahnutí školopovinného veku nebolo zapísané do školy. Napriek tomu, že sociálni pracovníci mali podnety od susedov, polícia našla mŕtvu Lucku až pri prešetrovaní iného trestného činu. V byte malo žiť aj ďalšie trojročné dieťa, matka bola v čase objavenia mŕtveho dieťatka políciou znova tehotná.

Niet pochýb o tom, že je potrebné prijímať opatrenia, ktoré zabránia, aby sa podobné prípady v budúcnosti opakovali. Otázne je, či práve toto je jedno z tých opatrení, ktoré naozaj pomôžu odhaliť prípady týraných detí. Aplikujúc novelu zákona o prídavku na dieťa na tento prípad, je totiž možné, že práve na Luckinu matku by sa vzťahovala výnimka z oznamovacej povinnosti, nakoľko sa starala aj o mladšie dieťa ako 3 roky, a teda pravdepodobne naň poberala rodičovský príspevok.

Načo sú komu také zákony

Aký zmysel má novela, ktorá ustanoví povinnosti pre jedného rodiča a zároveň udelí výnimku z neho pre druhého? Ako chce rezort práce docieliť ochranu detí pred násilím v rodinách, na ktoré bude platiť práve povestná výnimka z pravidla? Ak je niečo zbytočné, potom žeby diery v zákonoch?

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.7 z 5. Celkom 9 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.
Najčítanejšie
Komentáre k článku
jacko66 napísané 03.02.2014 13:45

Nechápem, načo to je, čo vymysleli, ak dieťa od troch rokov má chodiť k stomatológovi každých 6 mesiacov a k pediatrovi každých 12, tak kontrola by mala byť prenesená na nich. Ak nepríde oznámiť to úradníkom a nech na kontrolu idú oni, lebo do e-mailu alebo hlásenia je možné napísať, čo sa komu páči a dieťa bude šikanované alebo mŕtve a nik na to nepríde, len na úradoch budú nejaké papiere alebo e-maily, čo nič neriešia, tak ako vždy platí "dej blbci funkci vymyslí leistro" alebo " papier znesie všetko " SMER - čistý totalitný primitívny prístup.

Cindyy1 napísané 30.01.2014 12:05

V dnesnej dobe elektronizacie co vsetci vsetko vedia toto?

Presne tak,preco sa nespolupracuje so SKOLKAMI?

Na to staci jeden list zo skolky o detoch, ktore chodia do skolky!!!!! a ostatne treba trestat-nevyplacat!!! Preco nie je povinna skolka skor ako 1r.pred povinnou skolskou dochadzkou??? Prave detom nezodpovednych rodicov by sa zisla skolka velmi skoro od 1.roka aj skor, aby neboli tak pod vplyvom rodicov.Cest vynimkam!

Vychovavat treba od narodenia!!!!!!!!!!!! Potom s nimi uz nic neurobia.

A mohla by sa zalozit napr.v kazdej skolke 1.trieda pre chore deti,aby mohli rodicia pracovat,teda ked je kde.Ani to uz nemozu mamicky.

Preco tento stat zvyhodnuje nezodpovedných rodicov a dostavaju vsetko ZDARMA???Nikdy som nebola proti nim, ale to je do oci bujuce.Nechapem.Ked sa tak zacnu spravat vsetci?No najvacsi okradaci...keby nemali take platy...mame sa vsetci dobre.

Natalia napísané 28.01.2014 14:00

Aj tak nechapem o co komu na politickej scene ide. Ved je nelogicke ze povinnost neplati pre vsetky deti. Ci len tie co dovrsia 3 roky po 1.2. 2014 maju narok na ochranu pred nasilim?

Niesom si ista, ze ide politikom o nejaku pomoc ci uz detom alebo hocikomu inemu na Slovensku.

Ale ba, jedna mensina sa najde, co je pod ochranou. big green

tina napísané 14.01.2014 20:03

ked som sa toto dozvedela ,tak ma to total nastartovalo,pretoze si myslim ze je to total ,, kravina"!suhlasim z kazdym komentarom co tu bol prezentovany. Co tym sleduju okrem toho ze chcu mat vsetko pod tzv.kontrolou?Na uradoch maju malo asi prace a taktiez obycajny ludia nemaju co robit ked pridu z prace a idu pre svoje deti k starym rodicom alebo k surodencom ?!dufam ze cim skor sa tato hlupost zrusi,pretoze je to cele postavene na hlavu--aby som stale nahlasovala kde sa deti nachadzaju---tie co chodia do skolky -nech sa to teda poda na socialke a tie ktore nie su nech daju pediatrom povinnost raz -dva krat chodit povinne z dietatom k nemu---myslim ze by to bolo rozumnejsie.

krny napísané 13.01.2014 13:53

No nie je to take jednoduche prave som volal na UPSaR a tam mi povedali ze mam doniest potvrdenie ze navstevuje skolku - vraj je na to nejaky formular. No bude to vesele - cez prazdniny zase zmena v zavislosti na tom u ktorej babky bude alebo doma a potom zbnova potvrdenie zo skolky - "v state slovenskom ..." ako by povedal panko shakespeare

Monika napísané 03.01.2014 07:49

naši politici vedia kontrolovať len ľudí, ktorí sa naozaj starajú o svoje deti najlepšie ako vedia, a tých ktorých by mali kontrolovať tých nechajú tak, a ešte im aj za to dobre priplatia alebo im dajú nové bývanie......Je to iba veľká buzerácia pracujúcich a starostlivých rodičov .........buzerácia ... politici mali by ste sa nad tým zamyslieť, že čo ste vymesleli

kozicnik napísané 23.12.2013 03:27

Tiez mam pocit, ze prave ta rizikova skupina bude vylucena zo sledovania kvoli vynimke, takze cele je iba zbytocna buzeracia tych, co sa o deti primerane staraju.

juka napísané 18.12.2013 22:33

TREBA proti takýmto zákonom BOJOVAŤ!!! Však nie sme ovce, čo musia poslúchať každú buzeráciu. Ja si takto demokraciu nepredstavujem, že budem slepo vykonávať, čo si niekto na nejakom ministerstve zmyslí. Toto smeruje naozaj k čipovaniu ľudí. Cry

Neviete o petícií proti tomuto zákonu??? Rada podpíšem a odporučím aj ďalším matkám.

Zuzana napísané 18.12.2013 11:34

Chápem , že vek detí od 3-6 rokov nemajú úrady pod kontrolou.Ale prečo niektorý rodičia neprihlásia svoje deti ani do školy a aj to im prikazuje zákon.

Skôr sa pýtam , aká je vymožiteľnosť zákona. Znova dospejeme k tomu, že zodpovedný rodič bude túto novelu rešpektovať a dodržiavať a ten menej zodpovedný sa na to vykašle.

Prečo sa naše úrady nesnažia dodržiavať najskôr zákony, ktoré už sú v platnosti a a až potom zavádzať ďalšie?

Sisi napísané 17.12.2013 15:46

Tiez sa mi hodi na to slovo "buzeracia". Niekde som citala nazor, ze ked to vstupi do platnosti, mame posielat kazdy den niekolko mailov - dieta je v skolke, na obed doma, poobede so starkou, v detskom kutiku....A takymto sposobom zahlcovat mailovu schranku. Uz mi to nepripada vtipne, ale ako dobry napad Mr. Green

Sisi napísané 17.12.2013 15:48

Este mi napadlo - nebolo by lepsie dat deti ocipovat, aby sme mali presnu lokalizaciu?! Rolleyes

gabi napísané 17.12.2013 09:34

Obycajna buzeracia. Naco mam hlasit, ze moje dieta chodi do skolky? Nech si najskor skontroluju a vyclenia deti, ktore nechodia do skolky a ti rodicia nech to nahlasuju...

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku
jacko66 napísané 03.02.2014 13:45

Nechápem, načo to je, čo vymysleli, ak dieťa od troch rokov má chodiť k stomatológovi každých 6 mesiacov a k pediatrovi každých 12, tak kontrola by mala byť prenesená na nich. Ak nepríde oznámiť to úradníkom a nech na kontrolu idú oni, lebo do e-mailu alebo hlásenia je možné napísať, čo sa komu páči a dieťa bude šikanované alebo mŕtve a nik na to nepríde, len na úradoch budú nejaké papiere alebo e-maily, čo nič neriešia, tak ako vždy platí "dej blbci funkci vymyslí leistro" alebo " papier znesie všetko " SMER - čistý totalitný primitívny prístup.

Cindyy1 napísané 30.01.2014 12:05

V dnesnej dobe elektronizacie co vsetci vsetko vedia toto?

Presne tak,preco sa nespolupracuje so SKOLKAMI?

Na to staci jeden list zo skolky o detoch, ktore chodia do skolky!!!!! a ostatne treba trestat-nevyplacat!!! Preco nie je povinna skolka skor ako 1r.pred povinnou skolskou dochadzkou??? Prave detom nezodpovednych rodicov by sa zisla skolka velmi skoro od 1.roka aj skor, aby neboli tak pod vplyvom rodicov.Cest vynimkam!

Vychovavat treba od narodenia!!!!!!!!!!!! Potom s nimi uz nic neurobia.

A mohla by sa zalozit napr.v kazdej skolke 1.trieda pre chore deti,aby mohli rodicia pracovat,teda ked je kde.Ani to uz nemozu mamicky.

Preco tento stat zvyhodnuje nezodpovedných rodicov a dostavaju vsetko ZDARMA???Nikdy som nebola proti nim, ale to je do oci bujuce.Nechapem.Ked sa tak zacnu spravat vsetci?No najvacsi okradaci...keby nemali take platy...mame sa vsetci dobre.

Natalia napísané 28.01.2014 14:00

Aj tak nechapem o co komu na politickej scene ide. Ved je nelogicke ze povinnost neplati pre vsetky deti. Ci len tie co dovrsia 3 roky po 1.2. 2014 maju narok na ochranu pred nasilim?

Niesom si ista, ze ide politikom o nejaku pomoc ci uz detom alebo hocikomu inemu na Slovensku.

Ale ba, jedna mensina sa najde, co je pod ochranou. big green

tina napísané 14.01.2014 20:03

ked som sa toto dozvedela ,tak ma to total nastartovalo,pretoze si myslim ze je to total ,, kravina"!suhlasim z kazdym komentarom co tu bol prezentovany. Co tym sleduju okrem toho ze chcu mat vsetko pod tzv.kontrolou?Na uradoch maju malo asi prace a taktiez obycajny ludia nemaju co robit ked pridu z prace a idu pre svoje deti k starym rodicom alebo k surodencom ?!dufam ze cim skor sa tato hlupost zrusi,pretoze je to cele postavene na hlavu--aby som stale nahlasovala kde sa deti nachadzaju---tie co chodia do skolky -nech sa to teda poda na socialke a tie ktore nie su nech daju pediatrom povinnost raz -dva krat chodit povinne z dietatom k nemu---myslim ze by to bolo rozumnejsie.

krny napísané 13.01.2014 13:53

No nie je to take jednoduche prave som volal na UPSaR a tam mi povedali ze mam doniest potvrdenie ze navstevuje skolku - vraj je na to nejaky formular. No bude to vesele - cez prazdniny zase zmena v zavislosti na tom u ktorej babky bude alebo doma a potom zbnova potvrdenie zo skolky - "v state slovenskom ..." ako by povedal panko shakespeare

Monika napísané 03.01.2014 07:49

naši politici vedia kontrolovať len ľudí, ktorí sa naozaj starajú o svoje deti najlepšie ako vedia, a tých ktorých by mali kontrolovať tých nechajú tak, a ešte im aj za to dobre priplatia alebo im dajú nové bývanie......Je to iba veľká buzerácia pracujúcich a starostlivých rodičov .........buzerácia ... politici mali by ste sa nad tým zamyslieť, že čo ste vymesleli

kozicnik napísané 23.12.2013 03:27

Tiez mam pocit, ze prave ta rizikova skupina bude vylucena zo sledovania kvoli vynimke, takze cele je iba zbytocna buzeracia tych, co sa o deti primerane staraju.

juka napísané 18.12.2013 22:33

TREBA proti takýmto zákonom BOJOVAŤ!!! Však nie sme ovce, čo musia poslúchať každú buzeráciu. Ja si takto demokraciu nepredstavujem, že budem slepo vykonávať, čo si niekto na nejakom ministerstve zmyslí. Toto smeruje naozaj k čipovaniu ľudí. Cry

Neviete o petícií proti tomuto zákonu??? Rada podpíšem a odporučím aj ďalším matkám.

Zuzana napísané 18.12.2013 11:34

Chápem , že vek detí od 3-6 rokov nemajú úrady pod kontrolou.Ale prečo niektorý rodičia neprihlásia svoje deti ani do školy a aj to im prikazuje zákon.

Skôr sa pýtam , aká je vymožiteľnosť zákona. Znova dospejeme k tomu, že zodpovedný rodič bude túto novelu rešpektovať a dodržiavať a ten menej zodpovedný sa na to vykašle.

Prečo sa naše úrady nesnažia dodržiavať najskôr zákony, ktoré už sú v platnosti a a až potom zavádzať ďalšie?

Sisi napísané 17.12.2013 15:46

Tiez sa mi hodi na to slovo "buzeracia". Niekde som citala nazor, ze ked to vstupi do platnosti, mame posielat kazdy den niekolko mailov - dieta je v skolke, na obed doma, poobede so starkou, v detskom kutiku....A takymto sposobom zahlcovat mailovu schranku. Uz mi to nepripada vtipne, ale ako dobry napad Mr. Green

Sisi napísané 17.12.2013 15:48

Este mi napadlo - nebolo by lepsie dat deti ocipovat, aby sme mali presnu lokalizaciu?! Rolleyes

gabi napísané 17.12.2013 09:34

Obycajna buzeracia. Naco mam hlasit, ze moje dieta chodi do skolky? Nech si najskor skontroluju a vyclenia deti, ktore nechodia do skolky a ti rodicia nech to nahlasuju...

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised