Peniaze a zákony Aktuálne

Prídavok na dieťa: stiahnite si tlačivo k novej povinnosti

 Kristína Kováčiková   23.01.2014   34

1. februára 2014 začne byť aktuálna novela zákona o prídavku na dieťa, ktorá zavádza novú oznamovaciu povinnosť pre rodičov niektorých detí.

Komunikovať s úradom práce, soc.vecí a rodiny o tom, akým spôsobom, kde a kto sa stará o jeho dieťa, bude rodič povinný, akonáhle jeho dieťa po 1.2.2014 dovŕši 3 roky.

Ak sa na tejto starostlivosti niečo zmení, musí rodič nové skutočnosti znova oznámiť úradu. Oznamovacia povinnosť bude trvať až do času, kým dieťa nezačne plniť povinnú školskú dochádzku. 


Aký je zmysel tohto nového opatrenia, ministerstvo práce ozrejmilo nášmu portálu už v decembri, byť si vedomé, že nepôjde o veľmi populárne opatrenie u rodičov, ktorých sa dotýka. Ktorí rodičia nemajú dôvod byť "nadšení," o tom v nasledujúcich riadkoch.

Koho sa týka oznamovacia povinnosť?

"Zákon sa týka tých detí, ktoré po 1.2.2014 dovŕšia vek troch rokov," približuje zmeny Mgr. Peter Zeman z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny. 

Dôležitý je dátum, kedy dieťa oslávi 3. narodeniny. Zákon ukladá novú oznamovaciu povinnosť iba rodičom tých detí, ktoré dovŕšia 3 roky po 1. februári 2014. Ak máte dieťa, ktoré stihne dovŕšiť 3 roky ešte do konca januára, nemáte žiadnu oznamovaciu povinnosť voči úradom. Novela sa vás nedotkne.

Príklad:

Dieťa malo v januári 4 roky. K 1.2.2014 nevznikne rodičovi žiadna oznamovacia povinnosť voči úradom. Úrad nebude vyžadovať informácie o tom, kto, kde a ako sa stará o dieťa do doby, kým začne plniť povinnú školskú dochádzku.

Dieťa má 3 roky v marci 2014. Dovŕšením 3 rokov veku dieťaťa je rodič povinný splniť si oznamovaciu povinnosť voči Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, a to vyplnením príslušného tlačiva (v sekcii Prídavok na dieťa a príplatok k prídavku na dieťa) "Oznámenie o poskytovaní starostlivosti o dieťa na účely prídavku na dieťa."

Nemusí ísť o jednorazovú povinnosť

Oznamovacia povinnosť je uložená rodičovi dieťaťa, ktoré dovŕši 3 roky, trvá však až do doby, kým dieťa nezačne plniť povinnú školskú dochádzku. Ak sa zmenia okolnosti, pokiaľ ide o to, kto, kde a ako sa stará o dieťa, je treba úradu znova oznámiť informácie o poskytovaní starostlivosti o dieťa.

Podrobnosti uvádza Mgr. Peter Zeman z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny:

"Zákon určuje povinnosť opätovného hlásenia zmien v prípade, že nastane podstatná zmena miesta vykonávania starostlivosti o dieťa. V praxi to znamená najmä zmenu predškolského zariadenia, prípadne zmenu vykonávania starostlivosti z predškolského zariadenia na domácnosť alebo naopak.

Za podstatnú zmenu miesta vykonávania starostlivosti o dieťa sa nepovažujú choroba a absencia v predškolskom zariadení, krátkodobé dovolenky alebo krátkodobé pobyty u príbuzných a podobne."

Koho sa netýka oznamovacia povinnosť?

"Osoby, ktorým bolo predĺžené vyplácanie rodičovského príspevku z dôvodu nepriaznivého zdravotného stavu dieťaťa do 6 rokov v zmysle zákona túto ohlasovaciu povinnosť nemajú.

Takisto podľa zákona nemajú túto povinnosť osoby, ktoré sú s dieťaťom na materskej a súčasne počas nej ďalšie dieťa v starostlivosti dovŕši vek troch rokov," ozrejmuje Mgr. Peter Zeman z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny.

Ako si splniť oznamovaciu povinnosť?

Mgr. Peter Zeman z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny radí, ako na to:

"Ohlasovanie treba uskutočniť na miestne príslušnom Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny podľa miesta trvalého bydliska. Písomnou formou na formulári potvrdenia, ktoré je zverejnené na webových stránkach úradov práce, úrady však budú akceptovať aj inú formu obsahovo relevantného potvrdenia. Ak má osoba, ktorá starostlivosť o dieťa nahlasuje k dispozícii elektronický podpis, je možné realizovať oznámenie aj elektronickou formou."

Čo ak rodič nenahlási údaje úradom?

"Neohlásenie starostlivosti o dieťa môže vyvolať dôvodné podozrenie úradu, že starostlivosť o dieťa neprebieha v súlade so zákonom a záujmami dieťaťa. Môže byť impulzom pre následnú kontrolu a viesť k pozastaveniu vyplácania prídavku na dieťa rodičom a k jeho následnému vyplácaniu inštitútom osobitného príjemcu," objasňuje následky nesplnenia oznamovacej povinnosti Mgr. Peter Zeman z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny.

Ako by to malo fungovať v praxi?

Barbora Petrová z rezortu práce uviedla, že „úrad bude kontrolovať nahlásenie údajov. Zvýšené kontroly budú najmä v prípadoch, kde spôsob a miesto starostlivosti neboli oznámené a kde by bolo možné objektívne predpokladať neplnenie účelu prídavku na dieťa.

Úrad zvolí spôsob a formu kontroly podľa konkrétnej situácie. Napríklad ak dieťa má navštevovať predškolské zariadenie, úrad môže kontaktovať toto zariadenie, či dieťa pravidelne chodí do zariadenia a pod. Ak rodič nahlási osobnú starostlivosť o dieťa doma, úrad pravdepodobne zvolí kontrolu formou osobnej návštevy v domácnosti.“

Aká sankcia hrozí za nedodržanie povinnosti?

Barbora Petrová, Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny: „Zákon č. 600/2003 Z. z. v znení predmetnej novely legislatívne priamo neupravuje prípadnú  sankciu za nesplnenie povinnosti podľa § 14 ods. 2 novely. Nesplnenie tejto povinnosti však môže mať za následok vznik pochybností platiteľa tejto dávky, či prídavok na dieťa plní svoj účel a teda či v konečnom dôsledku sú naďalej splnené podmienky nároku na túto rodinnú dávku.

V takomto prípade platiteľ rozhodne o zastavení výplaty prídavku na dieťa a prešetrí plnenie podmienok nároku. V prípade splnenia nárokových podmienok rozhodne platiteľ o uvoľnení výplaty prídavku na dieťa a jeho doplatení, v opačnom prípade rozhodne o jeho odňatí a prijme ďalšie opatrenia.“

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.5 z 5. Celkom 18 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.
Najčítanejšie
Komentáre k článku
Lucia napísané 02.09.2014 13:07

Dobry chcem sa opytat ci musim aj ja nahlasit ked som na neplatenej rodicovskej dovolenke lebo malu nezobrali do skolky mala mala 3 v juny dakujem

Vladimira napísané 10.02.2014 11:17

Dobry deň,moj maly ma 3 roky v auguste tohto roku stači ak to nahlasim až v auguste alebo sa to ma už teraz dakujem za odpoved Redface Redface Redface Redface Redface Redface Redface Redface

Irulik napísané 04.02.2014 16:52

Dobrý ďeň,mna by zaujímalo,čo mi treba robyť keď som teraz zamestnaná v ČR a prídavky na dieťa som musela na slovensku zrušiť,moja dcerka mala v januári 4rôčky,pochopila som,že ju hlásiť nemusím,chodí riadne do škôlky a ak mám volno mám ju doma pri sebe,nuž ale otázka je,,čo mám robyť s tými prídavkami keď pracujem v ČR a dcérka je tak ako ja občan SR. Rolleyes Ďakujem smile

jacko66 napísané 03.02.2014 15:49

Akú to má logiku, ak do hlásenia napíšem: " stará sa o moje deti moja známa XY, ktorú si nájdem niekde v telefónnom zozname alebo vygooglim jej dáta alebo odpíšem z náhrobného kameňa pochybujem, že to bude nejak úrad bude špeciálne preverovať ak nepreveroval nič ani pri spomínanom mediálne známom prípade. Je to len úplný trapas vládnej garnitúry a o jeden dôvod navyše aby úrad mohol pozastaviť vyplácanie prídavkov na deti. Ak si minister kúpi titul pred meno tak si kúpi aj riešenie ale so zdravým rozumom to nemá vôbec nič. Česť práci SMER.

Mirka napísané 01.02.2014 11:09

Ja som na rodič.dovol.11 mes.dieťa,syn má 5 rokov k 1.2. a v marci 2014 bude mať 6 rokov,chodí do MS-musím ho nahlásiť???fakt je to kocúrkovo..........

malisada napísané 03.02.2014 08:43

Dobrý deň, nechcem sa Vás dotknúť nie je to kocúrkovo ale asi neviete poriadne čítať. Nemusíte hlásiť to staršie dieťa, budete musieť nahlásiť iba to mladšie keď dovŕši 3roky. A ináč keď Vám nie je niečo jasné tak existuje ÚPSVaR kde Vám určite zodpovedajú všetky otázky.

harmoniaVaše meno napísané 29.01.2014 09:23

Váš komentár Rolleyes Rolleyes

ako to čítate žienky....Oznamovacia povinnosť je uložená rodičovi dieťaťa, ktoré dovŕši 3 roky, trvá však až do doby, kým dieťa nezačne plniť povinnú školskú dochádzku zwinker zwinker takže áno,týka sa to aj 4ročnych detí

..máte to tam rozpísané,tak nečítajte medzi riadkami a neriadte sa tym,že jedna babka povedala Rolleyes

malisada napísané 29.01.2014 09:31

Zle čítate, zle píšete. Týka sa to akurát rodičov čo ich dieťa po 1.2.2014 dovŕši 3roky takže keď dieťa má 1.2.2014 narodeniny (3roky) tak ho musia rodičia zahlásiť na ÚPSVaR.

Eva/ redakcia napísané 29.01.2014 10:43

Moj tata že neni moj tata?

No neni to tak jednoduche ako to vyzera, co? smile

Natalia napísané 28.01.2014 13:39

Dobry den, asi sa budem opakovat. Ale kedze moj syn bude mat 4 roky v maji. Je treba ho nahlasovat?

Nkaps napísané 27.01.2014 14:22

ja mám z toho chaoz môj malý bude mať 1.2.2014 4 roky to znamená že dosiahol tretí rok pred 31.1.2014. aj ja ho musím nahlasovať??? díky

malisada napísané 27.01.2014 14:38

určite ho nemusíte nahlasovať smile

mima napísané 25.01.2014 11:52

Ja som bola v piatok na úrade. Napriek tomu že moje dieťa už má 4 roky a som s ním na predĺženej rodičovskej dovolenke pre nepriaznivý zdravotný stav, milá pani mi šupka do ruky nejaký formulár, že aj ja to musím vyplniť. Tak teraz to už fakt nechapem. Úplné kocúrkovo.

sue napísané 24.01.2014 23:37

Aj ja som sa na to pýtala na úrade a povedali mi, že ešte na to nie je jednotný formulár, aby som sa po 1.2. zastavila, že potom mi povedia, že čo a ako. Moja malá má dnes 3 roky, tak by sa nás to nemalo týkať, či? Navyše už chodí do škôlky, tak neviem.

zuzumatel napísané 24.01.2014 21:31

A zabudli na veľmi dôležitú skutočnosť. ( aspoň u mňa ) pracovníka,ktorý poprípade príde na kontrolu k nám domov a bude sa oháňať nejakým preukazom z UPSVaR,tak do bytu nepustím pokiaľ nebude v sprievode polície.Tak isto zakážem v škôlke podávať akékoľvek informácie ohľadom detí tretím osobám.Pretože ak si môžu skontrolovať dochádzku dieťaťa v zariadení,tak toto zariadenie môže predsa každý mesiac posielať menný zoznam detí,ktoré do škôlky chodia a nemuseli hlásením zaťažovať rodičov.

Mária napísané 24.01.2014 13:38

Dobrý deň! Takže chcem si to pre istotu overiť- ak som to dobre pochopila podľa horeuvedeného článku-ja konkrétne som doma so synom na predlženom rodič.príspevku z dôvodu nepriaznivého zdr.stavu dieťaťa konkrétne syna- ktorý mal v septembri 2013 3.roky-pre mňa táto oznamovacia povinnosť zaniká a moje krsňa malo 3.r v juli 2013 a do škôlky nechodí tak aj pre nich zsniká táto povinnosť?či?

Dagmar napísané 24.01.2014 12:26

Váš komentár Confused tak toto môže vymyslieť len naša doslova primitivna vláda! Keď nahlasim, že som s dieťaťom doma a "múdre dámy" z úradu si to prídu ku mne overiť, čo potrebujú ako dôkaz?vidieť.to moje dieťa? Takže to v praxi znamená, že dieťa má obmedzenú slobodu a pohyb, môže byť len doma, žiadne víkendy u starých rodičov, alebo u kamaratiek s rovnako starými deťmi???

Vaše menoMária napísané 23.01.2014 20:04

Logika:

Pobyt detí a kto sa o ne stará treba nahlásiť...

Kontrolovať budú tých druhých.

malisada napísané 23.01.2014 11:48

Dnes som volala na ÚPSVaR a kým som sa správne dovolala tak som skoro skolabovala, ale zistila som že my rodičia čo naše deti do 31.1.2014 dovŕšili 3roky tak nemusíme ich hlásiť.

Alenka z rise Divov napísané 23.01.2014 12:15

sak ved to je v tom clanku napisane

malisada napísané 23.01.2014 12:16

fakt? ale keď si prečítate niektoré komenty tak pochopíte prečo som to tam napísala smile

Alenka z rise Divov napísané 23.01.2014 12:20

ok, tak potom nicsmile) to som fakt nestihla

Veronika Ondrejková napísané 23.01.2014 08:18

Ja mam uz tiez v tom zmatok, ked som si to vcera precitala, pochopila som, ze sa ma to netyka. Mam troch synov ( 6,4,3) a este k tomu som s tym najmladsim uz 3rocnym na predlzenej rodicovskej zo zdravotneho hladiska. A dnes ma kamoska zastavila a dala mi tlaivo, ze sa ma to tyka lebo ona bola vcera na urade a jej to tak povedali. Teraz tomu nerozumiem, bud uradnicky nemaju informacie a nerozumeju tomu alebo je chyba niekde inde?

kristína/redakcia napísané 23.01.2014 17:57

jednotlivé úrady práce, soc. vecí a rodiny sa musia koordinovať s ústredím práce, soc. vecí a rodiny. A ak reprezentant za "ústredie" do médií povie, že citujem: "Osoby, ktorým bolo predĺžené vyplácanie rodičovského príspevku z dôvodu nepriaznivého zdravotného stavu dieťaťa do 6 rokov v zmysle zákona túto ohlasovaciu povinnosť nemajú," koniec citátu, tak asi to nehovorí iba tak, aby reč nestála.

Sisula napísané 22.01.2014 21:35

Vidím, že je v tom riadny chaos. V pondelok som bola na UPSVaR aj kvoli tomuto a "moja" pracovnicka mi dala tlacivo na vypisanie. Ale podla toho, co som si teraz precitala sa ma tato oznamovacia povinnost vobec netyka. Moj syn mal 3 roky v juni 2012 a okrem toho som s nim na predlzenej rodicovskej dovolenke kvoli nepriaznivemu zdravotnemu stavu. Eek

Zjavne to maju pracovnicky na uradoch perfektne nastudovane. Rolleyes

a teraz babo rad ... Redface

kristína/redakcia napísané 22.01.2014 22:54

Ak máte pochybnosť, napíšte na Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny. Mne odpovedali - v prípade 4-ročného syna nič oznamovať nemusím a v prípade mladšieho, až keď dovŕši 3 roky. To isté mi potvrdila aj "moja" pracovníčka na úrade.

Andrea napísané 22.01.2014 21:16

Keby nám štát vyplácal také prídavky, ako v iných štátoch, nepoviem ani slovo.....dávajú nám almužnu, no aj tú sa vyhrážajú zobrať pri nesplnení nezmyselnej povinnosti, akú momentálne vymysleli tie tupé, prázdne hlavy....som zvedavá, či aj naši rómsky spoluobčania budú nahlasovať tieto údaje a kto ich bude akože kontrolovať?!.....už teraz mi jej jasné, že nikto!!!!!...lebo ich sa každý bojí.....však nie oni, ale my biely sme menšina....nech radšej riešia otázku neprispôsobivých cigáňov, ktorí berú nemalé čiastky vo forme kadejakých nezmyselných dávok na úkor našich detí a rodín, ktoré musia pracovať na ich lenivé hlavy!!!!!

Pobavená napísané 22.01.2014 13:31

Tak kvôli takejto práci potrebovali v parlamente 600€ telefóny?Krásna demokracia ani komunisti nás tak neobmedzovali.Táto vláda padne ako dom z kariet!!!

malisada napísané 22.01.2014 12:44

no podľa mňa Martina to je jasnejšie ako to kde to tlačivo najdem lebo tak sú iba tlačivá na:

-žiadosť o prídavok na dieťa

-žiadosť o príplatok k prídavku na dieťa

-Potvrdenie o návšteve školy

-Oznámenie o poskytovaní starostlivosti o dieťa na účely prídavku na dieťa

-lekársky nález na účely štátnych sociálnych dávok

-žiadosť o posúdenie zdravotného stavu na účely štátnych sociálnych dávok

a ktoré s toho?

 

a vy máte dieťa nahlásiť až po dovŕšení 3 rokov nie skôr lebo to vtedy ste na rodičovskej "dovolenke"

kristína/redakcia napísané 22.01.2014 14:15

dobrý deň,

v texte odkazujem na web stránku UPSVAR s tým, že uvádzam názov, ako sa to tlačivo volá: "Oznámenie o poskytovaní starostlivosti o dieťa na účely prídavku na dieťa."

popracujem na tom, aby to bolo zreteľnejšie a odklik rovno, vďaka za upozornenie!

malisada napísané 22.01.2014 14:37

ďakujem smile

Martina napísané 22.01.2014 12:33

malisada - odkaz na tlačivá máte priamo v texte (Príklad), posunie vás to na stránku UPSVaR..

 

Ja by som mala ešte inú otázočku, lebo mi to nie je celkom jasné z textu:

Moje dieťa dovŕši 3 roky až v marci 2016, tz. že dovtedy sa ma toto netýka, až v tom období 03/2016?

Ďakujem.

malisada napísané 22.01.2014 11:46

Dobrý deň mňa by zaujímalo kde nájdem v článku tlačivo o nahlásení dieťaťa kde sa nachádza a komu ho mám poslať. Alebo tam môžem ísť kľudne aj osobne a dať ho upratovačke veď aj tak nemám nič iné na práci.

Zuzula napísané 22.01.2014 10:35

Kocúrkovo jak vyšité... zas sa niekto potreboval realizovať a vymyslel bullshit, hurááááá

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku
Lucia napísané 02.09.2014 13:07

Dobry chcem sa opytat ci musim aj ja nahlasit ked som na neplatenej rodicovskej dovolenke lebo malu nezobrali do skolky mala mala 3 v juny dakujem

Vladimira napísané 10.02.2014 11:17

Dobry deň,moj maly ma 3 roky v auguste tohto roku stači ak to nahlasim až v auguste alebo sa to ma už teraz dakujem za odpoved Redface Redface Redface Redface Redface Redface Redface Redface

Irulik napísané 04.02.2014 16:52

Dobrý ďeň,mna by zaujímalo,čo mi treba robyť keď som teraz zamestnaná v ČR a prídavky na dieťa som musela na slovensku zrušiť,moja dcerka mala v januári 4rôčky,pochopila som,že ju hlásiť nemusím,chodí riadne do škôlky a ak mám volno mám ju doma pri sebe,nuž ale otázka je,,čo mám robyť s tými prídavkami keď pracujem v ČR a dcérka je tak ako ja občan SR. Rolleyes Ďakujem smile

jacko66 napísané 03.02.2014 15:49

Akú to má logiku, ak do hlásenia napíšem: " stará sa o moje deti moja známa XY, ktorú si nájdem niekde v telefónnom zozname alebo vygooglim jej dáta alebo odpíšem z náhrobného kameňa pochybujem, že to bude nejak úrad bude špeciálne preverovať ak nepreveroval nič ani pri spomínanom mediálne známom prípade. Je to len úplný trapas vládnej garnitúry a o jeden dôvod navyše aby úrad mohol pozastaviť vyplácanie prídavkov na deti. Ak si minister kúpi titul pred meno tak si kúpi aj riešenie ale so zdravým rozumom to nemá vôbec nič. Česť práci SMER.

Mirka napísané 01.02.2014 11:09

Ja som na rodič.dovol.11 mes.dieťa,syn má 5 rokov k 1.2. a v marci 2014 bude mať 6 rokov,chodí do MS-musím ho nahlásiť???fakt je to kocúrkovo..........

malisada napísané 03.02.2014 08:43

Dobrý deň, nechcem sa Vás dotknúť nie je to kocúrkovo ale asi neviete poriadne čítať. Nemusíte hlásiť to staršie dieťa, budete musieť nahlásiť iba to mladšie keď dovŕši 3roky. A ináč keď Vám nie je niečo jasné tak existuje ÚPSVaR kde Vám určite zodpovedajú všetky otázky.

harmoniaVaše meno napísané 29.01.2014 09:23

Váš komentár Rolleyes Rolleyes

ako to čítate žienky....Oznamovacia povinnosť je uložená rodičovi dieťaťa, ktoré dovŕši 3 roky, trvá však až do doby, kým dieťa nezačne plniť povinnú školskú dochádzku zwinker zwinker takže áno,týka sa to aj 4ročnych detí

..máte to tam rozpísané,tak nečítajte medzi riadkami a neriadte sa tym,že jedna babka povedala Rolleyes

malisada napísané 29.01.2014 09:31

Zle čítate, zle píšete. Týka sa to akurát rodičov čo ich dieťa po 1.2.2014 dovŕši 3roky takže keď dieťa má 1.2.2014 narodeniny (3roky) tak ho musia rodičia zahlásiť na ÚPSVaR.

Eva/ redakcia napísané 29.01.2014 10:43

Moj tata že neni moj tata?

No neni to tak jednoduche ako to vyzera, co? smile

Natalia napísané 28.01.2014 13:39

Dobry den, asi sa budem opakovat. Ale kedze moj syn bude mat 4 roky v maji. Je treba ho nahlasovat?

Nkaps napísané 27.01.2014 14:22

ja mám z toho chaoz môj malý bude mať 1.2.2014 4 roky to znamená že dosiahol tretí rok pred 31.1.2014. aj ja ho musím nahlasovať??? díky

malisada napísané 27.01.2014 14:38

určite ho nemusíte nahlasovať smile

mima napísané 25.01.2014 11:52

Ja som bola v piatok na úrade. Napriek tomu že moje dieťa už má 4 roky a som s ním na predĺženej rodičovskej dovolenke pre nepriaznivý zdravotný stav, milá pani mi šupka do ruky nejaký formulár, že aj ja to musím vyplniť. Tak teraz to už fakt nechapem. Úplné kocúrkovo.

sue napísané 24.01.2014 23:37

Aj ja som sa na to pýtala na úrade a povedali mi, že ešte na to nie je jednotný formulár, aby som sa po 1.2. zastavila, že potom mi povedia, že čo a ako. Moja malá má dnes 3 roky, tak by sa nás to nemalo týkať, či? Navyše už chodí do škôlky, tak neviem.

zuzumatel napísané 24.01.2014 21:31

A zabudli na veľmi dôležitú skutočnosť. ( aspoň u mňa ) pracovníka,ktorý poprípade príde na kontrolu k nám domov a bude sa oháňať nejakým preukazom z UPSVaR,tak do bytu nepustím pokiaľ nebude v sprievode polície.Tak isto zakážem v škôlke podávať akékoľvek informácie ohľadom detí tretím osobám.Pretože ak si môžu skontrolovať dochádzku dieťaťa v zariadení,tak toto zariadenie môže predsa každý mesiac posielať menný zoznam detí,ktoré do škôlky chodia a nemuseli hlásením zaťažovať rodičov.

Mária napísané 24.01.2014 13:38

Dobrý deň! Takže chcem si to pre istotu overiť- ak som to dobre pochopila podľa horeuvedeného článku-ja konkrétne som doma so synom na predlženom rodič.príspevku z dôvodu nepriaznivého zdr.stavu dieťaťa konkrétne syna- ktorý mal v septembri 2013 3.roky-pre mňa táto oznamovacia povinnosť zaniká a moje krsňa malo 3.r v juli 2013 a do škôlky nechodí tak aj pre nich zsniká táto povinnosť?či?

Dagmar napísané 24.01.2014 12:26

Váš komentár Confused tak toto môže vymyslieť len naša doslova primitivna vláda! Keď nahlasim, že som s dieťaťom doma a "múdre dámy" z úradu si to prídu ku mne overiť, čo potrebujú ako dôkaz?vidieť.to moje dieťa? Takže to v praxi znamená, že dieťa má obmedzenú slobodu a pohyb, môže byť len doma, žiadne víkendy u starých rodičov, alebo u kamaratiek s rovnako starými deťmi???

Vaše menoMária napísané 23.01.2014 20:04

Logika:

Pobyt detí a kto sa o ne stará treba nahlásiť...

Kontrolovať budú tých druhých.

malisada napísané 23.01.2014 11:48

Dnes som volala na ÚPSVaR a kým som sa správne dovolala tak som skoro skolabovala, ale zistila som že my rodičia čo naše deti do 31.1.2014 dovŕšili 3roky tak nemusíme ich hlásiť.

Alenka z rise Divov napísané 23.01.2014 12:15

sak ved to je v tom clanku napisane

malisada napísané 23.01.2014 12:16

fakt? ale keď si prečítate niektoré komenty tak pochopíte prečo som to tam napísala smile

Alenka z rise Divov napísané 23.01.2014 12:20

ok, tak potom nicsmile) to som fakt nestihla

Veronika Ondrejková napísané 23.01.2014 08:18

Ja mam uz tiez v tom zmatok, ked som si to vcera precitala, pochopila som, ze sa ma to netyka. Mam troch synov ( 6,4,3) a este k tomu som s tym najmladsim uz 3rocnym na predlzenej rodicovskej zo zdravotneho hladiska. A dnes ma kamoska zastavila a dala mi tlaivo, ze sa ma to tyka lebo ona bola vcera na urade a jej to tak povedali. Teraz tomu nerozumiem, bud uradnicky nemaju informacie a nerozumeju tomu alebo je chyba niekde inde?

kristína/redakcia napísané 23.01.2014 17:57

jednotlivé úrady práce, soc. vecí a rodiny sa musia koordinovať s ústredím práce, soc. vecí a rodiny. A ak reprezentant za "ústredie" do médií povie, že citujem: "Osoby, ktorým bolo predĺžené vyplácanie rodičovského príspevku z dôvodu nepriaznivého zdravotného stavu dieťaťa do 6 rokov v zmysle zákona túto ohlasovaciu povinnosť nemajú," koniec citátu, tak asi to nehovorí iba tak, aby reč nestála.

Sisula napísané 22.01.2014 21:35

Vidím, že je v tom riadny chaos. V pondelok som bola na UPSVaR aj kvoli tomuto a "moja" pracovnicka mi dala tlacivo na vypisanie. Ale podla toho, co som si teraz precitala sa ma tato oznamovacia povinnost vobec netyka. Moj syn mal 3 roky v juni 2012 a okrem toho som s nim na predlzenej rodicovskej dovolenke kvoli nepriaznivemu zdravotnemu stavu. Eek

Zjavne to maju pracovnicky na uradoch perfektne nastudovane. Rolleyes

a teraz babo rad ... Redface

kristína/redakcia napísané 22.01.2014 22:54

Ak máte pochybnosť, napíšte na Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny. Mne odpovedali - v prípade 4-ročného syna nič oznamovať nemusím a v prípade mladšieho, až keď dovŕši 3 roky. To isté mi potvrdila aj "moja" pracovníčka na úrade.

Andrea napísané 22.01.2014 21:16

Keby nám štát vyplácal také prídavky, ako v iných štátoch, nepoviem ani slovo.....dávajú nám almužnu, no aj tú sa vyhrážajú zobrať pri nesplnení nezmyselnej povinnosti, akú momentálne vymysleli tie tupé, prázdne hlavy....som zvedavá, či aj naši rómsky spoluobčania budú nahlasovať tieto údaje a kto ich bude akože kontrolovať?!.....už teraz mi jej jasné, že nikto!!!!!...lebo ich sa každý bojí.....však nie oni, ale my biely sme menšina....nech radšej riešia otázku neprispôsobivých cigáňov, ktorí berú nemalé čiastky vo forme kadejakých nezmyselných dávok na úkor našich detí a rodín, ktoré musia pracovať na ich lenivé hlavy!!!!!

Pobavená napísané 22.01.2014 13:31

Tak kvôli takejto práci potrebovali v parlamente 600€ telefóny?Krásna demokracia ani komunisti nás tak neobmedzovali.Táto vláda padne ako dom z kariet!!!

malisada napísané 22.01.2014 12:44

no podľa mňa Martina to je jasnejšie ako to kde to tlačivo najdem lebo tak sú iba tlačivá na:

-žiadosť o prídavok na dieťa

-žiadosť o príplatok k prídavku na dieťa

-Potvrdenie o návšteve školy

-Oznámenie o poskytovaní starostlivosti o dieťa na účely prídavku na dieťa

-lekársky nález na účely štátnych sociálnych dávok

-žiadosť o posúdenie zdravotného stavu na účely štátnych sociálnych dávok

a ktoré s toho?

 

a vy máte dieťa nahlásiť až po dovŕšení 3 rokov nie skôr lebo to vtedy ste na rodičovskej "dovolenke"

kristína/redakcia napísané 22.01.2014 14:15

dobrý deň,

v texte odkazujem na web stránku UPSVAR s tým, že uvádzam názov, ako sa to tlačivo volá: "Oznámenie o poskytovaní starostlivosti o dieťa na účely prídavku na dieťa."

popracujem na tom, aby to bolo zreteľnejšie a odklik rovno, vďaka za upozornenie!

malisada napísané 22.01.2014 14:37

ďakujem smile

Martina napísané 22.01.2014 12:33

malisada - odkaz na tlačivá máte priamo v texte (Príklad), posunie vás to na stránku UPSVaR..

 

Ja by som mala ešte inú otázočku, lebo mi to nie je celkom jasné z textu:

Moje dieťa dovŕši 3 roky až v marci 2016, tz. že dovtedy sa ma toto netýka, až v tom období 03/2016?

Ďakujem.

malisada napísané 22.01.2014 11:46

Dobrý deň mňa by zaujímalo kde nájdem v článku tlačivo o nahlásení dieťaťa kde sa nachádza a komu ho mám poslať. Alebo tam môžem ísť kľudne aj osobne a dať ho upratovačke veď aj tak nemám nič iné na práci.

Zuzula napísané 22.01.2014 10:35

Kocúrkovo jak vyšité... zas sa niekto potreboval realizovať a vymyslel bullshit, hurááááá

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised