Vzali by ste si dieťa z domova?
„Dnes je zlá doba pre rodinu,“ hovorí Renáta. „Keď sme boli malí, rodičia s nami trávili viac času, boli z práce skôr doma,“ pripája sa Natália. „Na dobu sa netreba vyhovárať,“ zaznieva z úst Kataríny. „Rodina má fungovať stále.“ Skladáme mozaiku názorov. My, mamy, ktoré máme doma svoje vlastné deti – jedno, dve, tri, jedna z nás dokonca štyroch synov. Stretli sme sa v Materskom centre Klbko na výskume o.z. Návrat. „Ťažké je skĺbiť to, čo človek chce, s tým, čo musí,“ zaznieva ďalší názor. To je pravda, myslím si v duchu. Skĺbiť všetko, aby to fungovalo. Aby som bola s deťmi, aby som im porozumela, aby pocítili moju lásku, aby som im dala do života to, čo považujem za dôležité.
Ako jedno celé mesto
„Na Slovensku je 6000 opustených detí,“ hovorí psychológ Juraj Végh. Po chrbte mi prebehli zimomriavky. Šesťtisíc je veľké číslo. Je ich toľko, že by sa nimi naplnili paneláky a domy jedného menšieho slovenského mestečka. Tak veľa detí, ktoré nedrží za ruku pri zaspávaní mama!
„Čo by bolo pre tieto deti najlepšie? pýta sa psychológ. Na hľadanie odpovede je nás desať. Adopcia. Úplná rodina. Otec a mama. Pomôcť biologickej matke, aby si dieťa mohla vziať domov. Zatiaľ pre dieťa nájsť pestúnsku rodinu. Áno, pestúnska starostlivosť. Detský domov je najhorší model. „Prostredníctvom výskumu, ktorý sa konal v MC Hviezdička v Banskej Bystrici, v MC Klbko v Bratislave a v MC Mamioáza v Zlatých Moravciach, dostalo 30 mladých rodičov možnosť vyjadriť svoj postoj k problému opustených detí na Slovensku,“ hovorí Lenka Hujdičová z o.z. Návrat, organizátorka projektu.
Detský domov nie je domov
V roku 2005 žilo v Nórsku 85 % opustených detí v náhradných rodinách. Na Slovensku to bolo len 55 %. Všetky ostatné žijú v detských domovoch. Spolu s Českom, Maďarskom či Rumunskom patríme medzi 8 európskych krajín, ktoré majú najviac detí v tých budovách. Voláme ich „domov.“ Ďakujem pekne za taký „domov“, myslím si. Také dobré odkladárne. Deti, ktoré sa nás netýkajú, žijú za ich múrmi. Nevidíme ich. „Pretrváva tabu,“ zaznieva. „Detské domovy sú neprístupné. Treba ich otvoriť pre verejnosť.“ Napríklad v detskom domove vo Vrakuni bude materské centrum. To je dobrá cesta, myslím si. „Tie“ deti budú vidieť „normálne deti“, víri mi v hlave. Vzápätí to zavrhujem. Ako mi to mohlo napadnúť? Len naše deti sú normálne? (Obzerám sa dookola a sledujem, ako NAŠE malé deti lozia po zemi, plačú, hrajú sa.) A či tie deti v tom „domove“ môžu za to, že sú tam? Aké sú? Ako moje? Nepoznám ich. Neviem. „Poznaného sa nebojíme,“ hovorí ďalšia mamina. To je pravda. Detské domovy nepoznáme. Máme predsudky. Kto to za tými múrmi vlastne vyrastá? Čudné deti? Deti, ktoré sa nevedia správať? Deti, ktoré majú pochybné návyky? Ktovie, kto ich porodil? Aké choroby majú? Aká im v žilách koluje krv?
Štátne deti a deti rodičov
„Prijali by ste dieťa z domova do rodiny?“ pýta sa Juraj Végh. Áno či nie?
„A načo? pýtal sa ma môj otec, keď som o tom nahlas uvažovala“ hovorí Saša. „Veď môžeš mať vlastné! Ale ja by som možno prijala aj cudzie. Keď moje deti trochu podrastú.“ Deti, ktoré sú právne voľné, môže niekto adoptovať. Ich rodičia sa ich zriekli. Možno majú to šťastie, že sú maličké, najlepšie do roka. Zdravé. A biele… Alebo aj nie. Ale čo tie deti, ktoré majú rodičov a nemôže ich nikto prijať za svoje? Potrebujú však rodinu. Otca a mamu. Možno nadlho a možno len kým sa ich vlastná rodina naštartuje. To sa však stáva zriedkavo. A kto prijme také dieťa?
Boli by ste pestúnskou matkou?
Čo by to znamenalo? Vystaviť sa riziku, že ma dieťa opustí. Že tu bude len (možno) na chvíľu. Alebo aj na dlho. Mohli by sme mu byť pestúnmi, aj keď má biologických rodičov, ktorí sa možno budú o to dieťa zaujímať? A prijali by sme to, že nie sme jedinými rodičmi? Dokázala by som hrať hru s otvoreným koncom a vystaviť sa riziku bolesti a smútku? Naviazať sa a rátať s tým, že sa puto môže pretrhnúť? Naša rodina by sa stala zastávkou na ceste. Alebo možno aj prístavom pre dni nepohody, ktoré v jeho živote ešte určite prídu. Pre dieťa by to však bolo lepšie ako byť v domove medzi cudzími. Stali by sme sa mu bližší. Možno by sme sa podieľali na podstatnom nasmerovaní jeho cesty. Stačil by mi ten pocit? A čo s tou neistotou? Ako by to vzali moje deti? Zvládla by som to? Neviem si odpovedať…
To zvládne len profesionálka
To zvládne len profesionálka. Až tak celkom neostať „v tom“. Možno ako lekár, ktorý sa odosobní a lieči ako profesionál. Dá pacientovi všetko, čo potrebuje, ale zároveň si udrží ten správny odstup. Vie sa usmiať, povzbudiť, poradiť, byť s človekom ako človek, ale predsa zostáva nad vecou. A tak možno aj profesionálna mama, profesionálna rodina, to sú ľudia, ktorí vezmú starostlivosť o deti ako profesiu, ako povolanie, ako poslanie. To sú tie rodiny, kam deti idú (namiesto domova) len na nejaký čas, kým sa nenájde niekto, kto by ich adoptoval alebo prijal do pestúnskej starostlivosti. Deti sa u nich striedajú, prichádzajú, odchádzajú a oni sa stávajú útočiskom v búrke. A ostanú tak trocha nad vecou. Ale dá sa to? pýtam sa sama seba. Dá sa byť nad vecou, keď v tvojom dome smeje ďalšie dieťa? Nie, nedá, odpovedám si. Profesionálna mama nie je nad vecou ako lekár, ktorý operuje cudzieho človeka. Je to žena, ktorá sa obetuje pre dieťa, pretože vie, že práve to, čo prežijeme ako deti, nám dáva v živote krídla. Je to človek, ktorý vie, že dieťa odíde, a predsa riskuje a dáva mu svoje srdce. To by som ja nedokázala. Asi je lepšie pestúnstvo. Deti ostávajú v pestúnskej rodine dlhý čas, väčšinou do dospelosti, hoci sa o ne neraz zaujímajú aj biologickí rodičia. Pestúnstvo by bolo skoro ako keby som mala doma ďalšie moje dieťa. Takmer ako adopcia. To je lepšie… Ale dokázala by som to?
Ja by som to riskla
„Vziať si cudzie dieťa? Bolo by to prekvapenie,“ hovorí Natália. „Ale veď aj moje dieťa bolo pre mňa prekvapením!“ A tak viaceré hovoria, že by to riskli.
V kruhu nás sedí desať a premýšľame všetky nahlas nad tým, čo urobiť, aby sa pestúnske rodičovstvo spropagovalo. Mnohí ľudia nevedia, o čo ide. Aký je rozdiel medzi pestúnstvom a adopciou. Aké sú podmienky. Ale najmä že BYŤ V RODINE JE ŽIVOTNE DÔLEŽITÉ pre každé malé dieťatko. Pretože tie, čo sa do rodín nedostanú, čo nezažijú od prvých mesiacov života do troch rokov istotu, lásku a dôveru, tie ostávajú navždy postihnuté. Ich mozog sa nevyvinie tak, ako by sa mal (o tom článok inokedy).
„Zámerom bolo získať zaujímavé pohľady na to, čo matky/otcov k pestúnskemu rodičovstvu priťahuje a naopak, aké sú príčiny a dôvody odkladania rozhodnutia o prijatí opusteného dieťaťa do rodiny. Najviac asi rezonovala myšlienka prijať nejaké dieťa do rodiny dočasne. To je pre mnohých rodičov neprijateľná predstava,“ hovorí Lenka Hujdičová z Návratu.
Na výsledky výskumu si ešte počkáme. Ale pre mňa osobne sa výskum nateraz skončil. Ja som odhalila samu seba – pre seba. Ujasnila som si svoj postoj a upresnila, kde sú moje hranice ako matky a ako človeka. Viem, že zatiaľ nie je mojím poslaním prijať do rodiny dieťa. Myslím si, že je to prirodzené rovnako, ako je pre iné mamy prirodzené, že by to riskli. A som veľmi rada, že sú také mamy! Ktoré by to RISKLI a ktoré to už urobili. Určite vám aspoň niektoré predstavíme.
Dagmar Mozolová, redakcia
Autorka bola účastníčkou výskumu, ktorý realizuje Návrat, o.z. v spolupráci s výskumnou agentúrou Krajinka. Výsledky výskumu budú zverejnené v médiách a na www.pestunska.rodinka.sk začiatkom novembra.
Váš komentár
Rada by som pridala aj môj názor.Milujem malé deti, starala som sa o všetky deti deti z našej ulice….ale deti mi už odrástli vlastné vnúčence ešte nemám a problematikou detského domova sa zaoberám už dosť dlho./moja prababka bola adoptovaná a študovala som sociálnu prácu, rada pomáham ale hlavne milujem deti. Pred pár rokmi som oslovila detský domov s tým že by som si chcela brávať na víkendy a sviatky jedno dievčatko……..potom sa uvidí či si spolu sadneme……….veď prijať niekoho cudzieho sa nedá len tak….musíte sa cítíť spolu dobre. Hneď na začiatku ma zastavil pán z detského domova predstavil sa ako riaditeľ že čo si to dovoľujem…len by som dieťa rozrušila…to sa nedá a mám na to zabudnúť. No mne to nedá………na jednej strane sa všade píše dajte deťom domov a na druhej strane ak chcete dať dieťaťu domov tak vás zastavia ešte pred dverami detského domova………..tak si myslím že v prvom rade by sa malo zmeniť správanie pracovníkov detského domova….pretože ak niekto prejaví záujem prijať cudziu osobu do svojho domova tak musel prejsť vnútorným rozhodnutím……..čo je tiež dosť ťažké už aj z toho dôvodu , že máte okolo seba ešte ďalších členov rodiny ktorí tak isto musia prijať nového člena……….veľmi rada by som robila aj profesionálnu matku nakoľko milujem malé deti a mám k tomu aj výborné podmienky / voľný 6 izbový dom ale pre mňa neprijateľné a podľa mňa nezmyselné obmedzenia zo strany niektorých pracovníkov detských domov ma od tohto odrádzajú.
Nezmyselné návštevy- dieťa musí raz týždenne ísť do domova len preto , že možno že ho príde niekto navštíviť/ pritom nikomu nechýba……….inak by nebol v domove………..nezmyselné prepadovky sociálnych pracovníkov u pestúnských alebo profesionálnych rodičov……a iné skúsenosti ktoré som sa dozvedela pri písaní diplomovej práci nedávajú dobrý obraz o tom, že práve takýto ľudia ,, pomáhajú deťom”. Veľmi zdieľam názory pani Želinskej ktorá sa tiež všemožne snaží deťom z domovov pomôcť ale na druhej strane som ja ktorá sa pýtam,,prečo mi ju nechcú dať?”Veď dieťa je živý tvor to nie je tovar……..pripadá mi to ako prídete do obchodu a tam vám nanútia vec ktorú nechcete. Berte lebo máme iba toto!!!!….aj tam má človek možnosť rozhodnúť sa….. beriem alebo neberiem.
Pritom by stačilo umožniť stretnutie s dieťaťom o ktoré máme záujem a hneď by sme vedeli či to má budúcnosť.
Viem že sa musia dodržať stanovené zákony ale umožniť návštevu dieťaťa snáď nie je proti zákonné. Či??????
Je to moja skúsenosť s ktorou som sa chcela podeliť.
S pozdravom Bc.Betka Csomorová
Váš komentár
A čo tie deťúrence, ktoré sú v domovoch, len preto, že ich matka nedokaže ekonomicky zabezpečiť. Pritom otec detí neplatí výživné, prípadne 90 eur na 3 deti na mesiac! Pritom by stačilo “tak malo”, aby matka dostala na deti výživné, z ktorého naozaj tie deti vyžijú! Myslím tým nielen na stravu, ale aj topánočky, plienky, šatstvo, lieky,….
Krásny ozaj krásny názor na vec, aj komentár k tomu. Hlavne záver.
No potom kde je ten skutok.Ze rozhodntnutí rodička, ktorí možno nejakou tou skusenosťou prešli, či boli PR, alebo su zmierení s možnosťou prijatia dieťata, plny lásky a pokory čakaju a čakaju a čakaju a čakaju. A neviem na čo budu čakať. Toľko deti je na Slovensku a človek chce len to 1-2 a čaká,a čaká.Niesu deti. Deti malé idu do adopcie. Ale aj adoptívni čakju dlho. Tak kde je problém.
Clovek je plny očakávania,potom strachu, možno váhania. zase zmierrenia a len čaká a čaká. nik nezavolá, nič nepovie ani priebežne. Všetko sa vracia bud do bio.rodiny-prečo nechápe nik, hádam by si sudnictvo malo vyskušať ten život 8m bábatka na smetisku bez mlieka a o zime, alebo byť zneužívaní nadalej bezcitným otcom,či matkou ktorá ani nevie svoje meno, alebo s kým to má….Ale ok. Biolog.rodina je rodina nevadi. No čo ostatné deti, ktorých je tisice v PR.akože neisu voľné a ponukane pestunom.AKo je to možné. NEtreba len asi písať komentáre, ale hádam aj konať, tlačiť a apelovať tam vyššie na vládu, urady.
Tak len čakjme. hádam budeme vhodný ešte a nebudeme musieť kurz opakovať.