Motívom projektu „Všetci sú doma“ je podpora náhradných rodín v oblastiach vzdelávania, voľnočasových aktivít, zamestnávania a vyhľadávania talentovaných detí. Zakladatelia projektu si uvedomujú, že náhradní rodičia na Slovensku zatiaľ nedostávajú veľkú pomoc a uznanie za svoj prínos spoločnosti, ktorý spočíva v starostlivosti o deti z detských domov. Z tohto dôvodu sa Nadácia VÚB, IBM a n.o. S.P.A.C.E rozhodli rozšíriť oblasti vzdelávania a zamestnávania tým, že oslovili vzdelávacie agentúry na poskytnutie zliav pre členov náhradných rodín. Vzdelávacie agentúry reagovali na tento druh pomoci s pozitívnym ohlasom.
Myšlienka tohto typu spolupráce vznikla pred letom 2007, keď vykonávatelia projektu oslovili agentúry z územia celého Slovenska, keďže väčšina z približne 150 existujúcich náhradných rodín žije prevažne v Bratislavskom, Trnavskom, Banskobystrickom a Košickom kraji. Na začiatok sa dohodla spolupráca s desiatkou z nich, ktoré poskytnú zľavy od 10 do 80%. Programoví riaditelia vzdelávacích agentúr veria, že deti a dospelí z náhradných rodín si budú vyberať predovšetkým kurzy cudzích jazykov, hlavne anglického, kurzy PC a odborné vzdelávanie. Niet pochýb, že práve tieto druhy vzdelávania pomôžu rodičom uchytiť sa na pracovnom trhu a deťom dosahovať lepšie výsledky v škole. V budúcnosti vzdelávacie agentúry nevylučujú prípravu špeciálnych kurzov s ich požiadavkami, nakoľko mnohé z detí žijúce v náhradných rodinách majú problémy s učením. Spôsob financovania bude prebiehať platbou z n.o. S.P.A.C.E, ktorá podpísala spoluprácu s agentúrami, aby sa zabezpečila transparentnosť finančných prostriedkov projektu, ktoré poskytujú Nadácia VÚB a IBM.
„Pomoc náhradným rodinám pre nás znamená zabezpečiť im také formy vzdelávania, ktoré sú pre ne z finančných dôvodov neuskutočniteľné. Vieme, že tieto rodiny sa pasujú s materiálnymi problémami a nie sú schopné si zaplatiť takéto aktivity. Preto sa tešíme, že aj iné subjekty využili príležitosť pomôcť im a sme im zato veľmi vďační“, povedala správkyňa Nadácie VÚB Martina Slezáková.
„Našou úlohou v projekte je reflektovať situáciu a požiadavky náhradných rodín. V poslednom čase sme sa stretávali s prosbami o pomoc v oblasti vzdelávania sa cudzích jazykov, výpočtovej techniky, ale aj rekvalifikácie. V niektorých rodinách sú deti len v starostlivosti matky, ktorá potrebuje byť zamestnaná. Nie je výnimkou, že mnohé matky študujú diaľkovo napríklad sociálnu prácu alebo iné odbory, lebo majú chuť sa ďalej vzdelávať a byť prospešné“, povedala Eva Kelley z n.o. S.P.A.C.E.
Priebeh spolupráce budú podporovatelia projektu pozorne sledovať, pričom veria, že sa pozitívne prejaví pri zamestnanosti náhradných rodičov a vo výsledkoch detí v školách. Viac informácií na web stránke www.vsetcisudoma.sk, kde sú uvedené aj partnerské vzdelávacie agentúry.