Pre oteckovPre oteckov

3 mýty o otcoch a starostlivosti o bábätká

 Monika Žákovská   18.06.2015   0

Preč sú časy, keď boli otcovia starajúci sa o deti terčom posmechu iných mužov. Dnes už nie sú otcovia tieňovými postavami, či pasívnymi účastníkmi v živote svojich detí. Namiesto toho sú vnímaní ako neoddeliteľná a dôležitá súčasť rodičovského tímu od prvých dní života dieťaťa.

 

Nezúčastnený otec bol v posledných desaťročiach nahradený novou modernou verziou otca, ktorý je pripravený prispieť svojim podielom k spoločnej úlohe rodičovstva.

Existuje však ešte stále dosť veľa oteckov, ktorí preberajú staré kultúrne mýty o úlohe otca. Poďme ich spoločne preskúmať, nech môžu títo otcovia zahodiť bremeno konceptov a prevziať spokojne rolu rodiča partnera.

Mýtus č.1: Otcov nezaujímajú bábätká

Nie je pravda. Dokonca od prvých dní života, väčšina otcov vyjadruje záujem, zvedavosť a radosť zo svojho nového potomka. Mnoho oteckov živo popisuje pocity radosti, vzrušenia a dokonca aj extázy pri pohľade na svoje novonarodené dieťa. Niektorí označujú tento moment ako jeden z najkrajších zážitkov svojho života.

V posledných desaťročiach sú otcovia viac vítaní aj pri pôrode, než tomu bolo predtým. Tým, že je otec prítomný v priebehu pôrodu a že je schopný zdieľať čas so svojou partnekou a dieťaťom, je viac nastavený, aby sa neskôr sám do starostlivosti o dieťa zapojil.

Štúdie, ktoré sledovali oteckov s ich bábätkami zistili, že sú náchylní pritúliť, dotýkať sa a pozerať sa na novorodencov s rovnakou láskou ako matky. Niektorí muži, sú opatrní a možno sa boja, že dieťatku ublížia. Ale väčšina oteckov s podporou a vedením partnerky v podobe užitočných rád o tom, ako držať dieťa bezpečne a najmä ako poskytnúť oporu  hlavičke, sa rýchlo naučí byť istejšími a rovnako aj aktívnymi partnermi.

Mýtus č.2: Otcovia sú menej kompetentní, aby sa starali o novorodencov, než matky 

Pravda je niekde uprostred. Isté je, že v detstve majú muži menej príležitostí dozvedieť sa o deťoch a rodičovských zručnostiach, ako ženy.

Stačí nazrieť do chlapčenskej izby a uvidíte autá, stroje, armádu hračiek ako sú tanky a plastoví vojaci a samozrejme futbalové lopty a hokejky, ale žiadne bábiky. Naopak, je viac pravdepodobné, že bábiky, domčeky, plastové riady a drobné kočíky nájdeme v dievčenskej izbe.

Chlapci vyrastajú obklopení hračkami zameranými na akciu, kým dievčatá sa stretávajú viac s hračkami rozvíjajúcimi starostlivosť. Chlapčenská skúsenosť zjavne nie je taká užitočná, čo sa starostlivosti o deti týka.To však neznamená, že muži nie sú kompetentní rodičia! Jednoducho sa toho musia v krátkom čase viac naučiť od svojej polovičky.

V skutočnosti sa neschopnosť otcov postarať sa o dieťa zbytočne zveličuje. Pozorovania otcov pri kŕmení novorodencov fľašou ukázali,  že deti konzumovali rovnaké množstvo mlieka, keď mal na starosti kŕmenie otec, ako keď dieťa kŕmila z fľaše matka.

Kúpanie? 

Otcov však môžete stretnúť aj v ďalších úlohách, ako je napríklad kúpanie. Sedujte Bupi Battle a pozrite, ako zvládajú kúpanie otcovia vo výzve Laciho Strika.

Rovnakou výzvou však môže byť aj výmena plienok. Prvých pár pokusov môže vypadať všelijako, ale žiadne dieťa ešte nikdy neutrpelo dlhodobú ujmu z krivo alebo naopak založenej plienky!

Takže oteckovia, aj keď spočiatku nie ste tak skúsení a znalí ako väčšina mamičiek, môžete veľmi rýchlo získať a zvládnuť základy starostlivosti o bábätká.

 

 

Mýtus č.3: Otcovia nevedia, ako sa prihovárať bábätkám

Opäť nie je pravda. Vo väčšine kultúr sveta sa bábätkám prihovárame inak, než hovoríme so staršími deťmi alebo dopelými. Táto špeciálna forma sa v angličtine nazýva "Baby talk". Ukazuje sa, že tento spôsob reči nepoužívajú len mamičky ale aj oteckovia.

Keď sa deťom prihovárame, zmeníme štýl rozprávania. Hovoríme pomalšie, používame kratšie frázy. Oteckovia nastavia spôsob reči presne tak, ako to robia mamičky. Tento druh zjednodušeného jazyka je účinný spôsob, ako získať a udržať pozornosť dieťaťa. Poskytuje im dostatočnú príležitosť, aby sa zoznámili s hlasom svojich opatrovateľov a rovnako aj rysmi tváre.

Stručne povedané, tento druh pútavej reči podporuje proces zoznamovania sa s opatrovateľmi dieťaťa a poskytuje zároveň mini lekcie materského jazyka. Niet divu, že rodičia po celom svete sa svojim deťom prihovárajú práve takýmto spôsobom.

www.bupi.sk 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.8 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised