Pre oteckovPre oteckov

Šlabikár (nielen) otecka- Ako utíšiť plačúce dieťa

 Michal H.   12.11.2013   1

Šlabikár (nielen) otecka- Ako utíšiť plačúce dieťa

Drahí tatkovia, priznajte sa, zažili ste už pocit bezmocnosti nad plačúcim potomkom?

Ak áno, mám tu pre vás niekoľko tipov ako takéto nespokojné dieťa skúsiť upokojiť.

Najosvedčenejší spôsob je -

dať ho matke.

Niežeby sme my, muži, nemali prsia. Ale pravdepodobne by sme veľmi rýchlo začali vrieskať ešte viac ako náš potomok (kto si vyskúšal privinúť dieťa na holú hruď, vie presne, o čom píšem).

Ak chcete čítať ďalej, zrejme viete, že to s tou maminkou nie je vždy také jednoduché. Poďme sa teda pozrieť na spôsoby, ktoré môžu oteckovia aspoň skúsiť.

Hmm, prečo asi tak plače?!?

V prvom rade treba zistiť, či dieťatku naozaj niečo nechýba, alebo nevadí. Treba skontrolovať plienku, prípadne vyštípaný zadoček. Plienku treba vymeniť, zadoček natrieť, proste horor. Ak máte nejaké podozrenie, že s vašim miláčikom nie je všetko v poriadku, zmerajte mu popri tom teplotu.

Rozhodne treba tiež skúsiť, či dieťa nie je smädné. Ak aj počas pitia plače, zrejme má tekutina nesprávnu teplotu. Znovu a znovu som prekvapený, aká teplá je 37 stupňová kvapalina. Tiež je možné, že mu ponúkaný nápoj nechutí, alebo sa nevie dohodnúť s cumlíkom na fľaške. Skúste niečo vymeniť (a tiež si nalejte).

Nasledujúca, úplne prirodzená možnosť, je nosiť dieťa na rukách. Hojdať ho a prípadne mu spievať, aj keď niekedy (neberte si to osobne) to má presne opačný účinok. Môže byť dôležité aj priložiť mu uško na vaše srdce, bije pomalšie a preto upokojuje.

Zaplesajte si...

Niektoré deti obľubujú tanec, pustite si hudbu a začnite sa s dieťaťom obtočeným okolo vášho krku kývať, točiť, prípadne búchať nohami o zem pri medveďom tanci. Ak ste úspešný, pomaly stišujte hudbu a zmierňujte váš pohyb. Pomôcka proti vyťahaným rukám môže byť použitie detského nosiča.

Príčinou plaču môžu byť aj bolesti, väčšinou tráviaceho traktu. Pomáha hladkanie bruška krúživým pohybom, v horších prípadoch je treba uvoľniť črevá precvičením nožičiek. Niektorí odvážnejší používajú rektálnu hadičku jemne zasunutú do zadočku.

Tvorivé dielne

Typickou, a možno jedinou oblasťou, v ktorej nás mnohé ženy nemôžu dobehnúť je: povoziť dieťa v aute. Skúste proste všetko a použite vlastnú tvorivosť.

Pamätám si keď po polhodinovom kŕčovitom vresku môjho asi ročného syna o tretej hodine rannej som ho zobral na balkón (na čerstvý chladný vzduch) a ukázal mu svietiacu ulicu. Okamžite zabralo.

Ak sa nemôžete vďaka prenikavému vresku sústrediť, radšej si dajte vaty do uší, ako by vám mali prasknúť nervy a niekomu by ste ublížili ...

Na záver by som chcel všetkých upozorniť, že deti sú veľmi múdre a prešibané tvory, ktoré prirodzene hľadajú spôsob ako dosiahnuť svoj cieľ – napríklad piť mlieko v noci každé dve hodiny. Alebo proste chcú, aby ste sa im venovali. Vtedy namiesto obskakovania a paniky je lepšie úmyselne dieťaťu nevyhovieť. Ale to už je iná kapitola.

Tatkovia, držte sa !

Váš,

Mišo.

Prečítajte si tiež:

YETI na materskej

Chodili sme na ihriská a zvykali sme si na pohľady mamičiek na cudzí element – na nás Filipko... Teda, na mňa. Najprv sme absolvovali klasické otazky, či si chlapček alebo dievčatko, koľko máš mesiacov, či máš už zuby, ako a kedy spinkáš, čo jedávaš a pod. Samozrejme, rýchlo ma odhalili a mnohé boli také úprimné a spontánne, že zo seba vyhŕkli – jeeej, ja som takto naživo otecka na materskej ešte nevidela... Cítil som sa ako YETI na materskej...

Po zvládnutí základných procesov prebaľovania , fľaškovania a kočíkovania prišli na rad iné témy dňa. Alebo

YETI na materskej (2)

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.5 z 5. Celkom 17 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku
Info napísané 21.07.2015 12:00

No blsi clanok som ani necital. Zmatocne rady v snahe napisat humorne - bohuzial bez uspechu.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku
Info napísané 21.07.2015 12:00

No blsi clanok som ani necital. Zmatocne rady v snahe napisat humorne - bohuzial bez uspechu.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised