Tešili ste sa, že len čo sa bábätko narodí, konečne bude všetko, ako predtým. Teda, že vaša žena bude zase ako predtým.
Konfekčná veľkosť nie je problém číslo jeden, ale tie materské hormóny, ktoré z vášho najlepšieho priateľa spravili emočné rešeto, rozladené ako klavír.
Shutterstock 1. Hormóny útočia V prvom rade – ak ste si mysleli, že hneď po pôrode sa všetko vráti do normálu – smola. Bude na to ešte treba času jak hus klasu. Minimálne prežiť šestonedelie.
Obdobie prvých šiestich týždňov je náročné. Na začiatku sa s bábätkom zoznamujete, zvykáte si jeden na druhého, poznávate jeho rytmus jedenia, spania, bdenia, postupne sa zlaďujete.
V tom čase sa navyše vaša žena fyzicky, emocionálne a hormonálne zotavuje po tehotenstve a pôrode. Hladina estrogénu a progestrerónu sa z vysokých čísel vracia zase do normálu, ale prolaktín, zodpovedný za tvorbu mlieka, vyšiluje.
Vaša žena môže byť viac precitlivelá ako zvyčajne – až 80 % čerstvých mám zažíva „baby blues,“ ktoré sa prejavuje plačlivosťou, úzkosťou, náladovosťou a podráždenosťou. Kombinácia hormónov, vyčerpanosti a silných emócií po pôrode urobí svoje.
Myslite počas prvých týždňov po pôrode na to, že vaša žena potrebuje vašu pomoc a oporu. Všímajte si jej rozpoloženie. Ak má žena dostatok odpočinku, porozumenia a opory v najbližších, „blues“ rýchlo pominie.
Ak ale vaša žena trpí dlhšie trvajúcim smútkom, až paralyzujúcou depresiou, ktorá jej znemožňuje fungovať v normálnom živote, pozor, môže ísť o popôrodnú depresiu . S primeranou podporou a profesionálnou pomocou sa matka môže uzdraviť.
2. Nie je pomoc ako pomoc Vieme, že sa vašej žene pokúšate pomôcť, ale výroky typu: „Určite je hladný, inak by nereval,“ naozaj nepomáhajú, zvlášť ak vaše dieťa plače už pekných pár hodín a nejde ho utíšiť. Takáto veta dokáže rozhodiť rovnako ako prechádzka po mínovom poli.
Namiesto pohotového predkladania riešení, na ktoré sú chlapi experti, sa radšej opýtajte vašej ženy, či potrebuje pomoc alebo ešte lepšie, zoberte jej vrieskajúce dieťa z náručia a dajte jej chvíľku času, aby sa nadýchla a nabrala síl.
Shutterstock 3. Urobte všetko, čo je vo vašich silách, aby vaša žena mohla dojčiť. Keby ste mohli dojčiť, určite by ste to robili. Vieme. Ale príroda to zariadila inak. Dojčiť môže iba žena, no až tak prirodzené to zase nie je. Vyžaduje si to veľa odhodlania, spoluprácu zo strany bábätka a tak trochu aj šťastia.
Budete prekvapení, koľko „cavikov“ je okolo toho. Že na pohľad krásne, plné poprsie môže byť pre ženu boľavou pohromou, začínajúcou zatvrdlinkami a končiacou zápalom. Možno bude mať vaša žena slzy na krajíčku, keď sa bude pokúšať dojčiť dieťa s popraskanými bradavkami.
Dojčenie naozaj nie je prechádzka ružovou záhradou a bude fajn, ak aj v tomto budete vašej žene oporou. Napríklad, ak pre ňu pripravíte jednoduchý obed alebo im prinesiete pohár vody od smädu, prípadne zoberiete bábätko po dojčení.
4. Intímny život bude musieť chvíľu počkať Chvíľu potrvá, kým sa váš sexuálny život po pôrode zase naštartuje. Pokiaľ má žena za sebou ťažký pôrod, náročné zotavovanie po šití a podobne, môže to trvať aj dlhšie. Predstavte si, ako by bolo vám, keby ste deväť mesiacov nosili a potom porodili štvorkilové dieťa. Najmä vždy rešpektujte jej potreby.
5. Rozdeľte si úlohy Život s novorodencom je naozaj hektický a prináša so sebou neraz aj škriepky o tom, kto čo robí a nerobí, ale mohol by… Vy sa vraciate do práce ako vždy, ale na vašej žene leží ťarcha starostlivosti o dieťa aj o domácnosť.
Namiesto výčitiek „čo si robila celý deň, veď si doma na materskej,“ dobrý otec vie, že mama sa doma naozaj nenudí, že niekedy je rada, keď si vôbec umyje zuby. A tak dobrý otec pomáha mame s upratovaním, bez špeciálnej prosby zoberie dieťa von na prechádzku, či uvarí dobrú večeru.
Loading...