Ako byť dobrým mužom, ktorý sa postará o svoju ženu po pôrode

Anna Veselá 0

Chceš byť tým najlepším otcom a manželom na svete? Tak potom ti stačí nasledovať len týchto pár krokov, ktoré ťa k tomu cieľu dovedú.

Aspoň to tvrdí mama Sarah Zimmerman, ktorá napísala zopár jednoduchých pravidiel pre mužov, aby sa ich ženy cítili milované a rešpektované. O návod, ako byť dobrým mužom, ktorý sa vie postarať o svoju ženu po pôrode, sa Sarah podelila na portáli Mom.me.

Shutterstock

Buď statočný (nie zajko bojko z Afriky)

Buď taký odvážny ako ona. Môžeš sa báť a triasť strachom len do takej miery, ako osoba pri tebe, ktorá rodí. Toto všetko je nové a desivé pre vás obidvoch, ale ste v tom spolu. Vo všetkých tých úžasných, nádherných a ťažkých chvíľach. Buď s ňou vo všetkom. Všetkými možnými spôsobmi. Pomôž jej.

Buď fyzicky prítomný

Ona ti povie, kde by si mal byť počas pôrodu. Tak tam buď a poskytni jej podporu a útechu. Nesťažuj sa. Si hladný? Aj ona je. Potrebuješ cikať? Chcel by si radšej katéter? Nudíš sa? Si unavený? Ostaň tam, kde si. Ona nemá inú možnosť, prečo by si to ty mal mať inak.

Po pôrode sa bude tvoja žena cítiť ako nafúknutý balón na slnku. Ak bude po cisárskom reze, môže mať pocit, že ju prešiel autobus. V každom prípade bude potrebovať tvoju pomoc pri zotavení sa po pôrode. V nemocnici aj doma. Prosím, buď po jej boku. Pomôž jej.

Nesťažuj sa

Postele a stoličky v nemocnici nie sú pohodlné. Ak sa sťažuješ na nepohodlie alebo únavu, nútiš ju, aby sa o teba starala, lenže všetka jej pozornosť by mala byť zameraná na seba a dieťa. Pomôž jej.

Buď pre ňu oporou

Ukáž jej, že zdieľate rovnaké ciele. Je bežné, že sa mamy novorodencov cítia neisto a zodpovedné za celý svet, tak jej daj najavo, že v tom nie je sama. Nedovoľ jej, aby sa cítila zle.

Ak máš pocit, že kritizuje tvoje snahy a úsilie, že nie je spokojná s tým, čo a ako robíš, nevzdávaj sa. Snaž sa pochopiť, čím prechádza, ukáž jej, ako ti na nej záleží a ovládaj svoje ego. Pomôž jej.

Predvídaj, čo ona a bábätko potrebujú

Tvoja žena bude po pôrode vyšťavená, no napriek tomu sa bude mať tendenciu púšťať do všetkého, čo je treba doma urobiť.

Ponúknuť jej pomoc nie je to isté ako pomôcť. Ak sa jej z gauča, v polospánku alebo za mobilom opýtaš: „Zlatko, potrebuješ…?,“ s najväčšou pravdepodobnosťou ti odpovie: „Nie, zvládnem to sama.“ To ale neznamená, že by to mala robiť sama. Pomôž jej.

Postaraj sa o staršie deti

Tie nezmiznú, keď sa objaví najmladšie. Väčšina starostlivosti o ne by mala byť na tvojich pleciach.

Staršie deti by mali byť tvojim tieňom, kým sa tvoja žena stará o seba a vášho novorodenca. Ideš na poštu? Aj tvoja dcéra ide s tebou. Ideš na nákup? Aj tvoj syn ide s tebou. Zober ich so sebou ako svoje tiene. Pomôž jej. 

Buď lepším partnerom a otcom ako herci v komédiách

Nikto nás neučí, ako sa pripraviť na príchod dieťaťa a čo to spraví s našim životom a manželstvom. Novorodenec ti môže objasniť určité rodové úlohy, ktoré obaja máte.

Nanešťastie, v spoločnosti stále panuje domnienka, že najväčšie bremeno rodičovstva má znášať žena, lebo je to pre ňu jednoduché a prirodzené, zatiaľ čo mužom chýba inštinkt, ako sa postarať o dieťa a nemali by zavadzať, aby neprišlo k úrazu. Takéto predstavy sú celkom mimo. Pomôžte jeden druhému. Pomôž jej.

Pamätaj na to, čo dokázala

Jej telo sa zmení, niečo menej, niečo viac. Pamätaj si, čo urobila a povedala, objímaj jej telo s vďačnosťou, ktorú si zaslúži. Počúvaj ju, miluj ju, smej sa a plač s ňou. Ste v tom spolu, ale od nej to vyžadovalo veľa obety. Oceň to. Osláv to. Pomôž jej.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

články autora...

Pridaj komentár