Ako sa mení mozog muža, keď sa stane otcom?

Anna Veselá 0

Kým v roku 1975 trávili otcovia so svojimi deťmi v priemere iba 15 minút denne, v roku 1995 sa spoločný čas predĺžil na dve hodiny. S modernými otcami sa to však vôbec nedá porovnávať.

Doktor Houser, autor Príručky pre otcov, tvrdí, že úloha otca dnes dosiahla celkom nové rozmery – je na mieste hovoriť nielen o materinskom inštinkte.

Nová doba. Noví otcovia

Časy, kedy sa otcovia v pôrodniciach delili o cigarety s neznámymi, aby oslávili príchod dieťaťa na svet, sú definitívne za nami.

Podľa Housera sú súčasní otcovia zapojení vo všetkých fázach očakávania bábätka, pôrodu aj narodenia dieťaťa. Aktívne sa podieľajú na starostlivosti o bábätko, trávia s ním viac času.

Nie je dnes až také výnimočné stretnúť otcov, ktorí používajú známy rodičovský plurál – čakáme bábätko, rodíme, spíme, nespíme, kojíme…

Žeby nám ockovia mäkli?

Núka sa vysvetlenie, že aj muži prechádzajú pri narodení dieťaťa hormonálnymi zmenami. Ani otcovia neostávajú imúnni, či už sa jedná o testosterón, oxytocín, prolaktín alebo vazopresín.

  • Je dokázané, že hladina testosterónu sa čerstvým otcom výrazne znižuje. Môže za to bonding – ranné zbližovanie otcov s novonarodeným dieťaťom.
  • Hladina oxytocínu sa, naopak, zvyšuje. Hormón, ktorý sa často nazýva aj hormónom lásky, produkuje telo tak ženské, ako aj mužské. Náhle sa zvyšuje pri narodení bábätka. Zatiaľ čo u mám sa aktivizuje dojčením a blízkym fyzickým kontaktom s bábätkom, u otcov ho spúšťa starostlivosť o bábätko, nosenie, hranie, či rozosmievanie bábätka. Čím väčšmi sa vzťah medzi otcom a bábätkom prehlbuje, tým intenzívnejšia je produkcia oxytocínu, ktorý napomáha rozvoju rodičovských inštinktov.
  • Prolaktín sa obyčajne spája s produkciou materského mlieka u žien. U otcov sa hladina tohto hormónu zvyšuje vďaka interakcii s bábätkom. Čím viac sú otcovia zapojení do starostlivosti o dieťa, tým viac majú prolaktínu v tele.
  • Zvýšená hladina ďalšieho hormónu, vazopresínu, u otcov vytvára potrebu ochraňovať rodinu a ostať pri domácom krbe, namiesto toho, aby ich túžby hnali hľadať si nové partnerky. Vazopresín sa podpisuje na tom, že sú otcovia viac zodpovední.

Otcovia verní svojej rodine

Nežnosť, láska a pocit prijatia a zodpovednosti je základom vzťahu medzi otcom a dieťaťom a je len správne, ak sa buduje už počas tehotenstva.

Podľa Housera majú otcovia, ktorí sa od začiatku zapájajú a sú aktívnymi rodičmi, väčšiu šancu, že neopustia svoje rodiny. Okolie by ich malo ešte viac podporovať.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (6 hlasov, priemerne: 4,80 z 5)
Loading...
Author image

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

články autora...

Pridaj komentár