Dieťa sa pozerá na otca očami svojej mamy

MikSa 13

Dieťa objavuje otca cez slová matky – cez pohľad, mienku a slová matky o ňom, viac než fyzickým kontaktom s ním.

Dieťa už veľmi skoro vycíti, akú hodnotu a cenu má otec v očiach matky. A to je pre malé dieťa životne dôležité, lebo mama je pre neho všemocná, ona je tvorcom jeho každodennej reality, kdežto otec býva často menej fyzicky prítomný. Najmä kvôli práci.

Shutterstock

Trpí malé dieťa neprítomnosťou otca?

V skutočnosti všetko závisí od povahy otcovej neprítomnosti.

Ak okolnosti nútia otca byť mimo domova, napríklad kvôli práci, menšie dieťa tým netrpí, pretože je to daň, ktorá je súčasťou jeho každodenného života.

Ak s dieťaťom ale nechce byť…

Ak je naopak otec neprítomný z egoistických pohnútok, dieťa tým bude trpieť, lebo takéto správanie zapríčiní pravdepodobne aj zmenu v postojoch a v citoch jeho matky. Totiž to, čo je pre malé dieťa naozaj dôležité, je miesto, ktoré otcovi pripisuje matka vo svojom vlastnom živote, vo svojich postojoch, pocitoch, obavách.

Shutterstock

 

Môžete sa pýtať, čo pociťuje dojča, kým je jeho otec preč. Nuž, nepociťuje o nič viac či menej než to, čo prežíva vo svojom bežnom živote, pretože náklonnosť mamičky k mužovi, ktorého má rada, sa jeho neprítomnosťou nemení.

Prítomnosť otca v matke je pre malé dieťa prvoradá, je viac ako fyzická prítomnosť otca.

Nie, nezabúda…

Môžeme sa právom spytovať, či dieťa nezabúda na silu citov, ktorá je medzi jeho matkou a otcom, najmä ak otec chýba dlhší čas.

Nie nezabúda, pretože pečať tejto lásky, ktorú dieťa pociťuje, v ňom ostáva, nakoľko bola do neho hlboko vtlačená.

To, čo matka o otcovi dieťatu povie… 

Matka dokáže puto lásky (v dieťati) posilniť svojím správaním, pretože žena, ktorá je veľmi naviazaná na otca svojich detí sa k nemu správa úplne inak než tá, ktorá si ho necení.

Pocit bezpečia a istoty môže matka znásobiť aj „materiálne“: telefonáty, listy (emaily), rozhovory, v ktorých rozpráva o otcovi, všetko, čo o ňom svojmu dieťaťu povie. Rovnako dôležité je mu pripomínať, že otec sa čoskoro vráti a že na nich myslí.

Otec je pre dieťa útočiskom pred materinskou všemocnosťou

Z tohto dôvodu môžu matky predstavovať veľké nebezpečenstvo pre svoje deti, a preto je úloha otca nenahraditeľná. Dieťa ho vníma ako jediné útočište pred materinskou všemocnosťou.

 

V rozvedených rodinách 

V rozvedených dvojiciach je situácia bohužiaľ veľmi odlišná. Istotne bude dieťa vídavať svojho otca častejšie, ale nebude môcť ťažiť z pocitu bezpečia voči moci, ktorú má matka v jeho každodennom živote (:otec ako útočište). Ideálne by bolo, keby nový matkin partner mohol, v tomto ohľade, prevziať rolu otca.

PS: Zapamätajte si: Otec žije v matke.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (16 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

 1. Ttotalna blbost, matka dokaze vychovat deti aj bez otca, a nie este ho bude chrena aj vychvalovat, nech si zapamataju bitku a krik,vsak. Ze oslavujme muzov, ktory nestoja za nic ine ako za chvilkoveho darcu spermii. Muzi mozu roznasat reci o mamickach, ved len zena nosi dieta pod srdcom 9 mesiacov a prejde hroznym porodom, ale nie podme tu vychvalovat tych, ktori maju najmensiu zasluhu na celom zivote deti. Ziaden respekt pre tehotne, ziaden respekt pre rodiace ale nie vypisujte tu aki si svati, lebo muz. Hanba!!!

 2. dost stary clanok, ale prispejem:

   

  v minulosti muzi boli ovela menej doma ako dnes, ale mali vacsiu autoritu. Mnohi odisli a zahynuli vo vojnach, vypravach, odisli za pracou do zahranicia, vracali sa o x rokov…Muz otec ma byt autoritou, laskavou autoritou, inak matka nema dovod v srdci pre neho upratovat. Ak je iba nositelom chromozomov XY, nie je takych malo, bohuzial, som proti tomu aby bol umelo udrziavany akykolvek vztah ci uz medzi matkou a otcom alebo medzi otcom a detmi. Bohuzial aj negativne priklady su priklady. Ak su dvaja ludia emocne vyspeli a rozumni, budu sa chovat korektne.

 3. Ahojte mamičky,

  Po prečítaní článku som zostala sedieť a uvedomila si, ze nam tatino – ako člen domácnosti a rodič velmi chyba.

  Sme spolu, ale každý bývame oddelene. Vecer síce cez tyzden správame u neho, no na vikend si berie dcéru z prvého vzťahu a my spime doma. Cez tyzden to je tak, ze ráno odíde do prace a vecer prichádza. Maly je s nim minimum, ked su spolu sa chvíľu jasia, no drobec vzdy po chvíli príde za mnou. Ak ideme vsetci štyria niekam von, býva to tak, ze tatino je so svojou dcérou a ja s našim synom. Velmi ma to trápi a boli, lebo syncek to za chvíľu bude vidieť a cítiť viac. Dohovory a rozprávania vôbec nepomohli. Zevraj sa mi to da. Môže to môjho maleho ovplyvniť vo vnímaní svojho otca?

 4. Krasne a dolezite zamyslenie. Ano, robim to zle. Vela krat sa na neho stazujem, a frfle, a hundrem. Zle, celé zle. Budem sa snazit …

 5. Ahojte, ako tak kukám na vaše príspevky asi na tom niečo bude, ale moja otázka by skôr bola taká, že dokedy? dokedy to dieta tak vníma, nakolko mam teraz prácu ktorá mi časovo vyhovuje že som doma už o tretej je to ok. ale zas finančn nie, preto uvažujem o meznej zmene. prave preto by som potreboval vedieť dokedy je toto obodobie, aby som vedel kedy by bol ten správny čas na zmanu aby to robine prospelo nie ublížilo?

  za odpovede a názory vopred dakujem.

 6. Ahojte mamičky. Ja som bola s mojou dcérkou rok sama. Keď mala 5 mes. manžel odišiel do zahraničia. Bol vonku ako vojak na misii. Moja dcéra tým netrpela ale predsa sa to prejavilo. Aj keď si naňho zvykla, dáva mu stále najavo že mu neverí. Mám ju stále „za zadkom“, s prepáčením ani na záchode ma nenechá samú, stojí pri mne aj keď sa sprchujem a keď ju chce manžel zobrať tak spustí poriadny krik a plač. Takže trpieť netrpela ale manžel áno. Je mu z toho často mizerne že ho odmieta.

 7. Ahoj všetky maminy a detičky! My sme tiež momentálne samé. Tatík je na služobke. Každý týždeň dva tri dni. Je nám smutno keď tu nie je a stále ho spomíname, že išiel brm brm autom.

  ,Ako píše NikoletaT, keď sme sňou obaja je veľmi šťastná. Pekne sa hraje, objíma nás, bozkáva.

  ,Heňa so Simonkou zdraví Jarushku a Simonku!

 8. Som rada, ž sa tu objavil takyto článok. Momentalne som v 35. tt, manžela /ocina/ mám stále po svojom boku, ale pravdepodobne zanedlho nastane situácia, ked ho mať nebudem, pretože sa rozhoduje medzi kvalitnejšími profesiami ako momentálne vykonáva. A čo to bude znamenať pre maminu a Simonku? Budeme celý týždeň bez ocka, ja však viem, že bábätku dám toľko lásky a citu, že neprítomnosť ocina nebude taká podstatná. Veď čo, 5 dní prejde ako voda a v sobotu ho máme naspäť – nášho ocina, ktorý sa bude s nami láskať, maznať, a zas bude z neho starostlivý a milujúci otecko a manžel.

 9. V nasej rodine zarabam ja. Ked bola Meshika babo, boli sme teda doma obaja, dokym mala 4 mesiace. Cez den s nou bol ktorykolvek z nas, ale vecer sme ju vzdy kupavali spolu.

  My sme si to ani neuvedomili, ale ked ma dosli nasi navstivit, samozrejme vsetco pozerali na kupanie. Moja mama poznamenala: „Pozri sa, ako sa z toho tesi, ze vas tu ma obidvoch“. Ked sme ju dali do vanicky, obaja sme boli nad nou skloneni. Mala pozrela na jedneho, na druheho, a na tvari mala blazeny usmev.

  Co ymto skomolenym prikladom chcem povedat, je, ze dieta pozna oboch rodicov, alebo teda mali by sme povedat, ze dieta pozna vsetkych ludi, co sa onho pravidelne staraju.

  A co mamicky, co cestuju??? Ja sama vasto cestujem cez robotu, myslim, ze je to podobne ako si opisala, ale nezalezi, ci sa jedna o otca/matku. Ked su rodicia spokojni, ma to vplyv na dieta.

 10. Dakujem za tento clanok, prave zaspinkalo nase babetko a tatik je od nas velmi daleko, mame ho teraz len cez emaily, telefonaty a na fotkach a samozrejme hlboko v obidvochu srdieckach.

Pridaj komentár