8 zaujímavostí o škôlkach vo Veľkej Británii

Zuzana Špačková 6

Iný kraj, iný mrav. Aj ten vzdelávací. Aj ten vo Veľkej Británii. Anglické školstvo má svoju dlhú históriu aj kvalitu, a predprimárny systém vzdelávania sa značne líši od toho nášho.

Deti idú do škôlky ako bábätká, ako 3-ročné čítajú a počítajú, od 4 rokov už sedia v škole.

Do škôlok maličké deti

Vzhľadom na to, že zamestnaná žena v Británii má nárok na 26 týždňov základnej rodičovskej dovolenky, ktorú si môže predĺžiť o ďalších 26 týždňov, teda na jeden rok, nastupujú deti do anglických škôlok (nursery) už veľmi maličké.

Tzv.“ štátnych“ škôlok nie je veľa, navyše miesto v nich dostanú len deti zo sociálne slabých rodín. Ani súkromných škôlok nie je ako maku, takže s umiestnením dieťaťa je všeobecne problém. Existujú dlhé poradovníky, do ktorých sa častokrát deti zapisujú už hneď po ich narodení.

Karta dieťaťa

Každé škôlkarske dieťa má svoju kartu (spis), do ktorej sa zapisujú nové veci týkajúce sa všetkých zložiek jeho vývoja. A ako dôkaz sa prikladajú aj fotky. Takže napríklad, keď sa dieťa naučí namaľovať kruh, obrázok – ako dôkaz – sa založí do spisu. Zložky sú prístupné rodičom, aj kontrolám z úradu, ktoré do škôlok chodia pomerne často.

Aj plienky sa zapisujú

Do spisu sa zapisuje aj každá plienka, ktorú personál škôlky dieťaťu prebalí. Tento záznam o plienkach sa uchováva až 10 rokov. Dieťa sa musí prebaľovať iba v miestnosti so svedkom, dvere musia byť otvorené, aby náhodou nedošlo k prekročeniu zákona a dospelí sa nedotýkali tela dieťaťa viac ako je nutné. Z toho istého dôvodu učiteľka nesmie natrieť dieťaťu opaľovací krém.

Denný režim

Deti sú v triede rozdelené väčšinou podľa veku. Čím mladšie deti v triede, tým menej ich tam je, a o to viac učiteľov „na hlavu“. Vychádza to asi 4 deti na jednu učiteľku. Lacnejšie škôlky majú na jednu učiteľku 8 – 12 detí.

V každej triede je nástenka, kde je rozvrh aktivít pre deti na aktuálny týždeň. Deti rozdelené do skupiniek si menia vychovávateľky, volajú ich tety, a plnia naplánované aktivity, prípadne individuálny plán rozvoja.

S výnimkou veľmi malých detí sa v škôlke nespí. Tzv. oddychový kútik predstavujú vankúše, prikrývky na zemi alebo žinenky, či matrace.

Škôlky neponúkajú žiadne krúžky.

Aktivity, ktoré deti v škôlke majú, samozrejme, závisia od úrovne škôlky. Tie lepšie chodia napríklad s deťmi 1-krat do týždňa do lesnej škôlky alebo sa učia spievať v znakovej reči.

Rodičia môžu na internete sledovať, čo deti celé dopoludnie robia alebo si prehliadať fotky z dennej činnosti. Väčšina škôlok je otvorená od 9,00 do 15,30.

Platí sa za všetky dni, ktoré sú zapísané v prijímacom protokole. Je jedno, či dieťa v škôlke je alebo je doma choré. Platí sa plná čiastka.

Písmená a čísla

Keďže anglické deti začínajú chodiť do školy od 4 rokov, deti sa s číslami a písmenami masívne zoznamujú už v škôlke. Nakreslené ich majú všade. Na stenách, na dvore, na chodníku. Všetky čísla až do 99.

Výučba 4-ročných prebieha formou hry, deti nemajú v triedach zvonenie, majú hračky, žiadne bifľovanie alebo sedenie vzpriamene s rukami za chrbtom. Na konci školského roka musia však vedieť napísať všetky písmenká, trochu čítať, písať ľahké slová a taktiež jednoducho počítať – sčítať a odčítať. A samozrejmosťou sú aj znalosti všetkých tvarov a farieb a aj domáce úlohy.

Povinná školská dochádzka začína od piatich rokov.

Drahé školné

Pre dvojročné deti existuje tzv. two year pilot. Ide o 12,5 hodín (2,5 hodiny denne) bezplatnej starostlivosti týždenne. Deti od 3 rokov majú štátom zaplatených iba prvých 15 hodín týždenne, hodiny navyše si rodič musí doplatiť (alebo požiadať o príspevok formou štátnych príspevkov). Vysoký poplatok za vyučovanie je taktiež jeden z dôvodov, prečo sa rodiny väčšinou rozhodnú pre inú voľbu ako škôlky.

Iná voľba

Menšie deti navštevujú detské centrá (children’s centre, playgroup). Ide o súkromné zariadenia, čiže tiež nie úplne najlacnejšie, kde deti majú rôzne krúžky. Môže ísť napríklad o detskú masáž, hranie pre mamičky s detičkami, krúžky pre tatinov s deťmi, jednodenné výlety. Nevýhodou je, že ide len o krúžky, nie škôlku, takže vždy jeden z rodičov musí byť prítomný.

Ďalšou voľbou je au-pair, ktorá býva priamo v dome s rodinou alebo využiť služby pani na stráženie (childminder). Childminder je väčšinou iná mama, ktorá si spravila certifikát a má doma vytvorený priestor pre opatrovanie viacerých cudzích detí do 12 rokov.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (9 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Tiez zijem a pracujem v uk (dokonca priamo v skolke) a neda mi nezareagovat na tento clanok..poviem len maximalne zgeralizovany..neprofesionalny.. Rolleyes

  2. Tiez zijem v UK a tiez nemozem suhlasit s tymto clankom. Zijem priamo v Londyne a tiez sme chodili do Detskych centier a vzdy sme platili vstupme £1 za dieta. Taktiez sme nemali problem s umiestnenim v skolke a dokonca sme mali zadarmo nie 15 ale 32 hodin- zalezi totiz od skolky.

  3. Mna by zaujimalo, ako je to v UK so znamkovanim. SVagrinina sestra mi hovorila, ze jej deti chodia do statnej skoly a nie su znamkovane. Je to tak v celej UK?

  4. Zijem v UK a obidvaja moji synovia chodili do skolky. Mame dost odlisne skusenosti, ak to porovnam s clankom. S miestom v skolkach nebol vobec problem. Deti volali ucitelky po mene a nie teta. Prebalovaci stolik mali pri toaletach v zadnej casti skolky a prebalovali bez pritonmosti inych osob. Opalovaci krem mali v zasobe v skolke a natierali nim vsetky deti, pokial som im nepovedala ze netreba, ze som ich uz natrela. V skolke deti ucili cisla od 1 do 10 a napisat vlastne meno, ale iba predskolakov. Deti nemali kruzky v ramci skolky, ale kazdy den ich oboznamovali hravou formou s inymi jazykmi a vymyslali rozne aktivity v zhode s rocnymi obdobiami a aktualnymi temami. Vskolke naozaj starsie deti nespali a ked chceli tak im natiahli madrace. Ale male deti mali kazde svoju postielku. Myslim si, ze generalizovat system z jednej oblasi, alebo mesta na celu krajinu nie je najstastnejsia strategia.

    1. Myslim,, ze to je rovnako, akoby niekto napisal clanok skolky na slovensku. Tiez je ich tu kopec a uplne roznych. Ale rada si precitam aj vase komentare s ostatnymi skusenostami, nie len autorky. dik.

Pridaj komentár