Učím v materskej škole už niekoľko rokov. Všetky mamičky ubezpečujem, že za celý ten čas, čo robím s deťmi, ani jedno po odchode mamičky z triedy neplakalo srdcervúco viac ako 10 minút.
Niektoré detičky si zvykajú rýchlejšie, niektoré pomalšie, ale zvyknú si všetky. Ak nebudete dieťa škôlkou strašiť a ak nedovolíte so sebou manipulovať („Príď dnes pre mňa na obed!“ alebo „Dnes do škôlky nechoďme!“), tak si dieťa zvykne rýchlo a ani vy sa nebudete musieť trápiť.
Shutterstock Plačú len deti, ktoré majú v škôlke maminku Napriek tomu, že to narúša našu prácu – pretože materská škola je výchovno – vzdelávací inštitút a s deťmi sa tam plnia rôzne úlohy od rána ako prídu do škôlky, chodí ku mne do triedy každé ráno maminka na polhodinku spolu so synčekom (dnes dokonca aj s polročnou dcérkou).
Z môjho pohľadu je prítomnosť maminky úplne zbytočná, ale sme tam pre rodičov, ich prianie je pre nás rozkazom, a ani pol slovom som jej nenaznačila, že tam nemá čo robiť, hoci vnútorný poriadok zakazuje pohyb cudzích osôb po budove. Beriem to tak, že chce mať aj ona srdce na mieste, že je malý spokojný a že to nebude trvať večne.
Určite nie som prívržencom toho, aby rodič chodil s dieťaťom pol roka do škôlky. Zhoršuje a zbytočne to predlžuje adaptačný proces, pretože to dieťatko si aj tak raz bude musieť zvyknúť byť v škôlke bez maminy. Robí to šarapatu aj medzi inými deťmi, ktoré by tam maminu chceli mať a nemôžu.
V našom meste máme aj škôlku, kde chodia s detičkami do tried maminky dlhodobo, deti si aj tak nezvykli, plačú, a to ešte stále nie sú v škôlke na celý deň. U nás sú deti v pohode a plače len ten, ktorý tam má maminku.
Najlepší pomocníci sú kamaráti a súrodenci V našej škôlke sa deti kvôli lepšej adaptácii nedelia podľa vekových skupín. Snažíme ich do tried zadeliť tak, aby boli súrodenci spolu v triede a ak aj nie v triede, tak aspoň na jednej chodbe.
Majú v triede kamarátov, s ktorými sa od malička hrávajú. Toto sú veci, ktoré si u nás každý jeden rodič konzultuje hneď pri prihlásení dieťaťa do MŠ a potom sa všetky tieto fakty zohľadňujú pri zadeľovaní detí do jednotlivých tried.
Aby si konkrétne dieťa lepšie zvyklo, robíme to tak, že keď maminka odchádza, tak jej z okna zakývame, pošleme pusinu, vyčaríme veliký úsmev, aby maminke nebolo smutno a za 5 minút sa dieťatko hrá s ostatnými deťmi a po slzičkách ani stopy.
Deťom nikdy neklamte Bolo by dobré, keby ste deti od malička zvykali na to, že niekde zostanú bez vás, ale vždy sa pre ne vrátite. Začnite rodinou, napríklad starými rodičmi, môže to pokračovať hraním u susedy s kamarátom. Na hodinku, na dve. Napríklad, kým si nakúpite. Len aby si dieťa zvyklo na to, že sa nemusí báť, že ho niekam odložíte a už si pre neho neprídete.
Nikdy deťom neklamte! Deti sú vyspelejšie ako sa vám zdá a verte mi, že si pamätajú čo im poviete. Napríklad ak poviete, že sa napapá a vy prídete, tak vás bude čakať hneď po desiate a ak sa vás nedočká, nastane koniec sveta.
Veď počkaj, pôjdeš do škôlky! Z praxe viem, že najväčší strach majú zo škôlky deti, ktoré môžu s maminkami manipulovať. A to ani nespomínam deti, ktoré sú vychovávané vetou “Veď počkaj, pôjdeš do škôlky, tam ťa naučia poriadku!!!”
Pri tejto vete ma až v boku pichne keď si predstavím, čo potom bude dieťa prežívať, keď bude nastupovať do škôlky. Má to zafixované ako niečo, čo je za trest.
Shutterstock V škôlke narazia deti na autoritu Ďalšia vec, z ktorej majú deti podvedomý strach, je autorita. Každá učiteľka, aj tá, ktorá je milá a zlatá, musí byť voči deťom autoritatívna, pretože musí deti učiť hraniciam odtiaľ – potiaľ, čo v niektorých rodinách často chýba.
Položme si ruku na srdce, či sme všetky zásadové za každých okolností. Určite nie a v škôlke sa tomu snažíme predchádzať. Ak sa niečo robiť nesmie, tak sa to nesmie ani v pondelok, ani v sobotu, ani cez Vianoce. Jednoducho nie. A toto je niečo, čo vadí novým deťom, kým si nezvyknú na to, že v škôlke sú pravidlá a tie sa dodržiavajú.
Prajem veľa pevných nervov všetkým mamičkám a deťom to, aby sa im v škôlke páčilo.
Loading...