Podmienky prijatia detí do škôlky. Kto má prednosť?

Kristína Turnerová Kováčiková 0

Aké sú zákonné podmienky prijatia detí na predprimárne vzdelávanie? Kto má právo na prednostné prijatie do škôlky? V akom poradí sa prijímajú deti do MŠ?

Podmienky prijatia detí do škôlky
Shutterstock

Počet detí v MŠ určuje zákon

Prijímanie detí do MŠ limitujú kapacitné možnosti konkrétnej materskej školy. Riaditeľ, či riaditeľka MŠ nemá veľké manévrovacie pole. Podľa školského zákona je určený najvyšší počet detí v triede MŠ nasledovne:

a) 18 v triede pre deti vo veku dva roky až tri roky,

b) 20 v triede pre deti vo veku tri roky až štyri roky,

c) 21 v triede pre deti vo veku štyri roky až päť rokov,

d) 22 v triede pre deti vo veku päť rokov až šesť rokov,

e) 21 v triede pre deti vo veku dva roky až šesť rokov.

Tieto počty detí sa vzťahujú tak na triedy s celodennou výchovou a vzdelávaním, ako aj na triedy s poldennou výchovou a vzdelávaním.

Údaje o kapacitných možnostiach konkrétnej materskej školy upravuje jej prevádzkový poriadok, ktorý schvaľuje príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva.

Prečítajte si aj:

Prijatie vyššieho počtu detí do MŠ

Riaditeľka MŠ v plnej miere zodpovedá za dodržanie kapacity MŠ. Ani zriaďovateľ nemôže prekročiť túto jej kompetenciu. Nemôže rozhodnúť o prijatí vyššieho počtu detí ako ustanovuje školský zákon alebo ako je určená kapacita v prevádzkovom poriadku schválenom príslušným RÚVZ.

Podľa školského zákona riaditeľ môže – ale nemusí – prijať vyšší počet detí do triedy – ale len o tri deti, čo má zaručiť, že sa do konkrétnych tried neprijme neobmedzene vysoký počet detí. Zákon rovnako určuje prípady, v ktorých môže riaditeľ rozhodnúť o tom, že prijme viac detí, ako určuje zákon pre najvyšší počet detí v triede, a to:

a) pri zmene trvalého pobytu dieťaťa – aby sa umožnilo pri presťahovaní sa rodiny počas školského roku zabezpečiť najmä plnenie povinného predprimárneho vzdelávania v materskej škole aj v mieste nového bydliska,

b) pri pokračovaní plnenia povinného predprimárneho vzdelávania v materskej škole – aby sa umožnilo dieťaťu, ktorého zákonní zástupcovia sa „na poslednú chvíľu“ rozhodli požiadať o pokračovanie plnenia povinného predprimárneho vzdelávania, pokračovať v plnení povinného predprimárneho vzdelávania v pôvodnej materskej škole,

c) pri zvýšenom záujme zákonných zástupcov detí o výchovu a vzdelávanie v materskej škole – napríklad vo vzťahu k deťom, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné.

O týchto „dodatočných“ miestach mimo kapacity nerozhoduje v čase, keď kompletizuje prihlášky do MŠ na nasledujúci školský rok. Mali by slúžiť ako rezerva, keď sa aktuálne vyskytne takýto prípad.

Zákonné podmienky prijatia detí na predprimárne vzdelávanie

Na predprimárne vzdelávanie sa prednostne prijímajú deti, pre ktoré je plnenie predprimárneho vzdelávania povinné. Následne deti, ktoré majú právo na prijatie na predprimárne vzdelávanie. Výnimočne sa prijímajú deti od dovŕšenia dvoch rokov veku.

Zároveň podľa § 59a ods. 2 školského zákona sa do spádovej materskej školy prednostne prijímajú na povinné predprimárne vzdelávanie:

  • deti s trvalým pobytom v obci a
  • deti umiestnené v zariadení na základe rozhodnutia súdu.

Ostatné podmienky určí riaditeľ MŠ po dohode so zriaďovateľom a zverejní ich na verejne prístupnom mieste alebo na webovom sídle materskej školy, ak ho má zriadené. Nesmú však byť v rozpore s právnymi predpismi (napr. v rozpore so školským zákonom, s antidiskriminačným zákonom) a nesmú byť diskriminujúce a obmedzujúce práva dieťaťa alebo zákonných zástupcov.

Riaditeľ materskej školy nesmie ako výhradnú podmienku prijatia dieťaťa určiť napr. zamestnanosť zákonných zástupcov alebo trvalý pobyt dieťaťa alebo zákonných zástupcov v danej obci/meste atď. Ostatné podmienky prijímania detí do materskej školy určujú, aký „kľúč“ riaditeľ materskej školy zvolí pri prijímaní ostatných detí, po prijatí všetkých detí, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie
povinné a tých, ktoré majú právo na prijatie na predprimárne vzdelávanie, ak je po ich prijatí v danej materskej škole ešte voľná kapacita.

Prečítajte si aj:

Prednostné prijatie do MŠ

Podľa § 59 ods. 2 zákona školského zákona sa na predprimárne vzdelávanie v materskej škole prednostne prijímajú:

  • deti, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné (deti, ktoré dovŕšili piaty rok veku) a následne
  • deti, ktoré majú právo na prijatie na predprimárne vzdelávanie. T. j. deti, ktoré dovŕšia 3 roky do 31. augusta príslušného kalendárneho roka (platí od januára 2025).

Poradie, v akom sa prijímajú deti do škôlky

Deti sa do materskej školy prijímajú v takomto poradí:

Dieťa, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné (vrátane dieťaťa, ktoré má pokračovať v plnení povinného predprimárneho vzdelávania)

  • 1) s trvalým pobytom v danej obci/mestskej časti, pre ktoré je daná MŠ spádová, a dieťa, ktoré je umiestnené v zariadení na základe rozhodnutia súdu a bude predprimárne vzdelávanie pre neho povinné
  • 2) s trvalým pobytom v danej obci/mestskej časti pre ktoré nie je daná MŠ spádová, ale zákonní zástupcovia si ju pre dieťa vybrali,
  • 3) s trvalým pobytom mimo danej obci/mestskej časti, ale zákonní zástupcovia si ju pre dieťa vybrali,

Následne v poradí:

Dieťa, ktoré má právo na prijatie na predprimárne vzdelávanie (nie právny nárok)

  • 4) s trvalým pobytom v danej obci/mestskej časti, pre ktoré je na účely výkonu práva na prijatie daná MŠ považovaná za spádovú a dieťa s právom na prijatie, ktoré je umiestnené v zariadení na základe rozhodnutia súdu,
  • 5) s trvalým pobytom v danej obci/mestskej časti pre ktoré nie je na účely výkonu práva na prijatie daná MŠ považovaná za spádovú,
  • 6) dieťa, ktoré má právo na prijatie na predprimárne vzdelávanie s trvalým pobytom v inej obci/mestskej časti,

Následne v poradí:

Ostatné deti

  • 7) s trvalým pobytom v danej obci/mestskej časti postupne, podľa veku. Prijatie dieťaťa po dovŕšení dvoch rokov veku je výnimočné.
  • 8) s trvalým pobytom mimo danej obce/mestskej časti postupne, podľa veku. Prijatie dieťaťa po dovŕšení dvoch rokov veku je výnimočné.

Musí dieťa prijať aj súkromná škôlka?

Každá MŠ zaradená do siete škôl a školských zariadení SR musí prijať deti, pre ktoré je plnenie predprimárneho vzdelávania povinné. A to vrátane cirkevnej MŠ aj súkromnej MŠ.

Táto povinnosť platí bez ohľadu na zriaďovateľa materskej školy. Aj bez ohľadu na to, či ide o spádovú MŠ alebo nie.

Dieťa, ktoré nebýva v našej obci, zoberú skôr ako moje dieťa?

Riaditeľka MŠ nemôže prednostne prijať dieťa mladšie, hoci má trvalý pobyt v obci, v ktorej sídli MŠ. Musí prijať dieťa, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné, hoci v obci, kde je MŠ, nemá trvalý pobyt.

Riaditeľka každej materskej školy (bez ohľadu na zriaďovateľa), má povinnosť uprednostniť pri prijímaní do materskej školy tie deti, pre ktoré bude predprimárne vzdelávanie povinné. Trvalý pobyt nehrá žiadnu rolu. Stačí, že si zákonný zástupca tohto dieťaťa vybral túto škôlku pre svoje dieťa (a nie spádovú).

Čo ak v škôlke nie je miesto ani pre dieťa, pre ktoré je škôlka povinná?

Ak riaditeľka MŠ z kapacitných dôvodov nemôže prijať dieťa, pre ktoré bude predprimárne vzdelávanie povinné, vydá rozhodnutie o neprijatí a do odôvodnenia uvedie všetky relevantné dôvody jeho neprijatia.

Zákonní zástupcovia musia ďalej hľadať inú materskú školu, ktorá ho prijme. Ak sa im to preukázateľne nepodarí (preukážu sa rozhodnutiami o neprijatí z viacerých MŠ), takémuto dieťaťu určí materskú školu regionálny úrad školskej správy.

Majú očkované deti prednosť?

Neabsolvovanie povinných očkovaní nie je dôvodom na neprijatie dieťaťa do materskej školy, ani na uprednostnenie zaočkovaných detí pri prijatí.

Prečítajte si aj: Môžu v škôlke odmietnuť neočkované dieťa?

zdroj: minedu.sk

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...
Author image

Kristína Turnerová Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.

články autora...

Pridaj komentár