Tak debilní rodičia ako teraz tu ešte neboli

Marta/ učiteľka MŠ 123

 

Milí moji,

som učiteľka v materskej škole už 26 rokov, mam vysokú školu, Mgr. a 1. atestačnú skušku.

A môžem vám povedať, že takých debilných rodičov, ako sú v dnešnej dobe, som este nezažila.

Učím 5-6 ročné deti, ktoré nemusia spať. Máme 30 minutový oddych na lehátkach, bez prezliekania do pyžama, pozeráme občas rozprávky, čítame si, riešime sudoku a pod.

S deťmi vôbec nie je problém, problém su rodičia.

Jeden žiada, aby sme dieťa, ktoré zaspí budili a nedovolili mu spať ( to je doslova tyrania),  pretože kto s ním potom doma vydrží.

Druhý  zasa, že jeho dieťa máme donútiť spať, pritom je to dieťa, ktoré nespáva….

Iné dieťa je v skôlke od 6.00 o 16.30….dajte si ruku na srdce. Kto znesie takú dlhú pracovnú dobu, ako toto dieťa každý deň? 

Iný rodič nehce, aby jeho dieťa jedlo mäso a iné potraviny, pritom je dieťa zdravé a chutí mu všetko…

Obliekanie, to je ďalšia nádhera

Väčšia  časť detí v triede má zapratanú skrinku oblečením na celý rok, nie na celý deň.

Skúste sa vžiť do dieťata, ktoré ráno vstane, vyzlieka sa z pyžama, oblieka sa….príde do skôlky…vyzliecť a prezliecť do odevu, ktorý je určený  len do triedy…cvičíme…vyzlieka sa a oblieka sa do úboru….a opačne….pobyt vonku…obliecť odev určený na pobyt vonku (podotýkam, vrátane spodného prádla)….po pobyte vonku vyzliecť, prezliecť do odevu určeného do triedy…odchod domov…vyzliecť, obliecť do odevu určeného na cestu domov…doma tento blázninec pokračuje ….myslíte si vážne, že je to normalne?

Za posledné roky som nepočula slovko ocenenia

Ja tie deti milujem a ľutujem. Ja chápem, že aj rodičia to isté,  ale za posledné roky som nepočula od jediného rodiča slovko ocenenia, vďaky.

Nečakám to, ale ked rodičovi splním jeho požiadavku, vždy si nájde niečo iné, za čo by ma dehonestoval. A sú to ľudia omnoho mladší ako ja a správajú sa ako k nám ako k  handre, do ktorej si utrú, čo potrebujú….

Verím, že sa nájdu rôzne učiteľky s rôznym prístupom. No verte, že ani za ten môj nespávací režim, absolvovane kurzy plávania, lyžovania, nocí v škôlke, týždˇnových škôl v prírode, výletov vlakom, autobusom, akcií pre deti, som nikdy morálne ocenená nebola. Veď však načo… 

Pozn. redakcie:

Toto bol ďalší názor z prestrelky medzi rodičmi a škôlkovými učiteľkami po uverejnení článkov:  

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (774 hlasov, priemerne: 4,30 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

 1. Prepáčte, ale u nás sa nestáva, žeby deti pozerali TV, ani omylom. Majú doobeda kopec aktivít a tiež je tzv. štátny vzdelávací program, podľa ktorého majú deti v určitom veku niečo vedieť podľa úrovní. Taktiež je diagnostikovanie detí a keby ich nič neučili ako píšete, čím by sa pri inšpekcii preukázali? Vidno, že vôbec netušíte, že sa odkladajú práce detí, pracovne listy, bývajú otvorené hodiny, kde sú pozvaní rodičia a deti predvedú, co všetko sa naučili. Nehovorím o zazitkovom vzdelávaní, exkurziach , športových aktivitách a výletoch. Keď si vydychnem, že som deti doniesla späť bez úrazu . Mám sama aj 24 detí a ustrážiť ich tak to určite nemôžem robiť s vylozenymi nohami. Kávu výsostne ked deti spia a nemôžem ísť hocikedy ani na wc lebo za tu minútku by si mohli ublížiť a jednou nohou v base. Nesťažujem sa, len vysvetľujem. Sme v práci 6 a pol hodiny, ale keby ste robievali denne prípravy a občas aj pomôcky, vedeli by ste , že trvajú viac ako dve hodiny, pokiaľ sa robia poctivo. Neustále vzdelávanie a často aj platené nami je proste štandard . Predstavte si toto zvládať a mať ešte vlastnú rodinu. Máme VŠ ale plat nie na úrovni VS. Máte pravdu iba v tom, že inteligenciu nedá škola, tá dáva vedomosti. Inteligentní boli aj moji rodičia, hoci nemali vyššie vzdelanie. Vážili si všetkých a nevyjadrovali sa na adresu učiteľov tak vulgárne . Viem, učitelia by to rodičom nemali vracať a mali ukázať väčšiu dávku nadhľadu.Určite ale vidím malo komunikácie s rodičmi a vysvetľovanie navzájom. Bolo by to lepšie pre obe strany.

 2. Prepáčte, ale u nás sa nestáva, žeby deti pozerali TV, ani omylom. Majú doobeda kopec aktivít a tiež je tzv. štátny vzdelávací program, podľa ktorého majú deti v určitom veku niečo vedieť podľa úrovní. Taktiež je diagnostikovanie detí a keby ich nič neučili ako píšete, čím by sa pri inšpekcii preukázali? Vidno, že vôbec netušíte, že sa odkladajú práce detí, pracovne listy, bývajú otvorené hodiny, kde sú pozvaní rodičia a deti predvedú, co všetko sa naučili. Nehovorím o zazitkovom vzdelávaní, exkurziach , športových aktivitách a výletoch. Keď si vydychnem, že som deti doniesla späť bez úrazu . Mám sama aj 24 detí a ustrážiť ich tak to určite nemôžem robiť s vylozenymi nohami. Kávu výsostne ked deti spia a nemôžem ísť hocikedy ani na wc lebo za tu minútku by si mohli ublížiť a jednou nohou v base. Nesťažujem sa, len vysvetľujem. Sme v práci 6 a pol hodiny, ale keby ste robievali denne prípravy a občas aj pomôcky, vedeli by ste , že trvajú viac ako dve hodiny, pokiaľ sa robia poctivo. Neustále vzdelávanie a často aj platené nami je proste štandard . Predstavte si toto zvládať a mať ešte vlastnú rodinu. Máme VŠ ale plat nie na úrovni VS. Máte pravdu iba v tom, že inteligenciu nedá škola, tá dáva vedomosti. Inteligentní boli aj moji rodičia, hoci nemali vyššie vzdelanie. Vážili si všetkých a nevyjadrovali sa na adresu učiteľov tak vulgárne . Viem, učitelia by to rodičom nemali vracať a mali ukázať väčšiu dávku nadhľadu.Určite ale vidím malo komunikácie s rodičmi a vysvetľovanie navzájom. Bolo by to lepšie pre obe strany.

 3. Trochu jsem cekala ze clanek nekam povede,ale zatim je to jen stejne nadavani jako to dela hodne lidi v hodne oborech.I jine lidi zazivaji takove chovani i mimo ucitelstvi.Taky jsem ucila,pozdeji pracovala i s nemocnymi detmi.

  Lidi zazivaji spatne veci a hezky je napodobuji a chovaji se stejne tak k dalsim,retezovka.Nekfo to musi jen prerusit,mozna vy

 4. Trochu jsem cekala ze clanek nekam povede,ale zatim je to jen stejne nadavani jako to dela hodne lidi v hodne oborech.I jine lidi zazivaji takove chovani i mimo ucitelstvi.Taky jsem ucila,pozdeji pracovala i s nemocnymi detmi.

  Lidi zazivaji spatne veci a hezky je napodobuji a chovaji se stejne tak k dalsim,retezovka.Nekfo to musi jen prerusit,mozna vy

 5. Trochu jsem cekala ze clanek nekam povede,ale zatim je to jen stejne nadavani jako to dela hodne lidi v hodne oborech.I jine lidi zazivaji takove chovani i mimo ucitelstvi.Taky jsem ucila,pozdeji pracovala i s nemocnymi detmi.

  Lidi zazivaji spatne veci a hezky je napodobuji a chovaji se stejne tak k dalsim,retezovka.Nekfo to musi jen prerusit,mozna vy

 6. Súhlas s autorkou článku, ja učím v mš 34 rokov a premýšľam nad odchodom, nie kvôli deťom, práve kvôli rodičom, to už je ozaj niečo neúnosné 🙁

 7. Vaše presvedčenie, že VŠ je patent na rozum nezdieľam. Nesúhlasím ani s tým, že či už rodičov, alebo učiteľov sa nedalo zažiť takých debilných, ako dnes aj v minulosti. Možno sú viac sebavedomí(Mgr.?), alebo arogantní. Pre učiteľov je často na prvom mieste isté teplé miestečko,kamarádšaft a z toho plynúce výhody a nie zverené deti. Aj keď toto by v práci s deťmi nemalo byť pravidlom, našťastie existujú výnimky, ktoré ho potvrdzujú…

 8. Milý Matej,

   

  Pokiaľ nie je mäso z Južnej Ameriky alebo USA, tak nemá v sebe žiadne rastové hormóny a žiadne antibiotiká. Je to v EU zakázané, a podla vyhlášky 208/2004 žiadne zviera v EÚ nesmie žiť v zlých podmienkach smile možno pozeráte príliš veľa PETA videí z USA zwinker a len zo zeleninky nebude dieťa dosť silné a bude mať nedostatok bielkovín – dieťa nefunguje ako krava smile myslím si že škôlka nebude brať podradné potraviny.

 9. Ja suhlasim s tym; ze vela rodicov je fakt mimo 🙁 A tiez ma mrzi, ze skolka je casto uschovna a mnoho deti bez skolky nic nevie. Avsak, nie kazdy ma moznost nerobit, su rodiny, kde obaja rodicia zarabaju menej a este k tomu brigady, zase je ina doba nez v 1985. Co sa tyka stravy no pre mna nocna mora. Potraviny nie su kvalitne!!!!! A to, ze nieco sa schvali EU smile)))))))))))) kopa Ecok, Umelych sladidiel, alebo zlozenie potravin ( napr. Parky ) v Rakusku maju uplne ine hranice, alebo su zakazane, takze tolko k strave!!!!

   

  A ano mnoho rodicov ledva zvlada vlastne dieta, to uz plnu triedu ! POSIELAM Dakujem !!!!!

   

  Ale tiez mnoho uciteliek nejde s dobou, na deti kricia, ignoruju, chapem, ze aj vec platu a stavu a neviem coho, ale byt ucitelom neni o financiach 🙁

 10. Ja suhlasim s tym; ze vela rodicov je fakt mimo 🙁 A tiez ma mrzi, ze skolka je casto uschovna a mnoho deti bez skolky nic nevie. Avsak, nie kazdy ma moznost nerobit, su rodiny, kde obaja rodicia zarabaju menej a este k tomu brigady, zase je ina doba nez v 1985. Co sa tyka stravy no pre mna nocna mora. Potraviny nie su kvalitne!!!!! A to, ze nieco sa schvali EU smile)))))))))))) kopa Ecok, Umelych sladidiel, alebo zlozenie potravin ( napr. Parky ) v Rakusku maju uplne ine hranice, alebo su zakazane, takze tolko k strave!!!!

   

  A ano mnoho rodicov ledva zvlada vlastne dieta, to uz plnu triedu ! POSIELAM Dakujem !!!!!

   

  Ale tiez mnoho uciteliek nejde s dobou, na deti kricia, ignoruju, chapem, ze aj vec platu a stavu a neviem coho, ale byt ucitelom neni o financiach 🙁

 11. Áno, ste debilní a basta! Debil splodí len debila, je to kolobeh, ktorý neojebete. Či sa vám páči táto škatuľka, či nie, na tom pramálo záleží. Ak sa chováte ako debil, máte názory ako debil a vychovávate svoje deti ako debil, tak ste s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou tiež debil. Sorry, že vám to niekto takto povedal, ale je to fakt a nič na tom nezmeníte, ani keď sa budete vzájomne potľapkávať po pleciach, akí nie ste debili. Boli ste, ste aj budete. Zdravím pani učiteľku a želám pevné nervy s debilmi. Vďaka za vašu prácu a všetko, čo robíte.

 12. Pani učitelka,musíte vedieť že ste jedna debilná učitelka ktorá mala byť dojičkou …

  ps.ospravedlnujem sa dojičkám …

 13. Tato pani by mala hladat problem v sebe, nech sa prisposobi dobe a nie vrta v minulosti.. Uz len slovo debil, hovori, poviem, ako je: ze nie je v poriadku!

  Po pravde, kym som clanok otvoril, myslel som, ze tam bude nieco zmysluplne, cim jej dam za pravdu, ako napr ze su hrubi povrchni niektori ludia a hlupi vs. jej prijem… Ale opisuje tam rezim rodicov, ktory maju system. Pani je myslienkami v komunizme, kedy nam diktoval rezim, teraz diktujeme my, do toho rodicia, majte naroky! 😉

 14. Milá pani. Takí tupci boli vždy. U nás napríklad je bežné, že rodičia nosia učiteľkám v škôlke kvety či bonbonieru. Chápu, že to majú s deťmi ťažké. Ja som učiteľke môjho syna vyrobil domček pre bábiky. Aj s oknami, záclonkami, dverami, strechou. Aj so svetlom vnútri aby v noci svietil. Domček bol na veľkej pločine pol krát pol metra a tam som okolo domu namaľoval trávu a cestu. Ona má tri malé dcéry. Bola úplne Happy smile Ja to skôr vidím tak, že pokiaľ kedysi boli rodičia rovnakí, tak dnes existujú len dve skupiny. Jedni primitívi a druhí uvedomelí a úplne super. Ja verím, že v celej vašej kariére je množstvo svetlých zážitkov s rodičmi. Neverím že nie. Mám skôr dojem, že sa sústredíte len na to negatívne a preto vám uniká kvantum toho pozitívneho smile

 15. Dobrý den, musím povedat,že som asi mala štastie na učitelov svojich deti, či už v školke alebo škole, mala som 3 hyperaktívne deti, a vydržat a zvládnut ich s rodičovskou láskou bolo umenie. Nečudujem sa niekedy,že uč.školky stratí nervy, pretože je len človek, ale na druhej strane musím povedat, že to čo dnes takisto požadujú niektorí rodičia je prehnané. A ešte aj mnohí svojimi nevhodnými slovami pred detmi zhadzujú autoritu učitelov a tí by ju mali mat. Nech náhodou neznejú odpovede,že ideme podla novej doby.Dcéra žije 10 rokov v Irsku, deti majú nekonečné práva ale nie v škole, tam musia dodrzovat režim. U nás je len o práve, ale o dodržovaní nič, každý má len plné ústa o sebaurčení a právach detí. Proti tejto konkrétnej p.učitelke a je článku musím napísat, že sa zhodila na celej čiare.Komentáre titulu debil, a celkový skrachovalecký postoj, nesedia žene chváliacej sa vysokoškolským vzdelaním a nejakej úrovni. Pokial ste tak sklamaná svojim zamestnaním je navás aby ste ho ukončili. Vždy sa hovorilo, že najlepší učitelia sú tí pre ktorých je učitelstvo povolaním, nie zamestnaním. Práca s detmi vyžaduje výdrž a tiež aj výdrž s rodičmi, každý sme nejaký, niekde zamestnaný a tiež nám nikto nevenuje pozornost ked robíme prácu dobre, vynadané dostaneme len ked niečo pohnojíme. A čo sa týka spánku detí.Ked rodičia idú do práce, musia splnat požiadavky zamestnavatela, deti by mali dodržiavat režim skolky a to by zasa mali rešpektovat rodičia. Prajem všetkým na všetkých stranách len pevné nervy.

 16. Obdivujem ucitelku! Vsetkych, co sa tak nesmierne cuduju ako si to mohla takavzdelana osoba dovolit povazujem za chudakov,ktori si myslia,ze byt pokrytecky je lepsie…je to generacia pokrytcov ktori su zvyknuti na to, ze ucitelky nemozu mat vlastny nazor.

 17. Váš komentár

  …vyrastala som v socializme, ale 25 rokov učím prvákov už v „demokracii!“ a po rokoch môžem len súhlasiť s autorkou článku, že takých rodičov ako pán Igor, či Arnošt a im podobných je veľa… o výchove, školstve a učiteľoch sa len rozpráva …. zmeny žiadne, Netreba sa stresovať a nenechať sa vytáčať ….. zwinker

 18. Mila kolegynka Marta, mam len jednu otazku, ktoru kladiem v skolke mojim detom – ako by sa Vam pacilo, keby sa o nas niekto vyjadril,ze sme debilne ucitelky?….ano, rodicia su a vzdy boli rozni, ale akym pravom si dovolujete ich nazvat debilnymi?…nech uz su akikolvek a tiez mam v skolke roznych rodicov, ani raz som si nedovolila na ziadneho z nich povedat, ze je debilny. Uz ked pre nic ine,tak pre pravy vyznam slova debilny, ktorym sa oznacuje mentalny stav cloveka…..velmi ma mrzi,ze tak vzdelana zena s takou dlhou praxou pouzila taketo nevhodne „pomenovanie“rodicov, s ktorymi je obcas narocnejsie vyjst….

 19. Absurdné, že sa v 21. storočí táto prepytujem „učiteľka“ sťažuje, že od škôlky rodičia chcú ponuku vegetariánskych jedál. Je odporné chcieť od vegetariánskeho dieťaťa aby sa napchávalo mäsom na šťave, lebo „je to zdravé“ zvlášť, keď pod dohľadom lekára sa dieťa stravuje vegetariánsky odmalička. Zrazu má prísť do škôlky a napchávať sa kuraťom? To, že na našom debilnom Slovensku sa škôlky zasekli v socializme je fakt, stačí, ak sa pozriete na škôlky v západných krajinách a hneď vám bude všetko jasné. Evil Inak ste sa poriadne rozohnili, čiastočne s vami súhlasím, že rodičia niekedy zbytočne kafrú učiteľom do remesla a majú absurdné požiadavky (zbytočné prezliekanie), ale strava nie je žiadna absurdná požiadavka!!! Keby ste si stáli za slovom, tak zverejníte svoje celé meno a v ktorej škôlke robíte. Takto prudiť však viete len preto, že ste anonymná. Mad

 20. Sad

   

  Mne sa ten článok nezdá. Ľudia mi hovoria že hlupáci boli vždy, a aj vždy budú. Tak prečo podľa článku kedysi hlúpi rodičia neboli? Žeby pamäť zabudla na to zlé čo bolo? Nechce sa mi veriť, že v minulosti sa mamy nesťažovali na to, že deťom nechutí v jedálni.

   

  To oslovenie „debili“ – to tu vôbec nemalo byť. Je to smutné.

   

  Učiteľky v našej škôlke radi slovne oceňujeme, občas im donesieme kvety, a hlavne im ďakujeme. Prečo to tak nie je u Vás – to je na dialóg s rodičmi.

 21. Ucitelky su v pohode, len rodicia sa spravaju, ako by mali patent na vsetko. Truba so vzdelanim ukoncenym v deviatom rocniku zs si skoze nastuduje literaturu a podho vychovavat a ni len ucitelku ale aj ine deti. Sme dopadli

 22. nuž obyčajne si takéto výlevy len prečítam a nereagujem, ale toto ma naozaj dostalo Vážená pani , akože učiteľka, dlhoročná prax? komunistické metódy , rodičia , ktorí sme mali voči Vám a Vám podobným výhrady, vtedy sme tiež boli debili , tak ako aj dnešný, nejeden určite odchovaný aj Vami, takže keď je kantor debil, vychová iba debila. Takto sa správali súdružky učiteľky za komančov voči nám , ako rodičom, oni mali patent na rozum, a aj zo svojho okolia viem , že práve ich deti sú feťáci a vyvrheli sory DEBILI z kruhov fundovaných učiteľských rodín. Dnes už mám vnúčatká, bývajúce mimo nášho bydliska, no hystória sa opakuje a je to ešte horšie neviete dnešné deti plnohodnotne zaujať, a tak sú hyperaktívne a neviem aké, len aby ste si mohli v kľude odbyť šichtu,česť výnimkám, keď Vás táto práca nebaví , tak skúste ísť makať , ako nejedna matka, ktorá musí odviesť ráno dieťa do škôlky, s dobrou vierou , že dieťa s ktorým prežíva všetky radosti aj strach , keď je choré, ž je v dobrých rukách , maká za pásom vo výrobe alebo za kasou v obchode a vyplazeným jazykom si ho celá zničená príde vziať, aby doma ťahala druhú šichtu a to si ešte musí vypočuť prípadné sťažnosti od Vás , aké má neschopné dieťa a na nete sa dozvie aká je debiná matka, lebo jedna zakomplexovaná,PANI UČITEĽKA SI TAK ZARADILA DNEŠNÉ DETI

  A ICH RODIČOV, preto VÁS VYZÝVAM UDAJTE ŠKOLKU KDE PRACUJETE A KTORÍ SÚ TÍ DEBILNÍ RODIČIA, KTORÝ VÁM CELÉ ROKY KAŽDÝ MESIAC PRISPIEVAJÚ NA VÝPATU, keď to zistia budete bez roboty a škôlku môžu zavrieť, byť ministrom školstva nepridám Vám ani cent

 23. Váš komentár Nepreceňovala by som škôlky v západných štátoch. Mala som tú česť spoznať pár škôlok, ktoré vlastnili legálne súkromné osoby bez dostatočného vzdelania, kde deti nedávali spávať a dokonca im rodičia museli nosiť jedlo na celý deň. Neviem, či by sa to našim zamestnaným matkám páčilo, keby bola škôlka otvorená len 8 hodín. A to ani nehovorím o poplatkoch. Naše socialistické materské školstvo nám mohli závidieť všetky západné a nielen tie štáty sveta.

 24. Suhlasim s p. ucitelkou. Poziadavky a naroky rodicov o ktorych pise hranicia naozaj s debilitou. Ludom prepina a je to cim dalej tym horsie. Najviac ma dostala reakcia mamicky – vegetarianky, ktora zakazuje zdravemu decku jest maso, aj ked mu chuti, kvoli tomu, ze ona je presvedcena, ze maso je zle. Jedna znama tiez zakazovala decku jest cokoladu, ked mali decka oslavu vsetci sa napchavali tortou a on chudacik so slzami na krajicku na nich pozeral…a pritom normalne zdrave dieta. To nie su mamy, to su harpie. Ludom fakt prepina. Stale hovorim, kazdy extrem je nebezpecny, zlata stredna cesta!

 25. Učitelia versus rodičia… večný problém. Nech je učiteľ akýkoľvek a rodič tiež, vždy je problém.

  Súhlasím aj s komentami, že naše školky nechcú ísť s dobou, ale bohužiaľ naše deti v tejto dobe žiť musia, takže prečo ich na to nepripraviť?

  So stravou v školke mám tiež trošku problém, ale to som už predýchala lebo si nepomožem, ale to že deťom niekto dá za odmenu sladkosť, keď moje deti sa snažím nekŕmiť sladkostami, tak to sa zle predýchava.

  No a to, že dieťa je od samého rána až do večera v školke… tak to mám problém aj ja. Tiež ma mrzí, že moje deti sú tak málo s nami – rodičmi. Najradšej by som s nimi bola o veľa, o veľa a ešte častejšie, ale čo mám robiť? Ostať doma a bez práce? Toto ale pani učiteľky nepochopia, lebo oni sú v školke pol dňa… aj ja by som to brala, byť v práci len pol dňa, ale nedá sa, tak čo máme robiť?

   

  Takže môžete nadávať na rodičov koľko chcete, no my sme si toto všetko tiež nevybrali a verte, že sa snažíme ako sa len dá, aby naše deti mali nás aj peniažky a aj boli šťastné, ale nie je to jednoduché a v zamestnaní nám nikto v ústrety nevýde.

 26. Same moralizovanie, pricom kopa z vas pri beznej komunikacii pouziva vulgarizmy omnoho tazsieho kalibru. Niekedy sa bez patricneho expresivneho vyjadrenia pocitov nepohne ani listok na strome. Pravda je ale niekde uprostred, tak ako sa najdu “debilni rodixia“ najdu sa aj “debilny pedagogovia“. Kazdy ma moznost slobodne sa rozhodnut ci a kam dieta umiestni. Ale kto chce psa bit palicu si najde. Trosku viac empatie a hlavne komunikacie na oboch stranach by to chcelo a nie sa zo vsetkeho, prepacte za vyraz, hned posrat.

 27. Nasratej tetke (matke) by som dal 25 trstinovou palicou po holej… :

   

  po prvé

  dieťa k svojmu rastu a zdravému vývoju okrem iného aj 2 veci :

  glukózu a vlákniny

   

  po druhé

  človek je VŠEŽRAVEC a nie bylinožravec, MIMOCHODOM TIE GENETICKY UPRAVOVNÉ trávy … no nekup to…

   

  Ak chce byť niekto vegán, a pod. no budiš ale deti nútiť do toho.. hanbi sa..

   

  po 3.

  lekári (česť výnimkám), vám dnes povedia čo len chcete počuť – dajte im dôvod liečiť vás, a omi vám budú zobať z ruky. Dnes je žial aj lekárska starostlivosť o peniazoch a nie o zdraví. Čím dlhšie NEnavštevujem svoju lekárku tým som zdravší aká záhada.. Roky ma napchávala antibiotikami lebo liečiť zrejme ani nevie a nebola jediná

 28. Nic z toho co popisuje ucitelka Marta nepozadujem a nepoznam ani rodicov, ktori by ano (okrem mliecnej intolerancie).

  Mna vsak prekvapuje postoj ucitelov – trochu zivsie dieta a uz sa hlada diagnoza alebo kritizuju rodicova a davaju nam rady. Sme uz v 3. skolke a uz sme komunikovali s troma psychologmi. Nevadi mi diagnoza, aspon by som vedela ako lahsie komunikobvat so synom… ale nic okrem mierne znizenej pozornosti nemame. Ale zo skolky nas vyhodili – ze nemozu spavat… ale ziadne postupne rozhovory ziadna priatelska snaha spolu nieco prediskutovat.. NIe ! tie vysoko moralne tety povedia raz v stredu synovi – „este raz nieco pokazis a budes vyluceny“ a v piatok pred dverami do budovi skolky to oznamili matke, ze to uz nezvladaju a koncime smile Mohla by som trvat na 2 mesacnej lehote… ale date tam este dieta ? Neviem o nicom, co by sa tam stalo okrem jedneho vesiaka a olupanej steny… Ake pravomoci maju tieto tety ??? A z tej bezmocnosti ma poraaaza. A to mali v triede len 6 deti. A stalo sa uz aj to, ze 2 z nich im utiekli… sila, nie ?

  Jedna psychologicka nam povedala, ze je cudna doba… „cakam na den, kedy pride za nou ucitel, ze sa chce poradit ako lepsie pracovat s detmi“

 29. Česť výnimkám !!

  Vážené mamičky

  Zamyslite sa nad tým , ako sa chováte . Vaše ego vám nedovolí, aby ste dali úctu ľudom ktorý učia a starajú sa o vaše deti a bohužiaľ suplujú vašu výchovu .Mnohé z vás mate deti ako zbraň v partnerstve .Máte ich ako hračky ktoré si odložíte od 6 hod. až do 17.30 hod. Potom im vašu absenciu lásky vyrovnávate peniazmi , hračkami, matériou . Pamätajte všetko sa karmicky vracia tak sa nečudujme , že kriminalita mladistvých vzrastá. Dnes nadávate na všetkých a na všetko .Snažte sa urobiť zmenu od seba . Bude neskoro plakať keď vás vaše deti opustia bez záujmu o Vás. Deti sa vychovávajú do 3 rokov . Potom už iba kopírujú svojich rodičov z ktorích niektorí sú poľutovania hodní .

  komentár

 30. Nuz, vdaka je len poodla zasluh. Dobry clovek srdcom by takyto clanok nenapisal. Ak by si ju tato ucka zasluzila, mala by ju.

 31. No to napísané,že debilný rodičia ma uráža,ako ano je pravda,že to majú ťažké,ale ja som išla do práce,keď dcérka mala rok,lebo som sama s ňou,ale do škôlky išla od troch rokov a vždy,keď bola chorá tak som ju nechala doma,aj s pokašlaným soplom,ale je pravda,že aj učiteľky nie sú všetky rovnaké,jedna je ako svet úžasná a druhá by ich zdrala,jedna im dá srdce a tá druhá kričí a hovorí im,že sú sprosté,a podobne,niekedy sa stačí v škôlkach zdržať dlhšie,keď Vás učiteľka nevidí a by ste počuli,ako sa správajú,keď s nimi zostanú samé a deti sa jej boja,tak sú krotké,no chyba je aj v rodičoch ja som učiteľkám doniesla čo som mohla navyše,či toaletné mydlá,toaletný,farebný,či čistý papier,nikdy som nič nepožadovala,ale nazvať niekoho debilným rodičom ma uráža a utrha na cti,keď chcem na niekoho nadávať napíšem na jednotlivca a nie takto

 32. Co rodic , to ina povaha, co ucitel..to iste..ale,ak niekto robi ucitela, mal by toto vediet a mal by mat na to povahu, schopnosti, byt taky ten“kamen“ v mori, ktory sa nesmie nechat ovplyvnit, je to praca s ludmi…ani casnika nemoze robit hocikto, niekoho to bavi a ma rad ludi, ale mnohokrat vidite „nasr…ho“ typka, ktory to jednoducho nezvlada, mnohi povedia, tak naco tam lezie a myslim, ze maju pravdu… pani ucitelka zjavne svoju pracu, ktora ma byt aj poslanim nezvlada, rodicov vseobecne nazve ako ich nazvala..no… nech su rodicia akykolvek, su to vacsinou miluci rodicia, ktori chcu pre dieta len to dobre a tiez sa ucia, samozrejme su aj taki za hranicou,ale je na ucitelke,aby to dokazala ukocirovat bez toho,aby potom musela psiat takyto clanok, dost negativny , bez nadhladu…

 33. To neviem čo je za vyjadrovanie ženy s Mgr. Titulom. A čo takto iny nadpis ktorý nechcem menovat. Načo to išla potom robiť. Rodičia poznajú svoje deti najlepšie nie ? Tak čo by im hneď učiteľky menili režim a hneď sú múdre ako neviem čo. A je zato platená tak co jej máme čo ďakovať. Ja som tiež Mgr ale takéto debiliny by ma ani nenapadlo napísať. To čo si dovoľuje len by mi to nejaka učiteľka povedala do očí či ja mAm deti pre srandu a hneď by mala letecky deň, krava

 34. Ja keď som bol malý(33rokov späť), tak sme s o dva roky mladším bratom zopárkrát museli ísť aj spať do učiteľky. Mama bola na poobednajšej a otec na nás prizabudol … Big Grins

 35. Nemám vlastné deti, ale vychovával som dvoch synovcov. No tento článok mi tak trocha pripadá ako zúfalý výkrik a možno aj do tmy!!!

  Kedysi som chcel byť učiteľom v materskej škole a verte, či nie stále ma to drží. s deťmi to ozaj viem, no za socializmu a asi ani teraz sa nenosí, aby bol chlap vychovávateľ v materskej škole!!! Je isté, že jeden pedagog by sa tak nemal vyjadrovať, no na druhej strane všetci sme len ľudia! A ziaľ, ked rodičia sú takí akí sú, chyba bola možno aj v ich rodičoch!!! Podľa obsahu listu mám pocit, že táto učiteľka má rada svoju prácu, len prišiel čas, ked od nej čaká, ako sama píše, aspoň dakujem!

 36. ..ked tak citam vas koment Maria,viem si predstavit rodicov o ktory pise..Ja a ja a ja a ja..skvely pristup co ulahcuje pracu..

 37. Vy asi pracujete v ms pre solventnejších, pretože v štátnej škôlke nie je možné, aby učiteľky splnili všetko, čo si rodič želá. A ak máte 36rocnu prax, mali by ste aj tak postupovať. V našej ms sú učiteľky, kt.dostavaju slovko uznania. Deti nechodia často na výlety, plávania atď a detičky to tam milujú a rodičia sú tiež spokojní

 38. Myslím, že pani vychovávateľka si nemusela brat tak veľmi servítku pred ústa. Dnešní rodičia nie sú debili. Sú dementné hovadá ! To, čo si dovoľujú, by zaslúžilo dať im poriadne po papuli, aby ju zavreli raz a navždy. A tie chudery co tu píšu, ako sa im nepáči prístup vychovávateľky, to sú väčšinou ti najvacsi dementi! A kecy o vybraní povolania si nechajte. Zaujímavé, ze v čakárniach u doktora držíte huby, ale otvárať papule na ženu co Vám vychováva vaše deti, to si budete. Keď ste takí úžasní rodičia, tak načo dávate deti do škôlok? Vychovavajte si ich sami! Lenže to by ste si milé dámy, nemohli kupovať značkové lodičky, lebo to vaše dieťa potrebuje! Lenže ste len rozmaznané chudery, ktoré si na v živote veľmi vychutnávam, dúfam, že nadabim na každú z Vás a budem Vám môcť do očí povedať, aké ste nuly!

 39. Debilní mi přijde především tento článek a jeho autorka … chápu že se nepodepsala … neuvěřitelné zakomplexované žvásty. Takovou učitelku bych okamžitě ze školky propustil

 40. Nedocenena praca v skolstve nikdy by som to nerobila a iba koli rodicom ktori su cim dalej tym drbnutejsi chudatka deti :(((( obdiv kazdemu jednemu ucitelovi ci uz skoly alebo skolky klobuk dole kto to este nevzdalsmile

 41. Milá Mária, vy ste presne ten typ ženskej – rodiča, kvôli ktorým ide učiteľky poraziť. Evidentne si potrpíte na svoj titul a ste podľa seba tá najmúdrejšia a najpovolanejšia na všetko, ako aj výchovu svojich detí.

  Nemáte ani kúska empatie voči ľuďom, ktorí učia vaše deti najzákladnejšie veci potrebné pre život, nie ste schopná ani základného elementu ako poďakovať za niečo, na čo vy kvôli práci nemáte čas. Je predsa ľudské ľudí pochváliť aby neskončili s nervami v koncoch ako táto učiteľka.

  Presne vás sa týka tento článok a takýchto rodičov, ktorí sa prehnane starajú do všetkého do čoho nemajú, milujem. Vedel by som im nahádzať na zadok tak s chuťou a zároveň dúfal, že si uvedomia aká sú pre spoločnosť príťaž.

  Ja tejto učiteľke plne rozumiem, sledujem to denne v škôlke no našťastie to nie je také zlé a takýchto indivíduí je len malé percento. A pani učiteľka ďakujem nie len raz za mesiac. Dá mi spätnú väzbu ktorú neberiem na ľahkú váhu a naivne si nemyslím, že moje dieťa je anjel. Dozviem sa od nej veci, ktoré ja ako rodič musím dotiahnuť doma, aby mi z dieťaťa nevyrástol taký „zmetek“, za ktorého sa budem hanbiť alebo bude o 20 rokov taký nevľúdni a egoistický, ako tu pani Mária.

  Takže ja chápem, súhlasím a ďakujem všetkým učiteľom.

 42. Vážená Pani Magistra s atestáciou 1. stupňa!

   

  Váš článok je rozporný. Uvádzate stupeň vášho vzdelania na jednej strane – a na druhej to anulujete. Predsa vzdelaný človek sa tak nevyjadruje.

  Vyzerá to tak, že vy máte papiere na to vzdelanie – ale vzdelanie vám chýba.

  Veď vašou kvalifikáciou ste odborník na styk a vplyv na ľudí. Ako chcete vychovávať, keď oslovujete, pomenujete dospelých ako debilov…?

  Neexistujú zlé deti a zlí rodičia, len neschopní učitelia , výchovný pracovníci..

 43. Bola som raz vypomahat v MS…no poviem vam,tuto pracu by som nerobila ani za miliony….2 ucitelky s 30r praxou maju problem zvladnut 10 deti,niekedy bola sama v triede s 20 detmi a bola to prechadzka ruzovou zahradou…takze sa treba zamysliet ako vychovavame tie deti…su drze,rozmaznane ,neovladatelne.atd.

 44. Súhlasím,nielen z rečí ale aj z čítania a nie jedného som pochopila už dávnejšie,že naozaj je problém vo väčšine prípadov v rodičoch.Doma im pustia rozprávky ale od škôlky vyžadujú nemožné.Ako to však býva,každá minca má dve strany a aj učiteľky bývajú tie,ktoré si myslia,že všetky deti sú rovnaké a používajú „starú osvedčenú výchovu z čias totality

 45. Ján Cipcala, najprv sa doučte gramatiku…tá učiteľka má úplnú pravdu. Rodičia donesú dieťa do škôlky o 6:00 a vyzdvihnú si ho o 17:00, aj to väčšinou meškajú a učiteľka musí samozrejme čakať. 20x za deň sa prezliekať, to by zabilo aj koňa…A tvrdiť, že neexistujú zlé deti a zlí rodičia , ale zlé učiteľky je prinajmenšom choré a primitívne. No a na záver…dnešné deti sú rozmaznané a nevychované, lebo rodičia im šupnú do rúk tablet, alebo mobil a majú od neho pokoj aj na niekoľko hodín.

 46. Dobrý den!!! S vyjádřením paní učitelky naprosto souhlasím! Jsem babičkou 4 vnoučat ve věku 21, 11, 8, a 3 roky! Toho malého mají jeho rodiče tendenci rozmazlovat, ale nechají si říct!!! Všem svým vnoučatům říkám, že nejsem jen babička, ale taky ježibabička u které se poslouchá! Snažím se s nimi hodně mluvit a vysvětlovat! To dnes chybí! Smějí se, když jim vyprávím, jaké horké chvilky si se mnou užívaly mé babičky na které s láskou vzpomínám!!! Máte pravdu paní učitelko, je to v nás v rodičích a prarodičích!!! Tv , PC a ani Mt nevychovávají!!!! Přeji hodně sil …..

 47. Dobrý den!!! S vyjádřením paní učitelky naprosto souhlasím! Jsem babičkou 4 vnoučat ve věku 21, 11, 8, a 3 roky! Toho malého mají jeho rodiče tendenci rozmazlovat, ale nechají si říct!!! Všem svým vnoučatům říkám, že nejsem jen babička, ale taky ježibabička u které se poslouchá! Snažím se s nimi hodně mluvit a vysvětlovat! To dnes chybí! Smějí se, když jim vyprávím, jaké horké chvilky si se mnou užívaly mé babičky na které s láskou vzpomínám!!! Máte pravdu paní učitelko, je to v nás v rodičích a prarodičích!!! Tv , PC a ani Mt nevychovávají!!!! Přeji hodně sil …..

 48. Niekedy sa mi zdá, že byť rodičom je ako byť nejakým iným druhom, ktorý je povýšený nad ostatných big green

  Je samozrejmé, že každý sa snaží robiť pre svoje dieťa len to najlepšie , ale doba je taká, že ľudia už nevedia čo sami so sebou a kompenzujú si to na vlastných deťoch. Všetci stále chytrí a nedovidia si ani na koniec nosa.

  Divná generácia vychováva ešte divnejšiu…

  Najviac sa mi tu páčia komentáre chlapov, tí sú najmúdrejšíííí … big green big green

  Netreba asi zabúdať, že dieťa nieje nikoho majetok , a sme tu len na to, aby sme mu ukázali cestu. Bohužiaľ, každý tú ,,správnu cestu“ vidí úplne inak. zwinker

 49. Článok tak trochu považujem za provokáciu—ak je pravdou, že pani učiteľka nazvala rodičov debilnými:

  1/. —-okamžite by mala svoj post učiteľky v materskej škôlke opustiť.!!!!!

  2/. Verejne sa ospravedlniť všetkým rodičom.

  3/. Poprosiť svojich rodičov o odpustenie—–ako ju NEvychovali.

 50. „Predsa vzdelaný človek sa tak nevyjadruje.“ – toto ani nemyslíte vážne big green … lebo škaredé slovíčka hovoria len zlí a hlúpi ľudia a tí fajčia cigarety a nechodia na nedeľné omše.

 51. Ja s p.učiteľkou plne súhlasím…to čo dnes rodičia vyžadujú od učiteľov ale aj od svojich detí je viac než prehnané…toto nesmie, tamto nesmie…iné zas musí,kedysi sme si boli všetci v škôlke rovnocenní…spolu a všetko jedli rovnaké, všetci spali bez rozdielu atd…atd…dnes je to len samý zákaz a príkaz a nedajbože aby učiteľka bola trošku prísnejšia…hotovo, koniec sveta…

 52. Skús si vychovať dieťa, potom ti ho možno nevyhodia z troch škôlok… Keby to je jedna, mohli by sme si myslieť, že učiteľky boli zlé, druhá – budiž, blbá náhoda, zase zlé učiteľky, ale tretia – to asi učiteľkami už nebude Big Grins

 53. Nie som rodic, ale budem. Sama vsak vnimam to, ako vplyvaju rodicia na svoje deti, ako si ich idealizuju a ako mizne vychova zo sveta. Dakujem im, pretoze mam okolo seba kopec prikladov ako to nerobit. Naopak, sama som bola vychovana „komunistickymi“ metodami a cuduj sa svet, vyrastol zo mna rozumny, uctivy a poctivy clovek. Dostala som sice od matky par vychovnych po plienke, nikdy som sa ale nikoho nebala, nemusela som. Dakujem za to, toto je priklad, ktoreho sa chcem drzat. Pani ucitelku chapem, na to, aby taketo nieco napisala musi byt silno zufala. Ak doteraz svoju pracu zvladala (kedze ma dlhorocnu prax) a zrazu nezvlada, asi bude zle nieco s dobou…smutne

 54. Váš komentár mila moja tebe chyba inteligencia ktoru nenachadzas u rodicov deti keby si nebola vygumovana hravo by si si poradila s problemami ktore prinasa kazda praca teda aj tvoja zivot nie je len cierny a biely zamysli sa nad tym pokial ti to tvoj kuraci rozum dovoli.

 55. Váš komentár mila moja tebe chyba inteligencia ktoru nenachadzas u rodicov deti keby si nebola vygumovana hravo by si si poradila s problemami ktore prinasa kazda praca teda aj tvoja zivot nie je len cierny a biely zamysli sa nad tym pokial ti to tvoj kuraci rozum dovoli.

 56. No ja nie som učiteľka ale nech si pani učiteľka uvedomí, že v dnešnej dobe na Slovensku nikto nie je docenený ani pochválený . Každý sa bojí o stratu zamestnania a tak väčšina z nam pracuje od nemlátom do nemlátom a na deti nemá toľko času ako to bolo v minulosti a treba si uvedomíte, že rodičia detí musia platiť šeky a preto musia chodiť do práce aj keď niekedy sú tam pridlho. Nech sa pani učiteľka naučí najprv slušne vyjadrovať aby sa naše deti nenaučili od nej neslušné slová. A nech si robí svoju robotu tak ako my všetci čo nie sme tak isto nedocenení ani nepochválení

 57. Paní učitelko, děkuju, že alespoň někdo se nebojí ozvat věci pravými jmény. Ono to není jen u rodičů, ona se ta debilita rozmáhá obecně. U vás na Slovesku podle komentářů nemáte svobodu slova jinak nechápu, proč se někdo pozastavuje nad vaším vtipným nadpisem. Všichni se vymlouvají na kde co a buzerujou vás. Oni chudáci mají jinou pracovní dobu, no tak mají být s dítětem doma a odpustit si tuny dlulhů co dělají na to aby si kupovali hromady nesmyslů apod. A nevychovaná nejste vy, ale budou ty děti. Uplně k ničemu, jako většina mladých, co si myslí, že do práce se chodí pro výplatu a a ne pracovat….

 58. Paní učitelko, děkuju, že alespoň někdo se nebojí ozvat věci pravými jmény. Ono to není jen u rodičů, ona se ta debilita rozmáhá obecně. U vás na Slovesku podle komentářů nemáte svobodu slova jinak nechápu, proč se někdo pozastavuje nad vaším vtipným nadpisem. Všichni se vymlouvají na kde co a buzerujou vás. Oni chudáci mají jinou pracovní dobu, no tak mají být s dítětem doma a odpustit si tuny dlulhů co dělají na to aby si kupovali hromady nesmyslů apod. A nevychovaná nejste vy, ale budou ty děti. Uplně k ničemu, jako většina mladých, co si myslí, že do práce se chodí pro výplatu a a ne pracovat….

 59. Ak mňa zamestnávateľ nedocení, je v poriadku, ak tak budem robiť ako on?

  Vyzerá to tak, že nielenže ľudia zabúdajú na úctu a vďačnosť, ale ich ani nepovažujú za dôležité. Takto si vzťahy viac komplikujú a tým zhoršujú celkovú atmosféru v spoločnosti a aj svoje psychické a fyzické zdravie.

  Nevďačnosť zo strany mnohých rodičov, nepriateľský postoj zo strany učiteľov (verím, že je ich len zopár),… Sad

 60. Je to veľmi zložité….už nemám dieťa v MŠ, ale keď tam dcéra chodila, bola som veľmi nespokojná s prácou p. učiteliek a urážalo ma, čo všetko mi vytýkali k mojím chybným výchovným postupom…Teraz, keď pracujem ako vychovávateľka v ŠKD, veľa vecí som pochopila. Deťom neraz robíme ,,opičiu“ službu. So všetkým im pomáhame, veľa vecí robíme a vybavujeme za nich, veľa im tolerujeme, pýtame sa na ich názor, prispôsobujeme sa im, berieme ich ako rovnocenného partnera… Neučíme ich pomáhať, urobiť niečo len tak, bez napomenutia… V ŠKD mám 31 prvákov, ktorí chodili spolu do jednej škôlky. Je marec a každý deň začínam odznova…,,nevyliezaj na stôl, neolizuj nôž, nevykrikuj, nemôžeš si brať bez dovolenia, treba poprosiť, poďakovať,…“ Deťom chýbajú návyky a režim z domu, pravidelnosť úkonov, nehovorím o rodinných rituáloch a zvykoch. Tie deti sú ako zrkadlá, odráža sa v nich nedôslednosť ich rodičov…(napr., ak dieťa stále olizuje pri obede nôž, určite to robí aj doma – buď rodičia s ním nestolujú alebo im to nevadí alebo majú stále natreté rožky…) ,,Moje“ deti nevedeli v septembri hrať pexeso, spoločenské hry, i po pol roku, ak hráme kolektívnu hru, nevedia prehrávať, je z toho plač a ,,odúvanie“, nevydržia, kým na nich príde rad. Vyžadujú si neustále organizovanie hier, úplne sa vytratili hry ,,na niečo“ a so zástupnými predmetmi. Mnohé deti majú výchovné problémy už cez deň, najmä cez prestávky sa bijú, naháňajú, ale z napomenutia alebo poznámky nemajú ťažkú hlavu, lebo rodičom je zaťažko vymyslieť nejaký trest a aj ho dodržať… Pred niekoľkými rokmi by som sa hnevala na učiteľku, ktorá kričí na moje dieťa. Dnes to vidím inak, nie je to jednoduché… Sú dni, keď nestihneme kvôli výchovným problémom žiadnu činnosť a ,,len“ ich oddozorujem a vypracujem s deťmi úlohy. Píšem to preto, lebo ako je dieťa ,,naučené“ z domu a zo škôlky, v návykoch a zlozvykoch pokračuje potom dlho aj v škole a výchovné problémy sa odrážajú väčšinou aj na výsledkoch v hodnotení. Dieťa sa musí naučiť ,,pracovať“ v skupine, rešpektovať autoritu, pochopiť vážnosť inštitúcie akou je MŠ a ZŠ, už tým, že napr., si nenosí hračky z domu, lebo sa nikdy dostatočne neodpúta a nezvykne si. Režim a pravidlá dávajú deťom istotu, učí sa ich neporušovať, ale ide predovšetkým o to, by ich práve rodič vytváral a dodržiaval.

 61. Debilní rodicia nie su len v „lákavom“ názve clanku, ale aj v jeho obsahu… naozaj – silna kava! To, pani ucitelka, nemuselo byt.

   

  Je mi jasne, ze kolko ludi – kolko rodicov, tolko nazorov, ale… Nasa skolka aj nase ucitelky su uplne super. Citit tam rodinnu atmosferu (napriek 100 detom v 4 triedach) a vzajomnu doveru medzi personalom aj rodicmi. A prave preto, ked vidim, kolko ochoty, starostlivisti a „normalnosti“ je v nasej skolke, lahko prehliadnem aj veci, s ktorymi ja akurat nesuhlasim… lebo kolko ludi… Ale za to vsetko sa nasim ucitelkam vdaka dostava, aj od rodicov, to mi verte! Nie len na zaver roka s kytickou, ale aj pri beznej komunikaci, ked rodicia radi pochvalia to, co sa im paci.

   

  A ak niekto nazyva rodicov debilmi, a tak sa k nim aj sprava, nech necaka, ze mu budu vdacni…

   

  Tiez nechapem, o akych peripetiach s obliekanim pisete… Ved to, ze po prichode do skolky sa dieta vyzlecie a hodi na seba teplaky, aby mu bolo pohodlne, tak to snad nie je nic nezvycajne, ani absurdne. Takisto, ze ked ide na dvor, si tu bundu v zime jednoducho obliec musi!

   

  Zelam Vam, aby ste si nasli k ludom cestu – lebo to by mala byt sucas vasej profesie. Alebo to radsej zamierte do predcasneho dochodku…

 62. ja našim pani učiteľkám len tlieskam, sú úžasné, vnímavé a moji drobci, či to bolo v škôlke alebo aj v škole – tak učiteľky boli perfektné, sú to druhé mamy mojich detí a skvelo ma zastupujú, a ja im môžem len a len ďakovať !

 63. Tak lenivi ucitelia, ako teraz, tu este neboli…

   

  Nasa skolka je otvorena 7.00-16.30. Prve deti prichadzaju 7.50, posledne odchadzaju 16.00. Ked si pridete po dieta 16.00, stoji uz oblecene pred zamknutou triedou, ucitelka s kabelkou v ruke nervozne podupkava, kedy sa konecne zbavi poslednych kusov. Pri svojej 4,5h prac. dobe totiz musi skoncit o 1/2h skor a nema pochopenie pre rodicov, ktori maju byt v praci minimalne do piatej a este sa ku tej skolke aj nejako dopravit. Poobednu „sichtu“ by som si s nasimi ucitelkami spokojne vymenila kedykolvek. Aj za ten plat. Pride 12.15, deti su uz v pyzamach v posteli. Pusti z CD rozpravku a po jej skonceni len okrikuje deti, aby zavreli oci, nedvihali hlavy z postele, nesmu ist ani na wc!!! a to az do 15.00. U nas maju 2 triedy spojenu jednu spalnu, su tam na nich 3 ucitelky. Asi aby im bolo pri kave veselsie, lebo ustriehnut zhruba 20 spiacich deti (na poobedie nezostava nikto kto nemusi, vdaka ich pristupu) by zvladol aj lepsie vycviceny pes, nieto 3 dospele osoby. Ked sa po tej 15h zobudia, dostanu olovrant (vsetko okolo jedla zabezpecuju kucharky, ucitelky maju 20min volno, len ich odvedu do jedalne a spat) a potom si treba pre ne urychlene prist. Prve dve odchadzaju 15.30, posledna ucitelka zostava do 16.00. Celkovy cas prace malo nad 3h, z toho vacsinou uplne leharo.

  Skolku navstevuje 40 deti, z nich 24 rodicov si na rodicku odsuhlasilo, ze nechcu, aby deti spavali (predskolaci 5-6r). V case odpocinku maju k dispozicii na to aj personal, aj priestory (prazdne 2 triedy, stavebne oddelene od spalne). Neda sa, predpisy nedovoluju… Po konzultacii s MSSR, hygienou a zriadovatelom skoly sme pritlacili na riaditelku, ze predpisy to dovoluju. NEDA SA – nie je ochota.

  Par krat som necakane prisla v case obedneho spanku. Ucitelky mali vylozene nohy na stolickach, pred kazdou salka kavy, pripadne 2 ucky vonku fajcili, kym tretia strazila deti. A potom sa docitam, ze sme debilni rodicia, ked si ziadame, aby dieta nebolo tyrane 3h lezanim, ked nechceme, aby bolo v prekurenej (28C) triede oblecene v teplakovej bunde (ziadne ine prezliekanie nikto z rodicov nepozaduje, ani som v zivote o niecom takom nepocula), ked by sme nasim predskolakom dopriali doobeda nejake aktivity na pripravu do skoly a nie kazdodenne 2h pozeranie TV…

  Mile pani ucitelky, mate sice nizke platy, ale pri vasej pracovnej dobe, mnozstve dovolenky a celkovom pristupe k praci si dovolim tvrdit, ze nerobite ani do vysky svojho platu. My mame mozno platy 2nasobne, ale v praci sme 3x tolko a keby sme sa flakali tak, ako vy, vyhodili by nas po prvom dni. Tak sa zamyslite, preco si vas nevazime. Same sa spravate ako 16rocne aupairky, naco sa ohanate VS titulmi a rokmi praxe, ked vykon tomu nezodpoveda?

 64. profesionalne by bolo, keby pani učitelka ovladla svoje emocie a clanok by pisala s chladnou hlavou. Kazdy mame svoje dobre, i zle dni. Nemozno vsetkych hadzat do jedneho vreca, ako ucitelov, rovnako aj rodicov. Myslim, ze dost vela sa od minulosti zmenilo. Kedysi som prosila mamu, aby moje negativne skusenosti s nejakou ucitelkou nesla riesit do skoly, lebo budem mat za to zle. Ucitelov sme sa bali vsetci. aj rodicia. Teraz uz deti maju vacsiu volnost a zacina sa to obracat, ucitelia sa zacinaju bat rodicov. Ze im pridu vynadat, vyhrazat sa, stazovat sa. Ale maju na to pravo. Uz nastal cas, kedy mozme otvorene povedat, co sa nam paci a co nie. Ale forma je dolezita. My dospeli mame uz naucene, kontrolovat svoje emocie. Tento clanok sa mi nezda, ze napisala pani ucitelka s 26 rocnou praxou. A ak ano, tak ju potom poprosim este o jeden clanok, tentoraz s vhodnou formou, bez frustracie a hnevu. Konstruktivny, inspirativny, profesionalny. Vsetko je o dialogu medzi dospelymi. Tak to skuste a uvidite, ako sa zmeni aj pristup nas, rodicov.

 65. Rozmyslam, co chcela autorka tymto skvostom dosiahnut. Viac ucty ci vdaky ku ucitelom? Ked si tu precitam, ze som pre nich debil? Takto sa dobre vztahy nebuduju Rolleyes Urcite sa v kazdej triede najdu aj problemovejsi, ale aj lepsi ziaci aj rodicia. Takisto ako na kazdej skole su aj horsi, aj lepsi ucitelia. Ale ak ma ucitelka pocit, ze vsetci rodicia su debilni, tak problem nebude v rodicoch zwinker

 66. Pani ucitelka, urcite mate pravdu v tom, ze taki debilni rodicia tu este nikdy neboli. Tiez som si to vsimla, ked beriem maleho zo skolky, tie mamicky ako bezia s dievcatami na tanecnu, asi si myslia, ze z nich vyrastu tanecnice. Ulisne sa usmievaju, akoze milo komunikuju s ucitelkami a pritom za rohom skolky ich ohovaraju.

  Vsetka ta falos, nahananie sa za uspechmi a majetkami, ukazovanie sa ludi na facebooku, kupovanie propagovanych potravin, sledovanie fariem a podobnych kravin, ani to neviem vsetko popisat, len jedno viem, ze vsetci su uz uplne oblbnuti a nikomu sa neda verit. Kazdemu z nas ide len o prachy, dokonca aj vam – paniam ucitelkam.

 67. Učiteľkám ide iba o peniaze big green big green big green No, keby to bola pravda, tak by ani jedna nešla študovať PaSA alebo na pedagogickú fakultu, ale nejaký úplne iný odbor… som sa pobavila,fakt big green

 68. Asi ste si nevšimli iné články a ich dátumy…táto p. učiteľka nenapísala článok, akože teraz vám to všetkým vytmavím…napísala to ako komentár a „niekto“ tu z toho spravil článok. Na jednej strane áno, mala by sa ovládať, ale ako po 26 rokoch praxe okrem iného aj narastajúceho nevďaku sa vôbec nečudujem, že sa vytočila… Učiteľ sa musí ovládať, ale je tiež len človek!

 69. Ano vaša škôlka je presne vzor všetkých materských škôl! U nás to bolo presne naopak. Deti mi do triedy vodili rodičia pol hodinu pred oficiálnou prevádzkovou hodinou a nejeden raz sa mi stalo, že som aj hodinu po pracovnej dobe bola s dieťaťom v triede, lebo rodič proste neprišiel a keď prišiel, ani sa neospravedlnil…proste nezáujem..moja skúsenosť je, že práve tí rodičia, ktorým som sa snažila vyjsť v ústrety a to totálne nad rámec mojich povinností, sú práve tí najnevďačnejší…

  Mimochodom, ak sa vám stáva pravidelne, že stretávate už oblečenú učiteľku, ako pol hodku pred koncom zmeny čaká, kedy vypadne posledné dieťa, prečo to neriešite s vedením školy??? Asi preto, že to riešiť nechcete a aspoň máte zas niečo na ohováranie. U nás by sa to vyriešilo hneď a určite by sa to neopakovalo- ani omylom.

  Vy by ste si vymenili poobedňajšiu zmenu? A prečo nie aj tú doobedňajšiu? A keď je to také úžasné a lukratívne zamestnanie, kde majú učky iba leháro, fajčia, kávičkujú, majú kopec dovolenky a dobré prachy, prečo sa vy trápite v tej vašej robote a nejdete študovať učiteľstvo? Hm? Dvere fakúlt sú vám ovorené. Niky som nezažila, aby na poobednej boli tri učiteľky. Trieda má predsa dve učiteľky a tie sa striedajú. A že si učiteľka dá kávu kým deti spia? Noo tak to je teda veľkáá drzosť, to vám poviem. A ďalší dobrý vtip, že deti nepúšťajú na wc big green no už vidím, akoby nejaká učka riskovala následnú starostlivosť o totálne pokadené dieťa… a mimochodom, vaše dieťa si nevie samé vyzliecť mikinu, keď mu je teplo? No ja som mala v triede dva a pol ročné dievča, ktoré sa samé nielen vyzlieklo, ale aj oblieklo…

 70. Mila udivena Marta 😉

  nasa skolka ma dve triedy, spolu 39 deti. Ku kazdej su na striedacku dve ucitelky a k tomu maju na 6h dalsiu, ktora je poluvazkom asistentka a poluvazkom ucitelka. Cez obed su teda 3 dospele osoby. Na obed odchadza polka skolky domov, potom zostavaju dve triedy, ale su spojene. Riaditelka je jedna z uciteliek, problemy riesi tak, ze sa vyhraza vyhodenim dietata zo skolky alebo neprijatim mladsieho surodenca, navyse je pribuzna cloveka, ktory to ma na obci na starosti, takze sa s nou neda pohnut, skusali sme aj cez MSSR. Nemame inu moznost, dalsia skolka je prilis daleko, sme na tuto odkazani, inak by tam nikto deti nedaval.

  Doobeda nejdu von, iba ked je krasne pocasie, inac sedia pred TV (2h denne) a co-to obcas kreslia. To je cela praca s detmi. Ano, kludne by som tam sla aj na doobednu smenu.

  Moje dieta sa samozrejme vie vyzliect, ale ked zabudne, ucitelka mu to nepripomenie, aj ked je uz viditelne spotene (nic viac som nechcela, iba nech to pripomenie, ale aspon uz od vas viem, ze podla uciteliek som debilna ked chcem taku vec). Cez spanok sa deti casto pocikavaju, ved mnohe tolko nevydrzia. Pre riaditelku je to dovod, preco sa vyhrazat vyhodenim zo skolky. Postel musi rodic oprat a prezliect, nemaju s tym ziadnu pracu. Dieta, ktoremu sa to stane, stoji take pocikane ci pokakane v kute az kym prenho nepridu rodicia.

   

  V skolke bolo zopar dobrych uciteliek, vsetky do 2-3 mesiacov odisli do sukromnych, kde robia za 2nasobny plat ale 2x dlhsie smeny a musia sa detom aj naozaj venovat. Vzdy ked nejaka ucitelka odisla, jej miesto bolo hned na druhy den obsadene, o takuto flakaren je zjavne zaujem. V susednej obci sukromna skolka stale nevie zaplnit miesta uciteliek, napriek podstatne vyssiemu platu…

   

  A celkom by ma zaujimalo, ako ste prisli na to, ze rodicia prinesu deti do skolky o pol hodiny skor. Naozaj nie som ochotna uverit, ze si rano privstanete a pridete o polhodinu skor prevziat deti 😉 Rozpravky starej matere… Po zavreti skolky je uplne standardny postup, ze nevyzdvihnute deti idu na socialku. Naviac potom musi taky rodic preplatit ucitelke nadcas. Ak ste s tym mali problem, preco ste to neriesili s vedenim skoly??? Asi preto, ze riesit nechcete a aspon mate zase nieco na ohovaranie? 😉

 71. ano ano,,mnohi su debili,,bohuzial,,,preco si zakryvat oci,,a zhorsuje sa to,,,zijem v zahranici uz 10 rokov,,,stale som kritizovala pomery v zapad. Europe…3-6 mesac. deti idu do jasiel,,,ale my sa k tomu bohuzial blizime…,,dieta je u mnohych na 3-4 mieste…pred domom, pracou,,,Vazeni,,skuste stravit jeden cely den v skolke,,,aj kebyze nic nerobite, len by ste stravili den stanim ci sedenim a pozorovanim aktivit v tom hluku,,,pripadne len poutierali nosik vyriesili stale ten isty dovod placu, davali bacha aby sa nikto nezranil, snazili sa extra rozmaznanym detom vysvetlit ze hracky sa poziciavaju,,,alebo ze sa netreba vysmievat z kamarata,,,potom avizovat mamicke aby uz po mesiaci zelenych soplikov (ktore sa roznasaju po hrackach, nabytku, pripadne utru do moj

  ej ruky) to riesila…a to je tak desatina,,,,nehovoriac o priprave vzdelavacich aktivit…tak by ste domov prisli unaveni az az,,,,a na hluk,,krik, plac a nespokojne a opovrhujuce tvare smotankovskych rodicov sa vytrenovat neda…

  a ked pridete domov,,a caka Vas podobna zataz s vlastnymi detmi,,ktore sa chcu hrat,,su unavene,,,tak len necinne myslou pri kuchynskom pulte cakat vecera, kedy pride muz z roboty

  som specialny pedagog pluc uc. 1.stupen,,,12 rocna prax,,,avsak az posledne dva roky pracujem v MS?,kedze zijem v zahranici….verte mi,,,som stastna,,ze od januara budem robit zastupy na primary…

  na SK,,,prosim vsetkych,,ktorym nevysiel strajk,,aby spravili nieco ine,,,toto uz takto dalej nemoze ist..postavenie ucitela je v troskach,,,vsetci primitivny podnikatelia,,ci ini, co su v spravnej strane a ziju z nakradnutych prachov,,nam predsa nebudu ukazovat co je kvalita v spolocnosti,,,a povazovat travenie volneho casu schopingom za naj,,,a naj vychovu zverenie deti au-pair ktora polovicu casu travi smskovanim s frajerom…

  drzte sa ucitelky v MS,,,vzdavam VAm hold

 72. to co je toto za clanok? o akom pracovnom case tato pani ucitelka pise? ved predsa tie deti netazia uhlie v baniach, robia takmer tie iste veci, ktore doma. hraju sa, obcas sa nieco ucia, pozeraju rozpravky… kde ma dat rodic, ktory dochadza 15km za pracou a skor ako po 16-tej nepride domov, dat to dieta? a kto mila pani ucitelka oceni takeho pekara, mliekara atd.. ktori chodia do roboty niekedy aj o 4-tej rano, ci je vikend, ci je sviatok aby mala tot aj tato pani ucitelka, ktora chodi do roboty najskor na 6-tu aj to len v pracovne dni a to nie kazdy den, cerstve mlieko a pecivo na ranajky?? nech sa na mna tato osoba s 26 rocnou praxou nehneva ale to co napisala je subjektivny drist. tiez mam dieta a v nasej skolke sme taky problem nikdy nemali

 73. My sme dali dieta do Montessori skolky v Lamaci a nemozem povedat kriveho slova. Tri ucitelky na 13 deti (2-3 rocni krpci), kazdodenny pobyt vonku za kazdeho pocasia, spolocne stolovanie – deti si same naberaju, ziadne obvinovanie, sikanovanie, nutenie, vyhrazanie, nadavanie… jedna ucitelka hovori iba po anglicky a mozme si vybrat, aky druh stravy preferujeme. Skolka je sice sukromna, teda platena, no nemusim sa bat, ze by bolo s nasim dietatom zaobchadzane inak, ako by sme si to zelali. Kedze skolka robi aj skolenia pre rodicov (zadarmo) a prizyva nas k vychove rovnakym sposobom, nemusime sa bat, ze ucitelky su frustrovane z rodicov. Z niektorych mozno ano, ale drviva vacsina je „jedna velka rodina“.

 74. Marta wrote as a hater.

  PS: pre redakciu babetka – na to Vám neskočím. Viem, že ste len chceli rozprúdiť diskusiu, preto ten dehonestujúci titulok . Ale však aj Vy ste rodičia detí , že ? smile)

 75. Mila debilna mamicka neviem ako vas mam oslovit tak pardon za vyraz riesenie pre vas staznost na skolkstvo inspekcia a nove vedenie… Neexistuje aby ste mali skolku s takym pristupom…som ucitelka a pravdu povediac nase deti v skolke nepozeraju tv rozpravka sa cita a nie pusta z cd nemam cas si kavu ani ururobit a ak tak ju dopijam studenu ked odchadzam…chodim stale von aj na prechadzky predstavenia. Do divadla a podobne oducame deti od plienok a urcite ich pustame na wc a casto krat chodim do prace pol hodku skor aby som si pripravila veci na ranne aktivity….ak mate taky problem porieste si to v obci a neurazajte vseobecne ucitelov verejne na internete vo vasej skolke je to divne potom mi u nas robime vsetko co je v nasich silach a co je najlepsie pre deti….co sa tyka nasej dovolenky mate skresleny nazor cez rok si neberieme ani den volna lebo nema kto zastupovat …. Sme 2 mame 24 deti a zvladame to bez staznosti… Pekny vecer 🙂

 76. Práve pre to, že sme rodičia detí a tiež ich máme v rôznych školkach, je pre nás táto debata veľmi užitočná. Veď prečo neuverejniť veci presne v znení, v akom boli napísané? Ja nevidím v “ debilných rodičoch“ dehonestáciu….vidím v tom “ stav“, v akom to napísala, v akom žije a pracuje pani učiteľka. Urobiť nejaké “ redakčné očesávačky“ – stratilo by to svoj náboj. Som veľmi povďačná pani učiteľke, že tieto svoje „pochody“ naformulovala. Som tiež rodič a necítim sa byť urazená.

 77. no tak to sa vam podarilo, mila redakcia. Len neviem, ci mozte zverejnit nejaky komentar maminy ako clanok, mali ste to autorizovane? zwinker

 78. Marta??? nuž neviem, kde ste k tomuto prišli, ale ok, pre vás môžem byť aj Marta alebo Feri, je mi to jedno… Tak prečo teda nadávate na učiteľky, keď sama tvrdíte, že všetky schopné učiteľky odtiaľ odišli niekam, kde to majú lepšie platené, ale sa aj viac namakajú??? Keby boli lenivé, tak to asi nerobia, nie? A že prečo som to neriešila?? No ja som to aj riešila moja zlatá a nejeden krát, hold ale keď je rodič bohom, tak mi to bolo k ničomu. Že preplatiť nadčas big green big green to som sa pobavila ako nikdy…ako fakt.. U nás sa práve naopak vedenie až príliš pchalo rodičom do zadku. Nikdy som rodičom nedávala domov na opratie obliečky alebo plachtu, toto bolo vždy v réžii upratovačiek…A že rozprávky starej matere??? Nerobte tu zo seba jasnovidku…len aby vám bolo jasné ,ja som do svojho zamestnania cestovala z jedného okresu do druhého a každý deň som vsávala 4.45 lebo potom mi niešiel žiaden spoj, takže som bývala v škole skôr. Jasné, nerobilo mi to problém byť s deťmi, ale v spojení s večne nespokojnými rodičmi mi to vadilo a dosť, tiež mi to nikto nepreplatil a tiež mi to nevadilo v súvislosti s peniazmi, keby som chcela dobre zarábať, tak by som v živote nešla študovať učiteľstvo…Je to smutné, že nemáte na výber a riaditeľka sa v tom takto zjavne vyžíva, ale toto nie je obraz všetkých materských škôl…Ano ja viem, podráždil vás výrok o debilných rodičoch a že vás nejaká učiteľka hádže do jedného vreca, ale prečo teda vy robíte to isté, keď vám to tak prekáža? My sme chodili s deťmi von každý boží deň a predstavte si, ešte aj na to sa niektorí sťažovali. Jedni chceli aby sme chodili von, iní zase nechceli, lebo vonku nesvieti slniečko, prípadne mierne fúka…a podobne..rozprávky sme nepozerali vôbec, zato sme chodili často na divadielka, zapájali sme sa do súťaží a projektov, rodičia mali k dispozícii každý mesiac na našej web stránke foto prezentáciu o tom, kde sme boli, čo sme robili, vytvorili, naučili sme sa…mala som konzuktačné hodiny, kto chcel mohol sa prísť v kľude porozprávať, či v zmxsle nejakých problémov, sťažností alebo dobrých nápadov..napriek tomu to mnohí nevyužívali a radšej naziapali svoj problémzo včerajšej poobednej zmeny na učiteľku pri rannom odovzdávaní dieťaťa a bolo im jedno, že dotyčná ani nevie čo sa stalo, pretože sa jej to netýkalo, ale čo už..každý sme nejaký…

 79. Pani učiteľka, úplne s vami súhlasím. Rodičom preskočilo! Sám mám tri malé deti a všetky chodia do škôlky. Keď sedím na rodičovskom a počúvam tie drísty mamičiek (a aj oteckov), tak sa mi chce grcať. Preboha veď sú to deti a nie diamantové sochy. Sami potrebujú prežívať svoje detstvo a nekrčiť sa pod nezmyselným režimom premotivovaných rodičov.

  Držím Vám palce a stojím za vami. Dúfam, že vám to dodá novú pozitívnu silu do Vašej náročnej práci.

 80. Ja sa cudujem, ako jej to redakcia umozni len tak dristat invektivy, bez podpisu. Hlavne ze sa spytali menovanej psychologicky, preco vsetky detia musia pol dna drichmat.

 81. To je teda dobry nezmysel, ze tie ucitelky odisli robit za 2x viac niekde inde. Realita je taka, ze vacsinou v sukromnej skolke sa zaraba rovnako, ako v tej statnej, len tam clovek tolko vyhod nema. Napr. poznam pripad, kde ucitelku zo statnej skoly lakali do sukromnej, ale robit na zivnost (v cistom by to bolo rovnako, alebo mozno o 50 eur viac), a pravdepodobne dlhsi pracovny cas.

  Poznam tiez dalsiu, co robila v sukromnej skolke a aj ta len preto, lebo v statnej skolke nebolo miesto. Plat niekde na urovni 500 eur (v Bratislave), potom si nakoniec nasla nieco za 900 eur (vsetko uvadzam v cistom) v inom odbore, a mimo Bratislavy.

  Takze to by som rad vedel kde sa da zarobit napr. 1000 eur v cistom v sukromnej skolke za serioznych podmienok, lebo vacsina tych uciteliek ma v cistom okolo 500 eur.

 82. Už som čítala veľa absurdít, ale toto je asi top! Ako môže byť niekto taký netolerantný a ešte aj čakať, že sa mu budú všetci prispôsobovať?! Ja sama som matkou teraz už 7 ročného dievčatka. Malá mi od 2 rokov nechcela doma spávať, išla do škôlky, tam videla, že ostatné deti si oddýchnu, tak ma poprosila sama, či nemôže aj ona a to znamenalo, že v tej škôlke by mala ostať o 2 hodiny dlhšie. Doma mi ale spať nechcela vôbec ani cez víkendy. V kľude som s tým súhlasila, aj keď som vopred vedela, že o hodinku neskôr mi pôjde večer spať. Dcérka bola podstatne viac oddýchnutá. Tie deti tam nemusia spať, stačí keď si oddýchnu.

  A taká situácia keby sa stane, učiteľka odbehne sa nazrieť na spiace deti a medzi tým tie čo by sa v „tichosti“ hrali by si zatiaľ ublížili? Koho by to bola chyba?! Zase len tej učiteľky. Tak sa pýtam, to je vážne taký problém sa prispôsobiť? Keď sa nepáči sú aj súkromné škôlky, ja som ale bola s tou štátnou nadmieru spokojná. Tie ženy majú nervy z ocele a svoju prácu si vykonávajú perfektne. Často-krát zastupujú aj rodičov, ktorý nie sú schopný deti naučiť základy slušného chovania, o stravovacích návykoch ani nehovorím.

 83. Aj som učiteľka , síce len 13 rokov, tiež mám za sebou vysokú školu a množstvo školení, stretávam sa často s čudesnými požiadavkami rodičov, ale napriek všetkému .by som si v živote nedovolila nazvať ich takým silným výrazom. Pani učiteľky, zachovajte si chladnú hlavu, nadhľad a dávku inteligencie. Sme na očiach verejnosti a často prepieraní, ukážme však, že učiteľ je OSOBNOSŤ smile Venujme sa detičkám, ktorým nahrádzame mamičky, Oni nás potrebujú. Prajem vám veľa pozitívneho myslenia a elánu do práce. smile

 84. Aj som učiteľka , síce len 13 rokov, tiež mám za sebou vysokú školu a množstvo školení, stretávam sa často s čudesnými požiadavkami rodičov, ale napriek všetkému .by som si v živote nedovolila nazvať ich takým silným výrazom. Pani učiteľky, zachovajte si chladnú hlavu, nadhľad a dávku inteligencie. Sme na očiach verejnosti a často prepieraní, ukážme však, že učiteľ je OSOBNOSŤ smile Venujme sa detičkám, ktorým nahrádzame mamičky, Oni nás potrebujú. Prajem vám veľa pozitívneho myslenia a elánu do práce. smile

 85. ja osobne mam 2 skusenosti so skolkou, kedze syn chodil do dvoch skolok kvoli stahovaniu. ta dobra: dieta sme mali priniest max do 8 rano a prist pon o 16:30. kedze skor sa nam ani nedalo kvoli praci. dennodenne chodili na prechadzky, dokonca aj v necase, ved si budujeme imunitu. ucitelky boli uzasne a ked som aj niekedy prisla skor po maleho ucitelky NIKDY nesedeli , ale vzdy sa hrali s detmi, co ma aj prekvapilo aj neprekvapilo.a maly chcel aj cez vikendy chodit do skolky.

  zla skusenost : dieta doniest o 9:00 bolo pre nich idealne. uz o 15:00 som musela stat v satni a cakat maleho, lebo ked som dosla 10 minut neskor uz tam stal obleceny a spoteny s pani upratovackou a uciteliek nikde.absolutny nezaujem o deti, co mi potvrdil aj maly, kedze cele doobedu cumeli na telku, co to s detmi porobili , ved normy sa plnit musia. o prechadzke ani nehovoriac, za polrok, co tam chodil boli max 5krat von, aj to ich vzali bud tesne po dazdi, ze deti boli zblatene ako prasata, lebo vybrali „najlepsiu“ trasu. maly mi kazde rano plakal, lebo len tam po nich kricia a u citelky vravia, ze neviem kreslit a pisat. pre mna to bolo hrozne, kazdy den som bola v strese. teraz chodi do prveho rocnika a ucitelka si ho nevie vynachvalit, aky je sikovny. TAK KDE BOL PROBLEM ????

  TO JE MOJA DVOJAKA SKUSENOST. nehadzme vsetky ucitelky do jedneho kosa, maju narocnu pracu, uz len kvoli tomu, ze dnesne deti su aktivne, potrebuju nonstop pozornost. a naozaj su rodicia , ktori maju cudne poziadavky voci skolke a ucitelkam, takze je tazke rozhodovat , kto je zly a kto dobry.

 86. Nas maly chodi do statnej skolky a sme nadmieru spokojni. V skrinke ma sice dost veci na prezlecenie, ale prezliekaju ho ucitelky sami, on sa casto zamokri ci spoti. Skolka je do 17:00, posledne deti odchadzaju par minut po. Nie preto, ze rodicia nepridu, ale ich deti nechcu ani odist, aj nas maly patri k nim, prichadzam pre neho este pred 16:30, ale skor ho nedostanem domov. Podobne tam stepuje viac rodicov. Jedine na obed by este siel, ale to mozne nie je. V skoke spia, maly je ten co nespi, resp. len zriedka, preto by radsej siel domov. Doma spat nechce nikdy, ale vzdy ho prinutim si aspon chvilu oddychnut – a to su doma vyjednavacky a aj vyhrazanie typu ak si neoddychnes, tak nebude alebo nepojdeme. Inak mozem na nejaky spolocny program po 17:00 zabudnut, lebo by zaspal aj na lavicke v parku. V skolke ide vsetko dobrovolene….

  Co sa tyka ostanych rodicov neviem, ake maju poziadavky na ucitelky, ale v satni nikto neprezlieka deti od zakladov, max. mu prihodia vrstvu ako ja. Musim povedat ku skolke, ze sa nachadza v pomerne dobrej stvrti mesta a nase 6-rocne auto strednej triedy patri medzi tie horsie pred skolkou a nedaleko je aj sukromna skolka, viacero rodicov chodilo do tej skolky uz ako deti. Co sa yka uciteliek su velmi mile – aspon ked som tam, maly sice povie, ze tuto ma radsej ako tuto, ale je to vec sympatie, aj mne je niekto sympatickejsi viac, niekto menej…. A to ze si daju kavu ked deti spia? Ja si ju nezvladnem dat doma ked som sa ma s malym a je je len jeden, ked zvladnu dat do postielok 15-20 deti, tak si ju poobede aj zasluzia,ci? ja by som nemenila ani na 2 hodiny, da mi zabrat jeden. A to, ze deti nechcu ist domov mi staci ako dokaz, ze sa tam citia dobre. Najprv som sa sice citila divne, ze maly nechce ist domov a place – akoby bol doma za trest, ale nie je v tej skolke naozaj jediny – deti neprichadzaju placom, ale odchadzaju…. to je usilie a vizitka „obycajnej“ statnej skolky.

 87. Ja si tiež myslím že staršie pani učiteľky sú už unavené a nie tak flexibilné. Toť moja skúsenosť: moja dcéra mávala ráno vracanie ked išla do škôlky. Uplynul istý čas kým som vďaka druhej pani učiteľke prišla na to, že sa bojí jednej „starej“ učiteľky. Táto mala ešte aj výraz tváre ako Xantipa. Škôlku som vymenila a bolo po probléme. Bolo to pred mnohými rokmi takže teraz je z nej úplne stará pani ale ten výraz tváre jej nezmizol. Nech je šťastná.

  Čo sa týka nadpisu článku, nevadí mi, beriem s nadhľadom. Skôr si myslím že v diskusiách trafená hus (rodič) zagága.

 88. A čo keď má učiteľka 40 rokov, tak už je stará a ofučaná buchta? Keď vyštudovala Pg tak asi nebude meniť zamestnanie len preto, že už nie je najmladšia…či ako si to vy predstavujete? Veď väčšina ľudí pracuje vo svojom odbore celý život….Rodičia sú príliš precitlivený na svoje dieťa a preto sa im nič nepáči…Za to čo oni nezvládnu doma vinia samozrejme učiteľov a učiteľky….Učiteľ+ksé povolanie je naozaj veľmi náročné…a pomaly nikto si ho už neváži…len sa hľadajú dôvody na ohováranie a urážanie učiteliek….veď si to vyskúšajte…nemôžeme byť všetci pekári, lekári či strojári…niekto musí aj učiť…..a nalepšie sa predsa kope do učiteľa….

 89. Pre ujasnenie veci na úvod chcem, aby ste vedeli, že prácu pani učiteliek si veľmi vážim a ja osobne nemám s pani učiteľkami žiadny prolem, ale nedá sa mi nereagovať na túto diskusiu, lebo to čo tu čítam je snáď zlý sen! Ako môže jedna pani učiteľka, ktorá učí 26 rokov, ako sama píše, nazvať rodičom debilnými a porovnávať výchovu detí s tyraniou? Trošku sa milé pani učiteľky zamyslite, prečo vás tu toľko píše, nie je to náhodou preto, lebo sa chcete obhajovať? Nevybrali ste si toto povolanie z vlastnej vôle? Nie je vo vašej náplni práce starať sa o naše ako vy opisujete zanedbané a nevychované deti? Nie je to vaša práca, za ktorú dostávate pravidelný mesačný plat? Každý máme svoje zamestanie a možno ovela doležitejšie a zložitejšie ako to Vaše a nám za to tiež nikto nepodakuje a ani nám nič neprelatí! A určite mnohí zarábame ovela menej ako vy. Viem z určitostou povedať že máte skrátený pracovný čas a máte a vyšší počet dovolenkových dní, čo mi na to poviete? Viem že takto napísaná pravda sa vám nebude páčiť, ale ani mne sa nepáči, to čo je vo vyššie uvedenom článku…..Nie sme všetci rodičia rovnakí….to mi v tom článku tak trochu chýba…..nie všetci sa nevieme odvdačiť a podakovať….a nie všetci dávame do školok len deti, ktoré sa nevedia obliect, alebo nevedia rozprávať….tak prečo až takéto pohŕdanie VŠETKÝMI rodičmi?A nezabúdajte, VY sami ste si zvolili robiť práve toto povolanie, takže ste museli vedieť, že každý človek je iný a samozrejme aj každé dieťatko aj rodič nebude podla tabulky v škole, kde ste studovali…… Confused

 90. Milá Alenka, ja sa naozaj stretávam (zatial) a dútam že to aj tak zostane stále len s pani učiteľkami vášho typu, ktoré miluju detičky a svoju prácu berú ako poslanie, nie ako trest……Tak ostatné pani učiteľky, berte si príklad!!!!!! Neurážajte nás rodičov len preto lebo máte svojej práce plné zuby……..

 91. Myslím že tu toho bolo popísaného viac než dosť. Hádzať všetkých rodičov do jedného vreca je ako by sme hádzali učiteľky do jedného vreca. Je zbytočné sa baviť o dôležitosti jednotlivých zamestnaní (túto debatu som ja absolvoval v škôlke pri štrajku, lebo som nesúhlasil že budeme my rodičia rukojemníkmi). Áno (pani učiteľky) vychovávate nám deti, ale kto pre Vás vyrába potraviny? kto ich prevezie do obchodu? kto Vám ich predá? Prerábate? Staviate? idete na úrad? atď… Uvedomte si že každú profesiu je treba. Nie je profesia nadradená a podradená. Treba všetky, tak už sa podotýkam „niektoré“ učiteľky nehrajte na bohov. To že prah trpezlivosti je u niekoho vo vyššom veku nižší ako bol za mlada je prirodzené, ale to už je o ľuďoch. Môjho syna v škôlke vychovávala učiteľka ktorá bola vychovávateľkou ešte mne – nezmenila sa! Stále vysmiata a milá Tánička!!! Klobúk dole pred ňou a nimi podobnými! Pevné zdravie všetkým… zwinker

 92. Vôbec nepochybujem že také „Táničky“ existujú. Všetka česť. A učiteľky tu rozoberáme tak ako iných-šoférov,upratovačky,úradníkov… každý sa logicky obhajuje, objasňuje, aby priblížil predstavu iným. Učiteľky si majú do čoho kopnúť-do rodičovskej výchovy.

  Ja sama mám možnosť niekedy sledovať prácu učiteliek v škôlke a nielen prácu ale aj ich osobnosti mimo práce. Zážitky! Keď chcú „urobiť zle“, vedia sa spolčiť a spiknúť, interná davová psychóza ukážková.

  Aby s deťmi vedeli pracovať musia sa do nich vcítiť, rozmýšľať ako oni, rozprávať sa aby rozumeli… dôsledok? Niektoré sú umňaučané osobnosti s ktorými sa ťažko porozprávate bez zdrobnelín a umelého chválenia.

  Učiteľky sú na očiach rodičov tak si potrpia na imidži. Nedajbože sa ich dotknúť.

  Nakoľko dlhodobo pracujem s komunitou učiteliek, úradníkov… mám skúsenosťami overený názor: Učiteľky sú to zahľadené osobnoti do seba, ješitné, umňaučané sladké, nedotknuteľné lebo len ony odborne vychovávajú budúci národ preto len ony majú výhradné právo kritizovať rodičov. A že majú čo- vedia vytiahnuť hravou formou aj tie najosobnejšie veci v rodine. Dávame im s dôverou to najcennejšie a ony to z roka na rok využívajú.

 93. Úplne Vás chápem, a verím, že ste nechcela zovšeobecňovať, ale ten nadpis je bohužiaľ bulvár ťažkého kalibru. Mimochodom, učiteľkám svojho dieťaťa nikdy nezabudnem povedať „ďakujem“, keď beriem syna zo škôlky a ich prácu si veľmi vážim a vôbec im ju nezávidím.

 94. Nedá mi reagovať na silné slová.Som učiteľka už 34 rokov a nemôžem povedat, že by som bola vyhorená a trpela nezáujmom o deti alebo dianie okolo.Musíme sa prispôsobovať dobe a tomu, čo sa od nás očakáva.Učiteľské povolanie neberiem ako prácu ale ako poslanie.20 rokov som robila aj riaditeľku a viem ako je to náročné,aby boli všetci spokojní a ako sme naháňali sponzorov pre deti na hračky a pomôcky.Za tie roky sa zmenili deti ale aj rodičia,viac sa od nás očakáva a deti sú šikovné,vzdelané,majú viac vedomostí,lebo majú na to podmienky.ale čo im chýba je viac lásky,pokoja,komunikácie s rodičmi,prináša to táto doba.Iné nepočuť,len rýchlo.ponáhľame sa.Ale malo by sa vypočuť detské srdiečko ,čo ho trápi,čo prežilo v škôlke, akých má kamarátov a podobne. Deti si môžu všetko dovoliť, ale nemajú stanovené hranice,čo sa môže a čo už nie.A tak sa správajú aj voči rodičom a my počúvame, ako sú deti nezvládnuteľné, ako si rodičia nevedia rady a pýtajú si od nás radu,lebo v škôlke deti poslúchnu,hračky uložia, s nami komunikujú,pretože máme na nich čas a vždy riešime všetko ihneď.Nemôžeme hádzať do vreca učiteľov ani rodičov.My máme super rodičov a pomáhajú nám ako sa dá,potom sa chodí aj s radosťou do práce a deti to cítia.Je nám spolu super a všetci sme ako veľká rodina aj s upratovačkou,tetou kuchárkou aj s vedúcou školskej jedálne.Prajem všetkým učiteľom aj rodičom veľa trpazlivosti a pevné nervy,veľa úspechov pri vychovávaní našich detí,lebo deti nám to vrátia aj s úrokmi po rokoch.

 95. Ked je vsetko okolo nas chore, tak sa to musi prejavit v kazdej oblasti. Mila pani ucitelka, nemajte z toho tazku hlavu, ostatni pracujuci su na tom rovnako. Vsade same buzeracie, terorizmus na pracovisku zo strany zamestnavatela, nedocenenie, utocenie, ohovaranie, aj za male chyby pohovory na koberceku, kratenie odmien za to, ze sa clovek neusmeje tak, ako si to oni predstavuju. Tak sa nemozeme cudovat, ze ludia to, co sa im dostava v praci – vela negativizmu, prenasaju na deti, blizkych, ucitelky. Tu je chory cely system a cela spolocnost a par jednotlivcov to v ziadnom pripade nenapravi. Vela zdaru.

 96. Mila kolegynka Alenka. Dakujem za Vas komentar!!! Hovorite mi z duse. Rodicia su ludia rovnako, ako my, pani ucitelky. So svojimi povahami, naladami a vrtochmi. 🙂 Ucitel by mal ist prikladom nielen svojim zverencom a ich ucitelom… Tym skor ucitel s vysokoskolskym titulom… Mali by sme sa trosku prisposobit dobe a naucit sa rodica a jeho dieta vnimat ako klienta. Predsa nebudem o ludoch, vdaka ktorym mam na chlieb vyjadrovat vulgarne… Samozrejme z velkym dorazom na ludskost! Ta je pre mna v skolke pred profesionalitou… Len ci sme si tu nalepku hysteriek nevysluzili same… Kazdy nazor je autenticky.. Ale ked uz sa hrame na vzdelanie… V odbornom casopise by kolegyni magistre takyto clanok asi nevysiel… Zdar a silu v dobrej voli 🙂

 97. Váš komentár Marti, tak obětavou kantorku jako ty, aby pohledal.

  ale píchla jsi do vosího hnízda,když jde o vlastní děti tak je každý expert. Nic si z toho nedělej, my stejně víme, že jsi chytrá, sympatická, temperamentní a dynamická kočka ! Pozdrav Palovi a děvčatům! Mirek

 98. Dobre ranko všetkým.

  Zaujal ma članok dosť výstižny ani som si neuvedomila až do teraz kolko krat sa tie deti musia obliekať vyzliekať chudence malé…

  A to ešte toho môjho začnem otravovať.Podaj mi to tamto urob si toto a aj ked nič stoho neurobi alebo,urobi podla nálady počas jeho hrania s ktoreho ho ako on povie vyrušujem citujem“Mama zase daj mi pokoj potom ti to podám nevidíš že,mám robotu?! Moja otázka a akú?on“hrám sa teraz som zabudol kvôli tebe kde som skončil,si otravna maš ruky nohy podaj si to ty alebo,počkaj.Si celá jako babka…. Rolleyes

  A potom mu ešte aj večer dávam domáce úlohy aby si cvičil pismenka čiarky a podobne…. Redface

   

  ps:Pani učitelka Ľubica Križanová to napísala krásne škoda že,neni viac takych učitelov a aj na školách…

 99. Pani učiteľka píše pravdu. Ja som len rodič – otec a hlboko s ňou súhlasím.

  To že pomenuje skutočnosť slovom „debilní rodičia“ je opäť len jednoduché a priame pomenovanie pravdy. Môže použiť rôzne eufemizmy (slabomyseľný, s úzkym/slabým rozhľadom, bez sebareflexie, bezohľadný a pod.), ale takéto zjemnenia len skresľujú skutočnosť. Tí „debilní rodičia“ sú zväčša v plnej miere zodpovední za svoj tristný duševný stav vyplývajúci z ich postojov k životuu, druhým ľuďom a vlastným deťom a jediné riešenie ich mentálneho marazmu je priznanie si pravdy čistej a nezjemnenej. Inak cestu von debilní rodičia nenájdete a prenesiete svoje poruchy vysoko pravdepodobne aj na svoje deti. Tak sa neskrývajte do seba, cesta ako byť normálny člen človečenstva existuje. Pravda.

 100. Uplne suhlasim z pani ucitelkov. Je rozdiel robit chleba ci na stavbe ci na pc.deti pridu domov a rodicia si chcu po praci oddychnut tak im pustia tv alebo pc lebo chcu mat pokoj. Nechal by som ich vyskusat byc v praci s 12timi detmi a viac a potom prist domov a venovat sa este svojim. Ucitelia su s detmi prakticky dlhsie ako rodicia a skolky maju ako odlozisko deti a este si diktuju ako a co sa ma s detmi robit. Ano pravdavacsina rodicov je cista debilita.cest vynimkam. Ja osobne som povedal ucitelke ze ked je dovod tak kludne moze aj pokricat. Ale niektori rodicia sa biju do hrude ze“moje dieta ?“to neexistuje a sami ho doma nevedia zvladnut. A kritikom odkazujem. Skuste si to a harantujem ze po niekolkych tyzdnoch to psychicky nezvladnete.

 101. Silni nadpis,hanba autorke!!!!

  V mnohom suhlasim,no pani ucitelka asi nepochopila ze niekt rodicia nemaju inu moznost iba dat dieta do skolky o siestej a prist pon vecer. Smutne,no iste to ubija aj ich. A su preto debilni???

 102. Vyraz tvare zostal…. Tak mozno to nebude starobou, ale vyrazom. Big Grins

  Mimochodom-nezdielam vas nazor (sto ludi=sto chuti).

  Priklad-do skolky doniesli 2rocne dieta, v skolke su 3ucitelky (cca 30rocne) a 1ucitelka (cca 50rocna). Ked ostatne deti spali, toto dieta vyvadzalo. 3mlade ucitelky si s nim nevedeli rady, tak ho vzdy obliekli a dali do druhej miestnosti, nech sa hra, aby nebudil ostatne deti. Starsia pani ucitelka prisla s metodou ako dieta naucit lezat v postielke (ziadny krik na dieta, ani iny natlak). Jednoducho skusenosti, vytrvalost a chladna hlava. Robila to par dni a dieta zaspalo a odvtedy spi pekne s ostatnymi detmi. Je to len jeden smiesny priklad, ale hadzat vsetky „stare“ ucitelky do jedneho vreca… trochu odvazne.

 103. Vazena pani Mgr., s 26-rocnou praxou a 1. atestacnou skuskou… Ako sa jedna dospela, vzdelana zena moze takto vyjadrit na adresu rodicov???!!!

  Tak na margo Vasho postrehu len tolko: Mojou pracou je vzdelavanie ucitelov a tisickrat som si uz povedala, ze ak by som mala dieta a mali by ho ucit take debilne ucitelky ako su teraz, tak to ho radsej budem ucit doma!!!

 104. Dobrý deň pani učiteľka.

  Tak ako sú rôzny rodičia, tak sú aj rôzny pedagógovia. Verím, že je Vaša práca náročna. Ja osobne odceňujem prácu dobrého podagóga. Avšak vyskytli sme sa v dobe chaosu, kde pomalý nič nefunguje správne. Rodičia sú frustrovaný, že nemajú pomalý čas na vlastné deti a pedagógovia sú tým pádom viac vyťažený. Áno, sú rodičia, ktorí škôlku pokladajú za úschovňu svojích detí, takím ľuďom by som deti aj zakázala mať. Ale je dosť rodičov, ktorí sa o svoje deti starajú s láskou a snažia sa im venovať naplno. Poznám takých smile A čo sa týka stravovania sa deti, tak som za zdravšie stravovanie!! S istotou Vám môžem povedať, že mäso medzi tie zdravé potraviny nepatrí, taktiež ani múka, cukor a mlieko zwinker Nech si každý dáva svojmu dieťatku jesť čo uzná za vhodné. No ľudia sa nezaujímajú o stravu…potom to tak aj vypadá (obezita, cukrovky, a iné poruchy).

  Systém je zle nastavený… Deti by nemali chodiť tak skoro do škôlky ale mali by byť doma s matkou, ktorá by sa im venovala. A naši muži by mali byť v práci patrične finančne ohodnotený aby rodina dokázala žiť slušne.

 105. Prepáčte, ale vyjadriť sa o rodičoch že sú debilní- to je troška silné. Sučastným rodičom vôbec nezávidím starosť o deti. Majú úplne inú pracovnú dobu ako sme mali my za tzv. „totality“, mali sme rodičov, ktorí išli do dôchodku omnoho skôr, ako my, mohli sa nám o deti postarať, ak sme museli ostať v práci dlhšie a nemuseli byť naše deti v škôlkach dlhšie ako museli. Neboli sme takí vystresovaní ako súčasní mladí rodičia a preto aj deti boli v inej duševnej pohode a preto vôbec nesúhlasím s vyjadrením tejto pani učiteľky. Vybrala si takéto povolanie- vlastne poslanie. Určite nie je v práci dlhšie ako 8,5 hodiny, ako mnohí iní rodičia. Určite ste pochopili, že ja už mám vnúčatá a viem, že títo mladí rodičia nie sú debilný, iba sa musia prispôsobiť tejto nie ľahkej dobe.

 106. Je rozdiel vzdelávať učiteľov pár hodín týždenne a byť 50 hodín s deťmi, ktorým treba aj šnúrky na topánke viazať.

  A to by ste ako vzdelávač učiteľov mala vedieť. Aspoň TOTO, keď už nič iné.

 107. Autroka to tam nikde nenapísala, že sú debilní. Napísala, že pre deti byť v škôlke 10 hodín je tiež zátaž a rodičia ich veľakrát zbytočne ešte naťahujú maličkosťami. Napríklad 20 krát sa celý prezliekať. Čo tiež považujem za dosť trafené.

 108. Súhlasím a ešte autorke

   

  Názor mužov

   

  Milá pani učiteľka. Ľudia sú proste trafení. Nerozčuľujte sa nad podivínmi. Tí čo tu kikiríkajú v diskusii, práve tým ste šťuchla do rebier a práve tých sa to týka to o čom píšete.

  Treba sa zaoberať iba takými ľuďmi, ktorí vám za to stoja. Cool

   

  Prajem pekný deň.

 109. Ja som rodic a suhlasim s tym co bolo napisane. Dnes sa rodicia nezaujimaju o to ci je dietatu v skolke dobre ale riesa veci do ktorych ich vobec nic neni a vsetko im vadi. Na margo jedenia masa chcem povedat ze my vsetci sme ho jedli a nic sa nam nestalo. Ide len o to ze dnes rodicia nemaju uctu k ucitelom a myslia si ze požrali vsetku mudrost sveta a ich deti su najlepsie na svete a hotovy anjelik. No bohuzial to tak neni.

 110. Debilná je veľká časť obyvateľov Slovenska. Sú to predovšetkým tí, ktorí vo voľbách volia a tiež tí, ktorí nevedia prečo nevolia. Učitelia to dnes naozaj nemajú ľahké, najmä ak sa im pripomína, že si zvolili sami toto „povolanie – poslanie“. Je na škodu, že sa o učiteľoch každoročne nehlasuje. Vtedy by bolo jasne vidieť koľký rodičia danú či inú učiteľku v materskej škôlke chcú a koľkí nie. Dokonca v prípade materských škôlok, kde by rodičia mali mať stopercentný podiel na hlasovaniach, by boli vynikajúce trvalé hlasovania.

Pridaj komentár