ŠkôlkariŠkôlkari

Škôlka nie je úschovňa na deti.

 učiteľka Andrejka   26.11.2013   72

V diskusii pod článkom Lucie H.: Prečo musia v škôlke spať? sa objavili aj názory mamičiek, podľa ktorých pani učiteľky využívajú čas poobedného spánku detí na kávičku a oddych. Zareagovala na to pani učiteľka Andrejka - prinášame Vám jej pohľad na vec.

iStock

 

Smutné, mamičky...

:( Smutné, veľmi smutné, čítať tieto komentáre vás, práve vás, milé mamičky!

Mám jednu triedu, v nej mám 24 detí. Nemám ani spálňu, ani herňu, len jednu veľkú miestnosť, kde je všetko v jednom. Ak by som mala spálňu a herňu, bola by som v herni a v spálni by mi dostalo dieťa záchvat alebo v herni by sa niečo stalo, kým by som išla skontrolovať deti, už by som bola na titulke v novinách alebo na jojke... je to nerálne!

Škôlka nie je úschovňa, je to školské zariadenie, kde majú deti svoj režim, ktorý by mali mať aj doma, čo sa nestáva, priznajte si to, drahé mamičky.

A že si učiteľky potrebujú oddýchnuť??? Cez spánok??? A kto píše plány, šije na vystúpenia, robí nástenky, papierovačky, a podobne?

Otvorte, prosím, oči a neútočte na nás...

My odúčame vaše deti od plienok a cumlíkov, nedostaneme za to ani ďakujem. To, že polovica detí nevie držať lyžicu, je koho chyba? Že 4-ročné dieťa nevie rozprávať, lebo rodič nemá čas ísť na logopédiu?

Že sú rodičia na materskej, sedia doma a nosia deti do škôlky choré a chodia po nich pred zamknutím budovy, že keď plačú v škôlke, lebo tatík zbil mamku a my ich utešujeme, vysvetľujeme, lebo rodič na to nemá nervy,

že sme v kuse choré, lebo nam nikto nepreplatí očkovanie a z 350 eur to nejde, lebo aj my máme rodiny. Že minieme 20 eur na šampóny proti všiam, ak vypuknu, nikto nám to nepreplatí. Že my máme vlastné rodiny a deti, to nevidí tiež nikto.

Že keď sa stane, že prídete po dieťa a má studené ruky, sme najhoršie, no keď je detí 24 a jedno má studené ruky, nie je chyba v nás, ale v tom, že dieťa nemá tielko alebo pančuchy. Že tatík zabudne dať v zime dieťaťu čiapku do škôlky a že dieťa je choré, je naša vina, lebo sme ho my zle obliekli.

 

Prečítajte si tiež: Tak debilní rodičia ako teraz tu ešte neboli

Sme tiež len ľudia.

A ak sa vám režim nepáči, sú súkromné škôlky, rodič má na výber. Treba sa zmyslieť a nepísať somariny.

Dieťa potrebuje režim, a aj spánok, a ospravedlňujeme sa rodičom, že keď dieťa v škôlke spí, tak si nemôže potom kľudne pozrieť Búrlivé víno a musí sa venovať dieťaťu.

Dieťa je v škôlke od 7 do 16, do 9-tej večer je 5 hodín. Ak vám je ľúto ho stráviť aktívne, s dieťaťom, nie že mu pustím rozprávku, ale skladám kocky, vláčiky, čitam, je to úbohé...

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.5 z 5. Celkom 390 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku
Neskutocne napísané 18.02.2020 21:25

Hrozná *** táto učiteľka. Že je nám ľúto stráviť čas aktívne, s dieťaťom a pustíme si Búrlivé víno. Ja sa s dieťaťom hrám, odkedy prídem z práce, až kým nejde spať, potom ho uspávam do 22., až potom si hľadám čas pre seba!

 

Ale moje dieťa jednoducho spánok cez deň nepotrebuje a nechce, učiteľky ako táto tu ho ale prinútia dve hodiny ležať a čumieť bez pohnutia do plafónu, pretože "také sú pravidlá".

 

Keď už nič, mohla by si milá pani učiteľka naštudovať, čo sa píše vo vzdelávacom programe, kde nie je nič o spánku, len o oddychu, aj to 30 minútovom, a aj to nemusí nutne znamenať ležanie!

 

Každé dieťa je iné a to, čo zažíva v tomto veku, môže ho ovplyvniť na celý život. Učiteľky by mali byť vzdelané, kompetentné a hlavne chápavé a ľudské a mať deti rady. Nedovoľme, aby odpad formoval naše deti!

 

Ešte k niektorým "rodičom", ktorí tu majú reči typu "súhlasím, deti potrebujú režim" a blablabla. Uvedomte si jedno: **vaše** deti! Vy hovoríte o **vašich** ďeťoch a viete veľký prd o tom, čo potrebujú iné deti. Keď budete v situácii, že vaše dieťa v tom jeho režime spánok nepotrebuje a v škôlke ho budú nútiť, asi sa na to budete pozerať inak!

Vedúci napísané 21.07.2017 09:24

Každá minca má 2 strany. Na jednej sú nespokojné mamičky a na druhej učitelky v škôlke. Nič iné nečítam z Vašich príspevkov iba egoické JA JA JA! Či ide o pani učitelky alebo mamičky! Tak kto za to môže? No samozrejme že deti! Deti môžu za to, že sa nechcú a nevedia naučiť cikať a kakať do nočníka. Môžu za to, že sa nevedia osamostatniť! Väčšina mamičiek sa deťom venuje nonstop, 1000x skúšajú odplienkovať aj 4 ročné deti a nedarí sa im. Najjednoduchšie je povedať: že na vine sú rodičia alebo mamička! Takisto na druhú stranu, mamičky prihlásia do škôlky svoje deti (väčšina, ak nie všetky) s tým, že ešte nie sú odplienkované! A preto mám pre Vás jednu múdrosť. ZABUDNITE NA TABULKY A NIKOHO NESÚDŤE! VŠETKO IDE SVOJIMI CESTAMI. Každé dieťa je samostatná inteligentná forma bytosti a keď nevie v 4 rokoch rozprávať, alebo sa nevie naučiť kakať do nočníka nie je to jeho vina, ani rodičov a dokonca ani učitelov. Tak sa tu prosím ukludnite a nikoho neobvinujte!

Dáša napísané 29.01.2017 22:25

Dobrý den p.ucitelka :-)

Tak uvodom... Mate vo vsetkom pravdu. Ja ako matka, si uvedomujem, ze niekedy robim pri vychove chyby, ale som len clovek. Viem, ze nieco budete ako nova autorita mojho buduceho skolkarika za mna napravat. Mozno svojim pristupom aj nechtiac stazim "pracu" na mojom drobcovi. Preto si Vas vazim, vsetky ucitelky. Viem, aku mate zodpovednost. Viem, aka tazka rec moze byt aj s rodicmi dietata. Viem, aky citlivy pristup potrebuje kazde dieta. Preto Vam zo srdca dakujem, co pre nase dietky robite :-) Deti su nasim zrkadlom a ano, my rodicia robime vela chyb, nechcime potom od pedagogov zazraky. Zacat treba doma... (pred tromi rokmi, by som este nebola taka sebakriticka, ale odkedy mam dieta, viem, co je to za drina :-)) zelam vela trpezlivosti!

Slavka napísané 29.01.2017 19:58

No co dodat ,na stupidne veci sa neda odpovedat a na ostatok len tolko : som rada ze moj syn ma nezakomplexovane ucitelky.lebo toto je vysledok zien ktore naj cit ani pochopenie,citia len krivdu a zavist voci odychnutym mamivka ktore si pridu po dieta ...no smola zamestnania su na vyber .hlavne prec zo skolkok lebo byt ucitelkov mojho syna hned vam zhodim hrebienok ,ale myslim ze pre euricka sa usmievate rodicom do tvare ,a po za chrbat toto

Tami napísané 15.03.2018 12:32

Tak ty si dobre tela moja zlata Big Grins

Ingrid napísané 30.11.2016 18:10

Prečítala som si celý článok ale komentáre som nemala chuť čítať všetky.Je smutné že si tu na seba nadávajú práve dospelý ľudia ktorý majú deti a ktorý vychovávajú naše deti. Sama mám dvoch synov, majú už 19 rokov a chodili do škôlky od troch. Obaja v tom veku ešte zle rozprávali a veľa vecí nevedeli, mali sme opatrovatelku,ktorá nám po nich chodila do škôlky, nezarábala som vela ale chcela som aj ja pracovať a tak sme sa museli snažiť to nejako zvládnuť pretože ja som pracovala krátky-dlhý týždeň a bola som v práci 12 hodín , stalo sa aj že ich zabudla a vtedy sa nám o nich postarala pani školníčka, nik nám nič nevyčítal stalo sa, každé ráno sme bojovali, plakali no hrúza ale pani učitelky to vždy zvládli, moje deti sa vela v škôlke naučili a to som sa im aj ja venovala doma, tiž nechceli spávať a vyrušovali ale nejako to neskôr prešlo. Mám aj iný pohlad na vec, keď som bola malá bývali sme v škôlke, vela krát nám zostali u nás deti pre ktoré si nik neprišiel lebo sa rodičia zle dohodli alebo ich učitelka nemohla dať opitému otcovi, kadečo sa stáva, sme len ludia a teraz v 40-tke som začala znova chodiť do školy lebo chcem pracovať práve s deťmi. Rodičia aj pani učitelky, každý z nás je iný, aj naše deti, a aj učitelky sú len ludia a rodičia tiež, nemá zmysel si vyčítať a závidieť. Keď je niekto nespokojný treba to zmeniť a dá sa to hádam aj slušne a bez urážok veď ide o to najcennejšie a najmilšie o naše deti. Rodičia uvedomte si že učitelky majú zodpovednosť za naše deti a pani učitelky mi sa snažíme naše deti uživiť a niekedy sa to zdá že ich dávame do škôlky ako do úschovne ale nie je to tak, mi ich milujeme a robíme všetko pre to aby žili dobre.

siVaše meno napísané 15.09.2016 00:09

Rada pre ženy: nerodte deti,ked sa nemôžete o ne starať doma do 6 rokov lebo na to nemáte nervy a peniaze alebo držte huby,ked vám ich vychovávajú iní.

Slavka napísané 29.01.2017 20:16

Ty si ocividne vadna ,ze nemaju rodit ak do siestich sanevedia postarat ? Prepac zijes v pralese kde deri nenavstevuju zariadenia ?alebo sa ti este nezadarilo porodit ?'skolky su nato aby postrazili dieta kym mama a otec pracuje ,ak je natom nieco nepochopitelne tak len to ako zijea zivot ty ! Asi sa ti stara o decka babka alebo ty ani prstom nepohnes ,samozrejme navaris popratas ale to aj zeny co pracuju a maju deti v skolkach.

Jana napísané 06.09.2016 22:16

Nedá mi nereagovať na tento článok,ktorý som si momentálne prečítala. Rolleyes

V prvom rade-nechápem kvôli čomu študujete to,čo Vás zjavne nebaví a nikdy baviť nebude.Práca s ľudmi-s deťmi-nie je práca..je to povolanie-bud v sebe máte ten cit a ľudský prístup,alebo ho jednoducho nemáte.Milá pani učiteľka,vy ten cit ,tú ľudskosť v sebe veru nemáte.Pre Vás to je len "práca".To je smutné.

V prvom rade si uvedomte,že tí ostatní rodičia tiež "pracujú" a či veríte,alebo nie-väčšina z nich priam drie,aby mali aspon tú minimálnu mzdu.Celé dni na nohách a možno aj bez prestávok-zažila som to,viem o čom píšem-na rozdiel od Vás milá pani učiteľka.Akým právom sa sťažujete,že rodičia si vyberajú deti pred zatvorením škôlky????!!To je v celku pochopiteľné!Nechceli by ste náhodou,aby si rodičia vyberali svoje deti už pred obedom a vy by ste tým pádom mali "veget"???Hmm..zrejme áno.Predstavte si,že kvôli tomu je určený aj čas od kedy a do kedy je otvorená škôlka.To dáva logiku,nemyslíte?A po dalšie-ak by som si ja dovolila skôr odísť z práce-na druhý den sa nemám kam vrátiť....tiež pracujem až kým nie je presne toľko,koľko má byť....Poznám momentálne veľa mladých dievčat,ktoré študujú pedagogiku-no poviem Vám všetkým čo to teraz čítate-ľutujem vaše deti,áno-Vaše deti!lebo tie dievčatá to idú študovať a pritom ani netušia čo to obnáša...čo sú vlastne deti....myslíte si,že je v poriadku ak Vám dievča,ktoré ešte len praxuje a dá bežne dieťaťu na zadok??Vraj bolo drzé...ale čo je pre to mladé dievča "drzé".A toľko špiny vynášajú z tých škôlok-na zaplakanie!Vraj sú decká sprosté,hnusné,nevychované..atd..pritom samé sú ešte deti a samé kto vie aké budú mať raz deti!Viac ani nebudem písať....mám málo priestoru...

asdf napísané 04.09.2016 22:26

20 eur za šampóny proti všiam je veľa. Za 3 eur máte šampón Orthosan. A po pár umytiach už cítite rozdiel. Do týždňa ani stopy po všiach. Je to šampón pre zvieratá, ale na ľuďoch funguje na jedničku. Mám to odskúšané niekoľkokrát.

schpako napísané 31.08.2016 09:05

Mám 65 rokov, ale časy, keď som ja chodil do škôlky si pamätám do dnes. Súdružka /pani/ učiteľka bola moja druhá mamička. Škôlka bol môj druhý domov. Bol som najmladší zo štyroch deti, mama bola sama a chodila do roboty. Ako som rád odchádzal zo škôlky, tak som sa rád aj do nej vracal. Všetkým paniam učiteľkám ďakujem za všetky spokojné deti.

Jana napísané 06.09.2016 22:20

časi sa zmenili...vtedy to boli Pani učiteľky...teraz je to už o inom-mať titul..odrobiť si a ísť domov-potom doma,na kávičke v meste ohovárať každé jedno dieťa...rodičov...atd....

AndreaVaše meno napísané 30.08.2016 08:48

Oceňujem prácu učiteliek v materských školách a som veľmi rada že ešte to u nás ako tak funguje. Dnes sa musia najskôr vychovávať rodičia a až potom sa môžu vychovávať deti. Nevychovaného fracka rodičia nazvú osobnosťou, ku ktorému má mať učiteľka osobitný prístup a ak sa im to nepáči, útočia na učiteľky...

Lienka napísané 29.08.2016 23:26

Ja len kratko...budte radi, ze na SK su taketo skolky. Vo Svajcirasku uz skolka (2 roky) spada do povinnej skolskej dochadzky. Zacinaju rano 8.05 a koncia o 11.45...obeduje sa doma, desiatu si musia nosit. No a 2x do tyzdna maju aj poobede od 13.30 do 15.10. Uzasne casy, ak chodite do prace. Tu mozeme iba snivat o tom, ze sa nam niekto postara do 16.00 o dieta. Ak samozrejme nenajdeme opatrovatelku, ktoru je treba platit. Inak je zena nutena ostat doma alebo robit iba nocne ako ja a potom normalne cely den fungovat s minimom spanku.

Tatiana napísané 01.12.2015 11:19

Cha cha.ucitelka zo skolky zrejme najlepsie vie,aky rezim potrebuje mat MOJE dieta domasmile.Prave preto moje deti nepojdu nikdy do skolky.Pani ucitelka,mate na Vyber,ak je tato praca taka neznesitelna,nerobte ju. smile

Mirka napísané 08.12.2016 21:28

Cim skor zmente povolanie ,presne take zeny by nemali robit v skolke ,(zavidi mamickam,ked ona je v praci co robia oni smile ,lebo matky ,nemozu mat oddych

Wewe napísané 31.08.2015 22:35

rodicia na MD daju svoje deti do skolky a pridu ked sa zatvara brana

moje dieta ma take iste potreby ako dieta pracujucich rodicov tzn potrebuje kolektiv rovesnikov, dalej je tu moje mladsie dieta ktore ma narok aby som sa mu venovala ked je starsie dieta v skolke, napadlo vas niekedy ze pridem pre dieta neskoro lebo to mladsie ma narok sa poobede vyspat lebo ma svoj rezim ktory je taky potrebny? ze moje dieta je v skolke posledne s kamaratkou ktorej mama ma rovnaky problem ako ja a my si decka prevezmeme neskutocne strapate lebo pani ucitelka vystrihovala cacky na nastenku a nemala cas ocesat dve decka ani nebudem hovorit ved nastenka vydrzi pol roka narozdiel od ucesanych vlasov

moje 5 rocne dieta nechodilo do predskolskej triedy lebo ja som na RD, mala som dla nazoru pani riaditelky dieta priniest(1,5km) na cca 3hodiny a znova s dvoma detim jedno novorodenec druhe 1,5roka prist pre najstarsiu, o tom ze dieta po dvoch rokoch v kolektive zostalo doma a 6 mesiacov mi denno denne pilovalo usi ze chce za detmi nebudem radsej ani pisat hlavne ze v skolke boli deti mladsie ako tri roky lebo ved mamina je v praci ved si mamina mohla zaplatit sukromnu skolku ved pracuje

 

proste kazda minca ma dve strany su ucitelky pred ktorymi smekam klobuk a su take ktore by sa mali skolke veeeeeeeeeeeelkym oblukom vyhybat

Kamila napísané 05.09.2016 23:24

Váš komentárNerozumiem, načo si si robila deti, ked sa sťažuješ, že sa o ne nevieš postarať Mr. Green

Vierocka napísané 31.08.2015 20:15

Velmi sa mi paci clanok. Mam 4 deti a bez denneho rezimu by z nich bola zdivocela svorka. Deti potrebuju rezim, citia sa iste aj ked niekedy skusaju protestovat ked maju medze maju istotu ...citia sa v bezpeci. Ucitelstvo je velmi narocna a zasluzna praca.samozrejme su tam aj zeny ,ktore sa na to nehodia. Vacsina vystudovanych pedagogov vie ,ale velmi presne co robi.Ja si to velmi vazim, a chcela by som vsetky ucitelky podporit. Popri MD si zarabam doma projekciou na compe a zarobim 2x viac ako zena ktora ma nastarosti 15 zivotov a nie len to, vzdelava ich , hra sa s nimy....oblieka prezlieka vyzlieka obuva zadky utiera, umyva ich ,pomojka a napomina... ked sem tam strazim deti -mam ich max 7 som zmordovana jak z bane ...aby som ich ako tak vychovavala ku vsetkym navykom....samozrejme ,ze musim aj varit pri nich ...co je potom na ukor zmysluplnej cinnosti...ale aj tak je to najtazsia aj ked najkrajsia praca aku poznam .Velmi si to ocenujem. MOC SI VAS VAZIM PANI UCITELKY A PRAJEM VAM NORMALNYCH RODICOV.

Tereza napísané 31.08.2015 19:30

Nedá mi nevyjadriť sa k článku. Pani učiteľky v MŠ - veľký obdiv Vám a vďaka. Som pracujúca matka na MD a teda dieťa tiež chodí do škôlky - do súkromnej, lebo do štátnej by mi ju ešte nevzali. Klobúk dole pred učiteľkami, ktoré sa o moje veľmi aktívne dieťa starajú, keď ja som v práci. Veľká vďaka pani učiteľke, ktorá ju naučila kopec vecí, na ktoré by som ja nenabrala odvahu, alebo nabrala, ale až oveľa neskôr - ako napríklad jesť lyžičkou.

Viem, že ľudia sú rôzni, aj pani učiteľky nie sú všetky ideálne, ale mať okolo seba 20 drobcov a stíhať sa im venovať, to si naozaj vyžaduje uznanie. A ak moje dieťa poobede spinká v škôlke a pani učiteľka si dá chvíľu oddychu pri jednej malej káve tak čo??? Kto si v práci poobede kávu neurobí? Milé pani učiteľky, kašlite na mamičky, ktoré nemajú nič iné na práci, len kritizovať Vašu prácu. My, čo dávame deti do škôlky s dôverou, pretože by sme deti inak nemali kam dať, dávame ich tam preto, lebo samé musíme pracovať a nie sa flákať po nákupoch, kaderníčkach, kozmetičkách a kávičkách, sme Vám za vašu starostlivosť o naše deti vďačné. S plnou dôverou prenechám celodenný harmonogram na Vaše uváženie. Po odchode zo škôlky môžem robiť svojmu dieťaťu program, aký sa mi zažiada, ale počas pobytu v škôlke je to plne vo Vašej kompetencii.

EŠTE RAZ - VEĽKÁ VĎAKA VÁM!!!

Monika napísané 30.08.2015 21:12

Ja som sama spokojna,ak má moje dieťa v škôlke príjemnú, citlivú učiteľku, ktorá je kreatívna, má pedagogický cit a má svoju prácu rada. Pracovať v hlučnom prostredí, neustále reagovať na otázky detí, dávať pozor , aby sa nestal úraz...je náročné, preto je potrebná psychohygiena ( "prázdniny" )aj pre ne, rozumný človek to chápe. MILÉ PANI UČITEĽKY, NEDAJTE SA ODRADIŤ, POTREBUJEME VÁS, NAŠE DETI VÁS POTREBUJÚ!!!

Luddy napísané 27.08.2015 09:27

Nedá mi nenapísať apsoň pár slov-

Som mama škôlkara, dlhosom bola vzchovávateľka v ŠKD s prácou podobnou tej škôlkarskej....

A to , čo vidím ja je pravda na oboch stranách.... Práca sdeťmi je aj krásna , aj strašne vyčerpávajúca.... Systém a niektoré učiteľky ( mnohé) je nanič. CHýba individuálny prístup, poch

openie pre inakosť... Biele vrany ( aj šedé) potrebujú cítiť,že má ymzsel sa snažiť bzť lepší ,ako je priemer...

Ak vidím,že učiteľka môjho syna sa snaží a je láskavá, ochotná chápavá, tak to oceňujem, ďakujem, drobnosť donesiem.

Prečo? lebo viem aké j ev tom strese ťažké zachovať si úsmev ,láskavosť a ochotu ....

A viem ,že tak ako kedysi ja, nie kvoli platu,ktorý je smiešny, ale spokojnosti detí a ich budúcnosti sú tam kde sú...

Lenka napísané 16.02.2014 00:07

A moje skusenosti?

Mám 3 děti.Všetky 3 už chodili sami na záchod, inak by mi ich do školky ani nevzali, sami sa vedeli obliecť i najesť príborom a predškoláci dokonca podľa pani učiteliek pomáhali s obliekaním ostatným děťom.

A to , že deti nechám v škole od 7-16:30 nieje preto, že si od nich chcem oddychnuť, ale preto, že mám 8,5 hodinovu prácu a cesta do práce mi trvá viac ako hodinu. A to nás na rodičovskom združení v skolke informovali, že pokial si nevyzdvihneme dieťa včas, nahlásia nás na socialke.

Mám 3 deti a časi strávene s nimi v čase RD boli tie najkrajšie a ak by som bola schopná uživiť deti na skrátenom úvezku, len aby som s nimi mohla byť, tak by som neváhala.

 

Takže rovnako ako ja netvrdim, že sú všetci učitelia zlý , rovnako nie všetci rodičia sú zlý. Každý sme iný a každý máme iné predstavy a najme iné možnosti. Mrzí ma , že jeden z rodičov nemože pracovať menej, aby tie deti nemuseli dlho zostávať v školke, alebo chodiť do družin, ale v prvom rade rodičia musia deti uživiť.

 

 

Nieje pravda, že staré učitelky sú lepšie, než mladšie.

 

Moje deti mali šťastie na učitelky, každé dieťa sa dostalo do inej triedy a malo iné pani učitelky, ale nemaly se žiadne konflikty. Jediné , čo nám vadí je spinkanie - stále chcú aby sme ich vyzdvihli po obede, pretože ich nútia spať, alebo aspoň ležať a deti sa samozrejme nudia. Bohužial to ale nejde, keďže sme v tú dobu ešte v práci. Ale inak si na pani učitelky sťažovať nemožem -pani učitelky su mladšieho i stredného veku.

Kamaratka chodia synovia do inej školy a uči ich staršia, skúsená pani učitelka a budé hľadať inú škloku. Pani učitelka totíž deti pokiaľ sa náhodou počúrajú, nechá celý deň v počúranom prádle i keď majú nahradné prádlo v taške atď.

 

V našej školke

- pokiaľ nejde o predškoláka (ten musí byť prijatý automatický ) , musia rodičia doniesť potvrdenie, že sú zamestnaní. A ak je matka na RD uprednostňujú sa deti zametnaných rodičov. Ja osobne mám 3 deti a v prvých 2 dvoch pripadoch nebola šanca dostať sa do školky skor ako v predškolskom veku, len preto, že som bola na RD s 3. dieťaťom.

- ieťa mladšie než 3 roky do školky nevezmu a ak urobia vynimku, tak dieťa musí byť bez plienok a obaja rodičia zamestnaní.

- ak sa dieťa nevyzdvihle do doby pokiaľ sa školka zatvára, rodičia budú nahláseny na socialku.

 

Koľko ľudí, toľko povah - ako zo strany učiteľov, tak zo strany rodičov.

Učitelia to nemajú jednoduche pretože pracujú nielen z deťmi ale i s príbuznými. Ale niesu jediným povolaním - i zdravotníci, policajti a iný pracujú i z pribuznými. Preto by sa podľa mňa mali mať všetci pracujúci dobre, ale bohužial tí, čo pracujú odvádzajú veľku daň najme koly tým, ktorý pracovať nechcu - čo je škoda.

Lenka napísané 16.02.2014 00:06

Dobrý den.

 

Belbog ja mám tiež známu , ktorá je už x rokou učitelkou a keď sa s ňou rozrávam, tak sama tvrdí, že nechápe prečo sa učitelia stále sťažujú na maly plat. Ona sama si na plat sťažovať nemože, najme ak vezme v úvahu koľko prázdnin majú učitelia oproti ostatným zamestnaniam. A naopak obdivuje ľudí, ktorý pracujú na smeny , víkendy i sviatky a koľkokrát za nižšiu mzdu.

Druhá známa pracujúca v školke, nosí dokonca domov obedy pre celú rodinu.

Poznám pani učitelku, ktorá nosí domov jedlo pre králikov a iná pani učitelka si zasa z obedov zo školky nakrmí psa.

 

corky viete, čo by iné maminy dali za to, keby si mohli vziať prácu domov a byť z deťmi ? A ak píšete, že Vám zamestnavatel umožní mať 6 hodinovú pracovnú dobu a zvyšok si vziať domov, tak tu prácu nemusíte robiť doma na úkor rodiny, ale naopak, vďaka tomu možte byť skor než iné maminy s rodinou i keď musíte ešte nejaký čas venovať práci.

 

Ja osobne pani učitelkam zvyknem ďakovať , ale myslím, že z ničím sa nemá preháňať. Asi by to ani pani učitelku nebavilo, keby jej každy deň cca 20 rodičov ďakovalo tak 2-3 x denne. To je ako keby ste si ráno kupily chlieb a šli poďakovať pekárovy, že ho upiekol a vy máte, čo jesť. Alebo je pekár, ktorý v noci pečie chleba aby naše deti nehladovali menej doležitý?

 

Stále sa tu opakuje ,aby si to maminy, ktoré s niektorými vecami nesúhlasia , prišli vyskúšať. Ja chápem, že to učitelia nemajú ľahké , ale pedagogické povolanie si vybrali sami. A ak by sme to hrotily, tak možem napísať :

Poďte si pani učitelky vyskúšať prácu zdravotnej sestry u ložka s denními , nočnými 12 hodinovými šichtami, víkendami a sviatkami, pri ktorých utierate zadky nie deťom, ale dospelým nevládným a musíte urobiť u každého pacienta ošetrovatelskú dokumentaciu a x ďalších papierov a zaručujem vám, že sa po týždni budete na deti tešiť.

 

Školstvo, rovnako ako zdravotnictvo, policia je poslanie a mali by v ňom pracovať len ľudia, ktorý k tomu majú vzťah.

Rozddiel je v tom, že kym učitelia majú 6 hodinovú pracovnú dobu, zdravotníci, požiarnici, policajti atď. majú i 12 hoinové šichty. Kým učitelia pracujú od pondelka do piatka, ostatný vymenovaní , nevedia, čo je to Víkend a sviatok. Kým učitelia majú prázdniny, ostatný musia riešiť čo v čase prázdnin s děťmi.

Nechápem prečo by učitelia nemohli mať v čase prázdnin družinu, kde by mohli len deti pracujúcich ľudí. Prečo učitelia musia mať prázdniny a ostatný pracujúci musia riešiť, čo z deťmi, pretože oni prázdniny nemaju a nie každy ma niekoho, kto by sa im o deti postaral a dovolenka im na všetky prázdniny nestačí a zametnavatel im toľko volna neda - to ich radšej z nejakého dovodu prepusti ? Prečo sú ostatné zamestnania oproti učitelom v tomto diskriminovane ?

Anakin napísané 13.02.2014 23:26

Reagujem na určité veci čo tu píšete. Nechápem prečo, sa všetko na blogoch končí hádkami a pod. Boj učitelia vs. Rodičia, tu vždy bol, je a bude. Niekto tu píše, že sú aj taký rodičia, čo sú tak opitý, že nevedia trafiť ani chodník. No, môj názor je, že tam by trebalo okamžite informovať sociálku a takýmto rodičom deti odobrať. Buď by sa potom spametali alebo nie. Čo sa týka škôlky, má 2 deti ktoré sú v škôlke a vidím, každodennú realitu. ie na každého je tam rovnaký meter. Niekto môže dávať do škôlky svoje dieta choré aj s horúčkami a niektoré keď len kýchne,už informujú rodiča, aby dieťa nechal dom, lebo je choré. To, že tie deti čo tam v kuse chodia choré a nakazí celú škôlku, je absolútne tolerované, z nepochopitelného dôvodu. Snáď, možno slúžia na to, aby stále pomohli znížiť stav detí v škôlke, aby ich tm učiteľky nemali tak veľa. Ved medzi ľuďmi, sa hovorí stále o tom, že kedysi za Socializmu, učiteľky na deti v zime otvárali okná, aby ich ochoreli.

M2552 napísané 11.02.2014 22:08

Aj ja by som sa chcela zapojiť do tohto fóra svojím príspevkom a trochu objektívnejšie zhodnotiť situáciu.

Rodičia, deti, učitelia nie sú rovnakí. Z vlastnej praxe, ale aj od mojich kolegýň viem, že existujú rodičia ktorí prídu po dieťa tak opití, že nevedia trafiť chodník, alebo dieťa musí ostať u učiteľky cez noc, lebo nikto z rodiny nedvíha telefón a do šiestej po neho neprišli, alebo mu neoblečú bundu, lebo ráno chodia autom, i keď vedia, že pôjdu von lebo deň vopred to podpisovali a skladali sa na hipoterapiu (a koníky do interiéru nepatria). No tiež musím dodať, že sú rodičia ktorí, vedia vybaviť pre MŠ zľavy alebo zabezpečiť odvoz na nejaké podujatia, alebo sú aj takí ktorí dieťa prinesú, vezmú si ho o tretej, občas prehodia pár slov alebo niekedy kritiku.

Tak isto sú medzi nami učiteľky, ktoré deťom venujú svoj život, ktoré na vlastné náklady vyrábajú pomôcky, ktoré nikdy nezvýšili hlas, ale tiež sú niektoré také, čo sa nevedia vysporiadať s tým, aký rozdiel je medzi dnešnými deťmi a tými v minulosti, ktoré viac ako odmenu využívajú trest, ktoré radšej na deti nakričia, než aby im vysvetlili, prečo je niektoré správanie nežiadúce v tejto spoločnosti.

Plat a administratívu nebudem rozoberať, ale keďže platy sú tabuľkové a administratíva zo zákona povinná, ten koho to skutočne zaujíma a chce niečím podobným argumentovať si vie tieto údaje na internete vyhľadať.

 

A nakoniec deti. Samozrejme, že tie naše sú vždy najkrajšie, dokonalé, pravdovravné a nevinné, ale sú aj také ktoré sa cítia viac ukrivdené alebo si vymýšľajú viac ako je prípustná miera.

 

Záver je teda taký, že na základe jednej skúsenosti je súdenie priam neopodstatnené a ak aj máte zlú skúsenosť od ktorej sa neviete odpútať, tak vždy máte možnosť zmeniť MŠ (dnes je veľa štátnych, ale i súkromných a alternatívnych materských škol) alebo môže dieťa ostať doma, lebo predškolské vzdelávanie nie je v našom štáte povinné.

 

A ak máte dobré skúsenosti s MŠ, tak myslím, že hovorím za všetky učiteľky, že nás to veľmi veľmi teší smile

lucia napísané 30.11.2013 08:26

Tá neustála obhajoba práce učitelov..........učitelia sú podla týchto článkov len obyčajný sebci, ktorí žiadnu inú prácu nepovažuju za zložitu a náročnú.......týmto vobec nezhadzujem alebo nebodaj nepodcenujem prácu učitelov....... Učitelia venuju všetok svoj životný produktívny čas na výchovu spoločnosti? to ste kde prišli na tieto múdre slová? a čo ten chudák otecko, ktorý chodí pracovať na týždňovky alebo dvojtýždnovky na úkor svojej rodiny a myslim že nedostane za to ovela vyššiu plácu ako učitelka v skole alebo v školke? Alebo mamička ktorá má prácu na tri zmeny a naozaj zanesie to dieťa do školky len preto aby si po nočnej mohla pospat a poobede fungovať ako polnohodnotná matka a žena v domácnosti? len preto je to hlúpy a podla vašich slov nevzdelaný jedinec? Najlepšie by asi bolo keby sa skolky zatvorili, matky by mali matesku dovolenku do 10 rokov dieťata, kedy sa už vie obliect, je samostatné, nemusi cez obed spávať, nenosí cumlik ani plienku......Toto by ste chceli? Načo potom studujete na drahých vysokých skolach? načo si vyberáte povolanie, ktoré nedokážete vykonávať bez toho aby ste sa celému svetu nesťažovali a neustále neoznamovali aké je náročné vychovávať deti a ako za to potrebujete zvýšiť platy? Skutočne nechápem ako takí vzdelaní ludia ako sa nazývate možu mať takýto sebecký pohlad na vec......ja vás nemám zaujem urážať, vážim si vasu prácu, ale takisto si vážte každého jedného človeka, či už je to dieťa alebo rodič....učitelské povolanie ste si vybrali preto, lebo ste to chceli robiť! A že musíte niekedy vykonávať svoje povolanie v sťažených podmienkach? Ani robotníkom na stavbe nie vždy svieti slniečko!!!!!!

Belbog napísané 01.12.2013 21:44

"Učitelia venuju všetok svoj životný produktívny čas na výchovu spoločnosti" Kde som prišiel na tie múdre slová--som syn učiteľky ktorý celý svoj vnímajúci čas vie čo obetuje moja mamina pre výchovu spoločnosti a ten kto taký život nežil sa deformuje vo vaše myslenie.

 

No pracoval som v zahraničí,chodil na týždňovky,na mesiac a môžem povedať že je to pre chlapa oddych od rodiny,zábava s kamarátmi,párty skoro každý deň--takže skúste niečo iné lebo v tomto ste sa hlboko pomýlili :-) a platy no bežne tak od 1500-3500.

Plat učiteľky pri dvoch funkciách 500brutt pri jednej tak 370brutt--takže další omyl milá Lucia

 

No čo sa týka toho sťažovania tak je to väčšinou reakcia na rodičov ktorý sa pletú do pedagogickej výchovy a pokladajú materské školi za odkladací priestor pre deti.Starajú sa do zamestnania iných-neviem že by sa učitelia starali do vašeho zamestnania a poučovali vás ako máte pracovať a ak si neuvedomujete túto absurditu tak vašu predpojatosť nikto nevylieči.

Lulu napísané 01.12.2013 21:56

Belbog,

 

aha, takze vy nie ste ped. pracovnik, len ste sledoval pracu vasej matky. Takze ak ja budem sledovat pracu mojho otca lekara, tak budem automaticky mudra a vzdelana v tejto oblasti sice bez papiera, ale budem ano?

Vyjadrenie chlapa na tyzdnovkach - zabava, pijatika a vy tu idete rozpravat o nejakych hodnotach? Preboha. ved ked uz niekto niekde zaraba, da sa to aj bez party. Nie, na nas sa tu kyda a vy ste to perfektne popisal z vlastnej skusenosti. len som sa pousmiala. V tomto momente Vase prispevky stratili pre mna akukolvek hodnotu, lebo jednak nie ste ped. pracovnik, vase hodnoty su uplne niekde inde a viete co? Ako clovek, ktory pracuje v zdravotnictve a ma na to papier vam poviem, ze matka si 100x pozna dieta lepsie ako ucitelka, ktora ani nepozna rozdiel medzi pocikavanim sa a enurezou, rozdiel medzoi soplikom alergickym a soplom s bakteriou a ide sa miesat do povolania lekara, lebo ona pozrie na dieta a vie okamzite aku ma diagnozu a ci vobec nejaku ma... A stacilo mi, ked som videla v skolke moju dceru rozpravat babikam a kricat na babiky, ze su neposlusne a dostanu po riti, ked si okamzite nespracu tie hracky!!!! a verte, ze ja svojmu dietatu ani po riti nedavam, ani sa mu nevyhrazam. hracky si upratuje uplne sama, pretoze ma navyk. Tak mi povedzte, kde to asi pocula?? Kde sa deckam vyhrazaju s krikom, ze ak si neulozia hracky tak dostanu? zwinker Big Grins Nase uzasne skolstvo. tak isto ako zakladna skola, kde je ucitelka schopna dourazat decko len preto, ze pise v inom sklone nez MUSIA. A nazvat ho neschopnym lajdakom. A este sa bude citit urazena? No dovolte.... Za toto si ucitelky iste vazit nebudem. Nie take. Ale take, ktore svoju rpacu robia s laskou a na nich to je aj vidiet. pretoze take namaju cas sa stazovat online, take sa venuju svojej praci a pripravam ;-)

Veron napísané 01.12.2013 22:01

zwinker výstižne napísané

Belbog napísané 01.12.2013 22:25

Neviem že by som písal že som pedagogický pracovník

Neviem že by som písal že som najmúdrejší.

Neviem o tom že hodnota človeka sa posudzuje mierou zábavy.

Popísal som to ako to je ale tvoja zatrpknutosť a snaha diskreditovať iný názor vychádzajúci z reálneho života ti prerástla cez hlavu.

 

Ty si kto!!! že ty sa staráš do učiteľov,len dalšie decko ktoré niekto nabúchal a myslí si že zožralo múdrosť sveta lebo porodila decko o ktoré sa ani nevie bez pomoci učiteľov postarať.

Lulu napísané 01.12.2013 22:30

Vskutku zabavne. Dalsi chlap, ktory si na mamickovskom portale potrebuje hladkat svoje ego, ktore je doma nedocenene, vsak?

 

Ale chapem. Z pohladu psychiatra chapem...

 

Majte pekny vecer, tu nie je co viac dodat zwinker

Belbog napísané 01.12.2013 22:40

Vyprovokuješ averznú reakciu a potom sa tváriš ja hlúpa žena----nemasírujem si ego lebo to by tu musela byť inteligentná konverzácia ktorej si ty a tebe podobným rodičkám na toto téma nieje schopná.

 

Ako neviem prečo by sa chlap nemohol vyjadrovať na takéto téma--takáto reakcia svedčí o hlúposti.

 

Predstav si že mám pekný deň a obraz o tom čo poháňa tieto problémy proti učiteľom "ked hlúposť chce mať vplyv na inteligenciu"

Veron napísané 01.12.2013 22:35

Keď si ty vynosíš svoje vlastné dieťa a porodíš ho vlastnými silami, tak potom tu môžeš niečo písať k veci, potom budeš písať zmysluplne, momentálne to nemá žiadnu úroveň, lebo to aj iní chlapi by sa za tvoje slová hanbili, nechcela by ťa veru mať za priateľov, lebo tieto názory......chuďa tvoja žena

Belbog napísané 01.12.2013 22:46

Tieto argumenty používajú ľudia ktorý nemajú nič iné na diskreditáciu iného názoru,to že ste porodila dieťa z vás neurobí ani inteligentnejšieho ani racionálnejšieho jedinca,len máte o problém a možno radosť viac.

 

Takže nestavajte sa na piedestál racionality len preto že máte dieťa nieje to totiž jediný element ľudskosti.

Veron napísané 01.12.2013 22:59

presne, postoj chlapa, ktorý nemá ani len predstavu o tom, čo je to porodiť dieťa, keby si tým prešiel, toto by si nikdy nepovedal a vážil by si si všetky ženy, pretože keby ste vy mali rodiť, ako chlapi, už by tu tento svet dávno nebol..

toto bola moja posledná odpoveď, pretože táto debata nevedie absolútne k ničomu..

akurát ešte raz napíšem, že ľutujem ženu, ktorá zdieľa jednu domácnosť s vami, fakt...

Belbog napísané 01.12.2013 23:15

Toto sú také reakcie až na zaplakanie.

Načo nato reaguješ ked absolutne nechápeš čo som napísal.

 

Keby mali chlapi rodiť? oddelenie sfi fi je na iných stránkach.AK a keby také niečo bolo tak by tvrdili chlapi to isté o ženách.Myslieť si že problémy jedného pohlavia sú väčšie ako toho druhého sú smiešne. Kľudne by som si to vymenil,už len to že sa ženy dožívajú viac a porodiť no nieviem ale 15 storočie už dávno nieje,sú rôzne alternatívy ako predchádzať pôrodným bolestiam.

Veron napísané 01.12.2013 21:58

Pozeráte sa na to úplne jednostranne, presne ako syn, ktorý bol vychovávaný v učitelskej rodine a svoju mamičku zbožňuje....V rodine kde ste stále boli svedkom toho, ako matka prišla vyčerpaná z práce domov, sťažuje sa na deti a podobne...ale keby ste boli len na tej druhej strane,na strane rodičov, presne tak by ste to aj brali, tak ako my....

myslíte, že náročné je to v zamestnaní len v škôlkach?

 

a to že ste boli mesiac od rodiny a spokojne sa potom tvárili, tak to je postoj typického chlapa. hlavne, že žena doma s vyplazeným jazykom a s deťmi...ale hlavne že ste si oddýchli.. zwinker

 

a to či si budeme deti robiť, je naša vec...keď si ich budeme vychovávať sami doma, tak vaša maminka bude zajtra na úrade práce....

Belbog napísané 01.12.2013 22:31

Tak zostaňte doma a starajte sa o svoje deti,učte ich--počkať to nieje možne nieste vzdelaná a neviete čo máte učiť :-)

 

Tá naivita myslieť si že nevzdelanec môže niečo viac ako mu dovoľujú jeho limity.

Veron napísané 01.12.2013 22:39

tieto "akože múdre reči" sú o čom? mamička diktuje?

Belbog napísané 01.12.2013 23:00

holý fakt sa ťažko číta.

lucia napísané 02.12.2013 14:47

Nikto by sa do práce učiteľov nestaral, ani nemal najmenší záujem sa starať, nebyť týchto a mnohých ďalších článkov, ktorými stále chcú na seba upozornovat a stavať svoje povolanie nad mnohé iné.......Neurážajte prosím nikoho pokial neviete kto vám píše..... To že vy porovnávate prácu na týždňovkách k párty to je vaša vec...... Nie každému chlapovi a živitelovi rodiny je odlúčenie od rodiny spasením, ako to pravdebpodobne súdiac podla vašich slov, že si oddýchnu od rodiny je vo vašom prípade, tak načo sem vôbec píšete takého s prepáčním "hluposti"? O plate učitelov s vami nema cenu debatovat ja aj tak viem svoje a som presvedčená že vzhladom k dlžke pracovného času v porovnaní s ostatnými zamestaniami je adekvátny........ A na záver....nie som rodič, ktorý sa pletie do pedagogickej výchovy detí, nemám o to najmenší záujem a som si vedomá toho, že poslanie pedagogov je naozaj pre túto spoločnosť potrebné , ale možno by sme my obyčajní nepedagogickí smrteľníci viac uznávali toto poslanie, keby ste nám neustále nepodsúvali dôležitosť vašej práce!!!!!!

maja napísané 05.12.2013 19:35

vrelo odporučam vyskušať si prácu učitelky,lebo je to podla mna velmi zodpovedné povolanie,učitelka má zodvovednosť za deti a ruku na srdce ktorej matke sa nestalo že by si dieťa rozbilo koleno ale ak sa to stane učitelke je tá najhoršia a najnezodpovednejšia osoba na svete.učitelky utieraju deťom sople aj zakakané zadky pretože mnohé to nedokážu samé,vela detí je hyperaktívnych a neposedných,nechce sa im pracovať a učitelka sa nemože ani len posťažovať pretože nie je komu.mnohokrát prídu deti do školky s plienkou cumlom a aj flašou.3 ročné deti by už mali byť odplienkované.odcumlované a s flašou?ved sa zobudte rodičia,chc ete mať pohodlný život a nech sa učitelka trápi s výchovou?na zamyslenie Rolleyes

Belbog napísané 29.11.2013 23:34

Ako sa môže rodič ako ne pedagogický jedinec vyjadrovať k pedagogickej výchove či určovať si výchovu dieťaťa.Som fascinovaný drzosťou hlúpych jedincov ktorý si kompenzujú svoju neznalosť na vzdelaných pedagogických pracovníkov.Osobne by som takéto správanie nekompetentných rodičov netoleroval.Moja mamina je riaditeľkou,učiteľkou,vedúcou jedálne na materských škôlkach už pomaly 35 rokov a môžem povedať že sa s takou drzou,lenivou a neuctivou generáciou rodičov ešte nestretla.ženy na materských sa zbavujú svojich detí len aby si s kamarátkami pobehovali po obchodoch a bavili sa,zanedbanosť a drzosť detí je taká vysoká že je to pomaly na psychiatra.Psychické problémy detí narastajú. Neustále administratívne práce po víkendoch,neustále školenia,normy,programy a vystúpenia detí celý život len problémy s rodičmi.Ani si neviete "rodičia" predstaviť čo je to obetovať život pre zamestnanie a veriť vo výchovu spoločnosti za pár euro.Táto spoločnosť je chorá,spoločnosť ktorá si nevie vážiť tých ktorý túto spoločnosť vzdelávajú a obetujú jej doslova všetok svoj životný produktívny čas.

Veron napísané 30.11.2013 08:09

Lenže my ako rodičia za tie nezmyselné predpisy a papierovačky nemôžeme, nie je to jediné povolanie, ktoré má nezmyselné papierovačky a iné hlúposti v popise práce, a tu sme, ved ak sa jej nepáči a má toho dosť, tak prosím, ved na jej miesto čaká mnoho ďalších, čo potrebujú nabrať skúsenosti a zamestnať sa..to vám povedia všade. Lenže my rodičia, keď chceme aby bolo o ne dobre postarané, tak máme určité nároky predsa, vy keď budete mať svoje deti, tak to tiež budete vyžadovať a nenecháte si na sebe orať a nie hlavne na svojich deťoch...čo sa týka toho vášho názoru, že mamičky ktoré sú doma ich dávajú do škôlok aby si mohli ísť na kávičku, nepamätám si ani, kedy naposledy som bola na kávičke..Do škôlky som dieťa dala preto, pretože si nemôžem hladať prácu, keďže dieťa do škôlky nechcú prijať hocikedy, takže verte, že by mi bolo oveľa jednoduchšie ju nechať doma ako aby bola v škôlke keď ja som doma. teraz som ľahšia o niekoľko desiatok eur mesačne, takže aká výhoda???? ani za tú kávu mi to nestojí...ale práve som sa zamestnala takže som bola rada, že už je prijatá od septembra do škôlky, lebo by som mala neriešitelný problém..láskavo nás neurážajte, každý má svoje svedomie. viem že sme všetci rôzni, ale to nie je na vás nás posudzovať. tak ako my sa v práci stretávame s neúctivosťou, tak tak je to všade. hovorím, ak sa niekomu nepáči, prosím, tam sú dvere. to počujete z každej strany....lenže toto povolanie si naozaj vyžaduje vzťah k svojej práci, pretože ináč sa nedá, a učitelky po 35tich rokoch tejto práce sú z nej už poriadne unavené, už len čakajú na dôchodok..žiadna snaha, už len prežívanie. Ale pozor, česť výnimkám samozrejme

Belbog napísané 01.12.2013 21:19

Milá Veron,samozrejme že nieje možné všetkých rodičov odsudzovať,len poznamenávam že prípady arogancie a lenivosti rodičov sú časté.Neviem prečo si mladý myslia že starší učitelia-učiteľky sú vyčerpaný,len sú skúsený a neboja sa otvorene kritizovať vás rodičov,lebo ste pre nich len deti ktoré si myslia že zjedli múdrosť sveta.Garantujem vám že učiteľku s 30 ročnou praxou nevycvičíte ako nadšenú 25ťku s ktorou si rodičia doslovne robia čo chcú.No čo sa tíka tej snahy tak si predstavte že učiteľky s dlhoročnou praxou majú najlepšie a najprofesionálnejšie výučné metody ako aj tvorbu programov pre deti a rodičov a prečo to píšem lebo osobne viem že mladé učiteľky oslovujú staršie aby im poradili,samozrejme že nie všetky. Nespočetne veľa krát moja mamina vypracovávala kompletné programy pre mladšie kolegyne takže váš subjektívny názor na staršie učiteľky je založený na výcuc s prsta.To čo si myslíte nemusí byť realitou.

 

No osobne poznám niekoľko mladých mamičiek čo praktizujú odkladanie dieťaťa za účelom zábavy a osobného kľudu,nespočetne veľakrát sa stým stretáva mamina,takže to nieje urážka ale holý fakt.

 

Prístup ako "ved ked sa jej nepáči tak môže ísť"---tak na margo tohoto napíšem len -nerobte si deti ked sa one sami neviete postarať!!!!!

 

Aké oranie na vás praktizujú učitelia?To že si nenechajú do svojho zamestnania zasahovať rodičmi ktorý pedagogickú výchovu nikdy neštudovali a myslia si že majú právo na také zásahy--tak deti neposielajte do školských zariadení a vychovávajte ich sami.Za chvíľu sa dožijeme že šička bude učiť deti a učiteľka zvárať.

 

Ale ja to chápem v dnešnej dobe si myslia ľudia že ked si prečítajú článok na internete tak sú hneť fyzikmi,učiteľmi trocha klebiet a ajhľa zrodenie odborníka :-)

Veron napísané 01.12.2013 21:26

Nebudem sa hádať, každý máme svoj názor na veci, aj svoju pravdu

Lulu napísané 01.12.2013 21:31

Mila Belbog,

 

akym pravom si dovolujete pisat o tom, kto kam patri a na psychiatriu? Toto sa mi snad len sniva. Presne kvoli tomuto vznikaju tie neskutocne rozbroje medzi rodicmi a ucitelkami. Pretoze pedagogicki pracovnici si casto myslia, ze zjedli vsetku mudrost sveta. Oni maju pravo posudzovat stav deti. Stazujete sa tu na sople u deti, horucku. Ale nie je to tak, ze dieta zjavne chore nemusite prebrat do kolektivu rano? Tak by to malo byt. preco potom take deti preberate a neskor sa stazujete, ze tam mate vecne chore deti? Aj za to mozu mamicky? Treba asi dat jasne najavo, kde su hranice. Na to su "rodicovske zdruzenia". Dohodnut sa da vzdy. Keby ste sa prestali tvarit ako riaditelky zemegule a prilahleho vesmiru a skusili byt trosku schopne dohody a kompromisu, tak by ste az taky problem nemali. tak ja si dovolim na margo vasho vyjadrenia aki su rodicia neschopni, ake su deti vymazlene, ako je to cista psychiatria, ze byt ucitelkou nie je povolanie, ale diagnoza. Paci sa Vam taketo prirovnanie? Nie. tak budte taka laskava a aj s vasimi kolegynami sa prestante navazat do rodicov. dakujem.

Belbog napísané 01.12.2013 22:08

Jak poznamenáva jeden článok zohnať od lekára povolenie že dieťa nieje choré ale alergické len aby bolo prijaté do škôlky nieje žiadny problém. viac: babetko.rodinka.sk/vychovavame/opatrovanie-jasle-skolky/preco-davaju-mamicky-do-skolky-chore-deti/

 

Rodičovské združenia sú o informovaní a nie cielené na dohadovanie sa s vedením škôlky o funkčnosti či tematike výchovy.

lucia napísané 28.11.2013 20:23

Pre ujasnenie veci na úvod chcem, aby ste vedeli, že prácu pani učiteliek si veľmi vážim a ja osobne nemám s pani učiteľkami žiadny prolem, ale nedá sa mi nereagovať na túto diskusiu, lebo to čo tu čítam je snáď zlý sen! Ako môže jedna pani učiteľka, ktorá učí 26 rokov, ako sama píše, nazvať rodičom debilnými a porovnávať výchovu detí s tyraniou? Trošku sa milé pani učiteľky zamyslite, prečo vás tu toľko píše, nie je to náhodou preto, lebo sa chcete obhajovať? Nevybrali ste si toto povolanie z vlastnej vôle? Nie je vo vašej náplni práce starať sa o naše ako vy opisujete zanedbané a nevychované deti? Nie je to vaša práca, za ktorú dostávate pravidelný mesačný plat? Každý máme svoje zamestanie a možno ovela doležitejšie a zložitejšie ako to Vaše a nám za to tiež nikto nepodakuje a ani nám nič neprelatí! A určite mnohí zarábame ovela menej ako vy. Viem z určitostou povedať že máte skrátený pracovný čas a máte a vyšší počet dovolenkových dní, čo mi na to poviete? Viem že takto napísaná pravda sa vám nebude páčiť, ale ani mne sa nepáči, to čo je vo vyššie uvedenom článku.....Nie sme všetci rodičia rovnakí....to mi v tom článku tak trochu chýba.....nie všetci sa nevieme odvdačiť a podakovať....a nie všetci dávame do školok len deti, ktoré sa nevedia obliect, alebo nevedia rozprávať....tak prečo až takéto pohŕdanie VŠETKÝMI rodičmi?A nezabúdajte, VY sami ste si zvolili robiť práve toto povolanie, takže ste museli vedieť, že každý človek je iný a samozrejme aj každé dieťatko aj rodič nebude podla tabulky v škole, kde ste studovali...... Confused

Veron napísané 28.11.2013 20:52

dobre ste to vystihli

Lulu napísané 29.11.2013 08:49

Ja si osobne myslim, ze ak dieta travi tolky cas v skolke, teda od 6 do 16 ako je o tu prezentovane a 5 dni v tyzdni a 10 mesiacov v roku minimalne a posobi nevychovane, tak to asi nebude vplyvom rodicov, ktori na ne maju len 5 hodin - odratam cestu zo skolky domov, pripadne nejaky nakup, cize ostavaju hodiny 3 ci 4...bude to asi tym, ako vyzera vzdelavaco vychovny proces v skolke, skolskom zariadeni. Chapem, ucitelky toho maju vela, vela deti, kazde je ine. Tak neh sa rozhodnu. Bud to bude unisono vychova ako za sociku alebo teda budeme dieta vnimat silno individualne ako je to teraz trendom. To, ze dieta ide v 3 rokoch do skolky s dudlom, plienkou, flasou, ano, to je chyba rodicov. Ale co ked dieta sa pocikava z inych dovodov? A nemyslim tym zrovna dusevne problemy. Co ked dieta zle rozprava, pretoze ma zvacsenu nosnu mandlu a ORL lekar posiela mamicku domov s tym, ze ved este je cas a je to dobre? A co ked k logopedovi chodia s dietatom, len niekedy to trva rok, dva tri? A ze niektore dieta neje maso? Nech, ani moj syn nejedol, zacal az v 9. rokoch. Preco vadi ucitelkam, ze si nezelam, aby malu tak prepchavali jedlom? Chapem, ze je na nu krasne pozerat ako papa samostatne a priborom v 4 rokoch, krasne fakt, ale fakt je aj ten, ze moje dieta je chore, potrebuje mat strazeny jedalnicek a ucitelky to nie su schopne pochopit a respektovat? A ze si nezelam, aby im sladili caj? Naco kazdy jeden rodic na zac. sk. roka musel priniest kilo cukru? KILO!!!!!!!! Krat 24 deti???? Bavime sa tu o divokych detoch. A neprispieva nahodou tomu skolka presladenym cajom, nutelou na rohliku? Myslim si, ze pravda je niekde uprostred. A vy, vazene pani ucitelky, nebyt tychto divych deti, skolky neexistuju a vy ste bez prace. Tak trosku pokory. Ani vy neocenujete nas, ze na to, aby sme uzivili rodinu makame ako sa da.

dada napísané 28.11.2013 20:08

Takisto budem hodnotit subjektivne - pretoze budem hovorit o sebe.

 

Ak sa pripravujete tak dokladne na vyucovanie vy, ak tak milujete svojich ziakov, viete to povedat o vsetkych svojich kolegyniach, alebo pripustate, ze su aj ine?

 

Moj syn v skolke trpel. Hrizol si nechty a nic mi nepovedal. Musel spat, co on nevedel. A verte, ze som ho to ucila. Pretoze by som si rada dala na materskej kavu pocas jeho spanku.

 

Ano, aj podobny nazor vasemu som pocula, ze sa mu nevenujem. Ze chodime ponho neskoro. Ze sa nevie sam obliect, ze je nejaky divny. Nenavidel svoju ucitelku a ona sa nanho usmievala cez zuby. Rok pred dochodkom, sa jej nanho tazko usmievala.

 

Nevidela, ze moj syn vie v 4 rokoch citat a nasobit dvojciferne cisla. Povazovala ho za debila - lebo sa nevedel na pokyn UZ SA OBLEC! obliect.

 

Ked som mu vyrobila masku na karneval, ktoru som sila cely vikend, lebo chcel byt lietadlom - tak ju zhodila so slovami... hm... a to je neprakticke, ako v tom bude sediet..... (bola premyslena aj v tomto detaile)

 

Ziadna priprava, ziadna laska, ziadne pochopenie prenho a 2 hodiny povinneho SPANKU , ktory nesadal na viecka.

 

Platim sukromnu skolku. A je tam stastny. Su tam mlade ucitelky s rovnakym platom ako ta jeho prva. A su kreativne. Tesia sa, po veceroch pisu maily. A niektore deti spia, ine nie.

 

Niektore ucitelky su fajn, ine nie.

 

Niektory system je dobry - a ten s tym povinnym spankom NIE.

Zana napísané 28.11.2013 09:55

Obdivujem vsetky ucitelky! Klobuk dole pred Vami! Robite jednu z najtazsich a najzodpovednejsich prac na svete! Kazdy den ked idem pre syna do skolky som vdacna ucitelkam ze je zdravy a stastny! a zaroven im zavidim ze mohli stravit s mojim synom tolko casu! Nedajte sa odradit a pokracujte v svojej praci. A posledna vec je ze som stastna ked syn v skolke spi lebo mame vecer o hodinku dve naviac! Jedno velke DAKUJEM!

Veron napísané 28.11.2013 06:51

drahá pani učitelka andrejka, ak nie ste autorom tej prvej odpovede, na vrchu tejto stránky, tak to potom musím vysloviť obdiv, keď píšete, že sa staráte o ne ako o vlastné. to ste potom jedna z mála naozaj. nehovorím, že vždy sa to dá, samozrejme, že nebudete každu chvilu chytať deťom ruky, a ked sa opýtate či im nie je zima... to je ok..

čo sa týka pomôcok, dcéra chodí druhý rok k predškolákom, takže viem porovnať. že robia preeeesne to isté, čo robili minulý rok, takže aká dlhá priprava?? stačí mať v tom len poriadok, a máte raz dva hotovo.

ale iné je uplne mať na starosti malé deti, 2, 3ročné deti. to je už iná káva, o tie sa treba naozaj starať, to sú iné starosti, pretože to nie sú ešte samostatné osôbky...takže toto je také, kde sa dá hovoriť, že to nie je oddychovka v práci...ale pri tých veľkých deťoch???? nehnevajte sa, ale je to tak, veď sami všetko urobia, vy im akurát dáte čo majú robiť, a už len dozorujete, aby sa nerozutekali a nepobili........nehovorím,že je to jednoduché veľakrát, čo sa týka napr. prechádzok, alebo podobne, ale vybrali ste si toto povolanie, ktoré si vyžaduje vaše srdce. a keď vám rodičia vynadajú a vy viete,že ste urobli maximum, tak to treba pustiť jedným uchom dnu, druhým von..rodičia sú rôzni. nikdy sa mi nestalo. nech sa dialo čokolvek, že som učitelke vynadala. nech som si mysleal čo chcela....takže nás naozaj nehádžte do jedného vreca. len mám naozaj pocit, že neurobí ani jedna z vás, nič viac, len to čo musí....alebo len máloktorá z vás...ako tu jedna pani spomínala. už sú učitelky len staršie a vyžité, oduté, ktoré už majú toho dosť. lenže tie deti za to nemôžu, že vy ste už z tohto povolania unavené...

andrejka napísané 27.11.2013 23:30

Draha veron dam vam adresu a pridte si to skusit rada vam to umoznim ... K tym studenym rukam nememu dietatu ani vlastna mat nerozumie ...ako mam vediet ze je dietatu zima alebo ani nieje len ma studene ruky ked je stastne usmieva sa zapaja sa do hier ...mam kazdu minutu chytat 24 detom ruky... Stale po spanku ich upozornujeme je niekomu zimka?????ked je ideme si po veci ja mam ciste svedomie o moje deti sa staram akokeby o vlastne ...a vsetky komentare su mi ukradnute staci ze mi kazdy den povie 24 deti teta adka lubim ta a ze placu ked maju ist domov lebo im je v skolke super ano mame 6 hodinovu pracovnu dobu ale casto krat ostavame v praci dlho po nej nie koli kavickam.... Ale pracujeme aj cez vikendy a doma lebo deti sa v skolke nehraju len tak ucia sa cez hru....a priprava pomocok basniciek pesniciek zhananie akordou na gitaru alebo klavir... Nacvik piesne a hry tvorenie predmetov na motivaciu trva aj viac ako cely vecer ...milujem deti a nic ma neodradi len pristup a nevdacnost cloveka boli pri srdci...

corky napísané 28.11.2013 11:47

andrejka, som tiež učiteľka a prosím vás, nepíšte rodičom, že máme 6-hodinovú pracovnú dobu, lebo to NIE JE pravda. Máme rovnakú pracovnú dobu ako každý iný zamestnanec, len je na dobrej vôli zamestnávateľa, ak nám dovolí odniesť si domov tašku plnú príprav (a ja aj písomiek) a môže si to učiteľ urobiť doma po večeroch namiesto venovania sa rodine. Ale zďaleka nie každý zamestnávateľ je taký ústretový a poznám v okolí dosť veľa škôl, kde sedia učitelia normálne do pol štvrtej a robia prácu.

No a vyzývanie rodiča, však nech príde, nech si vyskúša ... no každý má svoje, a teda aj my učitelia by sme si mali aspon na pol roka vyskúšať prácu inde a možno by ľudia veľa pochopili. Každopádne by sa človek mal snažiť tú svoju prácu robiť čo najlepšie, o to viac, ak pracuje s deťmi ... a koho to nebaví, nechs a páči, aj vykladanie tovaru v hypermarkete je práca...

Katarína napísané 27.11.2013 20:39

Na toto mám jeden názor, nech si to mamičky vyskúšajú!!! Nie mesiac, nie týždeň, stačil by im jeden deň... A nie 25 detí, nie 20, stačí 15detí a pochopili by.... Som matka aj učiteľka, viem, o čom hovorím...

Denisa napísané 27.11.2013 13:34

Som mamickou 2 deti, jedno chodi do skolky, jedno je teraz v prvej triede ZS. Vo vseobecnosti plati, ze deti su rozne, rodicia tiez a ucitelia tiez. To si treba vzdy uvedomit ako prvu vec. Ja osobne obdivujem ucitelky, pretoze to nie je len o tom, ze sa s detmi hraju, to je mylna predstava. viem to, pretoze mam kamaratku ucitelku a viem, ako po veceroch este doma robila pripravu do skolky pre aktivity s detmi, a tiez tu funguje vselijaka byrokracia a papierovacky. a jednoducho v skolke sa venuju detom a na ostatne im zostava cas jedine doma, na ukor svojej rodiny. KAZDY BY SA MAL NAJPRV POZRIET NA SEBA A POTOM SA VYJADROVAT O DRUHYCH. kazdy z nas si potrebuje oddychnut, ale je to nefer, ked sa na druheho pozerame krivo, akoby sme len my mali pravo oddychovat a nikto iny. Ucitelky si zasluzia nase velke DAKUJEM, pretoze ich praca je narocna a v drvivej vacsine ju robia s laskou a chcu ju robit. Drzim im palce a nech sa nenechaju odradit. smile

corky napísané 27.11.2013 11:17

my už máme škôlkárske časy za sebou, našťastie aj bohužial ... mali sme aj problémové aj super obdobia. Zažila som si jeden rok so synom svoje, aj neochotu jednej konkretnej osoby problémy riešiť, aj vykrúcanie sa riaditeľky ... ale šlo o skutočne vážnu vec a pod tlakom škôlka nakoniec povolila, a veci sa vyriešili k spokojnosti môjho syna.

Ale keď čítam napr. reakciu planamama, tak normálne rozmýšľam, načo mala deti, keď potom dokáže matka napísať "Moji dvaja synovia sú pre mňa takí neznesiteľní, keď sú čo len trochu dlhšie spolu" ... to bolo myslené ironicky, alebo fakt vážne??? Ak vážne, stálo by sa nad sebou trošku zamyslieť, prečo to je tak a ako deťom vyplniť čas aj doma. Mali sme presne takú matku aj my v školke ... dieťa také, že mali s ním čo robiť aj učiteľky (nejedlo, nespalo, revalo...) a aj spolužiaci (bilo sa, trpel celý kolektív) a matka pred každým víkendom a prázdninami nariekala, ako to s ním doma vydrží Eek

Škôlku beriem ako zariadenie, ktoré má pomáhať v prvom rade pracujúcej matke v starostlivosti o dieťa a tiež ako zariadenie, kde deti môžu byť spolu a naučiť sa fungovať v detskom kolektíve, lebo poevdzme si pravdu, dnes sa už deti doma spolu nehraju, bud su v škôlke, na krúžku, alebo sedia doma... málokto dnes dovoli dieťaťu sa vylietať len tak vonku, tak ako sme sa hrávali my.

Aj individualitu dieťaťa je potrebné rešpektovať, ale zasa mať ako rodič extra požiadavky odnevidím - donevidím na stravu, spanie, obliekanie..., to predsa nejde!

A ak škôlka skutočne nevyhovuje, treba to riešiť komunikáciou, pristupovať k tomu pozitívne a otvorene a to myslím obidve strany, učiteľov aj rodičov, veď predsa by obom malo ísť o spoločnú vec - dobro dieťaťa. A áno, aj ja občas narážam na múr neochoty, no snažím sa vždy o kompromisné riešenia ... ak to nejde, som odhodlaná aj meniť školu.

corky napísané 27.11.2013 11:34

a ešte som zabudla ... ak vašim deťom spanie v škôlke z nejakého dôvodu nevyhovuje, sťažujte sa ... ale nie na učitelky, pretože oni to maju vo vyhláške, že deti poobedný oddych mať musia. Napíšte petíciu na ministerstvo, podložte požiadavky medzinárodnými výskumami a porovnaniami, prečo teda dieťa spať poobede nemusí a tlačte na zmenu zákona ... možno sa papaláši na mimisterstve konečne budu zaoberať skutočnými problémami školských zariadení a nbudú mať čas na vymýšlanie k ničomu nevedúcich reforiem, ktoré deťom nijako nepomáhajú, len čím ďalej tým viac zaťažujú učiteľky byrokraciou. Ak to pôjde takto ďalej, budu totiž čoskoro namiesto venovania sa deťom vyplňovať 8 hodín denne tlačivá.

Maross napísané 27.11.2013 08:35

Stary rezim bol dobry aspon v skolach a skolkach. Vsetci isli spať a zaujimave je aj to, ze vsetci spali. Len ked sa vymysla, ze nemusi a neviem co, tak samozrejme, ze sa mu potom v skole nechce spat. Rodicia su mäksi vo vychove ako boli ti nasi. Mozno sme si casto zafrflali, ale boli z nas ini ludia. Ludia s prirodzenym respektom, ohladuplnostou. Jasne, za skolky sa takmer neplatilo, tak aj nase naroky boli mensie, teraz rodic plati viac, ale nie ucitelovi do vrecka. S tym, ze plati viac, rastu aj jeho naroky. Ale zoberte si, neda sa vyhoviet kazdemu jednemu dietatu. A ten rezim, ani sami mili rodicia, si neuvedomujete, ako je pre male dieta a jeho vyvin dolezity. Nedam za kazdeho ucitela ruku do ohna. Ale dajte si ruku na srdce, n ktorej strane je vlastne chyba, ci sa venujem tomu dietatu naplno, co je vlastne pre to dieta dobre.

Silvia napísané 27.11.2013 00:11

Vážené pani učiteľky, reagovala by som na spanie detí v škôlkach. Mám syna 4,5 ročného a na obed si rád pospí, či doma, či v škôlke, takže problém sa ma až tak netýka... ale mám kopec kamarátiek mamičiek, ktorých deti musia v škôlke spať /alebo 2 hodiny čumieť do stropu/ a naozaj majú z toho traumu a odmietajú kvôli tomu chodiť do škôlky. Otázka znie PREČO? Ozaj je to nutné? Písala tu pani učiteľka Andrejka, ako nemôže dávať pozor na spiace a hrajúce sa deti zároveň. To ste celé Vy, pani učiteľky. Už len keď sedím na schôdzke pre rodičov v škôlke, na každý jeden dotaz od rodičov počúvame odpoveď ako to nejde, prečo to nejde, ako si to my rodičia predstavujeme, ako nemá škôlka na nič peniaze, čo si to my vymýšľame. Lenže takýmto prístupom, budeme na tom rovnako aj za sto rokov. Mám kamarátku, ktorá žije v Rakúsku. Obidve je deti tu chodia do škôlky. A tu problém so spaním detí nemajú ani rodičia, ani pani učiteľky. V každej škôlke je predsa viac tried, od najmenších detí až po predškolákov. Tam spávajú len najmenšie deti, aj to len tie, ktoré to ešte potrebujú. Deti z vyšších tried sa môžu k nim pridať, ak sú na poobedňajší spánok zvyknuté. Inak nie. takže tam funguje jedna spálňa pre celú škôlku, deti stráži jedna pani učiteľka a ostatné učiteľky sa venujú svojim triedam. U nás to nejde. A asi ani dlho nepôjde. Ja proti učiteľkám nemám nič, len ma irituje ten ich negatívny postoj ku všetkému. Nikde to nie je jednoduché,nielen v školstve,ale doba ide dopredu, treba si vypočuť aj požiadavky rodičov a nie ich hneď kategoricky zmietnuť zo stola.

A to že dieťa je v škôlke od 6. do 16,30? napadlo vás, pani učiteľka, že asi jeho rodičia nemajú inú možnosť?nie každý robí totiž 6 hodín denne a nie každý ma v meste starých rodičov. možno to nie je len o pohodlnosti rodičov, vážená.

Miroslava napísané 26.11.2013 23:11

Aké ľahké je kritizivať, však mamičky????A čo takto si skúsiť byť jeden deň v škôlke?Máte nato nárok, vidieť ako to celý deň prebieha. Poviem Vám, klobúk dolu, mať 22 detí, ktoré má na starosti jedna učiteľka, tak je to niekedy riadny masaker. Môj malý chodí do škôlky hrozne rád, miluje pani učiteľky, a plače ak je chorý, a nemôže ísť do škôlky. Preto sa snažím, im to patrične dať aj najavo, či už nejakým darčekom, alebo pomocou. Mrzelo ma, keď sme mali v škôlke besiedku, vystupovalo 66 detí, malé, veľké, stredné, bolo to úžasné, plakala som od šťastia, čo dokázali učiteľky naučiť moje dieťa, ale nikto z rodičov im nepovedal, ani len ďakujem, okrem nás. Veď im zato platíme, niee???Ale veď preboha oni sa starajú prevažnú časť dňa o naše deti,a veľmi im zato ďakujem. A viete o tom, že podľa zákona, môže ísť JEDNA učiteľka na prechádzku s 22 deťmi??A to sa ako dá, bude vpredu alebo vzadu, je to choré, ale zvládnu to. Ja ďakujem našim pani učiteľkám a Klobúk dole

Lucia napísané 26.11.2013 21:49

Samozrejme, ze sa najdu dobre p.ucitelky v MS a pani ucitelky, ktore si robia pracu automaticky, nehovorte mi, ze jedna p.ucitelka robi od 6.00 do 16.30, alebo 17.00, su vzdy dve a striedaju sa,

aktivity by ich mali unavit, aby spali, doobeda niektore ucitelky im daju kreslit, to sa velmi neunavia, jedna mamicka pisala, ze 40 minut jedia, tak to neviem kde, lebo u nas ak stihne za 10 minut ma stastie, ak nie, smolu a je hladne...

co sa tyka spania, zalezi to na ucitelke ako si to zariadi, v skolke, kde chodi moje dieta, tak lezat musia vsetky, aj ked nespia a verte, ze ked nespia, tak nevyrusuju,...

co sa tyka venovaniu deti, aj ja mam skusenosti a velmi vela, zeby sa mohli venovat viac,

moje dieta sa pytalo pred spanim este cikat, hlasilo sa a ucitelka miesto toho, aby sa spytala, ze co chce, tak ho zrusilo, ze sa rozpravat nebude a moje dieta sa pocikalo, potom sa balo povedat, ze co chce a tak zostalo az pokym som pon neprisla, tak som nadsena nebola,

samozrejme, ze sa ohradzujem, ze jedna p.,ucitelka v tejto diskusii povedala, ze takych debilnych rodicov ako teraz este nevidela, a moja mamina povedala, ze zas take ucitelky nevidela, lebo ked ja som bola mala, tak sa stale s nami hrali a aktivit sme mali az az, nuz ste za to platene, ak nie vela, nie je to nasa vina ( vina rodicov ), tak to na nas nehadzte a ak niektori rodicia nosia chore deti, proti tomu som aj ja, moje dieta to od nich na 90% chyti vzdy a co pomozem si?....

udivená napísané 27.11.2013 18:10

Lucia, vy čo máte za primitívnu predstavu o materskej škole, že aktivity by mali deti unaviť ?!? Určite je práve toto hlavné poslanie tejto inštitúcie, aby deti prišli domov také zmorené, že by nemali čas neposlúchať a šli by rovno do postele, aby náhodou neobťažovali svojich unavených rodičov... Do školy deti chodia, aby sa učili, boli vychovávané a to metódami veku im primeranými. V predškolskom veku je to hra, ale rozhodne nie taká, že hrajkajme sa celý deň len tak, kto, kedy a ako chce. A že sú rodičia debilní? No tento výraz by som nepoužila, ale spýtajte sa vašej mamičky, ktorá má zrejme zo života dosť skúseností, či za jej mladosti chodili do materskej školy deti, ktoré by boli ešte v troch rokoch plienkované (mám na mysli zdravé deti), alebo by sa nevedeli samostatne ako tak obliecť, prípadne nevedeli držať lyžicu, nedajbože by stále nosili cumeľ, či pili z fľaše? No verím tomu, že vaša mamička by povedala, že také niečo nebolo možné, lebo by sa mamička od hanby prepadla...

marta napísané 26.11.2013 20:23

Mili moji, som ucielka v materskej skole uz 26 rokov, mam vysoku skolu Mgr. a 1. atestacnu skusku a mozem vam povedat, ze talych debilnych rodicov,ako su v dnesnej dobe som este nezazila. Ucim 5-6 rocne deti, ktore nemusia spat. Mame 30 minuovy oddych na lehatkach, bez prezliekania do pyzama, pozerame obcas rozpravky, citame si, riesime sudoku a pod. S detmi vobec nie je problem, problem su rodicia. Jeden ziada, aby sme dieta, ktore zaspi budili a nedovolili mu spat ( to je doslova tyrania) pretoze kto s nim potom doma vydrzi, druhy zasa, ze jeho dieta mame donutit spat, pritom je to dieta, ktore nespava....Ine dieta je v skolke od 6.00 o 16.30....dajte si ruku na srdce, kto znesie taku dlhu pracovnu dobu ako toto dieta kazdy den....a pod. Iny rodic nehce,aby jeho dieta jedlo maso a ine potraviny, pritom je dieta zdrave a chuti mu vsetko... Obliekanie, to je dalsia nadhera....vacsie cast deti v triede ma zapratanu skrinku oblecenim na cely rok, nie na cely den. Skuste sa vzit o dietata, ktore rano vstane vyzlieka sa z pyzama, oblieka sa....pride do skolky...vyzliect a prezliect do odevu, ktore ma urcene len do triedy...cvicime...vyzlieka sa a oblieka sa do uboru....a opacne....pobyt vonku...obliect odev urceny na pobyt vonku (PODOTYKAM VRATANE SPODNEHO PRADLA)....po pobyte vonku vyzliect, prezliect do odevu urceneho do triedy...odchod domov...vyzliect, obliect do odevu urceneho na cestu domov...doma tento blazinec pokracuje ....myslite si vazne,ze je to normalne? Ja tie deti milujem a lutujem. Ja chapem,ze aj rodicia to iste, ale za posledne roky som nepocula od jeineho rodica slovko ocenenia, vdaky...necakam to,ale ked rodicovi splnim jeho poziadavku, vzdy si najde neco ine, za co by ma dehonestoval...a su to ludia omnoho mladsi ako ja a spravaju sa ako k handre, do ktorej su utru, co potrebuju....Verim,ze sa najdu ozne ucitelky s roznym pristupom....no verte,ze ani za ten moj nespavaci rezim, absolvovane kurzy plavania, lyzovania, noci v skolke,, tyzdnovych skol v prirode,vyletov vlako,, autobusom,akcii pre deti som nikdy moralne ocenena nebola....ved vsak naco... smile

zuzana286 napísané 26.11.2013 19:20

Milá Veron veľmi rada Vám umožním vyskúšať si to celodenné "hrajkanie" sa s deťmi ako to nazývate a neskutočne rada sa pozriem ako zvládnete aktivity pre nespiace deti a pritom si ostatné aj pospia. Nemáte ani šajnu o tom čo sa škôlke deje.

Veron napísané 26.11.2013 15:22

Vážená pani učitelka, tak ako my nehádžeme vás všetky do jedného vreca, tak nehádžte ani vy nás, rodičov. My len chceme, aby ste sa o naše deti postarali tak ako vo vaše vlastné..pretože na vás sú závislé, keď sú v škôlke. Samozrejme, že keď otec nedá dieťaťu čiapku do škôlky, nie je vaša vina, ale to, že dieťa má studené ruky, keď je v triede, a v skrinke má oblečenie ktoré sa dá použiť, tak preto treba niečo urobiť. Vy svoje dieťa by ste nechali tak, aby malo studené ruky?? keď ho máte doma, tak sa snažíte urobiť všetko pre to, aby mu bolo dobre.. A čo sa týka spania. je rozdiel, či má dieťa 3 roky, alebo či má 6. vaše dieťa spávalo v takom veku ešte?? potom sa nečudujte, že dieťa na lehátku vyrušuje ostatných. Keby ste trošku chceli, dalo by sa zariadiť, aby mali také deti iný program, a nie ležať hodinu v posteli...Keď učitelka povedala, že prečo musia spať poobede, že aby si odýchli. a po čom si majú také deti oddychovať? keď vstane o 7ej, spí doma cca 10 hodín v kuse, potom v škôlke sa troošku pohrájú, jedia trištvrte hodinu, hodinku sú von a už je obed a spať....nemajú byť veľmi z čoho unavené. "hovorím o deťoch, ktoré nechcú spať pooobede". koľko detí potom nechce chodiť do škôlky, len kvôli tomu spaniu? pretože vy neviete im vymyslieť iný program, ako ich zamestnať..Keď budeme zarábať toľké peniaze, budeme mať všetci deti v súkromných škôlkach, to nám verte..ale od vás fakt chceme len to, že sa o ne postaráte naozaj ako o svoje vlastné. pretože nie všetci sme takí, že sa o ne doma nestaráme...

planamama napísané 26.11.2013 12:01

Pani učiteľka máte pravdu. So všetkým súhlasím. Inak,ja som tiež z tých matiek, čo rada "odloží" svoje deti do škôlky, hoci má dovolenku. Moji dvaja synovia sú pre mňa takí neznesiteľní, keď sú čo len trochu dlhšie spolu, že ich v tej škôlke naozaj nechám radšej dlhšie, lebo tam sa nebijú ani nenaťahujú o hračky. V škôlke viac poslúchajú ako doma, v škôlke im vymyslia lepší program ako ja doma, v škôlke jedia poriadnejšie ako doma, takže som tiež učiteľkám vďačná za ich prácu a súhlasím asi so všetkým, čo pre ne robia.

zuzula napísané 26.11.2013 11:47

pravda je niekde uprostred, určite je to v ľuďoch, tak ako vo všetkom - na jednej aj na druhej strane, každý by mal začať od seba smile Iba na margo, pani učiteľka, môžete si iba gratulovať, ak vám nepreplácajú očkovanie a sama si ho nekupujete, to nikomu k imunite a zdraviu paradoxne nepomôže

Stanka napísané 26.11.2013 11:27

sama som matkou troch detí, dve z nich chodia do škôlky a s maličkou Adelkou som doma na MD. mám veľké šťastie, že staršie deti môžu byť v škôlke, viem že je o nich dobre postarané, majú najlepšie pani učiteľky, vychovávateľky, a mamy zároveň. rešpektujem všetko čo pani učiteľky povedia a učím aj deti, aby ich poslúchali, rešpektovali a vážili si ich. súhlasím s tým, čo písala pani učiteľka - deti potrebujú režim, aj u nás ráno vstanem, raňajkujem, prezlečiem sa, hrám sa, idem von, dám si jabko, pomôžem v domácnosti, obed a potom oddych a poobede zas nejaké dielničky, aktivita vonku .... deti to veľmi potrebujú cítiť, potrebujú poznať ako čas tráviť užitočne a nie len sa povaľovať na válende a čakať kým mi niekto prinesie čokoládu a prepne kanál. mnohí rodičia si nevážia svoje poslanie!!!! ja som hrdou matkou, teším sa každý deň že môžem byť s deťmi - po škôlke idem pre ne hneď, veď teraz sa skoro stmieva, tak nech sme spolu čo najviac ... aby aj moje deti mohli raz spomínať na zlaté detské časy! smile)) ešte raz obdiv všetkým učiteľkám, či už prísnejším, hravejším, chápavajším alebo aj tým menej .. každá z nich je len človek, a ak svoje poslanie robí láskavo a rada, niet prečo ju za to viniť!! smile) smile

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku
Neskutocne napísané 18.02.2020 21:25

Hrozná *** táto učiteľka. Že je nám ľúto stráviť čas aktívne, s dieťaťom a pustíme si Búrlivé víno. Ja sa s dieťaťom hrám, odkedy prídem z práce, až kým nejde spať, potom ho uspávam do 22., až potom si hľadám čas pre seba!

 

Ale moje dieťa jednoducho spánok cez deň nepotrebuje a nechce, učiteľky ako táto tu ho ale prinútia dve hodiny ležať a čumieť bez pohnutia do plafónu, pretože "také sú pravidlá".

 

Keď už nič, mohla by si milá pani učiteľka naštudovať, čo sa píše vo vzdelávacom programe, kde nie je nič o spánku, len o oddychu, aj to 30 minútovom, a aj to nemusí nutne znamenať ležanie!

 

Každé dieťa je iné a to, čo zažíva v tomto veku, môže ho ovplyvniť na celý život. Učiteľky by mali byť vzdelané, kompetentné a hlavne chápavé a ľudské a mať deti rady. Nedovoľme, aby odpad formoval naše deti!

 

Ešte k niektorým "rodičom", ktorí tu majú reči typu "súhlasím, deti potrebujú režim" a blablabla. Uvedomte si jedno: **vaše** deti! Vy hovoríte o **vašich** ďeťoch a viete veľký prd o tom, čo potrebujú iné deti. Keď budete v situácii, že vaše dieťa v tom jeho režime spánok nepotrebuje a v škôlke ho budú nútiť, asi sa na to budete pozerať inak!

Vedúci napísané 21.07.2017 09:24

Každá minca má 2 strany. Na jednej sú nespokojné mamičky a na druhej učitelky v škôlke. Nič iné nečítam z Vašich príspevkov iba egoické JA JA JA! Či ide o pani učitelky alebo mamičky! Tak kto za to môže? No samozrejme že deti! Deti môžu za to, že sa nechcú a nevedia naučiť cikať a kakať do nočníka. Môžu za to, že sa nevedia osamostatniť! Väčšina mamičiek sa deťom venuje nonstop, 1000x skúšajú odplienkovať aj 4 ročné deti a nedarí sa im. Najjednoduchšie je povedať: že na vine sú rodičia alebo mamička! Takisto na druhú stranu, mamičky prihlásia do škôlky svoje deti (väčšina, ak nie všetky) s tým, že ešte nie sú odplienkované! A preto mám pre Vás jednu múdrosť. ZABUDNITE NA TABULKY A NIKOHO NESÚDŤE! VŠETKO IDE SVOJIMI CESTAMI. Každé dieťa je samostatná inteligentná forma bytosti a keď nevie v 4 rokoch rozprávať, alebo sa nevie naučiť kakať do nočníka nie je to jeho vina, ani rodičov a dokonca ani učitelov. Tak sa tu prosím ukludnite a nikoho neobvinujte!

Dáša napísané 29.01.2017 22:25

Dobrý den p.ucitelka :-)

Tak uvodom... Mate vo vsetkom pravdu. Ja ako matka, si uvedomujem, ze niekedy robim pri vychove chyby, ale som len clovek. Viem, ze nieco budete ako nova autorita mojho buduceho skolkarika za mna napravat. Mozno svojim pristupom aj nechtiac stazim "pracu" na mojom drobcovi. Preto si Vas vazim, vsetky ucitelky. Viem, aku mate zodpovednost. Viem, aka tazka rec moze byt aj s rodicmi dietata. Viem, aky citlivy pristup potrebuje kazde dieta. Preto Vam zo srdca dakujem, co pre nase dietky robite :-) Deti su nasim zrkadlom a ano, my rodicia robime vela chyb, nechcime potom od pedagogov zazraky. Zacat treba doma... (pred tromi rokmi, by som este nebola taka sebakriticka, ale odkedy mam dieta, viem, co je to za drina :-)) zelam vela trpezlivosti!

Slavka napísané 29.01.2017 19:58

No co dodat ,na stupidne veci sa neda odpovedat a na ostatok len tolko : som rada ze moj syn ma nezakomplexovane ucitelky.lebo toto je vysledok zien ktore naj cit ani pochopenie,citia len krivdu a zavist voci odychnutym mamivka ktore si pridu po dieta ...no smola zamestnania su na vyber .hlavne prec zo skolkok lebo byt ucitelkov mojho syna hned vam zhodim hrebienok ,ale myslim ze pre euricka sa usmievate rodicom do tvare ,a po za chrbat toto

Tami napísané 15.03.2018 12:32

Tak ty si dobre tela moja zlata Big Grins

Ingrid napísané 30.11.2016 18:10

Prečítala som si celý článok ale komentáre som nemala chuť čítať všetky.Je smutné že si tu na seba nadávajú práve dospelý ľudia ktorý majú deti a ktorý vychovávajú naše deti. Sama mám dvoch synov, majú už 19 rokov a chodili do škôlky od troch. Obaja v tom veku ešte zle rozprávali a veľa vecí nevedeli, mali sme opatrovatelku,ktorá nám po nich chodila do škôlky, nezarábala som vela ale chcela som aj ja pracovať a tak sme sa museli snažiť to nejako zvládnuť pretože ja som pracovala krátky-dlhý týždeň a bola som v práci 12 hodín , stalo sa aj že ich zabudla a vtedy sa nám o nich postarala pani školníčka, nik nám nič nevyčítal stalo sa, každé ráno sme bojovali, plakali no hrúza ale pani učitelky to vždy zvládli, moje deti sa vela v škôlke naučili a to som sa im aj ja venovala doma, tiž nechceli spávať a vyrušovali ale nejako to neskôr prešlo. Mám aj iný pohlad na vec, keď som bola malá bývali sme v škôlke, vela krát nám zostali u nás deti pre ktoré si nik neprišiel lebo sa rodičia zle dohodli alebo ich učitelka nemohla dať opitému otcovi, kadečo sa stáva, sme len ludia a teraz v 40-tke som začala znova chodiť do školy lebo chcem pracovať práve s deťmi. Rodičia aj pani učitelky, každý z nás je iný, aj naše deti, a aj učitelky sú len ludia a rodičia tiež, nemá zmysel si vyčítať a závidieť. Keď je niekto nespokojný treba to zmeniť a dá sa to hádam aj slušne a bez urážok veď ide o to najcennejšie a najmilšie o naše deti. Rodičia uvedomte si že učitelky majú zodpovednosť za naše deti a pani učitelky mi sa snažíme naše deti uživiť a niekedy sa to zdá že ich dávame do škôlky ako do úschovne ale nie je to tak, mi ich milujeme a robíme všetko pre to aby žili dobre.

siVaše meno napísané 15.09.2016 00:09

Rada pre ženy: nerodte deti,ked sa nemôžete o ne starať doma do 6 rokov lebo na to nemáte nervy a peniaze alebo držte huby,ked vám ich vychovávajú iní.

Slavka napísané 29.01.2017 20:16

Ty si ocividne vadna ,ze nemaju rodit ak do siestich sanevedia postarat ? Prepac zijes v pralese kde deri nenavstevuju zariadenia ?alebo sa ti este nezadarilo porodit ?'skolky su nato aby postrazili dieta kym mama a otec pracuje ,ak je natom nieco nepochopitelne tak len to ako zijea zivot ty ! Asi sa ti stara o decka babka alebo ty ani prstom nepohnes ,samozrejme navaris popratas ale to aj zeny co pracuju a maju deti v skolkach.

Jana napísané 06.09.2016 22:16

Nedá mi nereagovať na tento článok,ktorý som si momentálne prečítala. Rolleyes

V prvom rade-nechápem kvôli čomu študujete to,čo Vás zjavne nebaví a nikdy baviť nebude.Práca s ľudmi-s deťmi-nie je práca..je to povolanie-bud v sebe máte ten cit a ľudský prístup,alebo ho jednoducho nemáte.Milá pani učiteľka,vy ten cit ,tú ľudskosť v sebe veru nemáte.Pre Vás to je len "práca".To je smutné.

V prvom rade si uvedomte,že tí ostatní rodičia tiež "pracujú" a či veríte,alebo nie-väčšina z nich priam drie,aby mali aspon tú minimálnu mzdu.Celé dni na nohách a možno aj bez prestávok-zažila som to,viem o čom píšem-na rozdiel od Vás milá pani učiteľka.Akým právom sa sťažujete,že rodičia si vyberajú deti pred zatvorením škôlky????!!To je v celku pochopiteľné!Nechceli by ste náhodou,aby si rodičia vyberali svoje deti už pred obedom a vy by ste tým pádom mali "veget"???Hmm..zrejme áno.Predstavte si,že kvôli tomu je určený aj čas od kedy a do kedy je otvorená škôlka.To dáva logiku,nemyslíte?A po dalšie-ak by som si ja dovolila skôr odísť z práce-na druhý den sa nemám kam vrátiť....tiež pracujem až kým nie je presne toľko,koľko má byť....Poznám momentálne veľa mladých dievčat,ktoré študujú pedagogiku-no poviem Vám všetkým čo to teraz čítate-ľutujem vaše deti,áno-Vaše deti!lebo tie dievčatá to idú študovať a pritom ani netušia čo to obnáša...čo sú vlastne deti....myslíte si,že je v poriadku ak Vám dievča,ktoré ešte len praxuje a dá bežne dieťaťu na zadok??Vraj bolo drzé...ale čo je pre to mladé dievča "drzé".A toľko špiny vynášajú z tých škôlok-na zaplakanie!Vraj sú decká sprosté,hnusné,nevychované..atd..pritom samé sú ešte deti a samé kto vie aké budú mať raz deti!Viac ani nebudem písať....mám málo priestoru...

asdf napísané 04.09.2016 22:26

20 eur za šampóny proti všiam je veľa. Za 3 eur máte šampón Orthosan. A po pár umytiach už cítite rozdiel. Do týždňa ani stopy po všiach. Je to šampón pre zvieratá, ale na ľuďoch funguje na jedničku. Mám to odskúšané niekoľkokrát.

schpako napísané 31.08.2016 09:05

Mám 65 rokov, ale časy, keď som ja chodil do škôlky si pamätám do dnes. Súdružka /pani/ učiteľka bola moja druhá mamička. Škôlka bol môj druhý domov. Bol som najmladší zo štyroch deti, mama bola sama a chodila do roboty. Ako som rád odchádzal zo škôlky, tak som sa rád aj do nej vracal. Všetkým paniam učiteľkám ďakujem za všetky spokojné deti.

Jana napísané 06.09.2016 22:20

časi sa zmenili...vtedy to boli Pani učiteľky...teraz je to už o inom-mať titul..odrobiť si a ísť domov-potom doma,na kávičke v meste ohovárať každé jedno dieťa...rodičov...atd....

AndreaVaše meno napísané 30.08.2016 08:48

Oceňujem prácu učiteliek v materských školách a som veľmi rada že ešte to u nás ako tak funguje. Dnes sa musia najskôr vychovávať rodičia a až potom sa môžu vychovávať deti. Nevychovaného fracka rodičia nazvú osobnosťou, ku ktorému má mať učiteľka osobitný prístup a ak sa im to nepáči, útočia na učiteľky...

Lienka napísané 29.08.2016 23:26

Ja len kratko...budte radi, ze na SK su taketo skolky. Vo Svajcirasku uz skolka (2 roky) spada do povinnej skolskej dochadzky. Zacinaju rano 8.05 a koncia o 11.45...obeduje sa doma, desiatu si musia nosit. No a 2x do tyzdna maju aj poobede od 13.30 do 15.10. Uzasne casy, ak chodite do prace. Tu mozeme iba snivat o tom, ze sa nam niekto postara do 16.00 o dieta. Ak samozrejme nenajdeme opatrovatelku, ktoru je treba platit. Inak je zena nutena ostat doma alebo robit iba nocne ako ja a potom normalne cely den fungovat s minimom spanku.

Tatiana napísané 01.12.2015 11:19

Cha cha.ucitelka zo skolky zrejme najlepsie vie,aky rezim potrebuje mat MOJE dieta domasmile.Prave preto moje deti nepojdu nikdy do skolky.Pani ucitelka,mate na Vyber,ak je tato praca taka neznesitelna,nerobte ju. smile

Mirka napísané 08.12.2016 21:28

Cim skor zmente povolanie ,presne take zeny by nemali robit v skolke ,(zavidi mamickam,ked ona je v praci co robia oni smile ,lebo matky ,nemozu mat oddych

Wewe napísané 31.08.2015 22:35

rodicia na MD daju svoje deti do skolky a pridu ked sa zatvara brana

moje dieta ma take iste potreby ako dieta pracujucich rodicov tzn potrebuje kolektiv rovesnikov, dalej je tu moje mladsie dieta ktore ma narok aby som sa mu venovala ked je starsie dieta v skolke, napadlo vas niekedy ze pridem pre dieta neskoro lebo to mladsie ma narok sa poobede vyspat lebo ma svoj rezim ktory je taky potrebny? ze moje dieta je v skolke posledne s kamaratkou ktorej mama ma rovnaky problem ako ja a my si decka prevezmeme neskutocne strapate lebo pani ucitelka vystrihovala cacky na nastenku a nemala cas ocesat dve decka ani nebudem hovorit ved nastenka vydrzi pol roka narozdiel od ucesanych vlasov

moje 5 rocne dieta nechodilo do predskolskej triedy lebo ja som na RD, mala som dla nazoru pani riaditelky dieta priniest(1,5km) na cca 3hodiny a znova s dvoma detim jedno novorodenec druhe 1,5roka prist pre najstarsiu, o tom ze dieta po dvoch rokoch v kolektive zostalo doma a 6 mesiacov mi denno denne pilovalo usi ze chce za detmi nebudem radsej ani pisat hlavne ze v skolke boli deti mladsie ako tri roky lebo ved mamina je v praci ved si mamina mohla zaplatit sukromnu skolku ved pracuje

 

proste kazda minca ma dve strany su ucitelky pred ktorymi smekam klobuk a su take ktore by sa mali skolke veeeeeeeeeeeelkym oblukom vyhybat

Kamila napísané 05.09.2016 23:24

Váš komentárNerozumiem, načo si si robila deti, ked sa sťažuješ, že sa o ne nevieš postarať Mr. Green

Vierocka napísané 31.08.2015 20:15

Velmi sa mi paci clanok. Mam 4 deti a bez denneho rezimu by z nich bola zdivocela svorka. Deti potrebuju rezim, citia sa iste aj ked niekedy skusaju protestovat ked maju medze maju istotu ...citia sa v bezpeci. Ucitelstvo je velmi narocna a zasluzna praca.samozrejme su tam aj zeny ,ktore sa na to nehodia. Vacsina vystudovanych pedagogov vie ,ale velmi presne co robi.Ja si to velmi vazim, a chcela by som vsetky ucitelky podporit. Popri MD si zarabam doma projekciou na compe a zarobim 2x viac ako zena ktora ma nastarosti 15 zivotov a nie len to, vzdelava ich , hra sa s nimy....oblieka prezlieka vyzlieka obuva zadky utiera, umyva ich ,pomojka a napomina... ked sem tam strazim deti -mam ich max 7 som zmordovana jak z bane ...aby som ich ako tak vychovavala ku vsetkym navykom....samozrejme ,ze musim aj varit pri nich ...co je potom na ukor zmysluplnej cinnosti...ale aj tak je to najtazsia aj ked najkrajsia praca aku poznam .Velmi si to ocenujem. MOC SI VAS VAZIM PANI UCITELKY A PRAJEM VAM NORMALNYCH RODICOV.

Tereza napísané 31.08.2015 19:30

Nedá mi nevyjadriť sa k článku. Pani učiteľky v MŠ - veľký obdiv Vám a vďaka. Som pracujúca matka na MD a teda dieťa tiež chodí do škôlky - do súkromnej, lebo do štátnej by mi ju ešte nevzali. Klobúk dole pred učiteľkami, ktoré sa o moje veľmi aktívne dieťa starajú, keď ja som v práci. Veľká vďaka pani učiteľke, ktorá ju naučila kopec vecí, na ktoré by som ja nenabrala odvahu, alebo nabrala, ale až oveľa neskôr - ako napríklad jesť lyžičkou.

Viem, že ľudia sú rôzni, aj pani učiteľky nie sú všetky ideálne, ale mať okolo seba 20 drobcov a stíhať sa im venovať, to si naozaj vyžaduje uznanie. A ak moje dieťa poobede spinká v škôlke a pani učiteľka si dá chvíľu oddychu pri jednej malej káve tak čo??? Kto si v práci poobede kávu neurobí? Milé pani učiteľky, kašlite na mamičky, ktoré nemajú nič iné na práci, len kritizovať Vašu prácu. My, čo dávame deti do škôlky s dôverou, pretože by sme deti inak nemali kam dať, dávame ich tam preto, lebo samé musíme pracovať a nie sa flákať po nákupoch, kaderníčkach, kozmetičkách a kávičkách, sme Vám za vašu starostlivosť o naše deti vďačné. S plnou dôverou prenechám celodenný harmonogram na Vaše uváženie. Po odchode zo škôlky môžem robiť svojmu dieťaťu program, aký sa mi zažiada, ale počas pobytu v škôlke je to plne vo Vašej kompetencii.

EŠTE RAZ - VEĽKÁ VĎAKA VÁM!!!

Monika napísané 30.08.2015 21:12

Ja som sama spokojna,ak má moje dieťa v škôlke príjemnú, citlivú učiteľku, ktorá je kreatívna, má pedagogický cit a má svoju prácu rada. Pracovať v hlučnom prostredí, neustále reagovať na otázky detí, dávať pozor , aby sa nestal úraz...je náročné, preto je potrebná psychohygiena ( "prázdniny" )aj pre ne, rozumný človek to chápe. MILÉ PANI UČITEĽKY, NEDAJTE SA ODRADIŤ, POTREBUJEME VÁS, NAŠE DETI VÁS POTREBUJÚ!!!

Luddy napísané 27.08.2015 09:27

Nedá mi nenapísať apsoň pár slov-

Som mama škôlkara, dlhosom bola vzchovávateľka v ŠKD s prácou podobnou tej škôlkarskej....

A to , čo vidím ja je pravda na oboch stranách.... Práca sdeťmi je aj krásna , aj strašne vyčerpávajúca.... Systém a niektoré učiteľky ( mnohé) je nanič. CHýba individuálny prístup, poch

openie pre inakosť... Biele vrany ( aj šedé) potrebujú cítiť,že má ymzsel sa snažiť bzť lepší ,ako je priemer...

Ak vidím,že učiteľka môjho syna sa snaží a je láskavá, ochotná chápavá, tak to oceňujem, ďakujem, drobnosť donesiem.

Prečo? lebo viem aké j ev tom strese ťažké zachovať si úsmev ,láskavosť a ochotu ....

A viem ,že tak ako kedysi ja, nie kvoli platu,ktorý je smiešny, ale spokojnosti detí a ich budúcnosti sú tam kde sú...

Lenka napísané 16.02.2014 00:07

A moje skusenosti?

Mám 3 děti.Všetky 3 už chodili sami na záchod, inak by mi ich do školky ani nevzali, sami sa vedeli obliecť i najesť príborom a predškoláci dokonca podľa pani učiteliek pomáhali s obliekaním ostatným děťom.

A to , že deti nechám v škole od 7-16:30 nieje preto, že si od nich chcem oddychnuť, ale preto, že mám 8,5 hodinovu prácu a cesta do práce mi trvá viac ako hodinu. A to nás na rodičovskom združení v skolke informovali, že pokial si nevyzdvihneme dieťa včas, nahlásia nás na socialke.

Mám 3 deti a časi strávene s nimi v čase RD boli tie najkrajšie a ak by som bola schopná uživiť deti na skrátenom úvezku, len aby som s nimi mohla byť, tak by som neváhala.

 

Takže rovnako ako ja netvrdim, že sú všetci učitelia zlý , rovnako nie všetci rodičia sú zlý. Každý sme iný a každý máme iné predstavy a najme iné možnosti. Mrzí ma , že jeden z rodičov nemože pracovať menej, aby tie deti nemuseli dlho zostávať v školke, alebo chodiť do družin, ale v prvom rade rodičia musia deti uživiť.

 

 

Nieje pravda, že staré učitelky sú lepšie, než mladšie.

 

Moje deti mali šťastie na učitelky, každé dieťa sa dostalo do inej triedy a malo iné pani učitelky, ale nemaly se žiadne konflikty. Jediné , čo nám vadí je spinkanie - stále chcú aby sme ich vyzdvihli po obede, pretože ich nútia spať, alebo aspoň ležať a deti sa samozrejme nudia. Bohužial to ale nejde, keďže sme v tú dobu ešte v práci. Ale inak si na pani učitelky sťažovať nemožem -pani učitelky su mladšieho i stredného veku.

Kamaratka chodia synovia do inej školy a uči ich staršia, skúsená pani učitelka a budé hľadať inú škloku. Pani učitelka totíž deti pokiaľ sa náhodou počúrajú, nechá celý deň v počúranom prádle i keď majú nahradné prádlo v taške atď.

 

V našej školke

- pokiaľ nejde o predškoláka (ten musí byť prijatý automatický ) , musia rodičia doniesť potvrdenie, že sú zamestnaní. A ak je matka na RD uprednostňujú sa deti zametnaných rodičov. Ja osobne mám 3 deti a v prvých 2 dvoch pripadoch nebola šanca dostať sa do školky skor ako v predškolskom veku, len preto, že som bola na RD s 3. dieťaťom.

- ieťa mladšie než 3 roky do školky nevezmu a ak urobia vynimku, tak dieťa musí byť bez plienok a obaja rodičia zamestnaní.

- ak sa dieťa nevyzdvihle do doby pokiaľ sa školka zatvára, rodičia budú nahláseny na socialku.

 

Koľko ľudí, toľko povah - ako zo strany učiteľov, tak zo strany rodičov.

Učitelia to nemajú jednoduche pretože pracujú nielen z deťmi ale i s príbuznými. Ale niesu jediným povolaním - i zdravotníci, policajti a iný pracujú i z pribuznými. Preto by sa podľa mňa mali mať všetci pracujúci dobre, ale bohužial tí, čo pracujú odvádzajú veľku daň najme koly tým, ktorý pracovať nechcu - čo je škoda.

Lenka napísané 16.02.2014 00:06

Dobrý den.

 

Belbog ja mám tiež známu , ktorá je už x rokou učitelkou a keď sa s ňou rozrávam, tak sama tvrdí, že nechápe prečo sa učitelia stále sťažujú na maly plat. Ona sama si na plat sťažovať nemože, najme ak vezme v úvahu koľko prázdnin majú učitelia oproti ostatným zamestnaniam. A naopak obdivuje ľudí, ktorý pracujú na smeny , víkendy i sviatky a koľkokrát za nižšiu mzdu.

Druhá známa pracujúca v školke, nosí dokonca domov obedy pre celú rodinu.

Poznám pani učitelku, ktorá nosí domov jedlo pre králikov a iná pani učitelka si zasa z obedov zo školky nakrmí psa.

 

corky viete, čo by iné maminy dali za to, keby si mohli vziať prácu domov a byť z deťmi ? A ak píšete, že Vám zamestnavatel umožní mať 6 hodinovú pracovnú dobu a zvyšok si vziať domov, tak tu prácu nemusíte robiť doma na úkor rodiny, ale naopak, vďaka tomu možte byť skor než iné maminy s rodinou i keď musíte ešte nejaký čas venovať práci.

 

Ja osobne pani učitelkam zvyknem ďakovať , ale myslím, že z ničím sa nemá preháňať. Asi by to ani pani učitelku nebavilo, keby jej každy deň cca 20 rodičov ďakovalo tak 2-3 x denne. To je ako keby ste si ráno kupily chlieb a šli poďakovať pekárovy, že ho upiekol a vy máte, čo jesť. Alebo je pekár, ktorý v noci pečie chleba aby naše deti nehladovali menej doležitý?

 

Stále sa tu opakuje ,aby si to maminy, ktoré s niektorými vecami nesúhlasia , prišli vyskúšať. Ja chápem, že to učitelia nemajú ľahké , ale pedagogické povolanie si vybrali sami. A ak by sme to hrotily, tak možem napísať :

Poďte si pani učitelky vyskúšať prácu zdravotnej sestry u ložka s denními , nočnými 12 hodinovými šichtami, víkendami a sviatkami, pri ktorých utierate zadky nie deťom, ale dospelým nevládným a musíte urobiť u každého pacienta ošetrovatelskú dokumentaciu a x ďalších papierov a zaručujem vám, že sa po týždni budete na deti tešiť.

 

Školstvo, rovnako ako zdravotnictvo, policia je poslanie a mali by v ňom pracovať len ľudia, ktorý k tomu majú vzťah.

Rozddiel je v tom, že kym učitelia majú 6 hodinovú pracovnú dobu, zdravotníci, požiarnici, policajti atď. majú i 12 hoinové šichty. Kým učitelia pracujú od pondelka do piatka, ostatný vymenovaní , nevedia, čo je to Víkend a sviatok. Kým učitelia majú prázdniny, ostatný musia riešiť čo v čase prázdnin s děťmi.

Nechápem prečo by učitelia nemohli mať v čase prázdnin družinu, kde by mohli len deti pracujúcich ľudí. Prečo učitelia musia mať prázdniny a ostatný pracujúci musia riešiť, čo z deťmi, pretože oni prázdniny nemaju a nie každy ma niekoho, kto by sa im o deti postaral a dovolenka im na všetky prázdniny nestačí a zametnavatel im toľko volna neda - to ich radšej z nejakého dovodu prepusti ? Prečo sú ostatné zamestnania oproti učitelom v tomto diskriminovane ?

Anakin napísané 13.02.2014 23:26

Reagujem na určité veci čo tu píšete. Nechápem prečo, sa všetko na blogoch končí hádkami a pod. Boj učitelia vs. Rodičia, tu vždy bol, je a bude. Niekto tu píše, že sú aj taký rodičia, čo sú tak opitý, že nevedia trafiť ani chodník. No, môj názor je, že tam by trebalo okamžite informovať sociálku a takýmto rodičom deti odobrať. Buď by sa potom spametali alebo nie. Čo sa týka škôlky, má 2 deti ktoré sú v škôlke a vidím, každodennú realitu. ie na každého je tam rovnaký meter. Niekto môže dávať do škôlky svoje dieta choré aj s horúčkami a niektoré keď len kýchne,už informujú rodiča, aby dieťa nechal dom, lebo je choré. To, že tie deti čo tam v kuse chodia choré a nakazí celú škôlku, je absolútne tolerované, z nepochopitelného dôvodu. Snáď, možno slúžia na to, aby stále pomohli znížiť stav detí v škôlke, aby ich tm učiteľky nemali tak veľa. Ved medzi ľuďmi, sa hovorí stále o tom, že kedysi za Socializmu, učiteľky na deti v zime otvárali okná, aby ich ochoreli.

M2552 napísané 11.02.2014 22:08

Aj ja by som sa chcela zapojiť do tohto fóra svojím príspevkom a trochu objektívnejšie zhodnotiť situáciu.

Rodičia, deti, učitelia nie sú rovnakí. Z vlastnej praxe, ale aj od mojich kolegýň viem, že existujú rodičia ktorí prídu po dieťa tak opití, že nevedia trafiť chodník, alebo dieťa musí ostať u učiteľky cez noc, lebo nikto z rodiny nedvíha telefón a do šiestej po neho neprišli, alebo mu neoblečú bundu, lebo ráno chodia autom, i keď vedia, že pôjdu von lebo deň vopred to podpisovali a skladali sa na hipoterapiu (a koníky do interiéru nepatria). No tiež musím dodať, že sú rodičia ktorí, vedia vybaviť pre MŠ zľavy alebo zabezpečiť odvoz na nejaké podujatia, alebo sú aj takí ktorí dieťa prinesú, vezmú si ho o tretej, občas prehodia pár slov alebo niekedy kritiku.

Tak isto sú medzi nami učiteľky, ktoré deťom venujú svoj život, ktoré na vlastné náklady vyrábajú pomôcky, ktoré nikdy nezvýšili hlas, ale tiež sú niektoré také, čo sa nevedia vysporiadať s tým, aký rozdiel je medzi dnešnými deťmi a tými v minulosti, ktoré viac ako odmenu využívajú trest, ktoré radšej na deti nakričia, než aby im vysvetlili, prečo je niektoré správanie nežiadúce v tejto spoločnosti.

Plat a administratívu nebudem rozoberať, ale keďže platy sú tabuľkové a administratíva zo zákona povinná, ten koho to skutočne zaujíma a chce niečím podobným argumentovať si vie tieto údaje na internete vyhľadať.

 

A nakoniec deti. Samozrejme, že tie naše sú vždy najkrajšie, dokonalé, pravdovravné a nevinné, ale sú aj také ktoré sa cítia viac ukrivdené alebo si vymýšľajú viac ako je prípustná miera.

 

Záver je teda taký, že na základe jednej skúsenosti je súdenie priam neopodstatnené a ak aj máte zlú skúsenosť od ktorej sa neviete odpútať, tak vždy máte možnosť zmeniť MŠ (dnes je veľa štátnych, ale i súkromných a alternatívnych materských škol) alebo môže dieťa ostať doma, lebo predškolské vzdelávanie nie je v našom štáte povinné.

 

A ak máte dobré skúsenosti s MŠ, tak myslím, že hovorím za všetky učiteľky, že nás to veľmi veľmi teší smile

lucia napísané 30.11.2013 08:26

Tá neustála obhajoba práce učitelov..........učitelia sú podla týchto článkov len obyčajný sebci, ktorí žiadnu inú prácu nepovažuju za zložitu a náročnú.......týmto vobec nezhadzujem alebo nebodaj nepodcenujem prácu učitelov....... Učitelia venuju všetok svoj životný produktívny čas na výchovu spoločnosti? to ste kde prišli na tieto múdre slová? a čo ten chudák otecko, ktorý chodí pracovať na týždňovky alebo dvojtýždnovky na úkor svojej rodiny a myslim že nedostane za to ovela vyššiu plácu ako učitelka v skole alebo v školke? Alebo mamička ktorá má prácu na tri zmeny a naozaj zanesie to dieťa do školky len preto aby si po nočnej mohla pospat a poobede fungovať ako polnohodnotná matka a žena v domácnosti? len preto je to hlúpy a podla vašich slov nevzdelaný jedinec? Najlepšie by asi bolo keby sa skolky zatvorili, matky by mali matesku dovolenku do 10 rokov dieťata, kedy sa už vie obliect, je samostatné, nemusi cez obed spávať, nenosí cumlik ani plienku......Toto by ste chceli? Načo potom studujete na drahých vysokých skolach? načo si vyberáte povolanie, ktoré nedokážete vykonávať bez toho aby ste sa celému svetu nesťažovali a neustále neoznamovali aké je náročné vychovávať deti a ako za to potrebujete zvýšiť platy? Skutočne nechápem ako takí vzdelaní ludia ako sa nazývate možu mať takýto sebecký pohlad na vec......ja vás nemám zaujem urážať, vážim si vasu prácu, ale takisto si vážte každého jedného človeka, či už je to dieťa alebo rodič....učitelské povolanie ste si vybrali preto, lebo ste to chceli robiť! A že musíte niekedy vykonávať svoje povolanie v sťažených podmienkach? Ani robotníkom na stavbe nie vždy svieti slniečko!!!!!!

Belbog napísané 01.12.2013 21:44

"Učitelia venuju všetok svoj životný produktívny čas na výchovu spoločnosti" Kde som prišiel na tie múdre slová--som syn učiteľky ktorý celý svoj vnímajúci čas vie čo obetuje moja mamina pre výchovu spoločnosti a ten kto taký život nežil sa deformuje vo vaše myslenie.

 

No pracoval som v zahraničí,chodil na týždňovky,na mesiac a môžem povedať že je to pre chlapa oddych od rodiny,zábava s kamarátmi,párty skoro každý deň--takže skúste niečo iné lebo v tomto ste sa hlboko pomýlili :-) a platy no bežne tak od 1500-3500.

Plat učiteľky pri dvoch funkciách 500brutt pri jednej tak 370brutt--takže další omyl milá Lucia

 

No čo sa týka toho sťažovania tak je to väčšinou reakcia na rodičov ktorý sa pletú do pedagogickej výchovy a pokladajú materské školi za odkladací priestor pre deti.Starajú sa do zamestnania iných-neviem že by sa učitelia starali do vašeho zamestnania a poučovali vás ako máte pracovať a ak si neuvedomujete túto absurditu tak vašu predpojatosť nikto nevylieči.

Lulu napísané 01.12.2013 21:56

Belbog,

 

aha, takze vy nie ste ped. pracovnik, len ste sledoval pracu vasej matky. Takze ak ja budem sledovat pracu mojho otca lekara, tak budem automaticky mudra a vzdelana v tejto oblasti sice bez papiera, ale budem ano?

Vyjadrenie chlapa na tyzdnovkach - zabava, pijatika a vy tu idete rozpravat o nejakych hodnotach? Preboha. ved ked uz niekto niekde zaraba, da sa to aj bez party. Nie, na nas sa tu kyda a vy ste to perfektne popisal z vlastnej skusenosti. len som sa pousmiala. V tomto momente Vase prispevky stratili pre mna akukolvek hodnotu, lebo jednak nie ste ped. pracovnik, vase hodnoty su uplne niekde inde a viete co? Ako clovek, ktory pracuje v zdravotnictve a ma na to papier vam poviem, ze matka si 100x pozna dieta lepsie ako ucitelka, ktora ani nepozna rozdiel medzi pocikavanim sa a enurezou, rozdiel medzoi soplikom alergickym a soplom s bakteriou a ide sa miesat do povolania lekara, lebo ona pozrie na dieta a vie okamzite aku ma diagnozu a ci vobec nejaku ma... A stacilo mi, ked som videla v skolke moju dceru rozpravat babikam a kricat na babiky, ze su neposlusne a dostanu po riti, ked si okamzite nespracu tie hracky!!!! a verte, ze ja svojmu dietatu ani po riti nedavam, ani sa mu nevyhrazam. hracky si upratuje uplne sama, pretoze ma navyk. Tak mi povedzte, kde to asi pocula?? Kde sa deckam vyhrazaju s krikom, ze ak si neulozia hracky tak dostanu? zwinker Big Grins Nase uzasne skolstvo. tak isto ako zakladna skola, kde je ucitelka schopna dourazat decko len preto, ze pise v inom sklone nez MUSIA. A nazvat ho neschopnym lajdakom. A este sa bude citit urazena? No dovolte.... Za toto si ucitelky iste vazit nebudem. Nie take. Ale take, ktore svoju rpacu robia s laskou a na nich to je aj vidiet. pretoze take namaju cas sa stazovat online, take sa venuju svojej praci a pripravam ;-)

Veron napísané 01.12.2013 22:01

zwinker výstižne napísané

Belbog napísané 01.12.2013 22:25

Neviem že by som písal že som pedagogický pracovník

Neviem že by som písal že som najmúdrejší.

Neviem o tom že hodnota človeka sa posudzuje mierou zábavy.

Popísal som to ako to je ale tvoja zatrpknutosť a snaha diskreditovať iný názor vychádzajúci z reálneho života ti prerástla cez hlavu.

 

Ty si kto!!! že ty sa staráš do učiteľov,len dalšie decko ktoré niekto nabúchal a myslí si že zožralo múdrosť sveta lebo porodila decko o ktoré sa ani nevie bez pomoci učiteľov postarať.

Lulu napísané 01.12.2013 22:30

Vskutku zabavne. Dalsi chlap, ktory si na mamickovskom portale potrebuje hladkat svoje ego, ktore je doma nedocenene, vsak?

 

Ale chapem. Z pohladu psychiatra chapem...

 

Majte pekny vecer, tu nie je co viac dodat zwinker

Belbog napísané 01.12.2013 22:40

Vyprovokuješ averznú reakciu a potom sa tváriš ja hlúpa žena----nemasírujem si ego lebo to by tu musela byť inteligentná konverzácia ktorej si ty a tebe podobným rodičkám na toto téma nieje schopná.

 

Ako neviem prečo by sa chlap nemohol vyjadrovať na takéto téma--takáto reakcia svedčí o hlúposti.

 

Predstav si že mám pekný deň a obraz o tom čo poháňa tieto problémy proti učiteľom "ked hlúposť chce mať vplyv na inteligenciu"

Veron napísané 01.12.2013 22:35

Keď si ty vynosíš svoje vlastné dieťa a porodíš ho vlastnými silami, tak potom tu môžeš niečo písať k veci, potom budeš písať zmysluplne, momentálne to nemá žiadnu úroveň, lebo to aj iní chlapi by sa za tvoje slová hanbili, nechcela by ťa veru mať za priateľov, lebo tieto názory......chuďa tvoja žena

Belbog napísané 01.12.2013 22:46

Tieto argumenty používajú ľudia ktorý nemajú nič iné na diskreditáciu iného názoru,to že ste porodila dieťa z vás neurobí ani inteligentnejšieho ani racionálnejšieho jedinca,len máte o problém a možno radosť viac.

 

Takže nestavajte sa na piedestál racionality len preto že máte dieťa nieje to totiž jediný element ľudskosti.

Veron napísané 01.12.2013 22:59

presne, postoj chlapa, ktorý nemá ani len predstavu o tom, čo je to porodiť dieťa, keby si tým prešiel, toto by si nikdy nepovedal a vážil by si si všetky ženy, pretože keby ste vy mali rodiť, ako chlapi, už by tu tento svet dávno nebol..

toto bola moja posledná odpoveď, pretože táto debata nevedie absolútne k ničomu..

akurát ešte raz napíšem, že ľutujem ženu, ktorá zdieľa jednu domácnosť s vami, fakt...

Belbog napísané 01.12.2013 23:15

Toto sú také reakcie až na zaplakanie.

Načo nato reaguješ ked absolutne nechápeš čo som napísal.

 

Keby mali chlapi rodiť? oddelenie sfi fi je na iných stránkach.AK a keby také niečo bolo tak by tvrdili chlapi to isté o ženách.Myslieť si že problémy jedného pohlavia sú väčšie ako toho druhého sú smiešne. Kľudne by som si to vymenil,už len to že sa ženy dožívajú viac a porodiť no nieviem ale 15 storočie už dávno nieje,sú rôzne alternatívy ako predchádzať pôrodným bolestiam.

Veron napísané 01.12.2013 21:58

Pozeráte sa na to úplne jednostranne, presne ako syn, ktorý bol vychovávaný v učitelskej rodine a svoju mamičku zbožňuje....V rodine kde ste stále boli svedkom toho, ako matka prišla vyčerpaná z práce domov, sťažuje sa na deti a podobne...ale keby ste boli len na tej druhej strane,na strane rodičov, presne tak by ste to aj brali, tak ako my....

myslíte, že náročné je to v zamestnaní len v škôlkach?

 

a to že ste boli mesiac od rodiny a spokojne sa potom tvárili, tak to je postoj typického chlapa. hlavne, že žena doma s vyplazeným jazykom a s deťmi...ale hlavne že ste si oddýchli.. zwinker

 

a to či si budeme deti robiť, je naša vec...keď si ich budeme vychovávať sami doma, tak vaša maminka bude zajtra na úrade práce....

Belbog napísané 01.12.2013 22:31

Tak zostaňte doma a starajte sa o svoje deti,učte ich--počkať to nieje možne nieste vzdelaná a neviete čo máte učiť :-)

 

Tá naivita myslieť si že nevzdelanec môže niečo viac ako mu dovoľujú jeho limity.

Veron napísané 01.12.2013 22:39

tieto "akože múdre reči" sú o čom? mamička diktuje?

Belbog napísané 01.12.2013 23:00

holý fakt sa ťažko číta.

lucia napísané 02.12.2013 14:47

Nikto by sa do práce učiteľov nestaral, ani nemal najmenší záujem sa starať, nebyť týchto a mnohých ďalších článkov, ktorými stále chcú na seba upozornovat a stavať svoje povolanie nad mnohé iné.......Neurážajte prosím nikoho pokial neviete kto vám píše..... To že vy porovnávate prácu na týždňovkách k párty to je vaša vec...... Nie každému chlapovi a živitelovi rodiny je odlúčenie od rodiny spasením, ako to pravdebpodobne súdiac podla vašich slov, že si oddýchnu od rodiny je vo vašom prípade, tak načo sem vôbec píšete takého s prepáčním "hluposti"? O plate učitelov s vami nema cenu debatovat ja aj tak viem svoje a som presvedčená že vzhladom k dlžke pracovného času v porovnaní s ostatnými zamestaniami je adekvátny........ A na záver....nie som rodič, ktorý sa pletie do pedagogickej výchovy detí, nemám o to najmenší záujem a som si vedomá toho, že poslanie pedagogov je naozaj pre túto spoločnosť potrebné , ale možno by sme my obyčajní nepedagogickí smrteľníci viac uznávali toto poslanie, keby ste nám neustále nepodsúvali dôležitosť vašej práce!!!!!!

maja napísané 05.12.2013 19:35

vrelo odporučam vyskušať si prácu učitelky,lebo je to podla mna velmi zodpovedné povolanie,učitelka má zodvovednosť za deti a ruku na srdce ktorej matke sa nestalo že by si dieťa rozbilo koleno ale ak sa to stane učitelke je tá najhoršia a najnezodpovednejšia osoba na svete.učitelky utieraju deťom sople aj zakakané zadky pretože mnohé to nedokážu samé,vela detí je hyperaktívnych a neposedných,nechce sa im pracovať a učitelka sa nemože ani len posťažovať pretože nie je komu.mnohokrát prídu deti do školky s plienkou cumlom a aj flašou.3 ročné deti by už mali byť odplienkované.odcumlované a s flašou?ved sa zobudte rodičia,chc ete mať pohodlný život a nech sa učitelka trápi s výchovou?na zamyslenie Rolleyes

Belbog napísané 29.11.2013 23:34

Ako sa môže rodič ako ne pedagogický jedinec vyjadrovať k pedagogickej výchove či určovať si výchovu dieťaťa.Som fascinovaný drzosťou hlúpych jedincov ktorý si kompenzujú svoju neznalosť na vzdelaných pedagogických pracovníkov.Osobne by som takéto správanie nekompetentných rodičov netoleroval.Moja mamina je riaditeľkou,učiteľkou,vedúcou jedálne na materských škôlkach už pomaly 35 rokov a môžem povedať že sa s takou drzou,lenivou a neuctivou generáciou rodičov ešte nestretla.ženy na materských sa zbavujú svojich detí len aby si s kamarátkami pobehovali po obchodoch a bavili sa,zanedbanosť a drzosť detí je taká vysoká že je to pomaly na psychiatra.Psychické problémy detí narastajú. Neustále administratívne práce po víkendoch,neustále školenia,normy,programy a vystúpenia detí celý život len problémy s rodičmi.Ani si neviete "rodičia" predstaviť čo je to obetovať život pre zamestnanie a veriť vo výchovu spoločnosti za pár euro.Táto spoločnosť je chorá,spoločnosť ktorá si nevie vážiť tých ktorý túto spoločnosť vzdelávajú a obetujú jej doslova všetok svoj životný produktívny čas.

Veron napísané 30.11.2013 08:09

Lenže my ako rodičia za tie nezmyselné predpisy a papierovačky nemôžeme, nie je to jediné povolanie, ktoré má nezmyselné papierovačky a iné hlúposti v popise práce, a tu sme, ved ak sa jej nepáči a má toho dosť, tak prosím, ved na jej miesto čaká mnoho ďalších, čo potrebujú nabrať skúsenosti a zamestnať sa..to vám povedia všade. Lenže my rodičia, keď chceme aby bolo o ne dobre postarané, tak máme určité nároky predsa, vy keď budete mať svoje deti, tak to tiež budete vyžadovať a nenecháte si na sebe orať a nie hlavne na svojich deťoch...čo sa týka toho vášho názoru, že mamičky ktoré sú doma ich dávajú do škôlok aby si mohli ísť na kávičku, nepamätám si ani, kedy naposledy som bola na kávičke..Do škôlky som dieťa dala preto, pretože si nemôžem hladať prácu, keďže dieťa do škôlky nechcú prijať hocikedy, takže verte, že by mi bolo oveľa jednoduchšie ju nechať doma ako aby bola v škôlke keď ja som doma. teraz som ľahšia o niekoľko desiatok eur mesačne, takže aká výhoda???? ani za tú kávu mi to nestojí...ale práve som sa zamestnala takže som bola rada, že už je prijatá od septembra do škôlky, lebo by som mala neriešitelný problém..láskavo nás neurážajte, každý má svoje svedomie. viem že sme všetci rôzni, ale to nie je na vás nás posudzovať. tak ako my sa v práci stretávame s neúctivosťou, tak tak je to všade. hovorím, ak sa niekomu nepáči, prosím, tam sú dvere. to počujete z každej strany....lenže toto povolanie si naozaj vyžaduje vzťah k svojej práci, pretože ináč sa nedá, a učitelky po 35tich rokoch tejto práce sú z nej už poriadne unavené, už len čakajú na dôchodok..žiadna snaha, už len prežívanie. Ale pozor, česť výnimkám samozrejme

Belbog napísané 01.12.2013 21:19

Milá Veron,samozrejme že nieje možné všetkých rodičov odsudzovať,len poznamenávam že prípady arogancie a lenivosti rodičov sú časté.Neviem prečo si mladý myslia že starší učitelia-učiteľky sú vyčerpaný,len sú skúsený a neboja sa otvorene kritizovať vás rodičov,lebo ste pre nich len deti ktoré si myslia že zjedli múdrosť sveta.Garantujem vám že učiteľku s 30 ročnou praxou nevycvičíte ako nadšenú 25ťku s ktorou si rodičia doslovne robia čo chcú.No čo sa tíka tej snahy tak si predstavte že učiteľky s dlhoročnou praxou majú najlepšie a najprofesionálnejšie výučné metody ako aj tvorbu programov pre deti a rodičov a prečo to píšem lebo osobne viem že mladé učiteľky oslovujú staršie aby im poradili,samozrejme že nie všetky. Nespočetne veľa krát moja mamina vypracovávala kompletné programy pre mladšie kolegyne takže váš subjektívny názor na staršie učiteľky je založený na výcuc s prsta.To čo si myslíte nemusí byť realitou.

 

No osobne poznám niekoľko mladých mamičiek čo praktizujú odkladanie dieťaťa za účelom zábavy a osobného kľudu,nespočetne veľakrát sa stým stretáva mamina,takže to nieje urážka ale holý fakt.

 

Prístup ako "ved ked sa jej nepáči tak môže ísť"---tak na margo tohoto napíšem len -nerobte si deti ked sa one sami neviete postarať!!!!!

 

Aké oranie na vás praktizujú učitelia?To že si nenechajú do svojho zamestnania zasahovať rodičmi ktorý pedagogickú výchovu nikdy neštudovali a myslia si že majú právo na také zásahy--tak deti neposielajte do školských zariadení a vychovávajte ich sami.Za chvíľu sa dožijeme že šička bude učiť deti a učiteľka zvárať.

 

Ale ja to chápem v dnešnej dobe si myslia ľudia že ked si prečítajú článok na internete tak sú hneť fyzikmi,učiteľmi trocha klebiet a ajhľa zrodenie odborníka :-)

Veron napísané 01.12.2013 21:26

Nebudem sa hádať, každý máme svoj názor na veci, aj svoju pravdu

Lulu napísané 01.12.2013 21:31

Mila Belbog,

 

akym pravom si dovolujete pisat o tom, kto kam patri a na psychiatriu? Toto sa mi snad len sniva. Presne kvoli tomuto vznikaju tie neskutocne rozbroje medzi rodicmi a ucitelkami. Pretoze pedagogicki pracovnici si casto myslia, ze zjedli vsetku mudrost sveta. Oni maju pravo posudzovat stav deti. Stazujete sa tu na sople u deti, horucku. Ale nie je to tak, ze dieta zjavne chore nemusite prebrat do kolektivu rano? Tak by to malo byt. preco potom take deti preberate a neskor sa stazujete, ze tam mate vecne chore deti? Aj za to mozu mamicky? Treba asi dat jasne najavo, kde su hranice. Na to su "rodicovske zdruzenia". Dohodnut sa da vzdy. Keby ste sa prestali tvarit ako riaditelky zemegule a prilahleho vesmiru a skusili byt trosku schopne dohody a kompromisu, tak by ste az taky problem nemali. tak ja si dovolim na margo vasho vyjadrenia aki su rodicia neschopni, ake su deti vymazlene, ako je to cista psychiatria, ze byt ucitelkou nie je povolanie, ale diagnoza. Paci sa Vam taketo prirovnanie? Nie. tak budte taka laskava a aj s vasimi kolegynami sa prestante navazat do rodicov. dakujem.

Belbog napísané 01.12.2013 22:08

Jak poznamenáva jeden článok zohnať od lekára povolenie že dieťa nieje choré ale alergické len aby bolo prijaté do škôlky nieje žiadny problém. viac: babetko.rodinka.sk/vychovavame/opatrovanie-jasle-skolky/preco-davaju-mamicky-do-skolky-chore-deti/

 

Rodičovské združenia sú o informovaní a nie cielené na dohadovanie sa s vedením škôlky o funkčnosti či tematike výchovy.

lucia napísané 28.11.2013 20:23

Pre ujasnenie veci na úvod chcem, aby ste vedeli, že prácu pani učiteliek si veľmi vážim a ja osobne nemám s pani učiteľkami žiadny prolem, ale nedá sa mi nereagovať na túto diskusiu, lebo to čo tu čítam je snáď zlý sen! Ako môže jedna pani učiteľka, ktorá učí 26 rokov, ako sama píše, nazvať rodičom debilnými a porovnávať výchovu detí s tyraniou? Trošku sa milé pani učiteľky zamyslite, prečo vás tu toľko píše, nie je to náhodou preto, lebo sa chcete obhajovať? Nevybrali ste si toto povolanie z vlastnej vôle? Nie je vo vašej náplni práce starať sa o naše ako vy opisujete zanedbané a nevychované deti? Nie je to vaša práca, za ktorú dostávate pravidelný mesačný plat? Každý máme svoje zamestanie a možno ovela doležitejšie a zložitejšie ako to Vaše a nám za to tiež nikto nepodakuje a ani nám nič neprelatí! A určite mnohí zarábame ovela menej ako vy. Viem z určitostou povedať že máte skrátený pracovný čas a máte a vyšší počet dovolenkových dní, čo mi na to poviete? Viem že takto napísaná pravda sa vám nebude páčiť, ale ani mne sa nepáči, to čo je vo vyššie uvedenom článku.....Nie sme všetci rodičia rovnakí....to mi v tom článku tak trochu chýba.....nie všetci sa nevieme odvdačiť a podakovať....a nie všetci dávame do školok len deti, ktoré sa nevedia obliect, alebo nevedia rozprávať....tak prečo až takéto pohŕdanie VŠETKÝMI rodičmi?A nezabúdajte, VY sami ste si zvolili robiť práve toto povolanie, takže ste museli vedieť, že každý človek je iný a samozrejme aj každé dieťatko aj rodič nebude podla tabulky v škole, kde ste studovali...... Confused

Veron napísané 28.11.2013 20:52

dobre ste to vystihli

Lulu napísané 29.11.2013 08:49

Ja si osobne myslim, ze ak dieta travi tolky cas v skolke, teda od 6 do 16 ako je o tu prezentovane a 5 dni v tyzdni a 10 mesiacov v roku minimalne a posobi nevychovane, tak to asi nebude vplyvom rodicov, ktori na ne maju len 5 hodin - odratam cestu zo skolky domov, pripadne nejaky nakup, cize ostavaju hodiny 3 ci 4...bude to asi tym, ako vyzera vzdelavaco vychovny proces v skolke, skolskom zariadeni. Chapem, ucitelky toho maju vela, vela deti, kazde je ine. Tak neh sa rozhodnu. Bud to bude unisono vychova ako za sociku alebo teda budeme dieta vnimat silno individualne ako je to teraz trendom. To, ze dieta ide v 3 rokoch do skolky s dudlom, plienkou, flasou, ano, to je chyba rodicov. Ale co ked dieta sa pocikava z inych dovodov? A nemyslim tym zrovna dusevne problemy. Co ked dieta zle rozprava, pretoze ma zvacsenu nosnu mandlu a ORL lekar posiela mamicku domov s tym, ze ved este je cas a je to dobre? A co ked k logopedovi chodia s dietatom, len niekedy to trva rok, dva tri? A ze niektore dieta neje maso? Nech, ani moj syn nejedol, zacal az v 9. rokoch. Preco vadi ucitelkam, ze si nezelam, aby malu tak prepchavali jedlom? Chapem, ze je na nu krasne pozerat ako papa samostatne a priborom v 4 rokoch, krasne fakt, ale fakt je aj ten, ze moje dieta je chore, potrebuje mat strazeny jedalnicek a ucitelky to nie su schopne pochopit a respektovat? A ze si nezelam, aby im sladili caj? Naco kazdy jeden rodic na zac. sk. roka musel priniest kilo cukru? KILO!!!!!!!! Krat 24 deti???? Bavime sa tu o divokych detoch. A neprispieva nahodou tomu skolka presladenym cajom, nutelou na rohliku? Myslim si, ze pravda je niekde uprostred. A vy, vazene pani ucitelky, nebyt tychto divych deti, skolky neexistuju a vy ste bez prace. Tak trosku pokory. Ani vy neocenujete nas, ze na to, aby sme uzivili rodinu makame ako sa da.

dada napísané 28.11.2013 20:08

Takisto budem hodnotit subjektivne - pretoze budem hovorit o sebe.

 

Ak sa pripravujete tak dokladne na vyucovanie vy, ak tak milujete svojich ziakov, viete to povedat o vsetkych svojich kolegyniach, alebo pripustate, ze su aj ine?

 

Moj syn v skolke trpel. Hrizol si nechty a nic mi nepovedal. Musel spat, co on nevedel. A verte, ze som ho to ucila. Pretoze by som si rada dala na materskej kavu pocas jeho spanku.

 

Ano, aj podobny nazor vasemu som pocula, ze sa mu nevenujem. Ze chodime ponho neskoro. Ze sa nevie sam obliect, ze je nejaky divny. Nenavidel svoju ucitelku a ona sa nanho usmievala cez zuby. Rok pred dochodkom, sa jej nanho tazko usmievala.

 

Nevidela, ze moj syn vie v 4 rokoch citat a nasobit dvojciferne cisla. Povazovala ho za debila - lebo sa nevedel na pokyn UZ SA OBLEC! obliect.

 

Ked som mu vyrobila masku na karneval, ktoru som sila cely vikend, lebo chcel byt lietadlom - tak ju zhodila so slovami... hm... a to je neprakticke, ako v tom bude sediet..... (bola premyslena aj v tomto detaile)

 

Ziadna priprava, ziadna laska, ziadne pochopenie prenho a 2 hodiny povinneho SPANKU , ktory nesadal na viecka.

 

Platim sukromnu skolku. A je tam stastny. Su tam mlade ucitelky s rovnakym platom ako ta jeho prva. A su kreativne. Tesia sa, po veceroch pisu maily. A niektore deti spia, ine nie.

 

Niektore ucitelky su fajn, ine nie.

 

Niektory system je dobry - a ten s tym povinnym spankom NIE.

Zana napísané 28.11.2013 09:55

Obdivujem vsetky ucitelky! Klobuk dole pred Vami! Robite jednu z najtazsich a najzodpovednejsich prac na svete! Kazdy den ked idem pre syna do skolky som vdacna ucitelkam ze je zdravy a stastny! a zaroven im zavidim ze mohli stravit s mojim synom tolko casu! Nedajte sa odradit a pokracujte v svojej praci. A posledna vec je ze som stastna ked syn v skolke spi lebo mame vecer o hodinku dve naviac! Jedno velke DAKUJEM!

Veron napísané 28.11.2013 06:51

drahá pani učitelka andrejka, ak nie ste autorom tej prvej odpovede, na vrchu tejto stránky, tak to potom musím vysloviť obdiv, keď píšete, že sa staráte o ne ako o vlastné. to ste potom jedna z mála naozaj. nehovorím, že vždy sa to dá, samozrejme, že nebudete každu chvilu chytať deťom ruky, a ked sa opýtate či im nie je zima... to je ok..

čo sa týka pomôcok, dcéra chodí druhý rok k predškolákom, takže viem porovnať. že robia preeeesne to isté, čo robili minulý rok, takže aká dlhá priprava?? stačí mať v tom len poriadok, a máte raz dva hotovo.

ale iné je uplne mať na starosti malé deti, 2, 3ročné deti. to je už iná káva, o tie sa treba naozaj starať, to sú iné starosti, pretože to nie sú ešte samostatné osôbky...takže toto je také, kde sa dá hovoriť, že to nie je oddychovka v práci...ale pri tých veľkých deťoch???? nehnevajte sa, ale je to tak, veď sami všetko urobia, vy im akurát dáte čo majú robiť, a už len dozorujete, aby sa nerozutekali a nepobili........nehovorím,že je to jednoduché veľakrát, čo sa týka napr. prechádzok, alebo podobne, ale vybrali ste si toto povolanie, ktoré si vyžaduje vaše srdce. a keď vám rodičia vynadajú a vy viete,že ste urobli maximum, tak to treba pustiť jedným uchom dnu, druhým von..rodičia sú rôzni. nikdy sa mi nestalo. nech sa dialo čokolvek, že som učitelke vynadala. nech som si mysleal čo chcela....takže nás naozaj nehádžte do jedného vreca. len mám naozaj pocit, že neurobí ani jedna z vás, nič viac, len to čo musí....alebo len máloktorá z vás...ako tu jedna pani spomínala. už sú učitelky len staršie a vyžité, oduté, ktoré už majú toho dosť. lenže tie deti za to nemôžu, že vy ste už z tohto povolania unavené...

andrejka napísané 27.11.2013 23:30

Draha veron dam vam adresu a pridte si to skusit rada vam to umoznim ... K tym studenym rukam nememu dietatu ani vlastna mat nerozumie ...ako mam vediet ze je dietatu zima alebo ani nieje len ma studene ruky ked je stastne usmieva sa zapaja sa do hier ...mam kazdu minutu chytat 24 detom ruky... Stale po spanku ich upozornujeme je niekomu zimka?????ked je ideme si po veci ja mam ciste svedomie o moje deti sa staram akokeby o vlastne ...a vsetky komentare su mi ukradnute staci ze mi kazdy den povie 24 deti teta adka lubim ta a ze placu ked maju ist domov lebo im je v skolke super ano mame 6 hodinovu pracovnu dobu ale casto krat ostavame v praci dlho po nej nie koli kavickam.... Ale pracujeme aj cez vikendy a doma lebo deti sa v skolke nehraju len tak ucia sa cez hru....a priprava pomocok basniciek pesniciek zhananie akordou na gitaru alebo klavir... Nacvik piesne a hry tvorenie predmetov na motivaciu trva aj viac ako cely vecer ...milujem deti a nic ma neodradi len pristup a nevdacnost cloveka boli pri srdci...

corky napísané 28.11.2013 11:47

andrejka, som tiež učiteľka a prosím vás, nepíšte rodičom, že máme 6-hodinovú pracovnú dobu, lebo to NIE JE pravda. Máme rovnakú pracovnú dobu ako každý iný zamestnanec, len je na dobrej vôli zamestnávateľa, ak nám dovolí odniesť si domov tašku plnú príprav (a ja aj písomiek) a môže si to učiteľ urobiť doma po večeroch namiesto venovania sa rodine. Ale zďaleka nie každý zamestnávateľ je taký ústretový a poznám v okolí dosť veľa škôl, kde sedia učitelia normálne do pol štvrtej a robia prácu.

No a vyzývanie rodiča, však nech príde, nech si vyskúša ... no každý má svoje, a teda aj my učitelia by sme si mali aspon na pol roka vyskúšať prácu inde a možno by ľudia veľa pochopili. Každopádne by sa človek mal snažiť tú svoju prácu robiť čo najlepšie, o to viac, ak pracuje s deťmi ... a koho to nebaví, nechs a páči, aj vykladanie tovaru v hypermarkete je práca...

Katarína napísané 27.11.2013 20:39

Na toto mám jeden názor, nech si to mamičky vyskúšajú!!! Nie mesiac, nie týždeň, stačil by im jeden deň... A nie 25 detí, nie 20, stačí 15detí a pochopili by.... Som matka aj učiteľka, viem, o čom hovorím...

Denisa napísané 27.11.2013 13:34

Som mamickou 2 deti, jedno chodi do skolky, jedno je teraz v prvej triede ZS. Vo vseobecnosti plati, ze deti su rozne, rodicia tiez a ucitelia tiez. To si treba vzdy uvedomit ako prvu vec. Ja osobne obdivujem ucitelky, pretoze to nie je len o tom, ze sa s detmi hraju, to je mylna predstava. viem to, pretoze mam kamaratku ucitelku a viem, ako po veceroch este doma robila pripravu do skolky pre aktivity s detmi, a tiez tu funguje vselijaka byrokracia a papierovacky. a jednoducho v skolke sa venuju detom a na ostatne im zostava cas jedine doma, na ukor svojej rodiny. KAZDY BY SA MAL NAJPRV POZRIET NA SEBA A POTOM SA VYJADROVAT O DRUHYCH. kazdy z nas si potrebuje oddychnut, ale je to nefer, ked sa na druheho pozerame krivo, akoby sme len my mali pravo oddychovat a nikto iny. Ucitelky si zasluzia nase velke DAKUJEM, pretoze ich praca je narocna a v drvivej vacsine ju robia s laskou a chcu ju robit. Drzim im palce a nech sa nenechaju odradit. smile

corky napísané 27.11.2013 11:17

my už máme škôlkárske časy za sebou, našťastie aj bohužial ... mali sme aj problémové aj super obdobia. Zažila som si jeden rok so synom svoje, aj neochotu jednej konkretnej osoby problémy riešiť, aj vykrúcanie sa riaditeľky ... ale šlo o skutočne vážnu vec a pod tlakom škôlka nakoniec povolila, a veci sa vyriešili k spokojnosti môjho syna.

Ale keď čítam napr. reakciu planamama, tak normálne rozmýšľam, načo mala deti, keď potom dokáže matka napísať "Moji dvaja synovia sú pre mňa takí neznesiteľní, keď sú čo len trochu dlhšie spolu" ... to bolo myslené ironicky, alebo fakt vážne??? Ak vážne, stálo by sa nad sebou trošku zamyslieť, prečo to je tak a ako deťom vyplniť čas aj doma. Mali sme presne takú matku aj my v školke ... dieťa také, že mali s ním čo robiť aj učiteľky (nejedlo, nespalo, revalo...) a aj spolužiaci (bilo sa, trpel celý kolektív) a matka pred každým víkendom a prázdninami nariekala, ako to s ním doma vydrží Eek

Škôlku beriem ako zariadenie, ktoré má pomáhať v prvom rade pracujúcej matke v starostlivosti o dieťa a tiež ako zariadenie, kde deti môžu byť spolu a naučiť sa fungovať v detskom kolektíve, lebo poevdzme si pravdu, dnes sa už deti doma spolu nehraju, bud su v škôlke, na krúžku, alebo sedia doma... málokto dnes dovoli dieťaťu sa vylietať len tak vonku, tak ako sme sa hrávali my.

Aj individualitu dieťaťa je potrebné rešpektovať, ale zasa mať ako rodič extra požiadavky odnevidím - donevidím na stravu, spanie, obliekanie..., to predsa nejde!

A ak škôlka skutočne nevyhovuje, treba to riešiť komunikáciou, pristupovať k tomu pozitívne a otvorene a to myslím obidve strany, učiteľov aj rodičov, veď predsa by obom malo ísť o spoločnú vec - dobro dieťaťa. A áno, aj ja občas narážam na múr neochoty, no snažím sa vždy o kompromisné riešenia ... ak to nejde, som odhodlaná aj meniť školu.

corky napísané 27.11.2013 11:34

a ešte som zabudla ... ak vašim deťom spanie v škôlke z nejakého dôvodu nevyhovuje, sťažujte sa ... ale nie na učitelky, pretože oni to maju vo vyhláške, že deti poobedný oddych mať musia. Napíšte petíciu na ministerstvo, podložte požiadavky medzinárodnými výskumami a porovnaniami, prečo teda dieťa spať poobede nemusí a tlačte na zmenu zákona ... možno sa papaláši na mimisterstve konečne budu zaoberať skutočnými problémami školských zariadení a nbudú mať čas na vymýšlanie k ničomu nevedúcich reforiem, ktoré deťom nijako nepomáhajú, len čím ďalej tým viac zaťažujú učiteľky byrokraciou. Ak to pôjde takto ďalej, budu totiž čoskoro namiesto venovania sa deťom vyplňovať 8 hodín denne tlačivá.

Maross napísané 27.11.2013 08:35

Stary rezim bol dobry aspon v skolach a skolkach. Vsetci isli spať a zaujimave je aj to, ze vsetci spali. Len ked sa vymysla, ze nemusi a neviem co, tak samozrejme, ze sa mu potom v skole nechce spat. Rodicia su mäksi vo vychove ako boli ti nasi. Mozno sme si casto zafrflali, ale boli z nas ini ludia. Ludia s prirodzenym respektom, ohladuplnostou. Jasne, za skolky sa takmer neplatilo, tak aj nase naroky boli mensie, teraz rodic plati viac, ale nie ucitelovi do vrecka. S tym, ze plati viac, rastu aj jeho naroky. Ale zoberte si, neda sa vyhoviet kazdemu jednemu dietatu. A ten rezim, ani sami mili rodicia, si neuvedomujete, ako je pre male dieta a jeho vyvin dolezity. Nedam za kazdeho ucitela ruku do ohna. Ale dajte si ruku na srdce, n ktorej strane je vlastne chyba, ci sa venujem tomu dietatu naplno, co je vlastne pre to dieta dobre.

Silvia napísané 27.11.2013 00:11

Vážené pani učiteľky, reagovala by som na spanie detí v škôlkach. Mám syna 4,5 ročného a na obed si rád pospí, či doma, či v škôlke, takže problém sa ma až tak netýka... ale mám kopec kamarátiek mamičiek, ktorých deti musia v škôlke spať /alebo 2 hodiny čumieť do stropu/ a naozaj majú z toho traumu a odmietajú kvôli tomu chodiť do škôlky. Otázka znie PREČO? Ozaj je to nutné? Písala tu pani učiteľka Andrejka, ako nemôže dávať pozor na spiace a hrajúce sa deti zároveň. To ste celé Vy, pani učiteľky. Už len keď sedím na schôdzke pre rodičov v škôlke, na každý jeden dotaz od rodičov počúvame odpoveď ako to nejde, prečo to nejde, ako si to my rodičia predstavujeme, ako nemá škôlka na nič peniaze, čo si to my vymýšľame. Lenže takýmto prístupom, budeme na tom rovnako aj za sto rokov. Mám kamarátku, ktorá žije v Rakúsku. Obidve je deti tu chodia do škôlky. A tu problém so spaním detí nemajú ani rodičia, ani pani učiteľky. V každej škôlke je predsa viac tried, od najmenších detí až po predškolákov. Tam spávajú len najmenšie deti, aj to len tie, ktoré to ešte potrebujú. Deti z vyšších tried sa môžu k nim pridať, ak sú na poobedňajší spánok zvyknuté. Inak nie. takže tam funguje jedna spálňa pre celú škôlku, deti stráži jedna pani učiteľka a ostatné učiteľky sa venujú svojim triedam. U nás to nejde. A asi ani dlho nepôjde. Ja proti učiteľkám nemám nič, len ma irituje ten ich negatívny postoj ku všetkému. Nikde to nie je jednoduché,nielen v školstve,ale doba ide dopredu, treba si vypočuť aj požiadavky rodičov a nie ich hneď kategoricky zmietnuť zo stola.

A to že dieťa je v škôlke od 6. do 16,30? napadlo vás, pani učiteľka, že asi jeho rodičia nemajú inú možnosť?nie každý robí totiž 6 hodín denne a nie každý ma v meste starých rodičov. možno to nie je len o pohodlnosti rodičov, vážená.

Miroslava napísané 26.11.2013 23:11

Aké ľahké je kritizivať, však mamičky????A čo takto si skúsiť byť jeden deň v škôlke?Máte nato nárok, vidieť ako to celý deň prebieha. Poviem Vám, klobúk dolu, mať 22 detí, ktoré má na starosti jedna učiteľka, tak je to niekedy riadny masaker. Môj malý chodí do škôlky hrozne rád, miluje pani učiteľky, a plače ak je chorý, a nemôže ísť do škôlky. Preto sa snažím, im to patrične dať aj najavo, či už nejakým darčekom, alebo pomocou. Mrzelo ma, keď sme mali v škôlke besiedku, vystupovalo 66 detí, malé, veľké, stredné, bolo to úžasné, plakala som od šťastia, čo dokázali učiteľky naučiť moje dieťa, ale nikto z rodičov im nepovedal, ani len ďakujem, okrem nás. Veď im zato platíme, niee???Ale veď preboha oni sa starajú prevažnú časť dňa o naše deti,a veľmi im zato ďakujem. A viete o tom, že podľa zákona, môže ísť JEDNA učiteľka na prechádzku s 22 deťmi??A to sa ako dá, bude vpredu alebo vzadu, je to choré, ale zvládnu to. Ja ďakujem našim pani učiteľkám a Klobúk dole

Lucia napísané 26.11.2013 21:49

Samozrejme, ze sa najdu dobre p.ucitelky v MS a pani ucitelky, ktore si robia pracu automaticky, nehovorte mi, ze jedna p.ucitelka robi od 6.00 do 16.30, alebo 17.00, su vzdy dve a striedaju sa,

aktivity by ich mali unavit, aby spali, doobeda niektore ucitelky im daju kreslit, to sa velmi neunavia, jedna mamicka pisala, ze 40 minut jedia, tak to neviem kde, lebo u nas ak stihne za 10 minut ma stastie, ak nie, smolu a je hladne...

co sa tyka spania, zalezi to na ucitelke ako si to zariadi, v skolke, kde chodi moje dieta, tak lezat musia vsetky, aj ked nespia a verte, ze ked nespia, tak nevyrusuju,...

co sa tyka venovaniu deti, aj ja mam skusenosti a velmi vela, zeby sa mohli venovat viac,

moje dieta sa pytalo pred spanim este cikat, hlasilo sa a ucitelka miesto toho, aby sa spytala, ze co chce, tak ho zrusilo, ze sa rozpravat nebude a moje dieta sa pocikalo, potom sa balo povedat, ze co chce a tak zostalo az pokym som pon neprisla, tak som nadsena nebola,

samozrejme, ze sa ohradzujem, ze jedna p.,ucitelka v tejto diskusii povedala, ze takych debilnych rodicov ako teraz este nevidela, a moja mamina povedala, ze zas take ucitelky nevidela, lebo ked ja som bola mala, tak sa stale s nami hrali a aktivit sme mali az az, nuz ste za to platene, ak nie vela, nie je to nasa vina ( vina rodicov ), tak to na nas nehadzte a ak niektori rodicia nosia chore deti, proti tomu som aj ja, moje dieta to od nich na 90% chyti vzdy a co pomozem si?....

udivená napísané 27.11.2013 18:10

Lucia, vy čo máte za primitívnu predstavu o materskej škole, že aktivity by mali deti unaviť ?!? Určite je práve toto hlavné poslanie tejto inštitúcie, aby deti prišli domov také zmorené, že by nemali čas neposlúchať a šli by rovno do postele, aby náhodou neobťažovali svojich unavených rodičov... Do školy deti chodia, aby sa učili, boli vychovávané a to metódami veku im primeranými. V predškolskom veku je to hra, ale rozhodne nie taká, že hrajkajme sa celý deň len tak, kto, kedy a ako chce. A že sú rodičia debilní? No tento výraz by som nepoužila, ale spýtajte sa vašej mamičky, ktorá má zrejme zo života dosť skúseností, či za jej mladosti chodili do materskej školy deti, ktoré by boli ešte v troch rokoch plienkované (mám na mysli zdravé deti), alebo by sa nevedeli samostatne ako tak obliecť, prípadne nevedeli držať lyžicu, nedajbože by stále nosili cumeľ, či pili z fľaše? No verím tomu, že vaša mamička by povedala, že také niečo nebolo možné, lebo by sa mamička od hanby prepadla...

marta napísané 26.11.2013 20:23

Mili moji, som ucielka v materskej skole uz 26 rokov, mam vysoku skolu Mgr. a 1. atestacnu skusku a mozem vam povedat, ze talych debilnych rodicov,ako su v dnesnej dobe som este nezazila. Ucim 5-6 rocne deti, ktore nemusia spat. Mame 30 minuovy oddych na lehatkach, bez prezliekania do pyzama, pozerame obcas rozpravky, citame si, riesime sudoku a pod. S detmi vobec nie je problem, problem su rodicia. Jeden ziada, aby sme dieta, ktore zaspi budili a nedovolili mu spat ( to je doslova tyrania) pretoze kto s nim potom doma vydrzi, druhy zasa, ze jeho dieta mame donutit spat, pritom je to dieta, ktore nespava....Ine dieta je v skolke od 6.00 o 16.30....dajte si ruku na srdce, kto znesie taku dlhu pracovnu dobu ako toto dieta kazdy den....a pod. Iny rodic nehce,aby jeho dieta jedlo maso a ine potraviny, pritom je dieta zdrave a chuti mu vsetko... Obliekanie, to je dalsia nadhera....vacsie cast deti v triede ma zapratanu skrinku oblecenim na cely rok, nie na cely den. Skuste sa vzit o dietata, ktore rano vstane vyzlieka sa z pyzama, oblieka sa....pride do skolky...vyzliect a prezliect do odevu, ktore ma urcene len do triedy...cvicime...vyzlieka sa a oblieka sa do uboru....a opacne....pobyt vonku...obliect odev urceny na pobyt vonku (PODOTYKAM VRATANE SPODNEHO PRADLA)....po pobyte vonku vyzliect, prezliect do odevu urceneho do triedy...odchod domov...vyzliect, obliect do odevu urceneho na cestu domov...doma tento blazinec pokracuje ....myslite si vazne,ze je to normalne? Ja tie deti milujem a lutujem. Ja chapem,ze aj rodicia to iste, ale za posledne roky som nepocula od jeineho rodica slovko ocenenia, vdaky...necakam to,ale ked rodicovi splnim jeho poziadavku, vzdy si najde neco ine, za co by ma dehonestoval...a su to ludia omnoho mladsi ako ja a spravaju sa ako k handre, do ktorej su utru, co potrebuju....Verim,ze sa najdu ozne ucitelky s roznym pristupom....no verte,ze ani za ten moj nespavaci rezim, absolvovane kurzy plavania, lyzovania, noci v skolke,, tyzdnovych skol v prirode,vyletov vlako,, autobusom,akcii pre deti som nikdy moralne ocenena nebola....ved vsak naco... smile

zuzana286 napísané 26.11.2013 19:20

Milá Veron veľmi rada Vám umožním vyskúšať si to celodenné "hrajkanie" sa s deťmi ako to nazývate a neskutočne rada sa pozriem ako zvládnete aktivity pre nespiace deti a pritom si ostatné aj pospia. Nemáte ani šajnu o tom čo sa škôlke deje.

Veron napísané 26.11.2013 15:22

Vážená pani učitelka, tak ako my nehádžeme vás všetky do jedného vreca, tak nehádžte ani vy nás, rodičov. My len chceme, aby ste sa o naše deti postarali tak ako vo vaše vlastné..pretože na vás sú závislé, keď sú v škôlke. Samozrejme, že keď otec nedá dieťaťu čiapku do škôlky, nie je vaša vina, ale to, že dieťa má studené ruky, keď je v triede, a v skrinke má oblečenie ktoré sa dá použiť, tak preto treba niečo urobiť. Vy svoje dieťa by ste nechali tak, aby malo studené ruky?? keď ho máte doma, tak sa snažíte urobiť všetko pre to, aby mu bolo dobre.. A čo sa týka spania. je rozdiel, či má dieťa 3 roky, alebo či má 6. vaše dieťa spávalo v takom veku ešte?? potom sa nečudujte, že dieťa na lehátku vyrušuje ostatných. Keby ste trošku chceli, dalo by sa zariadiť, aby mali také deti iný program, a nie ležať hodinu v posteli...Keď učitelka povedala, že prečo musia spať poobede, že aby si odýchli. a po čom si majú také deti oddychovať? keď vstane o 7ej, spí doma cca 10 hodín v kuse, potom v škôlke sa troošku pohrájú, jedia trištvrte hodinu, hodinku sú von a už je obed a spať....nemajú byť veľmi z čoho unavené. "hovorím o deťoch, ktoré nechcú spať pooobede". koľko detí potom nechce chodiť do škôlky, len kvôli tomu spaniu? pretože vy neviete im vymyslieť iný program, ako ich zamestnať..Keď budeme zarábať toľké peniaze, budeme mať všetci deti v súkromných škôlkach, to nám verte..ale od vás fakt chceme len to, že sa o ne postaráte naozaj ako o svoje vlastné. pretože nie všetci sme takí, že sa o ne doma nestaráme...

planamama napísané 26.11.2013 12:01

Pani učiteľka máte pravdu. So všetkým súhlasím. Inak,ja som tiež z tých matiek, čo rada "odloží" svoje deti do škôlky, hoci má dovolenku. Moji dvaja synovia sú pre mňa takí neznesiteľní, keď sú čo len trochu dlhšie spolu, že ich v tej škôlke naozaj nechám radšej dlhšie, lebo tam sa nebijú ani nenaťahujú o hračky. V škôlke viac poslúchajú ako doma, v škôlke im vymyslia lepší program ako ja doma, v škôlke jedia poriadnejšie ako doma, takže som tiež učiteľkám vďačná za ich prácu a súhlasím asi so všetkým, čo pre ne robia.

zuzula napísané 26.11.2013 11:47

pravda je niekde uprostred, určite je to v ľuďoch, tak ako vo všetkom - na jednej aj na druhej strane, každý by mal začať od seba smile Iba na margo, pani učiteľka, môžete si iba gratulovať, ak vám nepreplácajú očkovanie a sama si ho nekupujete, to nikomu k imunite a zdraviu paradoxne nepomôže

Stanka napísané 26.11.2013 11:27

sama som matkou troch detí, dve z nich chodia do škôlky a s maličkou Adelkou som doma na MD. mám veľké šťastie, že staršie deti môžu byť v škôlke, viem že je o nich dobre postarané, majú najlepšie pani učiteľky, vychovávateľky, a mamy zároveň. rešpektujem všetko čo pani učiteľky povedia a učím aj deti, aby ich poslúchali, rešpektovali a vážili si ich. súhlasím s tým, čo písala pani učiteľka - deti potrebujú režim, aj u nás ráno vstanem, raňajkujem, prezlečiem sa, hrám sa, idem von, dám si jabko, pomôžem v domácnosti, obed a potom oddych a poobede zas nejaké dielničky, aktivita vonku .... deti to veľmi potrebujú cítiť, potrebujú poznať ako čas tráviť užitočne a nie len sa povaľovať na válende a čakať kým mi niekto prinesie čokoládu a prepne kanál. mnohí rodičia si nevážia svoje poslanie!!!! ja som hrdou matkou, teším sa každý deň že môžem byť s deťmi - po škôlke idem pre ne hneď, veď teraz sa skoro stmieva, tak nech sme spolu čo najviac ... aby aj moje deti mohli raz spomínať na zlaté detské časy! smile)) ešte raz obdiv všetkým učiteľkám, či už prísnejším, hravejším, chápavajším alebo aj tým menej .. každá z nich je len človek, a ak svoje poslanie robí láskavo a rada, niet prečo ju za to viniť!! smile) smile

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised