9 vecí, ktoré by ste mali vedieť o novorodeniatku

Klára Grafová 0

Čakáte bábätko alebo sa vám práve narodilo a vy ste z niektorých situácií zmätení? S čím treba pri novorodencovi rátať?

Shutterstock

Bábätko nemusí vyzerať tak, ako ste si ho predstavovali

Môže vyzerať i trochu smiešne, môže mať mierne „šišatú egyptskú“ hlavu (ako putovalo pôrodnými cestami), môže mať po tele jemné vlásky – chĺpky (lanugo), môže mať mierne „pokrčenú“ tváričku, očká zlepené a všelikde po tele červené fliačiky.

Ak ste čakali hebučké bábätko s broskyňovo hebkou pokožkou, dočkáte sa, ale až o pár týždňov J

 Nečakajte odmeny, ani úsmev

Aspoň prvých 6 týždňov. Do tohto času budete pracovať pre šéfka, ktorý sa len sťažuje … Nestrácajte však nádej, všetko vaše úsilie a servis bábätka neostanú nepovšimnuté a dieťa vás za vašu snahu odmení očarujúcim úsmevom a radostným hrkútaním.

Ale tiež potrvá niekoľko týždňov, kým toho bude schopné. 

Vedeli ste? Kedy sa deti začínajú smiať?

 Kým nemá zhojený pupočník, nekúpte ho

Ak pupočník budete držať v suchu, skôr odpadne. Obvykle do 2 týždňov. Okrem toho, novorodenec sa nemá kde zašpiniť, takže obvykle mu žiaden celkový kúpeľ nechýba.

Shutterstock

 Je normálne ak má novorodenec suchú pokožku

Je to úplne normálne a vy s tým nemusíte robiť nič. Prvá koža sa akoby zlúpe. Čím menej ju budete zaťažovať rôznymi kozmetickými prípravkami alebo masťami, tým bude koža fungovať lepšie.

V extrémnych prípadoch vysušenej kože vám poradí pediater.

 Fontanely sa nebojte

Dieťa nemá pri narodení uzatvorené lebečné kosti. Otvory sú prekryté jemnou blanou.

Tohto miesta sa netreba báť dotknúť, ani prečesať vlásky v jeho okolí. Fontanela pulzuje, pretože sa nachádza priamo nad cievami pokrývajúcimi mozog.

Je hladné? Dieťa vám dá vedieť, kedy má dosť mlieka.

Novorodeniatko potrebuje jesť veľmi často, najmä ak je dojčené. Nebuďte teda prekvapení, ak dieťa bude chcieť byť na prsníku „stále“. Má na to nárok, jeho žalúdok je veľký len asi ako čerešňa, po týždni života asi ako marhuľa. Zmestí sa doň len málo mlieka, ktoré je ľahko stráviteľné. Preto novorodenci jedia naozaj často.

Aby ste mali istotu, že dieťatko má dobrý príjem mlieka, sledujte jeho stolicu a pomočené plienky.

Možno sa vám zíde: Ako zistím, že mám dosť mlieka?

 S novorodencom neostaňte zavretí doma

Vôbec to nie je potrebné. Dbajte však na isté základné „bezpečnostné“ opatrenia – nechoďte s ním na preplnené miesta (nákupné centrá), vyhýbajte sa chorým ľuďom.

Naučte starších súrodencov, aby bábätko nebozkávali na ruky, ktoré si ono potom strčí do pusinky, ale radšej na nožičku. A pred akoukoľvek manipuláciou d novorodeniatkom nech si každý poriadne umyje ruky.

Shutterstock

 Bábätká veľa plačú – je to ich spôsob komunikácie

Plač dieťatko oznamuje, že je hladné, že mu je zima, že má plnú plienku alebo že chce byť nosené.

Niekedy je ten plač frustrujúci, ale rodičia sa obvykle rýchle zorientujú v tom, čo ich dieťa potrebuje. Len treba byť citlivý a nečakať, že dieťa sa ohlási „haló mama“ – ono proste zaplače, lebo inak to na začiatku nevie. 

Deti a najmä novorodenci plačú. Niekedy veľa. Plačú však všetci?

 Novorodenecké obdobie pominie

Môžete ho vnímať ako stresujúce, únavné, osamotené … Áno, prvé dni obvykle bývajú náročné, pre všetkých. Nie ste v tom sami, prežíva to tak väčšina rodičov.

Čoskoro to však bude za vami a vy si ani nestihnete uvedomiť, ako rýchlo ten čas prebehol. Robte si poznámky, veľa foťte, aby vám aj na toto obdobie ostali pekné spomienky!

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 3,60 z 5)
Loading...
Author image

Klára Grafová

články autora...

Pridaj komentár