Kedy sa deti začínajú smiať?

Mária Kopčíková 0

Úsmev malého bábätka, najmä ten prvý, je jedným z najžiadanejších momentov rodičovstva. Kedy sa ale bábätká naozaj začínajú usmievať? Čo tento úsmev znamená pre ich sociálny a emocionálny vývin?

Shutterstock

Dieťa sa usmieva už v maternici

Verte, či nie, dieťatko sa pravdepodobne usmievalo dávno predtým,, než sa narodilo. „Deti sa vedia smiať už v maternici“, hovorí arizonský pediater Mark Gettleman. Tieto prvé úsmevy však nie sú zámerné alebo nie sú odpoveďou na niečo.

Sú to reflexné úsmevy, podobné trhavým pohybom paží a nôh, ktoré môžete poznať ako úľakový reflex (jeden z nepodmienených novorodeneckých reflexov). Až neskôr sa dieťa začína usmievať aktívne, naschvál. A vy budete mať na tvári neustále troška prihlúply výraz, ako sa budete na svoje dieťa škeriť 🙂 

Prečítajte si viac o nepodmienených novorodeneckých reflexoch.

Vývin sociálny, emocionálny, vizuálny – čo s tým má úsmev

Prvý úsmev vášho dieťaťa veľa napovedá o jeho vývine. Je znakom toho, že jeho zrak sa zlepšil a dieťa je schopné rozoznať vašu tvár. Jeho mozog a nervový systém dozreli natoľko, že dieťa je schopné eliminovať reflexné úsmevy a teraz si uvedomuje, že úsmev je preňho cesta, ako sa spojiť s inými.

Shutterstock

Bábätko si tiež uvedomuje svoje pocity a vie, že má priamy vplyv na ľudí okolo seba. Bude sa usmievať, aby vyjadrilo radosť, vzrušenie, spokojnosť, či šťastie. Je to jeho spôsob, ako vyjadriť: „Halo mama, ty si taká skvelá! Tak dobre sa o mňa staráš!“ alebo „Toto tvoje mlieko je proste super!“

Kedy môžete očakávať zámerné úsmevy bábätka?

Reflexné úsmevy u bábätiek vymiznú cca do konca 2. mesiaca života a prvé skutočné úsmevy sa objavia medzi 6. až 12. týždňom. Rozdiel medzi reflexným a skutočným úsmevom zaznamenáte v čase keď sa objaví a samotnej dĺžke trvania úsmevu.

Vo všeobecnosti môžeme povedať, že reflexné úsmevy sú kratšie a objavujú sa nepravidelne, napr. keď dieťa zaspáva alebo spí ľahkým spánkom, prípadne keď je unavené. Na rozdiel od toho cielené úsmevy sú odpoveďou na niečo, napr. na to, že dieťa uvidí maminu tvár, počuje hlas súrodenca a sú konzistentné. Teda objavia sa takmer vždy pri tom istom podnete. Spoločne s úsmevom môžete vidieť aj radostnú reakciu v očiach dieťaťa.

ingimage

Ak stále čakáte, až uvidíte skutočný úsmev vášho dieťaťa, skúste ho povzbudiť. Hovorte na neho/ju, dajte si záležať na očnom kontakte s dieťatkom a usmievajte sa naň. A niekedy aj preháňajte – robte smiešne výrazy tváre, vydávajte rôzne zvuky, hrajte sa s plienočkou prehodenou cez tvár na skrývačku. Dajte si však pozor, aby ste dieťa neprestimulovali. Hlavne přiměřeně. 

Inšpirujte sa: Ako sa hrať s najmenšími deťmi.

Skutočný úsmev dieťaťa – čo môžete čakať

Ak sa raz vaše dieťa začne cielene usmievať, bude to robiť znovu a znovu. Prečo by aj nie? Keď vás jeho úsmev poteší, vaše oči sa rozjasnia, pravdepodobne radostne zaochkáte a tiež sa na dieťa usmejete.

Najskôr je úsmev vášho bábätka odpoveďou na rôzne zvuky a zrakové podnety. Neskôr sa dieťa môže začať usmievať, len čo vás začuje spievať obľúbenú uspávanku alebo vtedy, keď na neho hovoríte pri prebaľovaní.

ingimage

Neskôr, keď sa zdokonalí jeho zrak, úplne postačí pohľad na tváre „svojich“ ľudí a už sa smeje. Prijímateľom úsmevov dieťaťa bude najmä vy, mama a otec, jeho najbližší, s ktorými trávi najviac času. Neskôr začne svoje úsmevy venovať aj iným, cudzím ľuďom.

Po čase dieťa ku úsmevom začne pridávať aj radostné zvuky. V 5. mesiaci vás bábätko môže prekvapiť radostným, plným smiechom a výkrikmi nadšenia.

Dieťa sa neusmieva – kedy vyhľadať lekára

Deti sa začínajú cielene usmievať v rôznom veku. To, že sa vaše dvojmesačné bábätko neusmieva, neznamená, že je nešťastné alebo že je niečo v neporiadku, niektoré deti len potrebujú trocha viacej času a viacej podnetov.

Ak sa však dieťatko neusmieva ani na konci tretieho mesiaca, upozornite na to pediatra pri pravidelnej prehliadke v poradni.

Zdroj: parents.com

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (6 hlasov, priemerne: 2,80 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

články autora...