Kedy ísť von a ako sa obliecť?

Dagmar Mozolová/MikSa 28

Pamätám si, aká som bola zmätená, keď som čakala prvé bábo. Mala som veľa otázok a vôbec som si niektoré veci nevedela predstaviť.

Kedy ísť s dieťatkom von? Čo mu obliecť, aby mu nebolo zima, ale ani sa neprehrialo? Ísť von, keď prší, či sneží? Do akej teploty?

shutterstock

Problém, čo a koľko toho dieťaťu obliecť – ak vynecháme ešte záludnejšiu otázku, že čo si mám dať na seba ja – sa stane pravdepodobne našou každodennou otázkou od narodenia dieťaťa až po deviatu triedu, keď sa už náš „tínejdžer“ bude obliekať podľa svojho vlastného gusta.

Jedna z otázok, ktorá nám napadne zarovno s príchodom domov z pôrodnice, bude aj táto:

Kedy ísť s novorodencom von prvýkrát?

Odporúčania pediatrov znejú: 7 -14 deň po prepustení z pôrodnice. Závisí od toho, kedy sa bábätko narodí.

Pri letných bábätkách až tak neriešime načasovanie prvej prechádzky, ako pri jesenných alebo zimných bábätkách. Kým v lete môžeme ísť von už na druhý deň, v chladnejšom počasí by sme mali počkať na desiaty – štrnásty deň. To všetko, samozrejme, za podmienky, že je bábo zdravé.

Na pobyt vonku je potrebné dieťatko pripraviť, postupne ho privykať od prvého dňa doma. Obliecť ho a dať do kočíka na balkón či k otvorenému oknu – prvé dni len na niekoľko minút, postupne čas predlžovať.

Miestnosť, v ktorej dieťatko spinká, neprehrievať. Optimálna teplota v spálni je 18 stupňov, počas bdenia 20-22 stupňov Celzia, pri kúpaní 24 stupňov.

Kedy si načasovať prechádzku?

Veľa závisí od toho, či budete mať dieťatko, ktoré bude dobre spinkať vonku, alebo také, čo si zvykne dobre pospať vo vnútri.

Moje deti obe spinkali vždy len v postieľke. Naše prechádzky sa preto odvíjali od času bdenia bábätka. Vždy po zobudení som ich nakŕmila a potom sme šli na prechádzku – aspoň dvakrát denne. Väčšinou sme sa vracali, keď boli opäť hladní. Keďže vonku vždy bdeli a neskôr aj zvedavo vykukovali z kočíka, osvedčil sa mi kočík s prehadzovateľnou rúčkou.

Detičky, ktoré spinkajú vonku v kočíku, treba pred prechádzkou nakŕmiť. Čas ich spánku je potom časom prechádzky. Malé bábo sa opäť zobudí na hlad – a vy už po niekoľkých dňoch budete zhruba vedieť, kedy to asi bude (niektoré sa budia o hodinku, iné o dve, je to individuálne).

 

Ako obliecť bábo v chladnom počasí

V zásade by malo platiť, že malému dieťatku oblečieme o jednu vrstvu viac, než máme my sami. Bábätko obliekame ako cibuľku – radšej viac tenkých vrstiev, ako jedna či dve hrubé.

Oblečenie v zime: body, dupačky, ponožky, svetrík, teplá čiapočka (na zaväzovanie a s ochranou uší), rukavičky, šálik, overal, zateplené papučky (ak nie sú súčasťou overalu).

Takto oblečené dieťatko položíme do fusaku. Dobré je, keď je v kočíku pod fusakom deka ako izolačná vrstva. Pri nízkych mínusových teplotách môžeme dekou fusak prekryť. Kočík „uzavrieme“ nánožníkom.

Ako zistím, že je bábätku zima?

Senzorom na zistenie, či je dieťatku zima alebo teplo, nie sú ručičky, ale väzy bábätka. Či mu je zima, zistíme jednoducho tak, že mu vopcháme ruku „za krk“. Ak je toto miesto na tele bábätka teplé, nie je mu chladno. Ak je toto miesto vlhké, je mu teplo, treba odobrať vrstvu oblečenia.

Malé dieťa si totižto ešte nevie regulovať telesnú teplotu a aj keď mu je teplo, ruky a nohy môže mať studené. Mnohé maminy sa vtedy zľaknú a začnú dieťatko viac obliekať. V takom prípade hrozí riziko prehriatia.

Vždy treba zvážiť niekoľko faktorov, ktoré robia rozdiel medzi obliekaním a babušením: Ako nebabušiť dieťa (celý článok)

Vždy treba zvážiť niekoľko faktorov, ktoré robia rozdiel medzi obliekaním a babušením: Ako nebabušiť dieťa (celý článok)

 

V akom počasí ísť von s bábätkom

Na prechádzku podľa možností denne. Pobyt vonku na čerstvom vzduchu posilňuje imunitný systém.

V teplejšom počasí môžeme byť s dieťatkom vonku aj dlhý čas, pri nízkych mínusových teplotách treba ísť von aspoň na niekoľko minút (napr. dve prechádzky denne po 20 minút – s detičkami, ktoré v kočíku sedia a takými, čo chodia samé). Ak je dieťatko menšie, dobre oblečené a spinká vo fusaku, v kočíku si nadýcha teplý vzduch a určite mu nebude zima ani pri mínusových teplotách.

So spinkajúcim bábom môžeme byť vonku tak dlho, ako dlho spinká, a to aj v chladnom počasí, najmä ak nevie zaspinkať doma v postieľke. Niektorí pediatri odporúčajú presunúť spánok pri teplotách pod –5 stupňov dovnútra. Ale to nie je také jednoduché, však? Ak je dieťatko väčšie, je každodenná prechádzka aj v horšom počasí dobrou formou otužovania. Prispôsobiť treba oblečenie.


TIP z lekárne Dr. Max:

Keď je vonku chladno, dieťatku natierame tváričku mastnejším krémom, ponuka je v dnešnej dobe bohatá.

Za vyskúšanie stojí napríklad BEBELO BABY WINTER CREAM 50 ml –  Vyživujúci detský zimný krém na tvár a telo, ktorý jemne ošetruje detskú pokožku. Obsahuje extrakt z aloe vera, nechtíka lekárskeho, D-pantenol, vitamín E a bambucké maslo. Viac informácií nájdete na stránke www.drmax.sk.


 

Keď vonku prší

S deťmi sa dá chodiť von, aj keď prší. Nemyslím nejaký prudký lejak, ale pri menšom daždi je to dobre realizovateľné. Bábo oblečieme ako obvykle a kočík prikryjeme pršiplášťom. Ak prší veľmi a dieťatko je zvyknuté spinkať vonku, dáme ho v kočíku na balkón. Ak nám takto nezaspinká, musí sa mamina dobre obliecť do nepremokavého oblečenia a hor sa na prechádzku aj v takomto počasí.

Staršie detičky oblečieme do nepremokavej vetrovky a nohavíc, na nohy dáme gumáky, my si oblečieme nepremokavú bundu a dobrodružstvo sa môže začať. Najmä pri menšom daždi a mrholení nie je počasie na prekážku, deťom pôsobí radosť, že v gumákoch môžu skákať do každej mláky. Aspoň u nás to tak funguje – keď majú gumáky a nepremokavé nohavice a vetrovku s kapucňou, môžu sa vyblázniť do sýtosti. A oni to dobre vedia, vždy sa na túto zábavu tešia. Do nepremokavého oblečenia sa určite oplatí investovať.

 

Ako obliekať na von dieťa, ktoré už chodí?

Ináč obliekame dieťatko, ktoré len sedí v kočíku, ináč dieťatko, ktoré už chodí, najmä ak sme sa vychystali na aktívnu prechádzku. V zime sú tielko (body), bavlnené tričko s dlhým rukávom, pančuchy, otepľovačky a vetrovka, čiapka, rukavice a šál pri pohybe aj v nízkych teplotách postačujúce.

Do tašky si môžeme pribaliť ešte jednu vrstvu (napr. sveter) pre prípad, že by bola dieťatku predsa len zima. Ak by sme ho však obliekli príliš teplo, môže sa stať, že sa pri pohybe spotí a keď si urobí pauzu, spotené dieťa rýchlo prechladne. Lepšie je mať poruke fusak, deku ak už dieťatko nechce behať a posadiť ho do kočíka.

TIP: Teplý čajík z termosky pri nižších teplotách určite dobre padne.

Môžeme ísť von, keď sme chorí?

Nádcha či kašeľ nie sú prekážkou. Nie behať, nie skákať, len sa ísť prejsť. Deti s teplotou (nad 38) von neberieme.  

Ako na prechádzku s dvomi deťmi

Keď chce väčšie dieťatko (1-2 ročné) bežkať, je všetko vyriešené. Bábo dáme do kočíka a malý cupitá popri nás. Čo však vtedy, keď chce aj staršie dieťa sedieť v kočíku? Každé dieťa je iné a treba nájsť riešenie. Možnosti sú tri:

  1. Súrodenecký kočík. Staršie dieťa sedí vpredu, malé bábo ležká vzadu.
  2. Babyvak. Staršie dieťatko sedí v kočíku a malé bábo leží v babyvaku, ktorý nosí mamina. Nemyslím klokanku, ale babyvak, kde bábätko môže ležkať v jemu prirodzenej polohe. Nie každému dieťatku to však vyhovuje a používanie babyvaku chce istý cvik (ako dieťatko uložiť, aby naozaj ležkalo).
  3. Plošinka za kočík. Malé bábo ležká v kočíku a staršie stojí na plošinke (babyboard). Je to doštička na kolieskach, ktorá sa pripojí ku konštrukcii kočíka.
  4. Zdroj odborných informácií: poradne

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (46 hlasov, priemerne: 4,30 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. V anglicku deti chodia bez ciapok s holymi Mohali trciacimi z kocika..jasne ze su chore,ukaslane,zasoplene..Len to nikto neriesi.v dospelosti maju problemy s pohybovym ustrojenstvom,klbami..teple oblecenie netreba podcenovat ale ani spotene dieta SA neciti prijemne.na to Treba mysliet.deti SA hybu vacsinou viac ako dospeli,Takze az tolko nepotrebuju.

  2. Oblečení nelze podceňovat, vždycky mé štvalo, že jsem zakoupené oblečení musela následně vracet kvůli různým problémům.

  3. Ja si myslim, ze dietatko my ist von v kazdom pocasi, a aj teraz v zime prebleskne slniecko a je taaak prijemne, staci sa riadne nababusit a vychutnavat si cerstvy vzdusik smile

  4. naša maminka ma už 8mesiacov a tak hľadám ako sa mam starať o bábo ak bude maminka preč.Zatiaľ som našla ako ho obliekať.A mám otázku bábo sa krmy iba detskou kašou?

    1. Naša maminka ma už 8mesiacov a tak hľadám ako sa mam o bábo starať ak bude maminka preč. Zatiaľ som našla ako ho mám obliekať. A mám otázku.Bábo sa krmy iba detskou kašou?

  5. ja mám pol ročnú dcérku. taktiež rada spinká na prechádzke v kočíku. stačia jej dupačky,pančušky,oteplené polodupačky, svetrík a tenučká bundička a čiapočka. ej tak sa koľkokrát spotí,tak jej rozopínam bundičku,ale je v otvorenom fusaku,aby mala aspoň od spodu nejakú izolačnú vrstvu, keďže je v športovom kočíku od 3,5 mesiaca (je trošku dlhšia jak jej rovesníci).

  6. mam dvojrocnu dcerku s ktorou chodime v kazdom pocasi von. tielko, tricko s dlhym rukavom, pancusky, ponozky, overal, ciapka,sal, cizmicky a ked je sneh tak aj rukavicky jej v pohode stacia. a mladsia dcerka bude mat 2mesiace a stou sme boli na prechadzke hned na druhy den po prichode z porodnice. body, dupacky, ponozky, svetrik, hruba ciapka a overal plus v kociku fusak, deka a nanoznik a mozme ist. vobec male nebabusim lebo sa hned spotia. malinkej sa dobre vonku spinka a v kociku prespi aj tri hodiny v kuse…

  7. nechapem preco pediatri odporucaju cakat na vychadzku 7-10 dni po porode? My sme prisli z porodnice po 24 hod. po porode a hned na dalsi den cize na 3. den po porode som isla normalne von na prechadzku. Na prechadzky som nechodila iba ked bolo pod -20 (ach jo, kanada…) tu deti vobec nebabusia ako na slovensku a tiez su ovela menej chore, pancusky tu nehrozia ani pri teplotach pod nulou, ciapky iba ked je naozaj velka zima, pediatri aj tu odporucaju obliekat male deti vo vrstvach a maju mat o 1 vrstvu viac ako dospeli, podla toho som sa vzdy riadila a maly (18 mesiacov) este nebol chory, ak neratam 2 krat nadchu, ale ci je to tym, ze ho nebabusim, to neviem zwinker

  8. Mám 22mesačnú dcérku, ktorá sa od maličky za každého počasia, denného spánku dožadovala vonku. Nikdy som ju nejak moc neobliekala,moja mama stále protestovala,že ju slabo obliekam. Na otázku ako obliekať, detský doktor odpovedal,že ju mám obliekať,tak ako seba plus neakú tenkú vrstvičku naviac. Dodnes obliekame podľa tejto rady a zatial som to neoľutovala. Dˇakujem za radu,aj ked´ niektoré maminy povedia,že malá je oblečená slabo,ale nám, hlavne malej to vyhovuje.

  9. ja mam 2,5 mesacneho syna. Vonku chodime kazdy den lebo doma nic nespi.Vonku ideme od 12 hod do 17. hod.Cely cas mi prespi.Ani hlad ho nezobudi.A obliekam mu body,dupacky,svetrik,ciapku,ponozky,rukavicky a dam ho do deky a do kocika.Nikdy mu nebolo chladno.Aspon sa mi tak zdalo ked sa vobec nezobudil.Mame aj fusak a overal ale ten mu budem davat az ked bude fakt zima.

  10. ja mam 2,5 mesacneho syna. Vonku chodime kazdy den lebo doma nic nespi.Vonku ideme od 12 hod do 17. hod.Cely cas mi prespi.Ani hlad ho nezobudi.A obliekam mu body,dupacky,svetrik,ciapku,ponozky,rukavicky a dam ho do deky a do kocika.Nikdy mu nebolo chladno.Aspon sa mi tak zdalo ked sa vobec nezobudil.Mame aj fusak a overal ale ten mu budem davat az ked bude fakt zima.

  11. ja mam 2,5 mesacneho syna. Vonku chodime kazdy den lebo doma nic nespi.Vonku ideme od 12 hod do 17. hod.Cely cas mi prespi.Ani hlad ho nezobudi.A obliekam mu body,dupacky,svetrik,ciapku,ponozky,rukavicky a dam ho do deky a do kocika.Nikdy mu nebolo chladno.Aspon sa mi tak zdalo ked sa vobec nezobudil.Mame aj fusak a overal ale ten mu budem davat az ked bude fakt zima.

  12. Mám obidve deti „zimné“, dcéra sa narodila koncom novembra, syn v januári. Syn mi spával do 1. roka len v kočíku vonku, čo mrzlo, pršalo, snežilo, alebo bolo horúce leto /vtedy samozrejme v chládku/. Kedže bol a ešte aj je veľký spáč, spával aj 3-4 hodiny vkuse a bol a je zdravý ako ryba. A obaja mi v zime vonku spali lepšie ako v lete.

  13. mne sa narodil syncek 30.10.takze ked sme isli prvy krat vonku tak nebolo najteplejsie.

    ale ako 2 tyzdnove babatko mal oblecene len body,dupacke,svetrik,ciapku a bol zabaleny v perinke a deke.Chodili sme tak stale vonku.Nikdy nemal n sebe bundu ani overal a doteraz nebol chory a to uz mal 1 rok.Myslim si ze dieta netreba velmi obliekat a zbytocne prehrievat.

    takze mile mamicky nepocuvajte nikoho ako obliekat svoje dieta pretoze bol tu aj taky clanok ze do toho hlavne hundru svokry.Ja som si maleho obliekala podla seba a nebanujem.

  14. moj maly sa narodil v koncom augusta a v porodnici mi poradili, ze ked sa ja budem citit na to, aby sme isli von, zvladne to aj dieta, od vtedy sme von kazdy den, kedze maly si zvykol spinkat vonku.Prospelo to aj mne a som v povodnej forme ako som bola pred porodom, dlhe prechadzky ma zbavili kil a prospieva to aj synovi, v skaredom pocasi to riesime plastenkou a teplym oblecenim, dam mu radsej viac tenkych vrstiev, fusak zatial nepouzivame, zda sa mi, ze na to pride este vhodnejsie pocasiesmile

    pred par rokmi som robila au-pair v Holandsku a deti tam nikdy nemali pancuchy, aj ked bola teplota pod nulou, napriek tomu neboli za cely rok ani raz chore-takze aj takato forma otuzovania ma svoj vyznam, lae ako sa vravi iny kraj-iny mravsmile

  15. zijeme v Irsku a pre babo sme si isli v juni do porodnice. Samozrejme s perinkou. A tu nas hned zdravotna sestra ako to videla poucovala o tom, ze babo nemame obliekat viac ako my sme, vnutri vobec nie ciapocku, ani novorodencovi. Stale ho obliekam trosku viac ako vidim malych Irov na ulici, ale ked prideme na Slovensko, tak babky len hikaju, ako malo je obleceny, treba viac…..

  16. mne moj pediater a aj detska doktorka v nemocnici kde sa mala narodila povedali, ze mozem ist s babom von kludne uz treti den od narodenia. Mala sa narodila vo februari, vonku snehu a my sme rovno z porodnice sli na prechadzku. Tiez ju nijako zvlast nebabusim, som za otuzovanie, ktore sa mi zatial osvedcilo, mala chora nebola, ak neratam raz sopliky a trocha kasla 🙂

  17. Ku pancuskam – moja dcera je v skolke jedina, co nenosi pancusky. Je to taky nas boj – ucitelky a my, ale pochopili, ze sa snazime otuzovat. Ma ich vzdy v skrinke a vie, ze ak by jej bolo nahodou zima, moze si ich vziat. Ja zastavam nazor, ze vnutri v skolke je teplo a tam pancusky nepotrebuje. A ak by jej nahodou bolo zima, ma ich v skrinke. Ak je vonku zima, nosi dcera overal, a to zasa nepotrebuje pancusky, uz tie dve vrstvy ma.

    A k babatku v zime – obe dcery som mala novembrove a zimy boli pri oboch hned pekne. Von sme isli asi na 8-10. ty den. Ja som ich obliekala – to co doma (body a dupacky) + svetrik, ciapka, rukavicky, perinka alebo neskor overal, fusak. Ak bola velka zima (pod -5C), tak aj deku. Zasadne som pri peknom pocasi nedavala striesku ani ine zabrany, snazila som sa, aby to babatko bolo ozaj na vzduchu (niekedy su babatka tak zabalene, ze je tazke povedat, ze su ozaj vonku). Pri druhej dcere som mala aj babyvak (fantasticka oslobodzujuca vec!), tam som dala len overal bez fusaku a pri vacsej zime (-5) som podlozila dekou. Babatko je totiz zahrievane nasim telom. Pozor, ale nie z kazdej strany rovnako. A boli sme vonku aj dve hodiny. A urcite spavali lepsie v zime ako v lete pri horucavach.

  18. a kto mi poradi,ako obliect ,a ci vobec mozem ist s dajme tomu dvojtyzdnovym drobcom von aj ked je vonku par stupnov pod nulou…cakam svoje prve babo-v decembri…

  19. No ja svoje deti od narodenia nejako zvlášť nebabuším, 3 ročný syn sa v pohode napije studenej minerálky z chladničky a nič. Angínu sme ešte nemali. Zato svokra mi deti stále prikrýva a synovi vždy nechá o jednu vrstvu viac ako by som dala ja. Neviem, ale podľa mňa je otužovanie namieste. Babky to síce myslia v dobrom, ale ja nechcem mať z detí skleníkové kvetinky.

  20. Naša neter žije v Španielsku a tiež tam nenosia pančuchy. Síce nemajú takú zimu ako my tu, ale majú tých 5 stupňov v zime. To my už deťom dávame. Švagriná jej nedala pančuchy ani na Slovensku, to som skoro odpadla, bolo pod nulou, ale oni sú nejakí „vycvičení“.

  21. mňa by zaujímalo sko to robia v niektorých iných krajinách, napr. Anglicko, Holandsko, že deti nenosia pančušky ani čiapky a nie sú choré

  22. mňa by zaujímalo ako to robia v iných krajinách napr. Anglicku alebo Holandsku, že deti nenosia pančušky ani čiapky a nie sú choré…

  23. MARTINA, moje dieta by sa zase pri lyzovacke/sankovacke spotilo, ak by malo viac ako tielko – mikinu s dlhym rukavom a vetrovku (samozrejme, aj oteplovacky atd.). Ono zalezi aj od tej vetrovky a jej kvality a tiez od toho, ci dieta vonku postava alebo beha. A v clanku je hned za tym veta: „Do tašky si môžeme pribaliť ešte jednu vrstvu (napr. sveter) pre prípad, že by bola dieťatku predsa len zima.“ …

  24. Vcera sme isli na chvilu von. Bolo po dazdi, cize sme dali gumaky, vetrovku,… a isli sme. Vonku sme boli asi 45 min., za ten cas sme presli asi 50 metrov. Do každej kaluze treba urobit dupi-dupi :-), 3x si do nej sadnut, pripadne lahnut. Mala som dost. Syn bol pomerne spokojny, aj ked cely mokry. Ale co narobim, ked kocik nechce od malicka skoro ani vidiet, nieto este v nom sediet? O spani v nom vonku, ked bol malicky radsej pomlcim… Asi nikto netuzi byt vystresovanou mamickou, ktora sa po pol hodinke vonku vracia domov so ziapajucim uzlickom… Ale inak sme zdravi, v pohode, vysmiati a to je hlavne.

  25. „Tielko (body), bavlnené tričko s dlhým rukávom, pančuchy, otepľovačky a vetrovka, čiapka, rukavice a šál sú pri pohybe aj v nízkych teplotách postačujúce.“

    …s týmto názorom sa absolútne nestotožňujem, podľa mňa je to príliš málo v zime a „do snehu“! moja dcéra by celkom určite takto vystrojená zamrzla, v lepšom prípade prechladla.

Pridaj komentár