Žiaden zákon nenúti dieťa v škôlke spať

Kristína Turnerová Kováčiková 0

Odpočinok patrí v materskej škole k formám denných činností, podobne ako hry, vzdelávacie aktivity, či pobyt vonku. Je ich neoddeliteľnou súčasťou a radí sa k tzv. činnostiam zabezpečujúcim životosprávu (osobná hygiena, stravovanie a odpočinok). Ako je to však so spánkom? Je to to isté, čo odpočinok? Musí dieťa v škôlke spať?

Musia deti v škôlke spať?
Canva

Odpočinok v škôlke je povinný

  • Tak ako sa odporúča dodržiavať trojhodinový interval medzi podávanými jedlami (desiata, obed, olovrant), je určený aj čas odpočinku.
  • Zaraďuje sa po obede, pričom jeho trvanie závisí od potrieb detí. Minimálne však musí byť dodržaný čas 30 minút.
  • Odpočinok sa uskutočňuje na ležadlách, ktoré musia byť zdravotne nezávadné.
  • Odpočinok nesmú narúšať krúžky.

Tieto usmernenia sú v súlade so Štátnym vzdelávacím programom pre predprimárne vzdelávanie v materských školách, čo je záväzný kurikulárny dokument pre všetky MŠ zaradené v sieti škôl a školských zariadení ministerstva školstva. A to bez ohľadu na ich zriaďovateľa, teda platí tak v štátnych, ako aj súkromných a cirkevných MŠ.

Prečítajte si aj:

Spať v škôlke dieťa nemusí

Odpočinok je širší pojem ako spánok. Jeho zmyslom je regenerácia psychických a fyzických síl. MInisterstvo školstva vysvetľuje vlastnú vyhlášku o materských školách tak, že odpočinok sa chápe ako činnosť, pri ktorej si dieťa uvoľňuje napätie, cíti sa dobre, je spokojné. Táto “činnosť” sa postupne skracuje s pribúdajúcim vekom detí.

Podľa vyhlášky najdlhšie odpočívajú, alebo spia v materskej škole 2 – 3-ročné deti (príp. aj 3 – 4- ročné deti). U 5 – 6-ročných detí je podľa aplikačných informácii k vyhláške o MŠ potrebné citlivo a uvážene pristupovať k jeho uskutočňovaniu:

“U týchto detí je vhodné odpočinok prispôsobovať individuálnym potrebám dieťaťa. Postupne je možné odpočinok zaraďovať v menšom časovom rozsahu, hlavne netrvať na tom, aby každé dieťa zaspalo.”

Zvyšnú časť odpočinku odporúča ministerstvo venovať pokojnejším hrám a výchovno-vzdelávacím činnostiam, napr. čítaniu rozprávok, grafomotorickým cvičeniam, a pod. Ak to priestory materskej školy dovoľujú, môže sa uskutočňovať aj ako odpočinok v relaxačnom kútiku, alebo na primeranej podložke. Závisí to od vzájomnej dohody medzi učiteľkami, rodičmi a deťmi, samozrejme aj od podmienok materskej školy.

Mladšie deti majú ešte potrebu spať

S mladšími deťmi, vzhľadom na ich zvýšenú potrebu spánku, je možné odpočinok uskutočňovať ako spánok na lôžku. Odpočinok vo vekovo heterogénnych triedach sa diferencuje podľa potrieb detí vzhľadom na ich vekové osobitosti a individuálne rozvojové možnosti.

“Prostredníctvom zaujímavých a príťažlivých hier a hrových činností, ktoré sa realizujú počas odpočinku a po odpočinku, sa deti motivujú k radostnému očakávaniu ďalších aktivít v nasledujúci deň v materskej škole, prípadne si dokončujú aktivity a vlastné produkty z dopoludňajších činností, alebo z predchádzajúcich dní,“ píše ministerstvo.

Prečítajte si aj:

Spať, či nespať v škôlke?

Ministerstvo ponecháva širší manévrovací priestor, ako uchopiť popoludňajší odpočinok, na každej škôlke:

“Realizáciu odpočinku detí v materskej škole si upravuje každá materská škola s rešpektovaním vlastných priestorových aj personálnych podmienok.”

Zároveň však jasne rozlišuje medzi odpočinkom a spánkom dieťaťa nasledovne: “Vo všeobecnosti platí, že žiadne dieťa nemožno nútiť spať, ale každé dieťa, ktoré je do materskej školy prijaté na celodennú výchovu a vzdelávanie, absolvuje aj odpočinok, ako jednu z foriem denných činností.”

Zodpovednosť leží na pleciach riaditeľky MŠ.

Krúžky nesmú rušiť odpočinok

Podľa ministerstva nesmie riaditeľka žiadnej materskej školy nahradiť odpočinok inou formou denných činností. Jej povinnosťou je dbať na to, aby forma a rozsah odpočinku zodpovedal potrebám detí a aby odpočinok trval minimálne 30 minút každý deň.

Realizácia krúžkovej činnosti, a rovnako tak ani realizácia napr. záujmových útvarov centra voľného času, alebo realizácia prípravného štúdia základnej umeleckej školy nesmie narúšať odpočinok ostatných detí odpočívajúcich aj dlhšie, ako minimálne 30 minút. Realizovanie krúžkov v popoludňajších hodinách neznamená ich realizáciu namiesto, ani na úkor odpočinku detí.

Ministerstvo má za to, že ak v materskej škole odpočinok trvá napríklad do 14:00 nie je možné aby sa krúžková činnosť ani iné aktivity (záujmové útvary, prípravné štúdium atď.) realizovali napríklad v čase od 12:30. Realizácia aktivít, najmä taká, ktorú vykonávajú iné osoby ako pani učiteľky MŠ, by výrazne narúša realizáciu povinnej formy denných činností – teda odpočinku. Tento čas má byť zdrojom relaxu a nie časom, kedy sú odpočívajúce deti sústavne rušené odchádzaním iných detí na krúžok a ich prichádzaním z krúžku späť do triedy.

zdroj: minedu.sk

Prečítajte si aj:

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 4,75 z 5)
Loading...
Author image

Kristína Turnerová Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.

články autora...

Pridaj komentár