Nová relácia Slovenského rozhlasu „Piatky pre matky“

Zuzana Hausová 4

Piatky pre matky

Poznáte život tehotnej ženy? Čo prežíva?

Rozhodli sme sa, že vám na príklade dvoch tehotných moderátoriek Rádia Slovensko Ivany Ilgovej a Mariany Kovačechovej priblížime radosti a starosti budúcich mamičiek.

Pravidelne každý piatok po 11:00 nahliadneme do ich súkromia, poskytneme pár dobrých rád aj pre vás a radi odpovieme aj na vaše otázky.

Sama doma

Mnohé z vás počúvajú Rádio Slovensko počas materskej dovolenky. S tou však súvisia mnohé problémy, ktoré chceme spolu s vami riešiť. Počúvajte nás každý pondelok po 8:45.

Vaše otázky a skúsenosti môžete telefonovať aj na odkazovač s číslom 02/572 73 700 alebo písať mailom na adresu radioslovensko@slovakradio.sk.

Téma na pondelok 6.6.: Vychovávam dieťa. Ale mám čas aj na seba?

Domáca linka

Život v rodine sa na škole nevyučuje. A pritom je s ním spojených toľko otázok. Možno vám na niektoré z nich odpovieme v novej rubrike, ktorú môžete počúvať od utorka do piatka vždy po 8:45.

Vaše otázky a skúsenosti môžete telefonovať aj na odkazovač s číslom 02/572 73 700 alebo písať mailom na adresu radioslovensko@slovakradio.sk.

Utorok 7.6.: Môžu deti trpieť chorobami dospelých?

Streda 8.6.: Sú rozvody moderné?

Štvrtok 9.6.: Môžem si s priemerným platom požičať peniaze?

Piatok 10.6.: Lezieme svojim deťom na nervy?

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Komentáre k článku

  1. pocuvala som to minuly tyzden v piatok a mala som pocit, ze dost to sklzava do zabehanych klise, ale bola to len uvodna relacia, tak dufam, ze to nespadne do kolaji zena na materskej-chuderka bez zaujmov, este ma zarazil aj prihovor nejakeho primara gyn.-por. oddelenie neviem presne odkial, ktory povedal, ze treba vychadzat zo slovenskych tradicii v porodnictve, ze je teraz pristupna prekladova literatura zo zahranicia, ale nie je mozne aplikovat vsetko, co si mamicka precita, tak to vyznieva dost kamenne a praveko, uvidime ako sa to vyvinie

  2. Drzim palce a verim, ze najdete odvahu nacat aj tuto haklivu temu, pretoze strach z nepoznaneho je pre tehulky horsi ako ked vedia, co sa da a moze (roznoroda, najma zahranicna, prax ukazuje, ze bezpecnych moznosti je naozaj omnoho viacej, ako sa poroklamuje u nas).

    Porod je v prvom rade prirodzeny, vynimocny a krasny, aj ked obcas moze (len moze, nemusi) byt aj riskantny!

    Pokial by som mohla hocijako pomoct, rada to urobim!

    Vela tvorivych napadov!

    Martina Gregusova

  3. Preco u nas “pokrivkava” komunikacia medzi zdravotnikmi a rodickou, napr. ak rodicka deklaruje svoje individualne (legalne!) potreby v porodnom plane, tak je problem, aby jej vobec niekto odpovedal, aby bola jej predstava akceptovana…

    Preco sa u nas este stale praktizuju dehonestujuce hromadne gynekologicke prehliadky a vizity?

    atd.

    Obvykle sa porodnice hrdia tym, ze su Baby Friendly Hospital, ze ponukaju zenam epiduralnu analgeziu, ale takmer ziadne porodnica si nemoze povedat, ze sme Mother Friendly Hospital…

    Pre ispiraciu:

    http://www.babetko.sk/user/view_page.php

    http://www.babetko.sk/user/view_page.php

    http://www.babetko.sk/user/view_page.php

    http://www.babetko.sk/user/view_page.php

    http://www.babetko.sk/user/view_page.php

    http://www.kasulec.unas.cz/pp.htm

    a mnohe dalsie zdroje na temu porod:

    http://www.maternita.sk/linky.htm

    http://www.maternita.sk/knihy_casopisy.htm

  4. Dobry den!

    Vyuzila by som tuto skvelu moznost na upozornenie na “zhavu” temu, ktora v tehotenstve trapi vacsinu zien: “Kde a ako priviest na svet svoje dietatko?”

    Uz dlhsiu dobu som aktivna v oblasti porodov a napriek vybornym statistickym vysledkom, pomalemu pozit. pokroku v slovenskom porodnictve, este stale fungujuci porodnicky system prinasa mnohe prezitky, vo vseobecnosti neprihliada aj na dusevny a duchovny rozmer tehotenstva, porodu a materstva, a v sucasnosti ide najma o to porod prezit, a nie si ho uzit ako jednu z najvyznamnejsich chvil zivota matky, dietata i celej rodiny…

    Mnohe zeny trapia v tehotenstve otazky:

    Aky je pristup a sluzby v tej-ktorej porodnici?

    Ako zariadit, aby pri porode bol personal, ktory rodicku aspon trochu pozna a bude jej teda moct vyjst v ustrety podla individualnych potrieb a zena mu bude most doverovat a citit sa bezpecne?

    Preco niekde partnerov rodicky vyhadzuju od porodu, prip. mozu byt az pri tlaceni?

    Preco u nas este stale hojne pretrvava povedomie, ze su pausalne nutne a prospesne: klystyr, holenie, pretrhnutie plodovych obalov, obmedzenie pitia rodicky, preferovanie nastrihu pred potencialnymi trhlinkami, nariadena poloha pri tlaceni, adaptacia novorodenca pocas prvych 2 hodin na oddelenom termolozku mimo matky (niekedy aj omnoho dlhsie), prikrmovanie novorodenca, kym ma matka este len mledzivo atd.atd.

Pridaj komentár