Pneumokokové ochorenia a ich prevencia si získavajú čoraz väčšiu pozornosť nielen médií, ale aj politikov. Vláda Slovenskej republiky na svojom včerajšom zasadnutí vzala na vedomie informáciu Ministerstva zdravotníctva SR (MZ SR) o plnení Národného imunizačného programu (NIP) v roku 2006. Okrem zhrnutia poznatkov o očkovaní na Slovensku naznačila aj ďalší vývoj v prospech rozširovania Národného imunizačného programu o nové vakcíny vrátane vakcíny proti pneumokokom.
V poslednej dobe sa v oblasti prevencie závažných ochorení spôsobených baktériou Streptococcus pneumoniae udialo niekoľko dôležitých zmien. Azda najvýznamnejšou bolo aprílové rozhodnutie Kategorizačnej komisie MZ SR, ktoré vzhľadom na závažnosť pneumokokových ochorení presnejšie definovalo a zároveň rozšírilo skupinu rizikových detí, ktorým očkovanie konjugovanou vakcínou proti pneumokokom hradí poisťovňa. Ako poznamenala predsedníčka pracovnej skupiny pre kategorizáciu vakcín Doc. Henrieta Hudečková, PhD., MPH, „bol schválený návrh, ktorý zabezpečí, že od 1. júla 2007 preplatia zdravotné poisťovne očkovanie proti pneumokokom napríklad aj všetkým deťom do 2 rokov, ktoré sa narodili predčasne (do 37. týždňa tehotenstva) a deťom, ktoré mali nízku pôrodnú hmotnosť (do 2 500 g).“
Vláda SR 23. mája 2007 vzala na vedomie informáciu Ministerstva zdravotníctva o plnení Národného imunizačného programu v roku 2006. Tento dokument okrem iného naznačuje perspektívu ďalšieho rozširovania NIP v súlade s odporúčaniami Svetovej zdravotnej organizácie a v súlade s realizáciou očkovania v ostatných členských štátoch Európskej únie. Jedným z cieľov je aj zavedenie povinného očkovania vybraných skupín populácie vystavených zvýšenému nebezpečenstvu pneumokokových infekcií. Pracovná skupina pre imunizáciu Úradu verejného zdravotníctva SR opakovane odporučila i zavedenie povinného očkovania dojčiat a celoplošné povinné očkovanie 60 a viacročných osôb proti pneumokokovým infekciám.
Pneumokoky sú nielen v centre pozornosti Slovenskej republiky, ale aj Európskej únie. Tá pripravila Európsku stratégiu starostlivosti o deti a dorast. K tomuto dokumentu sa pripojilo aj Slovensko a vláda SR túto stratégiu schválila a poverila Ministerstvo zdravotníctva implementovať jej závery do konca roka 2007. Európska stratégia jasne definuje potrebu zmien v oblasti financovania plošných vakcinačných aktivít a rozšírenia palety plošnej vakcinácie o vakcináciu proti pneumokokom. Plošná vakcinácia proti pneumokokom bola zavedená už v 11 krajinách EÚ, a to nielen v bohatých (Nemecko, Veľká Británia), ale aj v tých „chudobnejších“ (Grécko, Portugalsko).
Odborníci sú očkovaniu proti pneumokokom naklonení. Podľa doc. Hudečkovej „očkovanie rizikových skupín proti pneumokokom je len prvý krok, ktorý však nestačí. Väčšina detí, ktoré ochorejú na pneumokokové ochorenia, do rizikovej skupiny nepatrí. Preto je nevyhnutné hľadať cesty, ako čo najskôr zaviesť očkovanie proti pneumokokom do plošného očkovania aj u nás na Slovensku.“