Sme iní, nie horší

Evča 2

Združenie pre pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím ZPMP Krtkovčatá dňa 18. XI. 2007 usporiadalo už 10. ročník medzinárodného benefičného koncertu pod názvom Sme iní, nie horší. Záštitu nad koncertom prevzala ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Viera Tomanová, koncert bol realizovaný s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR a samozrejme vďaka množstvu sponzorov a priaznivcov ZPMP Krtkovčatá. Takýto jedinečný projekt sa zatiaľ nekonal nikde inde na Slovensku, len v Humennom. Nechcem písať o pestrom programe, v ktorom účinkovali hostia zo Slovenska, Česka, Maďarska, Poľska, Bulharska, Nórska a svoje výtvarné práce prezentovali aj klienti DSS Retz z Rakúska. Na takomto podujatí som bola prvý raz na špeciálne pozvanie. Preto sa chcem zamyslieť na svetom nás zdravých a svetom ľudí postihnutých.

Pravda je taká, že sa stále úprimne teším pri pomyslení, že sa mi narodili zdravé deti a akosi sa snažím tváriť sa, že svet postihnutých sa ma netýka. Trápne priznanie? Možno smutné, ale nie trápne. Zrejme mám v hlave zbytočné predsudky, ktoré však postupne miznú aj vďaka takýmto podujatiam, ako bol spomínaný koncert. My zdraví a “normálni” sa často sťažujeme, ako ťažko sa nám žije, lebo musíme to a hento, máme x povinností, žalostne málo času, kladú sa na nás vysoké nároky v práci, v súkromnom živote, … a pritom si vôbec neuvedomujeme, akí by sme mali byť šťastní, že sme zdraví a môžeme žiť “normálne”. Veď ak je tento svet ťažký pre nás, aký potom musí byť pre tých iných? A teraz nemám na mysli len ľudí s mentálnym postihnutím.

Ak má niekto zrakový handicap, zvyčajne to vidno na prvý pohľad a sme k takýmto ľuďom ústretoví, podľa možností sa im snažíme pomáhať. Ak je však niekto napr. sluchovo znevýhodnený, nie je to hneď také jasné. Pritom sluchovo postihnutý človek má v našom svete veľmi ťažkú orientáciu. A čo potom ešte mentálne postihnutí ľudia? Pokiaľ je to možné, starajú sa o nich rodičia. Tí šťastní z nás sa tak prirodzene tešia z každého samozrejmého pokroku svojho zdravého dieťatka a aj keď nie celkom radi, predsa sa len nevieme dočkať istého stupňa samostatnosti našich ratolestí, aby sme si v tom kolotoči starostlivosti utrhli pár voľných chvíľ aj pre seba. Rodičia postihnutých detí to majú mnohokrát ťažšie, krôčky k osamostatneniu dieťatka sú len veľmi malé a pomalé a len v zriedkavých prípadoch mentálne postihnutý človek môže žiť celkom samostatne.

Kedysi boli mentálne postihnutí ľudia takpovediac poschovávaní v rôznych ústavoch a na verejnosti sa takmer neobjavovali. Svoj život prežívali v akomsi utajení a bez identity. Dnes je doba iná, učíme sa tolerancii, pochopeniu, integrácii, nemali by sme pred problémami zatvárať oči – postihnutí ľudia žijú medzi nami a treba im pomáhať zaradiť sa do života, nájsť si v ňom svoje bezpečné miesto a podľa možností naplno ho prežiť. Už neobstojí zmýšľanie, že im sa žije ľahko a bezstarostne, lebo o všetko sa postarajú tí zdraví. Postihnutí ľudia sú iní, nie však horší. Aj keď v inej mentálnej rovine, aj oni prežívajú svoje trápenia, obavy, strach, nie len šťastie a radosť. Niektoré javy z toho nášho sveta veľmi dobre chápu a zrejme ich aj mrzí, že sa im nemôžu priblížiť. Oni však môžu inak vplývať na nás. Nie je to len tá radosť a úprimná láska, ktorú denne prežívajú ich najbližší. Sú to presne tie momenty, keď postihnutí ľudia otvárajú oči nám ostatným a ukazujú nám, že aj s takým handicapom sa dá dosiahnuť veľa. Veď kto z nás sa tak smelo postaví na javisko a pred vypredanou sálou bezchybne predvedie svoj program? Lenže oni to dokážu a nie len tak hocijako. Na svojom vystúpení si dali všetci účinkujúci záležať. Ak si v dnešnej dobe ešte niekto myslí, že postihnutí ľudia by sa nemali prezentovať verejne, tak sa veľmi mýli. Práve tým, že vystúpia na verejnosti, máme možnosť nie len prispieť k zlepšeniu ich podmienok pre dôstojný život, ale i zamyslieť sa nad sebou a prehodnotiť svoje priority.


V programe účinkovali: ZPMP Krtkovčatá – minimuzikál Vianočná pohoda, DSS Podskalka, ŠZŠ na Ul. Třebíčskej v Humennom, DM Hostovice, DM Humenné, ÚSP Kyjov a DSS Březany – ČR, DSS Sanok – Poľsko, ŠZŠ Ferenca Móra Mátészalka – Maďarsko, ŠZŠ pre nepočujúcich Decho Deneva Sofia – Bulharsko, DSS Retz – Rakúsko, Mladý heligón Rabčice, špeciálny hosť Marika Lejon – víťazka nórskej hitparády III/2007 a mnohí ďalší, ktorí sa svojou prácou pričinili o vytvorenie programu.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Komentáre k článku

  1. evca pekny clanok.

    ja len dufam,ze konecne si ludia zacnu uvedomovat ,ze sa nas to tyka vsetkych.postihnuti ludia su tu ,okolo nas a nastastie tie casy kedy sa uzamkynali do ustavov su uz prec.

    mrzi ma ,ze prave od zien ktore uz maju deti,kde by sa dala ocakavat akasi “sudrznost matiek”ved kazda chce pre svoje dieta to najlepsie a kazda ho lubi take ake je,dost casto pocut hlasky ktore existenciu takychto deti spochybnuju .staci pozriet par tem na tomto fore .

    mat postihnute dieta nie je to najhorsie na svete.my sme este natom celkom dobre s nasou malou ,ale napriek tomu sa nevyhnemem velakrat udivu ze ju vobec mame.

    trocha tolerancie by fakt nezaskodilo.

  2. evca, napisal si to velmi dobre. bez lutosti , patosu, predsudkov. mam 2 zdrave a “nezdrave dieta” a je to dost velky rozdiel. najtazsie je na tom to, ze to nikomu zdravemu nevysvetlis. nikkomu nevysvetlis, ako makas a vylsledok sa dostavi mozno za 6 rokov. a tych 6 rokov je drina. nemozes take dieta len tak niekomu dat postrazit, lebo je to ako malicke babetko. nevinne, ktore nicomu nerozumie a je na tebe zavise. obycajne taketo deti tazko znasaju zmeny , musia mat pravidelny rezim. a mnoho ludi zabuda aj na to , ze aj tieto deti maju aj bezne choroby ako zdrave deti, ale je to s nimi pri tych beznych soplikoch , bolestiach niekdy ovela horsie. v tom je ten podstatny rozdiel – v tej dvojnasobnej drine, ale rodic vydrzi a urobi to rad pre to svoje dieta. len je tazke usmievat na tych, ktori potom taketo vypiplane dieta odmietaju, smeju sa mu a lutuju ho. rodic takehoto dietata beha po nezmyselnych uradoch ,vybavuje kompezacne pomocky,……. vsade sa stretava s lutostou, so slovom neviem , neda sa , stoji to tolko a tolko, dovezu to odtial a odtial budete cakat rok , dva ……. atd. postih v rodine znamena naucit sa vybavit nemozne a robit 25 hodin denne. dufam, ze moje deti sa dockaju spolocnosti, kde odpadnu tiete nezmyselne byrokraticke veci a postihunutym sa budu zdravi pozerat priamo do oci a bez predsudkov.

Pridaj komentár