V boji proti vtáčej chrípke víťazí vakcína

Tlačová správa 0
GlaxoSmithKline

Po úspešných klinických štúdiách sa v Európe začal proces registrácie novej pre-pandemickej vakcíny proti vtáčej chrípke spoločnosti GlaxoSmithKline (GSK). Štúdie potvrdili, že nová vakcína dokáže zabezpečiť ochranu pred rôznymi variantmi vírusu H5N1. Práve tento vírus by sa podľa vedcov po mutácii mohol stať príčinou obávanej chrípkovej pandémie.

Na IX. Medzinárodnom sympóziu dýchacích vírusových infekcií (IX. International Symposium on Respiratory Viral Infections, ISRVI) predstavila spoločnosť GlaxoSmithKline najnovšie výsledky dvoch klinických štúdií, ktoré potvrdili účinnosť novej vakcíny proti rôznym variantom vírusu H5N1. Je to prvý prípad, kedy vakcína dokázala vyvolať skríženú imunitu voči rozdielnym variantom vírusu H5N1, čo je mimoriadne dôležité v prípade vzniku mutácií chrípkového vírusu.

Inovatívna vakcína GSK využíva novú patentovanú technológiu systému pomocných látok, ktorá dovoľuje použitie minimálneho množstva antigénu na vyvolanie silnej seroprotektívnej odpovede – tzv. „antigén-sparing“ efekt. Táto reakcia je až 25-krát vyššia (77,1% vs. 3%) než pri vakcíne, ktorá tento systém pomocných látok neobsahuje. Naviac, sila imunitnej reakcie na antigén v prítomnosti nového systému pomocných látok pomôže imunitnému systému rýchlo zareagovať na rozdielne varianty kmeňa H5N1 a je tak predpokladom ochrany očkovanej populácie v prípade vypuknutia ľudskej pandémie H5N1. Tento efekt navyše umožňuje produkciu väčšieho množstva očkovacích látok pre hromadnú vakcináciu a poskytuje ochranu väčšieho počtu obyvateľstva.

Nová generácia pre-pandemickej vakcíny spoločnosti GlaxoSmithKline proti chrípke H5N1 bola prijatá na preverenie Výborom pre medicínske kontroly pre použitie u ľudí (CHMP) v Európe. Spoločnosť však plánuje registráciu pre-pandemickej vakcíny i v ďalších krajinách sveta. Táto vakcína novej generácie môže byť tiež upravená pre pandemické použitie hneď ako bude identifikovaný vyvolávací kmeň pandémie chrípky. GSK už vstúpilo do aktívnych rokovaní s viacerými vládami o poskytnutí

pre-pandemických a/alebo pandemických vakcín proti chrípke.

Jean Stéphenne, prezident GSK Biologicals /GSK oddelenie pre vakcíny/ hovorí: „Registrácia novej generácie pre-pandemickej vakcíny proti chrípke H5N1 je ďalším míľnikom nášho vývojového programu prípravy pandemických vakcín. Rýchlosť, s akou boli pripravené dáta týkajúce sa bezpečnosti a imunogenicity potrebné na registráciu, sú prejavom našej snahy v čo najkratšom možnom čase poskytnúť spoľahlivé možnosti ochrany v boji proti hroziacej pandémii chrípky.“

„Keďže sa v prípade našej pre-pandemickej vakcíny novej generácie proti chrípke H5N1 predpokladá, že má potenciálne možnosť ponúknuť skríženú ochranu, môže byť vakcína použitá ako súčasť proaktívnej pre-pandemickej vakcinačnej kampane, poskytujúc vládam a zdravotným úradom možnosť zahájiť vakcináciu pred alebo na začiatku pandémie a potenciálne ponúknuť stupeň včasnej ochrany voči pandemickému vírusu chrípky,“ dodal Jean Stéphenne.

Vtáčia chrípka

Infekcie vtáčej chrípky H5N1 vedú k závažným ochoreniam u vtákov ako i u ľudí. K dnešnému dňu udáva WHO 267 prípadov výskytu vtáčej chrípky (H5N1) u ľudí v 10 krajinách, z ktorých 161 zomrelo. Experti na zdravie verejnosti sa obávajú, že vírus vtáčej chrípky H5N1 sa môže vyvinúť do kmeňa, ktorý bude ľahko prenášaný medzi ľuďmi, spúšťajúc celosvetové pandémie chrípky. Chrípkové pandémie znamenajú celosvetové prepuknutie chrípky spôsobené vírusmi, voči ktorým majú ľudia slabú alebo žiadnu imunitu.

GlaxoSmithKline, líder v liečbe a prevencii chrípky

GSK má aktívne výskumy a vývojové programy zamerané ako na sezónnu, tak aj na pandemickú chrípku. Nedávno vyčlenilo viac ako 2 miliardy dolárov na rozšírenie kapacít na výrobu vakcíny proti chrípke a svojho antivirotika na inhaláciu. V Severnej Amerike získalo GSK v roku 2005 hlavného výrobcu vakcíny proti chrípke, ID Biomedical Corporation.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár