Budia sa bábätká v noci a nechcú spať? Podľa odborníkov má všetko svoje dôvody, a ani časté nočné budíčky bábätiek nie sú výnimkou.
Shutterstock
Prečo sa bábätká budia a plačú
Prvý plač bábätka je hudbou pre uši rodičov, na pôrodnej sále ich často dojíma k slzám. Hlasný plač býva znakom dobrého zdravia. Je dôležitý v prvých minútach a hodinách života, keď sa meria Apgar skóre dieťaťa.
Ak sa však opýtame mamy malého bábätka, ktorá už celé noci nespala, ako veľmi sa jej páči, keď jej zaznie v ušiach po stýkrát v noci plač bábätka, určite sa nebude nadchýnať, aké je to krásne obdobie, ktoré jej bude raz chýbať.
Na to, aby sa mama po pôrode mohla celkom zotaviť, potrebuje odpočívať. To je však veľmi ťažké dosiahnuť, ak sa každých pár hodín musí zobudiť z ultra ľahkého spánku, aby novorodenca utíšila, dala mu mliečko, prebalila ho… a za krátky čas opäť to isté.
Odborníci však prišli s myšlienkou, že bábätká, ktoré sa v noci často budia a plačú, sú inteligentné. Aspoň nejaká útecha, že?
Bábätká nevedia prespať celú noc
Podľa Petra Fleminga, profesora zdravia dojčiat a vývinovej psychológie na Univerzite v Bristole, existuje spojenie medzi „veľmi vysokou úrovňou vývinových a intelektuálnych úspechov a nespaním cez noc.“
Podľa profesora Fleminga bábätká nie sú biologicky schopné prespať dlhšiu dobu. Jednoducho to pre nich nie je dobré. Neexistuje absolútne žiadny dôkaz, že by bábätkám prospel dlhší a konzistentnejší spánok. Hoci to nie je informácia, ktorú by väčšina rodičov chcela počuť, pripúšťa profesor.
Vysvetľuje, ako vyzerá spánkový cyklus dojčiat:
„Bežne bábätká cez deň rady spia a najviac sú hore od šiestej hodiny večer do polnoci, vtedy bývajú najviac bdelé. V skutočnosti je to z biologického hľadiska obrovská výhoda, pretože v tom čase budú mať od svojich dvoch hlavných opatrovateľov viac pozornosti ako kedykoľvek počas dňa. To, čo dieťa robí, je úplne normálne a rozumné z hľadiska biológie, ale niekedy to nezodpovedá našim očakávaniam, ktoré kladieme na bábätká v 21. storočí .“
Odporúčané množstvo spánku pre bábätká
Niekoľko ďalších štúdií potvrdilo, že ak sa bábätko v noci zobudí a rodičia sú tam vždy pre neho, aby uspokojili všetky jeho potreby, neskôr z neho vyrastie osoba menej náchylná na depresie a s väčším sklonom k empatii, sebakontrole, s lepšou úrovňou sebavedomia a bude tiež do života lepšie vybavená, pokiaľ ide o kognitívne schopnosti.
Americká akadémia spánkovej medicíny (AASM) uvádza, že existuje odporúčané množstvo spánku pre deti podľa veku:
dojčatá (4 mesiace až 12 mesiacov) – 12 až 16 hodín denne
deti vo veku 1 až 2 roky – 11 až 14 hodín denne
deti vo veku 3 až 5 rokov – 10 až 13 hodín denne
deti vo veku 6 až 12 rokov – 9 až 12 hodín denne
AASM tvrdí, že primeraný spánok prospieva deťom emocionálne aj fyzicky a pomáha zlepšovať ich pozornosť, pamäť a učenie.
Bábätká sa budia, ak nie sú s rodičmi
Profesor Fleming dodáva, že bábätká by mali byť neustále v blízkosti svojich rodičov, dokonca aj počas spánku.
„Ak sa vrátime do evolučnej histórie ľudí, deti trávili všetok svoj čas v blízkom a nepretržitom kontakte so svojou matkou. Spia, keď by mali spať, a sú hore, keď by mali byť bdelé, ale vždy sú s mamou, a to uľahčuje dojčenie .“
Fleming zachádza ešte ďalej. Tvrdí, že riziká syndrómu náhleho úmrtia dojčiat sú vyššie pre deti, ktoré spia v oddelených izbách.
„Myšlienka, že spoločné zdieľanie spálne s dieťaťom je akýmkoľvek spôsobom nesprávne, abnormálne alebo nezvyčajné, je len nezmysel ,“ hovorí Fleming.
V aktualizovaných odporúčaniach pre bezpečné prostredie spánku dojčiat z roku 2016 Americká pediatrická akadémia (AAP) uvádza, že „dojčatá by mali spať v rodičovskej izbe, blízko rodičovskej postele, ale v samostatnej postieľke určenej pre dojčatá, ideálne počas prvého roku života a najmenej počas prvých šiestich mesiacov.“
Ak však spíte s bábätkom v jednej spoločnej posteli, znamená to pre mamu o niečo menšiu námahu, ako keď má kvôli dojčeniu vstávať a vyberať bábätko z postieľky. A je aj menšia šanca, že sa pri presunoch dieťa celkom zobudí.
Zvážiť si však, čo mu je lepšie a pohodlnejšie, musí každý rodič (mama) sám. Nech ale ostáva všetkým útechou, že budiace sa potomstvo je aspoň inteligentné.
Loading...