Keď dieťa nespí

MUDr. Zdena Adamová 10

Problémy s detským spánkom trápia mnoho rodičov. O tejto téme sme sa rozprávali s MUDr. Zdenou Adamovou, praktickou lekárkou pre deti a dorast.

 

Spánok detí je iný než spánok dospelých

Deti spia povrchnejšie. Ľahšie sa spontánne budia. Deti do šiestich mesiacov potrebujú jesť aj v noci. V bábätkovskom veku je dlžka spánku zhruba dvojnásobná než v dospelosti. Minimálne do troch rokov spia deti i cez deň.

Nočný spánok

Aby bol nočný spánok dieťaťa čo najpokojnejší, potrebuje na spánok optimálne prostredie a dôsledný režim. Dieťa má mať vlastnú postiel’ku, do šiestich mesiacov veku umiestnenú v spálni rodičov, teplotu miestnosti 18 “C, oblečenie z prírodného materiálu a priedušnú prikrývku. Pre ľahké zaspávanie je dôležitá podvečerná príprava na nočný spánok, deň čo deň rovnaká.

Večerné rituály

Osvedčilo sa zaviesť pravidelný večerný rituál už medzi 6. a 8. týždňom veku dieťaťa. Súčasťou takého rituálu je nakŕmenie dieťaťa, kúpeľ a uspávanie. Po kúpeli môžeme deti v dojčenskom veku i jemne masírovať. Uspávaním rozumieme asi polhodinku pred spaním, keď je dieťa už v postiel’ke. Pokojne s ním komunikujeme, zaspievame uspávanku, povieme rozprávku, pohladíme. Keď potom z miestnosti odídeme, môžeme nechať zažaté tlmené svetlo a otvorené dvere. Deti bývajú pokojnejšie, keď pri usínaní vnímajú matku vo vedľajšej miestnosti.

Nočné prebúdzanie

Pri nočnom prebudení dieťa nepestujte alebo pestujte len krátko. Neberte ho ani do vlastnej postele. Snažte sa ho “prehovoriť” na ďalší spánok pokojným hlasom a pohladením.

Poruchy spánku

Najbežnejšia porucha spánku sa nazýva nespavosť. Ide o obťažné usínanie, nočné budenie a predčasné ranné prebúdzanie. Nespavosť je bežná u dojčiat.

Príčiny nespavosti

U dojčiat a batoliat – t. j. do troch rokov veku – je nespavosť najčastejšie spôsobená nedostatkom režimu. Dieťa odmieta ísť spať v stanovený čas, vyžaduje rôzne ústupky. Rodičia, ktorí by radi zmenili spánkové návyky svojich detí, musia zaviesť pravidelný režim, dať dieťaťu pevné hranice a byť dôslední.

Len málo porúch spánku je spôsobených poruchami zdravia: únikom mlieka a žalúdočnej kyseliny späť do pažeráka, zväčšenou nosnou mandľou, svrbiacim ekzémom na koži a pod., prípadne nedostatočnou tvorbou mlieka u mamičky.

 

V predškolskom a školskom veku je nespavosť veľmi vzácna. Býva dôsledkom rôznych úzkostí.

V dospievaní, tak ako u dospelých, môže byť nespavosť prejavom začínajúceho psychického ochorenia, najčastejšie depresie.

Nekvalitný spánok detí sa premieta do života celej rodiny. Je dôvodom na konzultáciu u lekára alebo psychológa.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (8 hlasov, priemerne: 3,40 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Ahojte. Ja som tiez prve dieta davala do postielky, a velakrat za noc ho vyberala a nakojila. Az kym sme v polroku spolu nespadli na zem. Jednoducho sa mi zatocila hlava a skoro sa maly pri pade zabil. Vtedy som sa zlakla a maly spaval pri mne v posteli. Je to super, dat prsnik ked sa da. Pri druhom dietati som postielku ani nevyskusala a nevadi mi to. Maly ma 13 mesiacov a niekedy sa zobudi 4 krat, ale niekedy aj 10. Ale som urcite viac vyspata, ako keby bol v postielke.

  2. My sme tiez mali problemy so spanim….v troch mesiacoch spala ukazkovo, od 19 hod, bez problemov, bez nosenia, prsnika, iba som ju dala do postielky a spala do 24hod, znova kojenie, a potom az rano okolo 5 hod. Ale zrazu sa nieco zmenilo. Kojili sme sa skoro kazde dve hodiny, nevedela sama zaspat, plakala, iba na rukach, a to iba na mojich, manzel bol odstaveny.

    Tak som si pomohla knihou Vsetky deti sa dokazu naucit spat, a sme spat. Chodime spat znova okolo 18:30 – 19 hod, budi sa potom o este 2x, ale spime do 7 rana v pohode. A to je super, aspon si pospim znova.

  3. aj moj syncek,14mesacny sa este pred par tyzdnami budil na kojenie 5az 10krat za noc,ale kedze som musela s kojenim prestat, skusila som prve tri vecere zaspal na rukach od vycerpania na rukach a noci som ho kojila ako vzdy,chcela som len aby nezaspal s prsnikom v pse.potom som skusila flasu a zaspal s nou a v noci sa zobudil az okolo 3, je pravda, ze zaspaval o 23.v noci som mu ponukla flasu a spal dalej,teraz zaspava v mojom objati, v noci sa obcas mrvi, tak ho len pohladkam a pritulim,a flasu fdostane az o 7rano, je pravda,ze stale zaspavame okolo 22,ale to posunieme postupne.tiez by som nebola verila, ze sa to da, myslela som ze nebudem spat do jeho troch rokov.proste tie prve tri dni ked nedostal prsnik na zaspanie, vtedy sa to stalo,ale trosku sa zmenil,uz nieje taky rozmaznany,no ale musela som to urobit.skuste…ja som cakala, ze to bude trvat tak tyzden dva, a spravilo sa to za pat dni.drzim palce

  4. Tiez som sa na clanku pobavila. To akoze dieta, ked dovrsi 6 mesiacov, zo dna na den prestane v noci pit mliecko? Eek Moj skoro 8-mesacny syncek nema ziadny casovany rezim, ziadne uspavacie ritualy, postielku ma na hranie a spava s nami vo velkej posteli. Ked sa pomrvi a vidim, ze je hladny, dam mu prsko este spiacemu. Takto to robime od narodenia az na par neuspesnych pokusov o “uspavanie” uplne na zaciatku. Vsetci sme spokojni a vyspati zwinker

    1. nasa mala ma 20 mesiacov, je stale kojena, v noci si mlieko zo spanku vypyta tak priemerne 2-3x, preto spi tiez s nami vo velkej posteli a ja mam spanok potrhany na par casti a napriek tomu, cuduj sa svete, tiez som fit, nechapem to, ale som vdacna prirode, ze to takto bezproblemovo funguje

      1. Tiez poznam. Starsia dcerka bola dojcena do vyse dvoch rokov a kym som dojcila, budievala sa aj v noci. Potom som ju presvedcila, ze uz “didu” nemam, leob sme ju dali inej mamine pre jej babatko. Pochopila, odstavenie bolo bez placu, potom uz prespala celu noc.
        Tiez som ju skusala naucit zaspavat samu, nechala som ju plakat, chodila som ju v urcitych intervaloch pohladkat, dnes si toto vycitam. Pri druhom dietatku uz to neurobim. Snazim sa vyhoviet jeho potrebam, spinka sice vo vlastnej postielke, ale hned vedla mna, bez bocnice, takze mame postele akoby spojene. Babo ma citi, ked pomrnka, dotknem sa ho, to ho ukludni. Uz ma desat mesiacov, stale sa v noci budi, dost casto, ked nepomoze dotyk, dostane prsnik. Ale NEMOZEM POVEDAT ZE SOM NEVYSPATA! Zo zaciatku ano, ale moje telo si proste zvyklo. Tak to asi priroda zariadila.
        A aby to nebolo malo, aj starsia dcerka rada spava s nami. A nevyhaname ju. Mala take obdobie, ze chcela spat len u nas, teraz to strieda, spinka aj vo svojej postielke (v nasej spalni, zatial si neviem predstavit, ze by bola v inej izbe).
         
        Najlepsiu radu, aku som ja dostala ohladom spanku deti a pristupu k nim, je precitat si knihu KONCEPT KONTINUA. Odporucam.

  5. Teoreticky, nic nehovoriaci clanok… kazde dieta potrebuje spat inac, tak ako aj kazdy dospely. A rady typu – dieta nebrat do vlastnej postele, dieta v noci nepestovat, dieta ucit od malicka zaspavat same… to je clanok z knizky zo 70-tych rokov?

  6. Som rada, ze nie som sama, kto ma problemy so spankom svojich deti. A takisto som rada, ze je nas matiek, ktore maju srdce a rozum viac Big Grins

  7. Mam uz druhe nespave dieta a som totalne vycerpana.Vyskusala som uz vselico,nic nepomaha,moj 15mesacny syn sa budi kazdu noc takmer kazdu hodinu.Ked prespi 2 hodiny v kuse uz sa bojim ci mu nieco nie je.Viem ze je to zle,ale okrem pretrvavajuceho refluxu mu vraj nic nie je.Takze musim vydrzat,kym bude mat 4 raky a zacne spavat.Ako moja 5 rocna dcera.takze spanok je velmi individualny,tak ako je kazde dieta ine a temperamentne.Radam od odbornikov na spanok sa len smejem.

Pridaj komentár