7 vecí, ktoré by si naozaj želali mamy po narodení druhého bábätka

Anna Veselá 0

Už to nie je ako prvýkrát, keď sa stanete mamou. Vtedy možno dostanete záplavu bodyčiek, pyžamiek, mini ponožiek a hračiek, ktorými rýchlo zapracete celú domácnosť. Za pochodu zisťujete, čo boli vyhodené peniaze a čo by ste najradšej nedarovali ani najhoršej kamarátke.

Pri druhom dieťatku už celkom kompetentne vyhodnotíte, čo sa vám naozaj zíde a čo by ste potrebovali. A sú to celkom iné „veci,“ ktoré by sa dostali na váš top zoznam. Tak napríklad:

Canva

1. Ešte jeden pár rúk

S druhým bábätkom veľmi skoro získate titul kráľovná multitaskingu. No aj tak, ďalší pár rúk by sa hodil. Niekto, kto by zachránil podlahu od rozliateho džúsu, v ktorom sa čľapká staršie dieťa, kým kojíme bábätko popri nakladaní špinavých vecí do práčky. Keby sa tak dali kúpiť robotické ruky namiesto robotického vysávača, život by bol oveľa jednoduchší.

2. Jednoduché jedlo

Čas obeda vyzerá celkom inak, keď máte doma dvoje malé ústočká, ktoré potrebujú nakŕmiť. Pristihnete sa, ako šermujete vareškou s bábätkom na prsníku a s malým šidlom, ktoré sa prepletá okolo vašich nôh. Skúste to dať na prevádzku s michelinovskou hviezdou.

Ešte aj tie obyčajné „holé“ špagety na obed môžu byť majstrovským kuchárskym počinom. Nebojte sa, už len pár mesiacov a všetci budete jesť civilizovanejšie. Bábätkovské kašičky. Ak sa, samozrejme, nenájde dobrá duša, ktorá pochopí, že váš deň môže byť krajší, keď so sebou zoberie na návštevu aj niečo pod zub.

3. Spánok

Spánok, spánok. Áno, toto slovo bolo kedysi vo vašom slovníku. Teraz pripomína skôr spomienku, ktorá odletela s prvou pavučinou babieho leta… keď ste mali iba jedno malé bábätko, ktoré v noci zahájilo párty, bola aká taká šanca, že sa dáte v priebehu dňa dokopy a kde tu si chýbajúci spánok nahradíte aspoň jemným polhodinovým šlofíkom.

Teraz nehrozí, lebo máte staršie dieťa. Aspoň to v noci spalo, keď sa na to pozrieme pozitívne. Najväčší darček, ktorý oceníte ako dvojnásobná mamina, je určite ten, keď vám niekto dopraje dospať sa cez deň a malého špunta zatiaľ zoberie vyvenčiť von. Máte naozajstných priateľov? Teraz zistíte.

4. Uprataná domácnosť

Po tom, čo vás doma pribudne o jedného viac, budete mať pocit, že prania je viac o sto ľudí, žehlenia o dvesto. A aj keď prvých 6 mesiacov budete výlučne kojiť, bude sa vám zdať, že aj špinavých riadov je viac ako kedykoľvek predtým, hoci umývačka ide nonstop.

Na nejaké hĺbkové čistenie nie je čas, takže sa pristihnete, ako vlhčenou utierkou neutierate len zadok bábätka, ale aj zaschnutú špinu a prach na poličkách. Keby tak prišla nejaká víla zázračnica, ktorá by to za vás dala celé do pucu!

5. Čas pre staršie dieťatko

Príchodom nového súrodenca sa zmení celý doterajší život vášho prvorodeného. Ale že kompletne. Možno budete mať šťastie a nebudete zažívať peklo žiarlivostných scén dennodenne. No aj tak. Prežijete si spolu s ním, že pozornosť už nebude zameraná iba na neho, že ju budete musieť nejako podeliť. A že spravodlivo je méta, ku ktorej sa zrejme nepriblížite.

Pretože doteraz vás malo vaše dieťa iba pre seba. A zrazu mu to „všetko“ nemôžete dať. Je normálne, že veľa rodičov má kvôli tomu výčitky. Snažia sa, aby dieťa nemalo pocit, že je na druhej koľaji. Zabudnuté. Prehliadané. Odložené. Preto každú dvojnásobnú mamu poteší ako darček čas, ktorý môže stráviť so starším dieťatkom, kým niekto podrží bábätko. Alebo čas a pozornosť, ktorý návšteva venuje staršiemu.

6. Dobrú spoločnosť

Keď máte dve malé deti, dopriať si trochu času v spoločnosti, ktorá nevrieska, nehádže sa o zem, negrcia vám za golier, nemá koliky, netreba ju nosiť na rukách, fakt nie je na zahodenie.

Hlavne, ak je to uvedomelá dospelá bytosť, ktorá vie, čo potrebujete a čo nepotrebujete, a teda urobí všetko pre to, aby ste sa domov vrátili s vyvetranou hlavou a nie, nebude vám do nej natĺkať nepotrebné rady do života. Nechá vás vyrozprávať. Bude vás počúvať. Pritakávať. Súcitiť. Rozosmievať. Podrží vás. Presne to potrebujú mamy s dvomi malými deťmi.

7. Povzbudenie

Mnohí predpokladajú, že s druhým dieťaťom to už má mama ľahšie, že už je to zaslúžilá profesionálka, ktorá vie, čo má robiť v každej chvíli. Možno si v istých veciach pripadá schopnejšia, ako keď držala prvýkrát v rukách novorodenca, ale predsa len, každý novorodenec je iný „materiál.“

Zakaždým, keď sa narodí nové dieťatko, musíme prísť na to, ako funguje a čo potrebuje, a to chce čas. A mama, či má prvé alebo piate dieťa, potrebuje počuť, že to dokáže, že vie, čo robí, že jej to ide super. Okrem toho, je to čistá pravda.

»»»»»»» Prečítajte si aj: Materská je drina. Ak máte jedno dieťa.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

články autora...

Pridaj komentár