Možno aj vás počas tehotenstva potešila nejaká dobra duša Jóbovou zvesťou, aby ste sa radšej vyspali do zásoby, lebo po pôrode sa už nikdy, ale naozaj nikdy nevyspíte!
Ako keby také dačo bolo možné s rastúcim a všade tlačiacim bruškom, s ktorým sa beztak môže tehotnej o spánku jedine snívať.
Zabudnite na zlomyseľné strašenie.
Áno, bábätká sa v noci budia, lebo potrebujú čas, kým sa im rozvinú spánkové návyky. Zo začiatku im trvá dlhšie, kým zaspia a ich spánkové cykly nie sú tak dlhé, preto sú častejšie hore. Neprinútime ich, aby prespali osem – desať hodín v kuse a nezobudili sa ani raz.
To, čo si mnohí rodičia vyhodnotia ako poruchu spánku, lebo sa bábätko často budí, je len o nezrelosti jeho mozgu. Pokiaľ pochopíme, ako funguje spánok malého bábätka, nebudeme očakávať od neho niečo, čo jeho nervový systém nie je schopný zvládnuť.
Prečítajte si aj: Spánok najmenších bábätiek – rady pre rodičov
Čo očakávať po narodení bábätka
V prvých mesiacoch života je spánok u detí veľmi individuálny. Múdre je neporovnávať dieťa s inými v jeho veku a nestrácať čas pri štúdiu tabuliek, koľko by malo dieťa prespať podľa mesiacov.
Každé bábätko spí inak, isté spánkové vzorce však máme spoločné s bábätkami aj my, dospelí.
Začíname ľahkým spánkom, prejdeme do hlbokého (pokojného) spánku a potom sa vrátime k ľahšiemu spánku, ktorý je obyčajne spájaný s rýchlymi pohybmi očí (po anglicky rapid eye movements – REM). V ľahšej fáze spánku sa dieťa môže mrviť, pohybovať končatinami, či usmievať sa.
Kým u dospelých prevládajú cykly v trvaní asi 90 minút, u najmenších bábätiek môžu trvať iba tridsať až štyridsať minút. Intervaly sa zvyšujú s pribúdajúcimi mesiacmi, u dojčiat a batoliat štyridsať až šesťdesiat minút, staršie deti sa pomaly blížia k dospeláckemu 90-minútovému cyklu.
Postupne, ako dozrieva ich mozog, zaspávanie trvá kratšie, spánkové cykly sa predlžujú, ak sa v noci aj zobudia, dokážu rýchlejšie znova upadnúť do spánku.
Čo znamená prespať celú noc u bábätka?
Podľa pediatra Jamie Loehra z medicínskeho hľadiska spať celú noc u bábätka znamená spať päť hodín bez prestávky. To znamená, že aj ten najlepší spáč sa prebudí aspoň raz v noci.
Väčšina bábätiek sa budí v noci na kŕmenie trikrát, každé tri až štyri hodiny. Ročné bábätko sa zobudí tiež aspoň raz.
Čím menšie bábätko, tým častejšie si pýta papať, pretože má malý žalúdok a materské mlieko sa rýchlo trávi. Žalúdok novorodenca je veľký iba asi ako čerešňa. Pomaly sa zväčšuje, až po prvom mesiaci má veľkosť asi ako slepačie vajce.
Ak rodičia očakávajú, že sa bábätko naje za 10 minút a potom tri hodiny pospí, môžu byť sklamaní realitou. Novorodeniatko môže papať 40 minút, potom na 30 minút zaspí, znova sa preberie a papá ďalších 20 minút a potom znova zaspí. Toto je normálne fungovanie novorodenca.
Prečítajte si aj: Koľko mliečka naozaj vypije novorodenec?
Je normálne, že sa každý v noci budí
Všetci, nielen bábätká, ale aj my dospelí, sa v noci budíme, a nielen raz, ale viackrát. Zmeníme polohu, prikryjeme sa, odkryjeme, znova upadneme do spánku. Bábätká sa však musia naučiť takýto prechod zvládnuť, a to chce čas.
Keď sa bábätko v noci zobudí na hlad, rýchlejšie znova zaspí, ak leží v prítomnosti matky, ktorá ho môže nakojiť poležiačky. Dieťa zaspáva počas kojenia, bez zbytočného pohybu, akým je chodenie po bytu alebo kolísanie, prípadne upadne do spánku pritúlené k mame.
Niekedy sa bábätko iba mrví alebo si zo sna pomrnkáva. Nie každý zvuk, ktorý dieťa vydá, je volaním o okamžité uspokojenie potrieb bábätka. Skúste mu dať čas, radšej počkajte, či to neodznie samé. Alebo na bábätko iba položte ruku. Možno práve dotyk a vaša blízkosť je práve to, čo najviac potrebuje, aby mohlo dobre spať.
náš starší syn začal spávať celú noc ako polročný, ale dovtedy to tiež nebola hrôza, budil sa 2x v noci. Raz keď sme išli s mužom spať, takže pre mňa pohoda a potom okolo 2-3 a to som vydržala. A dcéra bola za odmenu, tá spala celú noc bez prerušenia od narodenia.
Moja vstávala prvé 3 mesiace 8x za noc, čiže 2-3x je ozaj nič..
Krasne a vystizne napisane.