Nechce spať? Zničiť, unaviť a pomojkať!

Monika Medveďová 1

Sú témy, ktoré mamy napriek rovnakej a nemerateľnej láske k deťom rozdeľujú na dva tábory: a jednou z nich  je jednoznačne otázka zaspávania.

foto: iStock

Tí, čo majú doma „spavé pokolenie“, nech sú radi, že sú radi a čítať možno ani nemusia. Postihnutí takýmto druhom dieťaťa môžu čítať ďalej. Zozbierali sme nielen z nášho fóra aj diskusií pod článkami zaujímavé tipy a rady, ako na to, mimo kočíka, auta a vlastnej trsavej náruče.

 

Prvá téza rodiča: Zničiť a unaviť!


Zmožené dieťa zaspí skôr, ako to, ktoré sme celý deň vozili, nosili a inak mu hoveli. Aj keď to často vyzerá tak, že jedno dieťa zmôže dvoch rodičov, skúsme porozmýšľať nad tým, ako by to mohlo byť naopak a čo všetko môže naše dieťa robiť, aby sa unavilo.

Pokiaľ už chodí, stačí, aby ste mu dali všeličo nosiť hore-dolu, hrali futbal, hádzali loptu alebo aj dať mu vykladať a nakladať hrnce od najmenšieho po najväčší z linky a späť. Fantázii sa medze nekladú.

Minimálne s ním treba vyliezť nadlho von na vzduch – v akomkoľvek počasí.


Druhá rada: pokojný večer veľa zmôže


To znamená, že večer už neriešime žiadne výchovné problémy ani vojny rodičia kontra deti, skôr sa pokojne rozprávame o tom, čo bolo cez deň super.

Vyskúšajte rozprávkové kúpanie. Bublinky v kúpeli vedia byť rituálom, ktorého sa deti nebudú chcieť vzdať.  Pozor ale na chémiu. Nie je úplne jedno, z čoho tú bublinkovú atmosféru vytvoríte. Šampóny a peny do kúpeľa by mali byť bez parabénov, parafínu, a sfarbené len prírodnými farbivami, aby sme neriešili viac alergiu na chemické prípravky, ako zaspávanie.  V tomto smere sa dá stále spoľahnúť na starú dobrú značku BUPI

Doporučené a vyskúšané sú tiež aj masáže, jemné šúchanie chrbátika či zadočka (to je dobré aj priamo v postieľke). Nebojte sa, že neviete masírovať zo žiadneho kurzu – niekedy stačí aj láskavé objatie alebo jemné poškrabkanie tam, kde je to dieťaťu príjemné.

Dobrým tipom je tiež úsmev. Ak deti pocítia vašu pohodu a trpezlivosť, (aj keď niekedy je to ťažké, lebo už máme aj my dosť a deti špekulujú), uvoľnia sa, ukľudnia a zaspávanie je tak napoly vyhrané.

Tretie pravidlo: Klasické finty predvídať

Treba dať pozor na klasické finty typu „cikať-kakať-smädný-hladný-bojím-bolí“. Vycikať pred spaním, pri večeri zdôrazniť, že už sme najedení a aj sme sa napili, takže v posteli už nebude nič – maximálne čistá voda, ktorá pôsobí neuveriteľne: stačí jej jeden glg a smädoš má dosť.  

Bojím a bolí sa rieši zázračnou maminou masťou a tou je objatie – ak to je deťom takto vysvetlené, do pol minúty je po hrôzostrašnom zozname problémov.

V izbe a postieľke

Svetlo

Prvou vecou technického rázu je svetlo: malo by ho byť čo najmenej, takže použite žalúzie, malú nočnú lampičku, zavrime dvere. Niekedy stačí pološero, aby deti pochopili, že ide čas spánku.

Rozprávame málo a potichu

Ak už máme po večernej hygiene, musí sa to prejaviť aj na našom správaní: zbytočne veľa nerozprávame, a ak, tak tichým, pokojným hlasom, čím monotónnejšie, tým lepšie.

V tomto duchu je dobré čítať aj rozprávky na dobrú noc – takže nepredvádzajme v túto hodinu žiadne svoje dramatické schopnosti! (napriek tomu, že nás to často láka).

Eliminácia rušičov

Taktiež sa usilujme zrušiť všetky zbytočné zvuky: televízor manžela, nečakaný telefonát, (aj mne sestra pri dvoch špuntoch stišuje večer telefón), rádio.

Ak spí váš drobec v postieľke, je dobré, ak tam má svoje obľúbené veci, kde sa cíti dobre – netreba zas toho veľa, niekedy stačí pekný mäkký vankúšik, o ktorom vie, že s ním iba spí.

Už ležíme

Čo v postieľke na upokojenie?

Knižky

Veľmi dobré je čítanie knižiek, najlepšie s minimom textov, zato s množstvom obrázkov, ideálne sú leporelá alebo knižky s tvrdenými stranami. Pravidlo znie: pozeráme poležiačky, potichu…

Vymyslené rozprávky

Ak máte dostatok fantázie, skúste si vymyslieť vlastnú rozprávku: ideálne s hlavnou postavou na želanie dieťaťa. Nebojte sa, nemusí to byť žiadny literárny skvost a nemusí trvať ani pol hodinu. Deti si zväčša pýtajú príbeh o tom, o čom teraz snívajú a čo sa im páči.

Alebo im skúste ponúknuť príbeh o škriatkovi Zaspávačikovi alebo trpaslíčkovi Sníčkovi, ktorí nosia deťom tie najkrajšie sníčky – ale vybrať si zo všetkých rozprávkových sníčkov môže len ten, kto prvý zaspí…

Uspávanky

Podľa skúseností mnohých mamičiek sú fantastické uspávanky alebo príjemná hudba. Deti neočakávajú, že budete spievať ako Carusso, skôr ich upokojí váš pokojný  hlas…

Ak riešite, či uspávať v náručí alebo nie, stačí len dobre počúvať vlastnú intuíciu. Každá mama je iná, naservírovať to narovnako nie je dobré. Ak cítite, že je to pre vás okamih „O“, spokojne ho na ruky vezmite, alebo sa k sebe prituľte v posteli. Možno vášmu dieťatku po čase bude stačiť aj to, aby ste len sedeli na kraji postele a držali ho za ruku. Nájdite si spôsob, ktorý bude vyhovovať vám obom.

Mnohé deti pochopia aj to, že po chvíli sa zdvihneme a povieme: sme nablízku, pracujeme, budeme ťa chodiť pozerať.

Ak už ste vyskúšali všetko a nič nefunguje, potom už len tieto rady navyše pre zúfalých: 

Tipy navyše pre zúfalých »»»

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (14 hlasov, priemerne: 4,70 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Zelala by som vsetkym mamickam, aby po puziti horeuvedenych technik ich dietatko v klude zaspalo a dlho spinkalo. Nase vsak take neboli. Nejde totiz len o zaspavanie, ale aj o prespavanie. Dieta zvyknute na nosenie pri zaspavani, na skakanie na fitlopte (nasa starsia) si bude toto vyzadovat i kedykolvek sa v noci zobudi. A ono sa zobudi, lebo vsetci sa v noci budime. A dieta, ktore sa naucilo zaspavat samo, sa vie opat ukludnit a zaspat. Viem, ze nechat dieta plakat je metoda bolestna – rozdiskutovane v jednom z Vasich predoslych clankov. Ani ja som nebola nadsena. Ale je to pre rodinu menej bolestnejsie, ako strhana matka, chronicky nevyspata s bolestami chrbta z neustaleho skakania – napriklad.

    Dalsi rozmer je, ako uspat takto dve deti naraz (nase mladsie dvojicky). Tu nepomoze ani zaspavanie na prsniku, lebo s nimi po „odpojeni“ treba manipulovat a potom su opat hore.

    Pre zufalcov odporucam knizky o detskom zaspavani, ktore pomohli nam a zmenili nam zivot: Anette Kast – Zahn, Morgenroth: Kazde dieta sa vie naucit spat. (aplikovali sme na dcerku v 5. mesiacoh). A pre rodicov dvojiciek: Marc Weissbluth: Jak naucit dvojcat spat.

    Vela zdaru

    Mira

Pridaj komentár