Spánok malého dieťaťa

Saša Mikulová 29

Spánok dojčaťa a dieťaťa mladšieho ako tri roky podmieňujú predovšetkým okolité faktory, prostredie, v ktorom sa dieťa nachádza.

Od narodenia do veku troch rokov spánok dieťaťa dozrieva, usporiadava sa, čo súvisí hlavne s psycho-afektívnymi podmienkami a sociálno-rodinnými zvyklosťami. 

Rytmus spánku sa mení podľa veku, a preto by sa mal aj postoj rodičov k spánku dieťaťa v jednotlivých fázach líšiť.

Prvé obdobie: Novorodenec – 1. mesiac

Dojča spí obvykle 2,5 až 4 hodiny, po ktorých nasleduje čas bdenia. Nebudí ho len hlad, ale najmä jeho biologické hodiny. Prvá fáza spánku býva nepokojná, avšak je pre tento vek dôležitá.

Dieťatko kvôli jedeniu netreba budiť a bdieť nad jeho spánkom v tomto období tiež nie je nevyhnutné. V miestnosti, kde spí, nemá byť priveľmi teplo, ani neprimeraný hluk. Dojča potrebuje stálosť a stabilnosť vzťahov.

Ako sa vyvíja vaše dieťatko? Bábätko týždeň po týždni »»»

Druhé obdobie: 1. mesiac – 3. a 4. mesiac

V tomto veku sa objavujú prvé tzv. “paroxystické výkriky”, hlavne večer a v noci, ale netreba sa ich obávať.

Postupne sa začína vytvárať tzv. rytmus “deň-noc” a rodičia môžu k nemu dopomôcť zachovávaním týchto zásad: 

– V noci používajte slabé osvetlenie a tienidlá, málo sa s dojčaťom rozprávajte a všetku starostlivosť obmedzte na minimum,

– Zachovávajte stabilnosť vzťahov: dieťatko nemá mať veľa “opatrovateľov” a podmienky jeho zaspávania meňte čo najmenej.

– Buďte flexibilní na potreby a požiadavky dieťatka.

– Jemný zvuk v pozadí neprekáža, ale veľkému hluku sa vyhnite.

Tretie obdobie: od 3.- 4. mesiacov do 18 mesiacov

Približne v treťom mesiaci, spí 70 % dojčiat v noci 8 hodín nepretržite, ale dĺžka denného bdenia rastie.

Vo veku od troch do štyroch mesiacov, dieťa zaspáva pokojným spánkom, ktorý je ale prvých dvadsať minút veľmi plytký, preto, ak je to možné, nechajte dieťa spať vo vlastnej izbe. 

Obzvlášť v tomto období je dobré začať s týmito časovými ukazovateľmi:

  • Buďte dieťa ráno vždy v rovnakú hodinu, aj v nedeľu.
  • Jesť na obed mu dávajte v rovnakom čase.
  • Počet spánkov počas dňa medzi 3. – 4. mesiacom až 1. rokom klesá.
  • Denný spánok trvá približne 60 minút. Dieťa zaspáva pomaly, postupne sa jeho spánok prehlbuje, dokonca sa dieťaťu môže aj snívať a v spánku môže byť rozrušené.
  • Večerné zaspávanie sa stáva dôležitým momentom, preto je vhodné nájsť rovnaký postup pri ukladaní dieťaťa na spánok (tzv. spánkový rituál).
  • Uprednostňujte zaspávanie v pokojnej atmosfére a len s jednou obľúbenou hračkou. Aj naďalej zachovávajte rovnaký rituál uspávania a pokračujte v rannom zobúdzaní v tú istú hodinu.

Štvrté obdobie: Medzi 18. mesiacmi a 3 rokmi

Nočný spánok je v prvých štyroch hodinách tvrdý a pomalý. Potom nastáva etapa spánku, keď dieťa bez toho, aby sa zobudilo, môže plakať, vzlykať a byť rozrušené. 

V tomto období vykazuje dieťa veľkú psychologickú nestabilitu:

  • je rozrušené zo získavania samostatnosti a objavovania sveta,
  • je nespokojné a nepokojné z poznávania vlastných hraníc a závislostí,
  • začína protirečiť (známe “nie”)

Často konštatujeme poruchy spánku a zaspávania:

  • dieťa kladie odpor pri ukladaní na spánok,
  • má spánkové fóbie (zasvietené svetlo – otvorené dvere)
  • potrebuje mať svoj rytmus zaspávania (cmúľanie palca, kolísanie)

V tejto etape vývoja spánku dbajte na dodržiavanie vlastného rytmu dieťaťa, ale uprednostňujte siestu čo najdlhšie, ako je to možné. 

Pozor na pozeranie televízie! 

Buďte pozorný na potreby dieťaťa, pomáhajte mu ich poznať a pomôžte mu, aby sa samo stalo “tvorcom” svojho spánku.

Spánok staršieho dieťaťa

Strach z tmy

Pre dieťa, ktoré má ísť spinkať, je rozsvietená obývačka oveľa príťažlivejšia než jeho “tmavá” izbička. Ako vysvetliť dieťaťu, že v obývačke sa nič zvláštne nedeje? Tma a ticho vyvolávajú u malého dieťaťa neistotu a strašidelné myšlienky, ktoré mu potom bránia zaspať.

Preto sa pokúsme urobiť čo najviac, čo sa týka výzdoby jeho izby: použime farby na steny, ktoré má dieťa rado alebo milú tapetu, na stenu zavesme obrázok s detským motívom, na stolíku nechajme svoju zarámovanú fotografiu, v blízkosti postele milé malé hračky tzv. nočných strážcov ako napr. plyšového psíka…

Čím lepšie sa bude dieťa vo svojej izbe cítiť, o to radšej tam bude tráviť čas. Nikdy ho do nej nezamykajme za trest!

Je čas ísť spať

Hovorí sa, že už večer si pripravujeme zajtrajší deň. Čo môžeme urobiť spolu s dieťaťom tesne pred spaním?

Návrhov je niekoľko: dobrý kúpeľ, čítanie obľúbenej knižky, výber oblečenia na ďalší deň, tiché hranie sa s obľúbenou hračkou a bozk na dobrú noc určite pomôžu dieťatku lepšie zaspať.

Dokonca mu môžeme navrhnúť tému, o čom sa mu má snívať: o vyhranom futbalovom zápase, o koníkovi z rozprávky, o anjeličkoch, o novom bicykli, o veselom šašovi…

Ak sa dieťa predsa len zobudí, pokojne ho znova uložme do postele a keď sme sa uistili, že všetky mu nič nechýba, požadujme od neho, aby z postele nevstávalo, ale ostalo tam ležať aj keď je hore. Ak má strach, nechajme mu zasvietenú malú nočnú lampičku. Osvedčili sa aj fosforeskujúce hviezdičky na “plafónnej oblohe”.

Zlé sny

Aj dieťa, ktoré dobre spáva, môže prebudiť zlý sen. Ak budeme v noci počuť krik či náreky, choďme dieťa bez otáľania pozrieť. Ak budeme pri ňom, keď sa bude zo zlého sna zobúdzať, bude mať menej problémov znovu zaspať. 

Čo urobiť, keď má dieťa zlé sny?

♥ Ubezpečme ho, že sme pri ňom a poláskajme ho.

♥ Povzbuďme ho, aby o zlej nočnej more hovoril cez deň.

♥ Spolu domyslime šťastný koniec zlému snu, ktorý sa často opakuje.

♥  Vyhnime sa tomu, aby dieťa pozeralo strašidelné a akčné filmy.

♥  Upovedomme nášho pediatra, ak zlé sny narúšajú jeho normálnu dennú aktivitu.

“Hajaj-búvaj” burza 

Ako u vás prebieha detský uspávací rituál? Máte osvedčené zaspávacie metódy a prostriedky? Alebo aj vy zaspíte skôr ako vaše dieťatko?

(Prameň: Association des Pédiatres Libéraux, Francúzsko)

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (20 hlasov, priemerne: 3,80 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Dobrý deň. Mám dcérku 1 rok. máme problémy so spánkom.Zobudí sa ráno okolo siedmej, ale o 9.tej už je zase unavená a pýta sa spať.V poslednom mesiaci zvládne spať 1 – 1,5 hod. potom sa napapá, pretože nechce raňajkovať a o 12.00 je obed a potom ide znovu spinkať znovu 1 – 2 hod. potom je hore do večera do siedmej. kedy ideme kúpať. Ale dosť často mám problémy s tým že sa kúpaním preberie a zaspí až okolo 21.00. Dopostielky ju ukladám až ked si začne žmoliť očká a zívať, pretože aj ked to skúsim skorej, ona sa postaví a plače.Dobre je až keď sa otočí na bok a ostane ležať.Od ôsmych mes. ju neviem uspať pri sebe vo veľkej posteli, pretože aj ked plače, v momente keď si s ňou ľahnem ona sa preberie a začne loziť po posteli a blázniť sa. Večer papá o siedmej krupicu, potom sa budí okolo 23.00 , potom 2.00 a 5.00 na mliečko. Stiahne zakaždým 200 – 250 ml.Ráno sa zobudí často akokeby bola hladná mrví sa v posleli a mrnká, ale papať nechce a potom ani raňajkovať. Asi je to normálne, Ale nedá sa nejako ustáliť mojou pomocou to spanie?

  2. Ahojte mamičky…Moja malá Emka má ROk a pol..od druhého mesiaca do ôsmeho spávala krásne celú noc, nebudila sa ani na papanie..dávala som ju spať okolo 7mej a prespala do rána do 8mej bez zobudenia, vypila mliečko a spala dalej asi do dvanástej..Od 8meho mesiaca sa ale všetko zmenilo..Začali veľké teplá a začínala sa mi budiť na čajík..Teraz už to bude skoro rok čo jednoducho s manželom nespávame..Dávam ju spať stále okolo 7mej..skoro vždy sa mi prebudí okolo pol jedenástej(niekedy skôr, niekedy neskôr) nevie sa upokojiť..tak k nej idem, dám si ju k sebe do postele, vypíta si čaj..dám jej cucnúť potom dudlík a spí…ale už velmi nepokojne za noc sa mi zobudí aj sto krát, pýta stále čaj a je velmi nepokojná a nervozna.. Ono by to bolo celkom fajn, lebo už som si na to všetko asi aj zvykla..ale nevysvetlitelné mi je, že u mojich rodičov prespí celúúú noc bez pípnutia..chodieva tam na víkendy a jednoducho im bez problémov spí celú noc.. Čo mám robiť aby spinkala aj doma??:((

  3. Inak som sa celkom pobavila nad castou “tretie obdobie – od 3 do 4 mesiacov” Big Grins

    Totalne nelogicke a uz aj viem preco, po tom co tu niekto spominal, ze je to prelozeny clanok. V prvom rade mi pri informacii, ze mame dieta vo veku od 3 do 4 mesiacoch nechat spat same v izbe skoro oci z jamiek vyskocili Eek Ano, presne tak to robia zapadne matky, ze maju pre svoje deticky prichystane samostatne izby, este predtym ako porodia, ale samozrejme, oni vacsinou ani nekoja ani nie su ochotne vstavat k dietatu vzdy ked nieco potrebuje (v jednej z takychto krajin zijem, takze viem o com hovorim)

    Dalsia veta: “Budte dieta v rovnaku hodinu” – ze co mam robit??? Eek Eek Skuste to povedat matke, co pri starostlivosti o dieta a o domacnost (a velakrat este o vselico ine) spi tak 4-5 hod. prerusovaneho spanku denne, ze nech si ide rano budit dieta – aby sa dobre naucilo (neviem na co) Ani ma nenapadne!!!

    A totalny bonus: “Jesť na obed mu dávajte v rovnakom čase”.

    Big Grins Haha, no tak to mi znelo, ako keby som mu rovno mala ist dat kus masa s hranolkami Big Grins Ale ako som uz hovorila, tento clanok zrejme nerata s tym “cudnym typom matky” co svoje dieta koji, a je len prirodzene, ze si to dieta pyta vtedy, kedy potrebuje. Niekedy v rovnaku hodinu a niekedy nie. Je predsa vseobecne zname, ze babatko netreba na kojenie ani budit, ani mu nasilu davat, lebo si pyta vtedy, kedy chce a nie o 12,00 europsekho casu Mr. Green

     

    Inak nas maly spava velmi dobre, uz ako babatko sme mu vytvorili rutinu zaspavania (kazdy den kupel, nakojit a spinkat), sa mu to tak zafixovalo a zaspaval bez problemov sam. Vytvoril si taku dobru rutinu spinkania – v noci sa budil len na kojenie a vstaval tak o siestej rano. Teraz ma uz 2 a pol rocka a tiez nemame nejake problemy so zaspavanim ani spinkanim, jedine co nas stve, je ze v noci vzdy pribehne ku nam do postele, tak sa dobre nevyspime (a nechce sa nam zobrat ho spat do jeho izby – aj ked asi to veru budeme musiet zacat robit), ale zato on je ako v siedmom nebi, az tak si odfukuje zwinker

    1. suhlasim s tebou, nasi by najradsaej sice nespali nikdy a najradsej su v nasej posteli aj ked maju svoju izbycku sem-tam ich prelozime ale na druhej strane si poviem ved nebudu spat pri nas do 18-tky a kedy si ich uzijeme ak nie teraz ale vsetko z mierou uspat toho najmensieho bol vzdy problem ale ked uz vidi ze spime aj my odide sam do svojej postilky a zaspí. Tak to fungujem od 1,5roka a ma uz 3,5roka. V kazdom pripade je jednoduchsie ich uspat ked pol hodinky lezime s nimi v posteliach a rozpravame sa o roznych zaujímavostiach

  4. Dobry den, dnes som na stranke po prvykrat, pretoze hladam riesenie ako naucit moju 18mesacnu dcerku samu zaspavat. Co sa tyka jej spinkania cez den ju pravidelne davam vzdy medzi 11.30 a 12.00 a bez problemov si pospi aj dve hodinky, sem tam sa vie prebrat ale ked si s nou este lahnem na nasu manzelsku postel este si zdriemne, a tak ju zase prelozim a spi dalej…vecer uz je to ale horsie, taktiez sme si ju naucili spat pri nas, casto sa budievala a ked sme si ju nechali medzi nami spala kludnejsie a dlhsie ale teraz je uz vacsia a ja som vzdy taka vycerpana, ze akonahla si ju prelozim ku sebe do postele hned zaspim a nedam ju spät do postielky a mam taky pocit, ze si na to zvykla, pretoze kym si ju ku sebe nedam zobudi sa vnoci aj 6krat..ale akonahle si ju dam ku sebe spi bez problemov do rana..postielku mame len meter a pol vzdialenu od nasej ale jej akoby to nestacilo a teraz neviem ci sa jej tam zle spinka alebo je to proste len tym, ze chce citit, ze sme pri nej…citala som tu nejake clanky a dnes vecer skusim postielku prisunut uplne k nasej a uvidime ci sa nieco zmeni…ale hlavne som sa chcela spytat na to ci je priskoro na to aby som ju ucila zaspavat samu..vela kamaratok s tym nema problem, ulozia si deticky a tie im same zaspinkaju ale ja som to niekolkokrat skusala a este sa mi to nepodarilo a to mame pravidele vecerne rituály…sem tam som ju nechalaj dlhsie poplakat ale bolo to hrozne pocuvat tie nareky a nikdy som to nevydrzala a isla som si lahnut s nou..dlhy komentar viem ale nejako sa nemam o takychto veciach s kym porozpravat…mamina mi ohladom tohto nevie poradit a kamaratky sa mi zvacsa vsetky odstahovali ale potrebovala by som vediet ci je skratka uz cas aby som ju ucila zaspavat samu alebo to mam este nejaku dobu nechat tak..dakujem pekne

    1. Zuzka,
      neviem, ako dopadol tvoj pokus – ale aj tak ti niečo k tomu poviem nielen z mojej skúsenosti. Tvoje drobča je naučené spať s vami a aj keď to porovnávaš s inými mamičkami, nemaj obavy – robíš dobre. Malé deti potrebujú aj v noci istotu blízkosti rodičov, ktorá sa isto /z mojej skúsenosti určite/ prenesie do dobrých vzťahov medzi vami aj neskôr, v čase puberty. Deti,ktoré boli skoro naučené spávať samé, nemajú potom problém prejsť na samostatný spánok v inej izbe, i keď možno nevieme, či to všetky chcú, čo cítia a čo prežívajú. A nakoniec: každé dieťa je originál, niektoré budú chcieť spať pri vás až do šiestich-siedmich rokov – a treba to rešpektovať, iné sa osamostatnia skôr. Je to aj vec povahy, rodinnej klímy, zrelosti dieťatka… Daj tomu čas, buď trpezlivá a uvidíš, dobre urobíš.

  5. Chcela by som sa opytat, co su to tie “paroxystické výkriky”, ktore ste spomenuli v clanku…na internete som k tomu nic nenasla.

    Dakujem,

  6. Dobrý deň, potrebovala by som poradiť ako naučiť môjho 2 ročného synčeka spinkať celu noc. Mám 2 ročného synčeka ktorý mi ako malinky vôbec nechcel spinkať v postieľke a môj manžel to stále mrnkanie a plakanie nevydržal tak ho naučil pri nas spať a s nami spal skoro rok. Lenže to sme sa potom nevyspali a tak sme mu zariadili jeho vlastnú izbičku a kupili sme mu tam postel.Veľmi sa jej potešil aj sa mu tam veľmi páči no len so spinkaním je to horšie. V noci sa budí aj 8 krát a stale si vyžaduje aby som pri ňom bola a ked odídem tak začne trucovať a kričať na celý panelák . Už to takto funguje asi 2 týždne a som už vyčerpaná. Prosím o radu čo mám robiť aby si zvykol spinkať sám bez toho aby som musela byť pri nom každe jeho zamrnkanie aby si čím najskôr zvykol na to že ma vlastnú postel… Vopred Vám ďakujem

    1. Ahoj, Monika, nasa dcerka s nami spavala v posteli 0d 8. mesiacov, ked zo dna na den odmietla spat v postielke. Tlacili sme sa takto do jej 13 mesiacov a potom sme jej kupili postel, ktoru sme prisunuli k tej nasej.Spojili sme ich tak, aby to bol jeden celok(podla moznosti), ja si ju mozem v noci pritulit a dat jej mliecko alebo ked zamrnka, len ju chytim za rucicku a ona moze kludne spinkat dalej-a ja tiez;-). Mozno pre vasho synceka je este priskoro, aby spinkal sam vo svojej izbe a mozno by pomohlo take riesenie aj u vas. My sa pohodlne vyspime a mala ma pocit, ze spi s nami…Neviem, ci by to vyriesilo aj problem s castym budenim, ale nemusela by si vstavat a ist do vedlajsej miestnosti niekolkokrat za noc…Prajem vela prespinkanych noci:-))

  7. Dobrý deň,

     

    mam 2 ročneho syna a mame problem, že nechce isť cez obed spať. Keď sa ho opýtam, prečo nechce spať odpovie, že nieje unavení.

    Keď idem s ním do izby, rozprávam mu rozprávky, on ich všetky vypočuje, ešte aj na ďalší deň mi hovori o čom bola dana rozprávka.

    Večer ide spať okolo 19.00-19.30 zaspi bez problemov a spi celú noc.

    Viete mi poradiť prečo nechce cez obed spinkať

     

    Ďakujem a očakávam skoru odpoveď na e-mail

    žaneta

  8. Dobrý deň,

    chcela by som niekoho poprosiť o radu, lebo soma si neviem pomôcť. Mám 2ročného synčeka, ktorý má od narodenia problém so spaním. Večer sa napapa a uložím ho o 7h, medzi tým sa v noci budí 6 – 8 krát a zakaždým si pýta prsník, alebo ho musím hojdať v kočíku. Ráno o 5h už vôbec nechce spať. Vstávam nevyspatá, unavená a nevládzem cez deň dokopy nič urobiť. Ďakujem za každú radu.

  9. Ahojte,myslela som si, ze len moje dietatko nechce spavat!Sara ma 14mes.,od malicka zaspavala len na prsniku,no horsie bolo,ze aj pocas spanku ho musela mat v ustach.Cumel nechcela.Cez den spala dokopy niekedy “az”hodinu a pol.Takze ked som chcela,aby sa vyspala,nespala celé noci a dni.Po roku je to lepsie,(nekojim),prespi celu noc(zatukam),ale cez den nechce spavat.Bol cas,ked spala krasne aj cez den(dva krat),ale teraz len raz,hodinku a vzdy len v kociari.Keby som videla,ze jej to nevadi,nechala by som ju.Lenze pohra sa hodinku a potom je stale pri mne.Nevie sama co chce,musim jej stale hladat program.A vecer nie a nie zaspat.Ritual mame(kupkat,mliecko,polubkat a spat!?)Nemam kedy navarit,upratat,nic.Chcem sa len spytat,ci je urceny nejaky cas pre deti,kolko by mali za den spat.Ci sa mam viac snazit o to, aby spala cez den dlhsie.Ale uz neviem ako to mam este urobit.Mam kamaratku,ktorej syncek(18mes.)spi priemerne 4-6hod.za den.Nie je to nejako vela?A prespi celu noc.Asi mi neprospieva,ze sa nou stretavam,lebo som z toho viac nervozna.Ak mozte,poradte mi.Dakujem!!!!!!!!!!!

  10. Dobry den prosim o radu.mame 3 mesacneho chlapceka a uz asi 3 tyzdne nechce skoro vobec spavat.Cez noc sa zobudi dva krat niekedy aj tri krat.Rano spi najdlhsie do 7hod.Potom je stale hore.od siedmej do jednej spi iba taku polhodinku.A uspat ho to je dost problem,cumlik nechece iba ked je namoceny do medu.musi sa stale nosit.ked sa polozi do postielky tak nezaspi ale place a v kočiku tiez.ked zaspi v kociku tak za hodinku sa zobudi a place,takže z kazdej prechadzky sa vraciame z revom.Moze te mi prosim poradit,lebo mame strach ze ma malo spanku.dakujem za radu

  11. Dobry den,neviem ci je tento clanok aktualny ale chcela by som pridat svoju reakciu.Mam skoro 4 msac.syna ktory asi od druheho tyzd.zivota spinka od 9 .,10 do 4 -5 rano a asi od mesiaca aj do 6.V polke druheho mesiaca sme mali to stastie ze spaval aj do 8 rana bez jedneho zobudenia.Teraz je to rozne,niekedy spi do 6 inokedy do pol 9 co je super.Ak spi len do 6 nachovam ho,prebalim a zas spi 2-3 hodiny.Cize zvycajne vstavame spolu okolo 10-11 rano.Som s tym velmi spokojna,ale som si vedoma,ze aj to moze amenit,ci uz rastom,alebo zubkami.Zatial si to uzivam a s partnerom chodime do postele po polnoci.Urcite vsetkym odporucam mat vecernu rutinu,kazdy vecer ,ako aj mi mame.Teply kupel,steklenie na brusku,potom masaz s olejcekom,prezliect do pyzamka,stlmit svetlo posledne chovanie [nekojim] do spacieho veku [babetko sa nezobudi na zimu] boztek na nostek ,zhasnut a uvidime sa rano.Niekedy ho este z izby pocujem rozpravat,ale stalo sa mi len 2 krat ,ze plakal a to tiez na zaciatku.Este musim povedat,ze cumel nechce.Mamickam zelam vela pevnych nervov a zdravie.

  12. Dobry den, chcela by som sa opyta na spanok na brusku.Mam 3 a pol mesacnu dceru, ktora nevie spinkat na chrbatiku.V noci spinka na brusku 5 hodin potom ju nakojim a potom spinka este 2 az tri hodiny.Cez den je to ovela tahsie, skoro vobec nechce spinkat.Doobeda sa mi niekedy podari ju uspat na 2 hodiny ale poobede skoro vobec.Od tretieho tyzdna ma pruh, zatial nieje nutne operovat, lebo jej ho raz vidno a raz nie, musi byt aj starsia na operaciu.Co sa tyka dojcenia, tak ju dost casto cez den kojim kazde dve hodiny, takze niekedy sa mi nestihnu naplnit tak prsniky, ako by mozno chcela papkat.Inak je zdrava.Ked s nou idem von, tak ju dam na chrbatik ale musim ju stale hojdat a chodit ale aj napriek tomu sa mi po 30 minutach stale zobudi tak jej musim dat cumlik s medom aby zaspinkala, inak cumlik bez medu nechce.Zacala si pred dvoma tyzdnami dost cmulat aj prsteky.Pribera ale za kazdy tyzden 200gramov, ale mam pocit, ze by chcela viac.

    Prosim vas o radu, bojim sa, ze ma malo spanku.V noci som skusala chrbatik, ale potom nespala ani v noci a to bolo hrozne, cez den bola unavena ale nevedela zaspinkat.Velmi pekne dakujem uz vopred za pomoc, je to dost tazke.

    ps: manzel ma opustil, ked som bola v piatom mesiaci a rodila som cisarskym rezom, lebo sa mi neotocila.Lekar tvrdil, ze kvoli stresu.

     

    Pekny den

     

    Lucia a Karinka

  13. Dobry den.V maji 2005 bude mat moja dcerka 2 roky.Dost dlho s nou vecer pred spanim musim lezat,kym zaspi.Cez den niekedy dobre papa,ale niekedy za cely den spapa len kusok syra.V noci sa mi zacala budit takmer pravidelne okolo 2 s velkym placom,ktory len velmi tazko utisim a pyta si rozne jedla ako roztek,banan a jablko.Ak jej jedlo podam,tak ho nechce,nakoniec sa napije mlieka a zaspi.Nechcem ju privykat na taketo nocne jedenie.Dohovarala som jej aj ze papat musi cez den,aby ju v noci nehnevalobrusko.Inak este stale sa v noci budi aj 2-3 krat na mlieko a vypije asi 300ml za noc.Mozete mi prosim poradit,ako to mam riesit a ci aj ine mamicky maju taky problem?Tie place su naozaj dost zle,pretoze zacne plakat akoby mala nejake velke bolesti,ale nekrci sa ako keby to boli krce.Inak je po zdravotnej stranke v poriadku.Poradte mi prosim!

  14. Ja sa tiez priklanam k Marianovi. Vela sa hovori o spani na brusku ako o rizikovom u novorodencov a dojciat. Moj syn ,17 mes., spaval na boku alebo na chrbte, odkedy sa naucil sam otacat, tak uz si svoju polohu najde. Este stale ho kojim, cez den pred spanim a v noci pred spanim a vzdy, ked zacne plakat. Len si neviem predstavit, ako ho zacat pomaly odstavovat, chcela by som to zvladnut do 2 rokov. V noci sa totiz zobudi a mrnci aj 6-8 krat. Dudlik sme uz davno odlozili a flasu s cumlom tiez velmi nepozna.

  15. No podla mna by asi nemalo spavat na brusku. Aspon teraz som cital vsade odporucania, ze by mal novorodenec spavat na boku. My davame nasu dceru (3 mes.) hned od narodenia spavat na bok. Teraz sa uz sama sklzne na chrbat a hlavicku ma otocenu na jednu alebo druhu stranu. Ale uspavanie je vzdy cez den v taske a s hojdanim, pokial nezaspi pri krmeni. Trochu sa vsak zacinam obavat, ze by sme ju mali zacat budit ako trojmesacnu vzdy v istu hodinu.

  16. Mna by zaujimalo ci dieta (novorodenec) môze spavat na brusku. Moje dietatko davam spavat na brusko a spinka si velmi spokojne ale vzdy som nespokojna ci sa mu nieco nestane, chodim ho stale pozerat. Ono si samo otaca hlavickou ako mu je dobre ale predsa som aj tak neista.

  17. Ahojte, až dnes som Vás objavila, mám 15 mes. syna, cez obed nedokáže zaspať inak, len kolísaním na rukách alebo v kočíku. Večer je to našťastie jednoduchšie, s mliekom a na našej manž. posteli s ním ja alebo manžel ležíme a on buď hneď ( to je do 10-15 min) zaspí, alebo vyvádza aj hodinu a zaspí až potom. Doteraz sme neprišli na to, čím to je. Keď ho nechám samého, lebo mám pocit, že ho rozptyľujem, okamžite zlezie s postele a príde za mnou, aj keby bol neviem ako unavený. Takže s ním zostávame, mužovi sa väčšinou podarí zaspať skôr, než malému.

    Neviem, či to robíme dobre, ale už sme si na to zvykli a sme všetci traja spokojní, tak čo…

  18. Sylvii áno, má to svoju logiku. Ja keď dcérku pošlem do izby, nech za sebou zavrie a porozmýšľa o tom, čo urobila, tak keď za chvíľu nevylezie sama, tak ju spravidla nájdem hrať sa spokojne a už si nepamätá, prečo tam mala ísť :-))). Takže asi toľko o potrestaní v jej izbe :-)))
    Katarina ja som mala ten istý problém, myslím s vyliezaním z veľkej postele. Trvá to dodnes, malá má 33 mes. a malý 4 mes. Simonka z tej postele večer po uložení vylezie aj 10 krát, kým zaspí. Proste ju vždy vrátim naspäť a zavriem. Zo začiatku som jej vždy vysvetľovala, že každý má svoju postieľku… ale niekedy som na ňu aj nakričala, hlavne večer, keď je človek unavený, druhé narieka… Horšie je to v noci, keď sa zobudí a “pochoduje” po byte. Ale to už mám vypestovaný 6 zmysel :-))), že keď vylezie z izby, hneď sa zobudím aj ja. Je to únavné, ale snáď s toho vyrastie.

  19. Ahoj Saška, ďakujem za krásny preložený článok. Prajem tebe aj tvojmu synčekovi spokojné zaspávanie a krásne sníčky. Veď vieš, kto ti píše tieto riadky…

  20. moj syn Dominik /15 mes/ zaspava sam asi od 2 mesiacov. Nikdy nemal cumel, lebo ho nechcel, ale namiesto toho musi mat flasu. Bud s mliekom pred spanim vecer, ktore ho ukludni, alebo s cajom. Takze nikdy som nemala problemy s jeho zaspavanim, pokial mal flasu. Mna nepotreboval. Uz si pomaly zacina od flasky odvikat, napr. dnes sa poobede sa najedol a napil caju este v kuchyni a ked som ho dala do postielky, tak bez problémov zaspal. Dufam, ze mu to vydrzi. Mam strach iba z jednej veci. Za dva mesiace budeme mat druhe babo a neviem ako ho mam naucit spavat na velkej posteli. Uz som to par krat skusala, ale za par sekund z postele usiel. Neviem ako ho mam prinutit aby tam zostal. Dopije mlieko a je vyspaty

  21. Xeno, pokud vím, tak do postýlky nebo po pokojíku, kde dítě obyčejně spí, by se nemělo zavírat za trest proto, aby si k tomu místu nevypěstovalo odpor. Aby spaní ve vlastní posteli a pokoji pro něj bylo normální a ne “za trest”. Radu o zavírání dětí do bezpečné místnosti jsem taky četla, ale vždycky bylo zdůrazňováno, že ne jeho pokojík (a někdy dokonce že to nesmí být místnost, kde jsou nějaké hračky, aby to opravdu byl trest)…

  22. Ahojte. U nás to bolo s dcérkou (32 mes.) tak, že do 13 mes. zaspávala len na rukách, resp. pri kojení. Keď sa potom sama odstavila, lebo uz vedela chodiť a na kojenie “nemala čas” :-), začala úplne bez problémov zaspávať sama. Zo dňa na deň, tak ako zo dňa na deň začala zrazu sama chodiť ( za ruku nechodila nikdy), alebo piškať na nočníku. < br> Keď som ju začala dávať spať na normálnu posteľ, lebo sme čakali ďalšie bábo, začala aj špekulovať, lebo z postele vedela zísť, otvoriť si dvere a odýsť z izby. A tak aj po uložení vylezie z postele aj niekoľkokrát za večer, kým zaspí. A ráno o 5.00 hod!
    Synček má 15 týždňov a sama žasnem nad tým, ako si celkom bez problémov vytvoril svoj večerný režim vlastne akosi sám. Uvedomila som si to vlastne až keď už asi týždeň zaspával večer stále rovnako.
    V článku ma upútalo varovanie pred zatváraním dieťaťa do jeho izby za trest. Samozrejme nehovorím o žiadnom zamykaní, alebo pod. V poslednom čase som čítala niekoľko článkov o zvládaní vzdoru u detí okolo 3 rokov a tam práve odporúčali ako jeden z najvhodnejších spôsobov ako dieťa v prípade nutnosti potrestať nechať ho samé v bezpečnej miestnosti, najlepšie v jeho izbe a v dĺžke trvania v minútach zhodnej s vekom dieťaťa.

    1. To s tym posielanim do izby na tolko minut kolko ma dieta rokov presne robi “supernanny” na zapadnych kanaloch. Ale nevidela som, ze by ich posielali do vlastnej izby, vacsinou do jedalne, alebo tak. Este tam “vynasla” nieco ako “naughty corner” – miesto (hocikde aj v obyvacke) kde da koberec alebo podlozku inej farby a to bude miesto, kam sa dieta musi ist ukludnit vzdy, ked spravi nieco zle, a musi tam ostat, az kym neuplynie ten dany pocet minut.
      My to riesime tak, ze jednoducho maleho posadime ku dveram do kuta (u nas v obyvacke) a ked mu je luto co spravil alebo sa uz chce spravat normalne, moze prist a ospravedlnit sa a ideme dalej. Je sice maly, ale vidi sa mi, ze to dobre celkom chape zatial

  23. My mame tiez svoj “zaspavaci ritual” vecer.Cez obed donedavna som zaspavala s malou a potom som odisla,viem ze to nebolo velmi spravne ale ona inac nechcela spinkat a ja som si trochu oddychla. No pred par dnami som jej povedala,ze mam robotku a spala sama:o) na moje prekvapenie.Chcela som to skusit (ma 28 mesiacov) No je pravda,ze niekedy cez den uz nespi. No vecer vacsinou citame knizky,ideme umyt zubky,pri tom kratucka vymyslena rozpravka o nejakom dievcatku”Manuske” co si nechcela umyvat zubky,cesat sa….Potom cikat,dat pusu ocinkovi na dobru noc a ja ju idem odprevadit,tam jej poprajem pekne snicky a anjelicky, niekedy dam este pohar(netecuci ) s vodou a spinka. No dufam,ze som to teraz neprekrikla,lebo ma to stalo dost namahy aby zaspavala sama. Pekne snicky aj vam

  24. Tento clanok akoby bol o nasej dcere. Vecer nechce spat pri zavretych dverach, musime ich nechat uplne otvorene,aj to si este min. 3x zmysli, ze chce ist na zachod. V postieľke ju musim vybozkavat a postiskat.

    Len neviem, co mame robit, ked nam nechce spavat cez obed. Niekedy pekne ide do postele a inokedy ani 2-3 dni nepotrebuje spat a ani vecer nie je ustata. Ma s tym niekto skusenosti?

Pridaj komentár