Výsledky niektorých štúdií ukazujú, že mnohé deti trpia nedostatkom kvalitného a pravidelného spánku, čo môže viesť k viac ako znepokojujúcim dôsledkom. Koľko teda potrebujú deti v skutočnosti spať?
Americká akadémia pre spánkovú medicínu (AASM), ktorá je najväčšou profesionálnou organizáciou odborníkov v oblasti spánkovej medicíny v Spojených štátoch amerických (USA) zverejnila odporúčania pripravené skupinou pediatrov – špecialistov z tejto oblasti.
Ingimage Odborníci radia Pre zdravý vývoj detí je podľa týchto špecialistov potrebné, aby deti v nasledovných vekových kategóriách pravidelne spali aspoň nižšie uvedený počet hodín v jednom dni.
0 – 12 mesiacov Na dosiahnutie optimálneho zdravia by dĺžka pravidelného spánku u detí do jedného roka by mala byť v rozmedzí od 12 do 16 hodín, a to vrátane tzv. zdriemnutí.
1 – 2 roky Deti vo veku od jedného do dvoch rokov by mali podľa odborníkov pravidelne spať od 11 do 14 hodín denne vrátane zdriemnutí.
3 – 5 rokov Deti vo veku od troch do piatich rokov by mali pravidelne spať od 10 do 13 hodín v jednom dni.
6 – 12 rokov U detí vo veku od 6 do 12 rokov by na dosiahnutie optimálneho zdravie mal pravidelný spánok trvať do 12 hodín v jednom dni.
13 – 18 rokov Tínedžeri vo veku od 13 do 18 rokov podľa odborníkov potrebujú pravidelne spať aspoň 10 hodín v jednom dni.
Ingimage Odsúhlasené odborníkmi Súhlasné stanovisko AASM k tejto problematike bolo publikované v júni 2016 v časopise Clinical Sleep Medicine a diskutovalo sa o ňom na konferencii SLEEP 2016 v americkom Denveri.
Na projekte, z ktorého vzišli vyššie uvedené odporúčania pracovala počas desiatich mesiacov skupina 13 vysoko špecializovaných a uznávaných pediatrov v USA a následne boli podporené aj samotnou Americkou asociáciou pediatrov či ďalšími tamojšími organizáciami z tejto oblasti.
Odborníci posudzovali 864 zverejnených vedeckých článkov týkajúcich sa spojenia medzi dĺžkou spánku a zdravia u detí.
Pravidelný spánok rovná sa lepšie zdravie Skupina odborníkov sa napokon v závere zhodla na tom, že pravidelný spánok v trvaní určitého počtu hodín pri jednotlivých vekových kategóriách je spojený s celkovo lepším zdravím vrátane lepšej pozornosti, správania, lepších schopností učiť sa nové veci, pamäťových schopností, efektívnejšieho zvládaním emócií, kvalitnejšieho života a mentálneho aj fyzického zdravia.
Na druhej strane sa následne zhodli na tom, že nedostatok požadovaného počtu hodín na pravidelnej báze má za následok vznik porúch pozornosti, správania a spôsobuje aj problémy s učením.
Nedostatok spánku tiež podľa nich zvyšuje riziko úrazov, zranení, vyššieho krvného tlaku, obezity, cukrovky či depresie. Pri tínedžeroch môže navyše viesť k zvýšenému riziku seba poškodzovania, samovražedným myšlienkam alebo až k pokusom o samovraždu.
zdroj: psychologytoday.com
Loading...
Cha, tak to mam uplne nezdrave vsetky 4 deti)))