Staráme saDenný režim a návyky

Zlí spáči - deti bez režimu

 Anna Veselá   22.05.2020   1

Niektorí rodičia by vedeli popísať celé litánie, ako ich dieťa nie a nie večer zaspať. Vymyká sa bežným štandardom, nedá sa s tým skrátka nič počať. Už skúšali to, aj ono, vraj neplatí nič. Čo ho majú do tej postele dostať násilím?

Možno im v kútiku duše vadí, že to nemajú vo svojich rukách, lebo im šéfuje to malé, inak rozkošné, dieťa. Samo si režíruje odchod do postele a premenené na drobné, aj chod celej rodiny, ktorá sa mu musí prispôsobovať.

Akýkoľvek režim, či harmonogram u týchto „zlých“ spáčov, je nula bodov. Pritom práve ten je kľúčom celého tajomstva nielen dobrého zaspávania, ale aj „návodu na prežitie“ s malým dieťaťom.

Shutterstock

 

Problémoví spáči sú deti bez režimu

Nech to znie akokoľvek nudne: dieťa potrebuje rutinu, pravidelne opakujúce sa činnosti deň čo deň, pretože to mu dáva pocit istoty. Vie, čo ho čaká. Je spokojné, lebo veci idú podľa dôverne známeho plánu, všetko je tak, ako má byť.

Spolieha sa na svoje oporné body: po raňajkách sa hrám s mamou, po desiatej chodíme na prechádzku, po obede si ideme oddýchnuť, pred večerou sa kúpeme, po večeri si umývame zúbky, pred spinkaním si čítame rozprávku na dobrú noc...

Denná rutina je pre dieťa dôležitá, rovnako tak uspávacie rituály, ktoré mu pomôžu zaspať, aj mať lepší spánok počas noci.

Prečítajte si aj: Tri zásady dobrého zaspávania

 

Čas večierky by mal byť fixný

Aj keď potreba spánku je u každého dieťaťa individuálna, pri deťoch do predškolského veku by sme mali brať do úvahy 12 hodín, starším deťom stačí menej, cca 10 hodín.

Shutterstock

 

Spánok podľa tabuliek však nezohráva až tak veľkú rolu, ako pravidelný odchod do postele, na čo upozorňujú odborníci aj v iných súvislostiach (problémové správanie, hyperaktivita, obezita v neskoršom veku).

Odporúčajú, aby mali škôlkari večierku medzi 19. – 19.30, 10 - 12-roční školáci okolo 20. – 21. hod.

Prečítajte si aj: Problémové deti nemajú pravidelnú večierku

 

 

Ako nastaviť večernú rutinu

Keď sa začne blížiť čas odchodu do postele, telka, či počítač by mal byť dávno vypnutý a deti by mali pozvoľna ukončiť svoje rozbehnuté aktivity - nikto nemá rád, keď musí hru skončiť v najlepšom len tak, bez upozornenia, tak na to myslite a doprajte deťom čas. Príprava na večierku môže teda začať uprataním hračiek.

Večeru si naplánujte ideálne dve hodiny pred odchodom do postele, aby deti nešli spať s plným bruškom, inak sa im bude ťažko zaspávať.

Ak chcete, aby sa svetlo v izbe zhaslo o ôsmej a zvyknete deťom pred spaním čítať, vyhraďte si na to 20 – 30 minút pred tým. Pred čítaním si musia ešte umyť zúbky a spraviť hygienu (pozor, sú deti, ktoré zvykne sprcha zaktivizovať), počítajte 15 - 30 minút.

Niektoré deti majú vo zvyku spomenúť si na všetko dôležité, keď už ležia v posteli a chystáte sa odísť. Zaraďte tieto dôverné chvíľky, nech sú súčasťou uspávacieho rituálu. Lepšie sa im zaspí, keď budú mať pocit, že vám povedali všetko, čo mali na srdci.

Aj denný odpočinok je dôležitý

Ak ste niekedy mali problém od únavy zaspať, myslite na to, že u detí to platí zvlášť. Jednoducho nefunguje, že čím viac je dieťa unavené, tým skôr zaspí. Aj počas dňa by si malo dieťa oddýchnuť. Ak ale chodí spať poobede neskoro alebo jeho spánok trvá príliš dlho, potom môže byť ťažké uložiť ho do postele večer.

Súčasťou dennej rutiny by mal byť aj pobyt na čerstvom vzduchu, a to za každého počasia. Deti, ktoré mali počas dňa možnosť vydať zo seba energiu – a tú majú na rozdávanie, sa nebudú donekonečna prevaľovať na posteli a zaspia skôr.

Každé dieťa potrebuje iné podnety pri zaspávaní. Ako rodičia sme tu od toho, aby sme ich správne uchopili. 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 9 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Najčítanejšie
Komentáre k článku
Erika napísané 13.06.2020 15:11

moj syn zo začiatku nechcel spat v postielke, ale spal v kočiku. Takže sme mali dva kočiky. jeden na spanie a jeden na bežne jazdenie . Využili sme zlavu v baby merci a kupili hned dva kočiky

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku
Erika napísané 13.06.2020 15:11

moj syn zo začiatku nechcel spat v postielke, ale spal v kočiku. Takže sme mali dva kočiky. jeden na spanie a jeden na bežne jazdenie . Využili sme zlavu v baby merci a kupili hned dva kočiky

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised