KONŠTRUKČNÉ ÚLOHY I. – Čo potrebujete na presné rysovanie

Evča 2
kruzidlo

Sériou článkov, ktorý ten dnešný otvára, chcem pomôcť všetkým rodičom a ich deckám, ktoré sa v budú v tomto školskom roku potiť nad konštrukčnými úlohami. Matika väčšinou nepatrí k obľúbeným predmetom, ale na základnej škole ju musí absolvovať každý. Napriek tomu bola vždy mojim hobby, istý čas som ju na ZŠ aj vyučovala. V školách často nezostáva čas na podrobné vysvetľovanie, a tak by sme mali vedieť poradiť my rodičia. Pozývam vás teda do školy.

 

Na rysovanie potrebuje každý žiak vlastné pomôcky, ktoré sa dajú kúpiť v každom obchode so školskými potrebami. Tieto pomôcky musia byť pred každým rysovaním starostlivo pripravené, lebo pri rysovaní je najdôležitejšia presnosť. Žiaci mi často oponovali, že odchýlka +/- pol milimetra na papieri nič neznamená. Každá odchýlka sa s narastajúcou vzdialenosťou zväčšuje a napr. taká odchýlka pol milimetra na Zemi pri plánovaní letu do vesmíru môže znamenať fatálnu chybu. Podobne by sa tiež nikomu nepáčilo, keby geodet pri zameriavaní pozemku urobil polmetrovú chybu a niekoho by ukrátil o pár metrov štvorcových. Aj krajčírka musí vystrihnúť strih z látky presne, lebo polcentimetrová nepresnosť môže znamenať, že sa modelka do šiat nezmestí. Nezáleží teda na tom, či niekto bude študovať na univerzite, alebo skončí učňovku, presnosť sa očakáva od každého, kto niečo robí.

 

Aké rysovacie pomôcky k rysovaniu treba a na čo?

Starostlivo zastrúhané ceruzky: čím tenší má ceruzka hrot, tým presnejšie sa s ňou dá viesť čiara. Na pomocné čiary slúžia tvrdé ceruzky č. 3 a 4, ktoré aj pri silnejšom zatlačení nechávajú slabo viditeľnú stopu. Na dokončovacie práce slúžia mäkké ceruzky č. 1 a 2, ktorých stopa je aj pri slabom zatlačení výrazná čierna. S mäkkou ceruzkou sa vyťahuje finálny plošný útvar – riešenie konštrukčnej úlohy. Ak niekto chce používať pentelky, tiež musí rozlišovať podľa tvrdosti tuhy.

Kružidlo: v súčasnosti v obchodoch dostať rôzne kružidlá od rôznych výrobcov. Nedá sa povedať, ktoré je lepšie, či celokovové, alebo plastové. Každé kružidlo totiž treba ešte doladiť, aby spĺňalo požiadavky presného rysovania. Tuha v kružidle v prvom rade nesmie byť zastrúhaná do okrúhla ako ceruzka, ale musí byť skosená len z jednej strany smerom k hrotu. Okrem toho, tuha musí svojou dĺžkou mierne presahovať dĺžku hrotu. (viď obr. kružidlo). Je to preto, aby sa na pravítku dal presne zistiť dĺžkový údaj a zároveň to umožňuje jednoduchú techniku rysovania kružnicových oblúkov. Aby pri rysovaní nerobila širokú stopu, musí správne natočená skosením k hrotu.

Pravítka: je vhodné mať aspoň dve, sú nutné k rysovaniu rovnobežiek. Na rysovanie kolmíc je potrebné pravítko-troujholník s ryskou. Najlepšie je mať 2 3-uholníkové pravítka so stupnicou do 15-16 cm. Lineár 30 cm sa využíva snáď len rysovaniu okrajov :). Na zisťovanie veľkosti uhlov slúži uhlomer. Predávajú sa uhlomery kruhové i polkruhové so stupnicou stupňovou i radiánovou. Pre žiakov ZŠ je postačuje uhlomer so stupnicou v stupňoch s polomerom aspoň 5 cm.

Guma: v obchodoch sa predávajú rozmanité gumy od jednoduchých jednofarebných až po voňavé a vzorované. Z mojich skúseností sú najlepšie biele mäkké gumy zn. koh-i-noor; nederú papier a nezanechávajú šmuhy.

Strúhadlo a vodný šmirgeľ: deti sa občas pozabudnú a školské tašky im slúžia na bežné huncútstva, nie len na prenos školských potrieb. Preto sa niekedy stáva, že ukážkovo zastrúhané ceruzky jednoducho nevydržia a hroty sa zalomia skôr, než je hodina rysovania. Použitie strúhadla je jasné každému. Kúskom jemného vodného šmirgľa je možné vybrúsiť hrot ceruzky na veľmi jemno, čo uľahčuje rysovanie tenučkých čiar.

A ešte jedna praktická poznámka: pred každým rysovaním odporúčam poriadne upratať na stole a umyť si ruky, aby sa dielo neznehodnotilo akoukoľvek špinou. Samozrejme, aj rysovacie pomôcky musia byť čisté.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 4,30 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. tiež sa pridávam k priaznivcom konštrukčných úloh, či rysovania všeobecne 😉 Len by som chcela dodať k “bodu” kružidlo – už sa dajú kúpiť kružidlá, ktoré majú namiesto “obyčajnej” tuhy nádstavec prispôsobený na použitie pentelkovej tuhy – tým odpadá starosť o správne zastrúhané kružidlo. Osobne s tým skúsenosť nemám, tak neviem posúdiť presnosť, kvalitu,….. ale zdá sa mi to byť dobrý nápad. Ak máte skúsenosti, napíšte.

  2. Tak konstrukcne ulohy boli aj moje oblubene :-))

     

    Inak -dobry napad priblizit rodicom skolske ucivo ich deti. Vhod by padla aj slovencina (vybrane slova, predmet, podmet, …)

Pridaj komentár