6 hier pre deti, ktoré napomáhajú rovnováhe mozgu

Anna Veselá 0

Deti s dominantnejšou ľavou hemisférou sú viac analyticky zamerané, kým deti s dominantnejšou pravou hemisférou sú zase kreatívnejšie.

Výrazná dominancia jednej hemisféry na úkor druhej je však skôr na škodu, tvrdia psychológovia. Pre rozvoj dieťaťa je potrebná skôr rovnováha, tzv. „brain balance.“

Ingimage

Deti s oslabenou ľavou hemisférou môžu mať problémy s písaním a jazykom. Deti s oslabenou pravou hemisférou môžu mať horšiu motoriku.

Odborník na neuropsychológiu, doktor Roberto Melillo hovorí: „Mozog potrebuje, aby obe jeho hemisféry spolupracovali.“ 

Spolu so Sheriannou Boyle, ktorá je bývalou detskou školskou psychologičkou a autorkou publikácií pre rodičov a vychovávateľov, odporúča doktor Melillo tieto konkrétne cvičenia pre rozvoj vyrovnaného mozgu, uverejnené na portáli education.com:

  Ľavá ruka, pravá noha

Tancujte s dieťaťom a robte pri tom cvičenie, pri ktorom sa prechádza cez stredovú líniu tela. Napríklad stojte na mieste a udrite ľavou rukou po pravom kolene a pravou rukou po ľavom kolene. Bude to zábavnejšie, keď pustíte hudbu a budete to robiť raz pomalšie, raz rýchlejšie, podľa rytmu pesničky, ktorú počúvate.

  Žonglovanie

Žonglovanie je výborná aktivita pre rovnováhu mozgu, pretože si vyžaduje dobré motorické schopnosti a koncentráciu a zámerne aktivizuje jednu i druhú stranu tela. Je to tiež bezplatná aktivita, ktorú môžete robiť s deťmi aj hodiny.

  Hra so slovíčkami

Povedzte dieťaťu, aby vymenovalo čo najviac slov, ktoré začínajú na to isté písmeno, a to počas 60 sekúnd. Počítajte to a sledujte, ako sa v tejto aktivite zlepšuje.

  Zahrajte sa spolu hru „Predstav si“

Je to dobrá hra aj na dlhé cesty autom. Predstav si, že by sme sa všetci presťahovali na Mesiac? Predstav si, že by si mohol lietať. Čo ak by bol Batman skutočný? Pýtajte sa detí otázky na spôsob Predstav si, Čo ak a nechajte mozog, nech pracuje na obrátkach inšpirácie.

Samozrejme, môžete sa opýtať aj na celkom praktické veci: Čo ak by som mala nehodu a podobne. Rozprávajte sa spolu o možných scenároch, ktoré vyplývajú zo situácií.

  Hrajte sa spolu vonku

Choďte spolu do prírody alebo sa zahrajte futbal na najbližšom ihrisku. Každá fyzická aktivita ovplyvňuje rozvoj mozgu, ale pre rovnováhu pravej a ľavej strany sú lepšie aktivity bez nejakých prísnych pravidiel.

  Naučte sa relaxovať

Stres je vážnou brzdou pre správne fungovanie mozgu. Či už je to meditácia alebo iný spôsob relaxu, naučme sa spolu s deťmi meditačné či uvoľňovacie cvičenia.

education.com

Prečítajte si aj: 5 chýb, ktorými najčastejšie kazíme inteligenciu dieťaťa

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (9 hlasov, priemerne: 4,90 z 5)
Loading...
Author image

Anna Veselá

články autora...

Pridaj komentár