Hrá sa vaše dieťa málo? Aktívne a pasívne hračky

Marcela Beňová 8

Nie je jedno, s čím sa dieťa hrá, ani koľko hračiek má v detskej izbe. Vedci vysvetlili, prečo sú dôležité aktívne pomôcky na hranie a koľko hračiek je ideál.

Ak chcete, aby sa deti dokázali pohrať bez pomoci rodičov či prizvali k hre rovesníkov, potrebujú mať doma správny typ hračiek. Pokiaľ radi podporujete rozvoj kreativity, myslenia či motoriky, je čas spraviť medzi plyšákmi a autíčkami veľké upratovanie.

Najviac deti baví drevo

Profesori na Univerzite v Indiane, ktorí sa venujú téme predškolského vzdelávania, dospeli k zaujímavému záveru. Základom aktívnej hry sú kvalitné, správne zvolené hračky.

Pri pozorovaní detí si všimli, že chlapci aj dievčatá, ktorí pri hre preukazovali najviac kreativity, a ktorí mali aj najväčší počet interakcií či už smerom k hračke alebo medzi sebou, používali konkrétny typ pomôcok na hranie.

Šlo o drevené skladačky, autíčka, dopravné značky a bloky (napríklad koľajnice). Drevené hračky používali opakovane na rôzny účel hry, či už prebiehala hra spoločne, alebo samostatne.

Zaujímavosťou je, že tieto hračky uprednostnili deti z rôznych kultúr a nezáležalo na tom, či šlo o chlapcov alebo dievčatá.

Prečítajte si aj: Nie, nemusíš požičať svoje hračky

Chlapčenská hra zvyčajne prebiehala o niečo zložitejšie, keďže chlapci dávali prednosť konštrukčným hrám. Všeobecne platilo pravidlo, že deti pri drevených hračkách a pomôckach vydržali dlhšie ako pri iných hračkách.

Koľko hračiek je dosť hračiek?

Ďalšia vedecká informácia z detského sveta prišla z Ohia. Vedci pri pozorovaní detskej hry zistili, že dieťa pracuje kreatívnejšie a častejšie využíva námetový spôsov hry, ak má menej hračiek.

Koľko herných pomôcok podľa odborníkov stačí? Možno budete prekvapení, ale vedci sa zhodli, že stačí mať v detskej izbe od 4 do 16 hračiek. Výsledný počet sa by sa mal odvíjať od veku a záľub dieťaťa.

Vedci sa domnievajú, že menej hračiek umožňuje najmä malým deťom väčšiu variabilitu hry.

Shutterstock

Dieťa môže mať všetky svoje hračky rozložené okolo seba, rôzne ich kombinuje, a keď vyčerpané obľúbené spôsoby, mozog automaticky skúša hľadať nové možnosti využitia.

Dieťa je tak motivované nielen radosťou zo samotnej hračky, ale z potreby skúšať a objavovať, ktoré hra prináša. Jedným z dôležitých aspektov je podľa vedcov aj čistý priestor okolo dieťaťa, ktorý nezaťažuje myseľ neustálymi podnetmi.

Aj preto mnohí odborníci odporúčajú najmä pri veľmi živých deťoch čisté, nezaťažené prostredie, ktoré ho zbytočne viac nerozptyľuje.

Aktívne a pasívne hračky

Internet, preplnené regále a tlak, ktorí cítime, keď vojdeme do detskej izby kamarátov nášho dieťaťa. To všetko rodičov vedie k tomu, aby pravidelne doĺňali detskú izbu ďalšími a ďalšími novinkami z hračkárstiev. Ktoré hračky mali úspech a na ktoré len padá prach?

To záleží najmä od vkusu dieťaťa a obľúbeného spôsobu hry. Pokiaľ chcete, aby hračky slúžili nielen v rámci upratovacieho tréningu, vyberajte také, ktoré stimulujú jeho predstavivosť a pozornosť.

To však neznamená, že musíte automaticky vyberať len predražené edukačné pomôcky, spievajúce knižky ani puzzle, s ktorými si nebude vedieť poradiť ani ocino.

Prečítajte si aj: Čo o deťoch prezrádza spôsob hry?

Medzi aktívne hračky, teda tie, ktoré umožňujú variabilitu a pomáhajú rozvoju motoriky aj pozornosti, patrí okrem drevených stavebníc napríklad lego, magnetické a kovové skladačky, tvary určené na skladanie, skladacie koľajnice, penové puzzle či obyčajný papier a pastelky.

Pasívne hračky – to sú autíčka, bábiky, plyšové medvedíky, zvieratká, výbava do kuchynky a všetky maličkosti, ktoré dostane dieťa pre radosť. O tom, či hračka v detských rukách nadobudne aktívnu alebo pasívnu úlohu, rozhodujú v konkrétnom veku aj jeho záujmy.

Niektoré hračky ako postieľku, domček pre bábiky či futbalové bránky kupovať nemusíte. Dieťa si ich dokáže vyrobiť z obyčajnej papierovej krabice alebo zapojiť fantáziu v rámci podmienok, ktoré mu ponúka detská izba.

Pasívne hračky – kedy sú problém?

Ak ste niekedy navštívili hrad Windsor, možno ste na vlastné oči videli niekoľkoposchodový domček pre bábiky, ktorý patril princeznej Anne.

Domček má hodnotu menšieho bytu a podľa zachovalosti vytušíte, že sa s ním zrejme žiadne dieťa príliš nehralo. Je príkladom pasívnej hračky, ktorá síce pohladí oko dospelého, ale pre dieťa nemá hodnotu.

Prečo je to problém? Úlohou hračky je okrem motoriky či fantázie rozvíjať emocionálnu stránku osobnosti. V troch rokoch mnoho detí miluje svojho medvedíka viac ako člena rodiny. Láskou k hračke sa pripravuje na nezištnú lásku k ostatným.

Starostlivosťou o bábiku si dievčatká trénujú úlohu, ktorú prináša materstvo. Ak je bábik príliš, buď používajú jednu a ostatné ležia v prachu, alebo sa k nim správajú nešetrne. Ak sa jedna pokazí, je ich doma ešte desať.

Pasívna hračka má zmysel, pokiaľ k nej dieťa priliplo, hrá sa s ňu, stará sa o ňu. Niekedy si tak zamiluje všetkých desať bábik. Ak však vidíte doma nešetrné správanie, alebo deti hračky bavia len pri rozbaľovaní, je čas spozornieť.

Hračky majú svoj účel, jedným z nich je odovzdávať deťom hodnotu. Ak si ich nevážia, pokojne na čas zastavte nakupovanie. Dáte tak dieťaťu šancu, aby sa znovu učilo hrať a objavovať.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.

články autora...

Komentáre k článku

  1. je krasne, ako sa deti pekne hraju. Preto som rada, že mame moderne hračky,ktore su vhodne pre všetky vekove kategorie

  2. kupili sme om velku obriu stavebnicu, takže sa pekne hraju a ja mam od nich na hodinku pokoj a možem si v klude vypit kavičku

Pridaj komentár