ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
streda 18.10.2017 | meniny má Lukáš  
Staráme saHygiena

5 overených rád, ako dieťa zbaviť plienok

 kika/redakcia   07.08.2017   0

Nijaké dieťatko nebude naveky bábätkom s plienkou medzi nohami. Raz k tomu príde a ono sa jej zbaví. Skôr, či neskôr. Bude "veľkáčom" bez plienky.

Čo radia mamy, ktorých bábätká majú tento zlomový krok za sebou? Aké majú skúsenosti? Čo čakať, na čo sa pripraviť?

Shutterstock

 

1/ Neponáhľať sa, netlačiť na dieťa a neporovnávať sa s ostatnými

Častokrát je to práve naše okolie, ktoré nás do „odplienkovania“ dieťaťa poháňa. Babičky zvyknú rady povzbudzovať, načo ešte toľko čakáme: „V tom veku si ty dávno chodila na šerblík...“

Alebo tlačí čas nástupu do škôlky a vieme, že dieťa „musí“ byť bez plienky, inak bude problém. A potom sme v strese – aj dieťa, aj mama, a nech robíme, čo robíme, nijako to neurýchlime.

Vek dieťaťa až tak nehrá rolu. Každé dieťa má svoj čas - potrebuje dozrieť. Potvrdzuje to aj mnoho diskutujúcich maminiek na našom portáli:

„Som toho názoru, že niet sa kam ponáhľať. Ak sa začne predčasne, celý proces sa zbytočne predĺži, naopak, keď je dieťa pripravené je to záležitosť pár dní a celé to prebieha bez stresu."

„Môj syn bude mať v septembri 3 roky, od cca polky mája pekne chodí na wc. Na nočník sme ho učili od zhruba 18 mesiacov, ale mal z toho len srandu a nepáčilo sa mu tam... Netlačila som syna do ničoho, som toho názoru, že dieťa musí samé cítiť a vedieť, že teraz mu treba cikať, bez toho sa od plienok len ťažko odnaučí. Teraz vidím, že moje rozhodnutie bolo správne a syn proste jeden deň plienky odložil a išiel cikať na wc ako veľký...

2/ Nájdite si na odúčanie od plienky „správny“ čas a „správne“ miesto

Určite nezačínajte s odplienkovaním, keď vás čaká nejaká výrazná životná zmena, napríklad sa sťahujete alebo vaše dieťa dostane čoskoro súrodenca. Nie je nič nezvyčajné, ak sa po príchode nového člena rodiny začne aj „veľký“ braček, či sestrička znova pocikávať a dožadovať sa plienky ako malé bábätko. Okrem „stabilnejšieho“ obdobia môže tiež pri odplienkovaní pomôcť, ak budete s dieťaťom doma, v známom prostredí.

„Moja mama so mnou nacvičovala chodenie na nočník od 6 mesiacov a v 18 mesiacoch som už plienky nemala. No ona bola so mnou väčšinu času doma, tak ma mohla posádzať na nočník a dúfať, že sa občas doňho vycikám. Ale ja s malou stále niekam chodím a máme zaujímavejšie veci na práci, ako každú chvíľu chodiť na nočník. Takže som sa rozhodla počkať, kým bude prejavovať signály pripravenosti (v jej prípade to bolo krátko po 2. narodeninách), potom som s ňou ostala tri dni doma, namiesto plienok dostala nohavičky – prvý deň sme mali mláčky, na druhý deň menej a tretí deň už žiadne.“

Shutterstock

 

3/ Sledujte signály dieťaťa

Možno zo správania dieťaťa odpozorujete signály, ktoré napovedajú, že ho tlačí na stolicu - zvyčajne sa prestane hrať, očervenie v tvári, schová sa do rohu izby alebo odíde do inej izby. Obdobie, kedy si začína uvedomovať vyprázdňovanie, by sme mali využiť a nájsť si na odúčanie od plienky čas.

„Syn mal 2 a pol roka. Jednoducho som ho odsledovala a keď som videla, že začína tlačiť, rýchlo som mu stiahla nohavice a posadila na nočník. Takéto sledovanie trvalo asi týždeň a potom pochopil, že to môže robiť aj do nočníka a odvtedy sa pýtal sám.“

4/ Chce to aktívny nácvik

Zo strany rodiča to bude chcieť na začiatku aj „trochu“ iniciatívy. Dávajte dieťa na nočník po prebudení zo spánku, alebo ak už má dlhšie plienku suchú a myslíte, že potreba by mohla čoskoro prísť.

"Prvé dni si možno budete pripadať ako taký „terorista“, ktorý dieťa stále bombarduje otázkami – netreba ti cikať, nejdeme sa vycikať? Stále sme rozprávali o kakaní a cikaní, dávali sme na nočník aj bábiky. Chodili sme na wc spolu, splachovali sme spolu..."

5/ Nenechajte sa odradiť

Ak dieťa nechce sedieť na nočníku, vyskúšajte použiť wc (redukciu). Ak odmieta, nenúťte ho, počkajte nejaký čas a opäť vyskúšajte. Naliehanie môže dieťa iba ak znechutiť a odradiť.

Povzbudenie ešte nikomu neublížilo, čo platí aj o komentovaní prípadných „havárií“ mimo nočníka. Nenechajte sa odradiť nehodami a nestrácajte nádej, ak to ihneď nezafunguje podľa vašich predstáv. Buďte v nacvičovaní dôslední a pokračujte ďalej.

„Moja malá má 19 mesiacov a nepišá do nočníka. Posedí si tam chvíľu a hneď vstane a vraví „neni...“ ale je to pre nás veľký pokrok, lebo pred mesiacom nechcela ani počuť o nočníku, ani si tam len sadnúť. Už si to začala uvedomovať, že pišá, chytá sa za plienku a poťahuje ju dole. Možno nás už o chvíľu prekvapí...“

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.8 z 5. Celkom 16 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Najčítanejšie

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised