Samotné odplienkovanie totiž spočíva nielen vo vyprázdnení, ale aj v schopnosti vyzliecť si nohavice, spodné prádlo, potom umyť a osušiť si ruky a podobne. S tým všetkým musí rodič dieťaťu pomáhať a učiť ho to postupne.
Foto: Isifa Kedy ideálne vyskúšať odplienkovanie za 3 dni? Julia Fellomová, učiteľka v materskej škole v San Franciscu, ktorá svoj program odúčania od plienok učí rodičov formou krátkych prednášok, tvrdí, že ideálne funguje pre deti od veku od 15 mesiacov do približne 28 mesiacov .
Američania sa nezaprú, ale zase fantázii sa medze nekladú a aj pri deťoch platí, že šťastie praje pripraveným. Samotnému odúčaniu podľa Fellomovej predchádza približne mesačná príprava v podobe brávania dieťaťa do kúpeľne. Toto si môžete rovno odfajknúť – hádam neexistuje rodič, ktorý bol pri malých deťoch na toalete v priebehu dňa sám.
Ďalej by ste mali rozprávať dieťaťu , čo na toalete robíte, aby potom rozumelo, čo od neho vlastne požadujete. Môžete ho upozorniť na vylučovanie u domácich zvieratiek.
Ďalšie rady znejú:
zakúpte niekoľko nočníkov a nechajte po jednom v každej miestnosti v dome. bonusom pre dieťa okrem pochvaly, je nacvičiť si špeciálny nočníkový tanec – ktorý dieťaťu predvediete, keď pôjde na toaletu aj niekto z rodiny, aby pochopilo, že je to naozaj niečo špeciálne. Dokonca som sa dočítala, že môžete pred dieťaťom použiť nočník aj vy, čo si osobne neviem predstaviť, vzhľadom k istej obmedzenej nosnosti plastového nočníka….
Foto: Isifa Nácvik na nočník. Deň prvý Na nacvičovanie si vyhraďte celé tri dni. Nočníky už máte rozmiestnené po byte? Môžete začať.
Ráno, hneď po zobudení, vyzlečte dieťatku plienku. Pozor, toto odúčanie hovorí iba o dennej plienke, nočná plienka zostáva, a nechajte ho behať po byte od pol pása dole nahé.
Dieťaťu treba dávať veľa piť, aby ste mali čo trénovať.
Počas prvého dňa nechoďte s dieťaťom von, respektíve niekam, kde nebudete mať nočník a budete mu zakladať plienku.
Prečítajte si aj:
https://babetko.rodinka.sk/starame-sa/hygiena/ste-pripraveni-na-odplienkovanie-dietata
Sledujte dieťa: Pozorujte ho a keď sa vám bude zdať, že sa chystá na potrebu, šup posadiť na nočník. Dokonca aj keď už začne cikať, rýchlo ho premiestnite na nočník (preto tie nočníky majú byť všade) a nahlas vychváľte (ak máte nacvičený tanec, tak teraz je vraj tá vhodná chvíľa). Chváľte, spievajte, tancujte a j vtedy, keď sa do nočníka podarí dostať len pár kvapiek. Keď sa vyciká vedľa, nekričte, ale ani nepovedzte, že je to v poriadku. Jemne pripomeňte, že TO, čo práve utierate, patrí do nočníka. Fellomová tvrdí, že keď sa dieťa približne 10-krát trafí do nočníka, dôjde mu, o čo ide a začne používať nočník samo.
Pred spaním dieťaťu oznámte! (nepýtajte sa ho), že je čas na nočník. Potom mu dajte plienku – ale až keď je už v postieľke.
Foto: Isifa Nácvik na nočník: Deň druhý Počas druhého dňa robíte to isté, čo ste robili včera (sledujete dieťa). Akurát s tým rozdielom, že poobede sa vyberiete na odvážnu expedíciu von . Dieťatku nedáte spodné prádlo ani tréningové nohavičky , iba voľné tepláčiky a hneď ako sa doma vyciká (či už sa to podarí do nočníka, alebo nie), beriete ho von približne na hodinku.
Dodržiavaním tohto systému odchodu z domu naučíte dieťa spraviť potrebu vždy pred odchodom – doslova “na povel”. Cieľ je dostať sa von a naspäť domov bez nehody . Nechoďte nikam autom, prejdite sa iba v blízkosti domu a pribaľte si náhradné oblečenie.
Brať so sebou cestovný nočník je v tomto prípade ešte priskoro, ale môžete to vyskúšať – tvrdí Fellomová.
Foto: Ingimage.com Nácvik na nočník: Deň tretí Platí všetko ako počas prvého a druhého dňa . Dieťa je celý deň od pol pása nahé, dostáva veľa piť, nemáte žiadny iný program, ako sledovať dieťa a posadiť ho na nočník. Akurát tretí deň je to s tým rozdielom, že pôjdete von aj doobeda. Opäť dieťa skúsite dať vycikať, respektíve hneď po vycikaní ho vezmete von – bez spodného prádla – iba v teplákoch.
Nepresiahnite dobu pobytu vonku, najviac jednu hodinu.
Tri dni za nami – čo teraz? Pokiaľ sa vám počas týchto troch dní podarilo dostať dieťa na nočník aj s vycikaním, pokračujte nasledujúce tri mesiace v podobnom režime – doma ho necháte behať vyzlečené a vonku len vo voľných teplákoch, radí Fellomová.
Tréningové nohavičky či spodné prádlo počas procesu odúčania nedoporučuje používať – tvrdí, že u dieťaťa môžu evokovať pocit založenej plienky.
Na poobedné a nočné spanie ju však dieťaťu podľa nej treba dať.
Foto: Isifa Keď sa nedarí odplienkovať V prípade, že dieťaťu počas týchto troch dní vôbec nevadí, keď mu moč steká po nohách, alebo si to ani nevšimne, Fellomová radí zastaviť skúšanie a počkať 6-8 týždňov . Potom skúsiť znova trojdňovku odúčania. Rovnako radí skončiť s “odplienkovávaním” pri menej ako 75-percentnej úspešnosti.
Čas, kedy je dieťa na nočník pripravené fyzicky i mentálne je, ako sme už povedali naozaj individuálny . Doporučení na vhodný čas, kedy začať, je neúrekom. Znaky údajnej pripravenosti “byť bez plienky” nemusia vždy korešpondovať s realitou… treba sa len vyzbrojiť trpezlivosťou, nakúpiť tepláčiky do zásoby a neriešiť nič nasilu.
Prečítajte si aj:
https://babetko.rodinka.sk/starame-sa/denny-rezim-a-navyky/odplienkovanie-kedy-deti-nocnik