Cikanie detí na verejnosti. Ako to vnímajú v zahraničí ?

Maggie 1

Na Slovensku je cikanie dieťaťa na verejnosti spoločnosťou tolerované. V iných krajinách je to však problém. V USA je neprípusté aj chodenie matky so synom na dámske toalety.

rodinka.sk

 

Iný kraj, iný mrav

Veru tak, slovenské deti behajú približne do škôlkarskeho veku v lete pri bazénoch a na plážach s holou riťkou. Slovenské babičky pritom s úsmevom hovoria o malých barokových anjelikoch.

Rovnako sme na tom s cikaním malých detí. Väčšina to nevníma ako problém – približne do školského veku detí to berieme dokonca ako samozrejmosť, dať dieťa vycikať v parku, za stromom, a tak ďalej. 

I keď nám v mestách pomaličky pribúdajú verejné toalety (konečne!), málokedy sa tam vyberieme s malými deťmi. Vždy je jednoduchšie dať ich cikať vonku. Jednak niekedy treba mince, je tam malý priestor, máme so sebou viacej potomkov a celkovo hygiena verejných toaliet…brrrr.

Opováž sa cikať hocikde!

„Nedávno sme dovolenkovali pri mori s jednou americkou rodinou,“ opisuje svoje skúsenosti Diana. Slovenské dieťa behalo po pláži nahé – v Amerike sa to však nesmie! Potvrdili americkí známi.

„Polonahé tety na lehátkach nevadili a náš dvojročný áno, keď mi odbehol pri prezliekaní z mokrých plaviek?“ napísala Diana.

Debata o cikaní sa začala v momente, keď Diana dávala svojho synčeka cikať k stromu. Ďalej od pláže, ale predsa na verejnom mieste. Výsledok bol jasný, na západe sa „vonku“ neciká a hotovo.

Ingimage.com

Pokuta za cikanie na verejnosti

V newyorskej mestskej časti Brooklyn bol pred pár rokmi medializovaný prípad stretu otecka a hliadkou polície.

Otec totiž dával v parku v odľahlej časti cikať trojročnú dcéru, keď sa pri ňom pristavila hliadka newyorskej polície s otázkou, či vie, že je to protizákonné. Policajt sa ho ďalej opýtal, prečo nepoužil neďaleké verejné toalety.

V svojom blogu neskôr otec priznal, že o existencii verejných toaliet vedel, ale zdalo sa mu, že dcéra cestu k nim nevydrží a tiež pochyboval o ich čistote.

Pokutu nakoniec nedostal, ale malá aférka z toho bola, keďže otecko napísal svoj zážitok na sociálnych sieťach. Priznal sa, že aj keď je to zakázané, bude toto nariadenie naďalej porušovať – zdá sa mu to choré, aby rodičia s malými deťmi vyhľadávali toalety za každú cenu.

Podľa skúseností mnohých mamičiek, na „západe“ nesmú chodiť ani malí chlapci s mamou na dámske toalety. A dcéry s tatinkami? No way!

Ešte o prítomnosti malých dievčat na pánskych záchodoch by sa dalo polemizovať – predsa len, muži majú pisoáre….potom by sme však mohli riešiť aj to, že v škôlkach máme toalety spojené pre chlapcov i dievčatá.

Na druhej strane však v mnohých krajinách nájdete záchody špeciálne pre deti. U nás rodičia s dieťaťom môžu využiť toaletu pre hendikepovaných, ktoré sú však výsadou nákupných centier.

Ktovie, akoby zareagovali západné matky, keby navštívili naše, slovenské toalety. Pravdepodobne by tiež dali prednosť matke prírode. Možno sme my tu na Slovensku takí „prírodní“ práve preto, že hygiena verejných toaliet bola desaťročia na úrovni Rumunska.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (13 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Hlavne že pes môže ocikávať všetko a všade, počnúc námestím, detskými ihriskami a končiac autobusovými zastávkami….

Pridaj komentár