Je čistota naozaj pol života?

Zuzana Palicová 0

Hovorí sa, že čistota je pol života. Keď však ide o malé deti, nie je vždy ľahké určiť hranicu medzi tým, kde je čistota pre dobro veci a kde už škodí.

Dieťa sa s určitou imunologickou výbavou už rodí, takže jeho organizmus je schopný do istej miery odolávať nástrahám číhajúcim v našom veľkom svete. No to, aby sa miera ochrany zvyšovala, treba imunitu postupne pestovať.

„Hlavnou úlohou zložitého systému, ktorý voláme imunita, je udržanie rovnováhy vnútorného prostredia organizmu a s tým spojenú ochranu pred vonkajšími škodlivinami, teda mikroorgamizmami a pred vnútornými vplyvmi, teda nádorovými ochoreniami a odumretými bunkami,“ vysvetľuje pediatrička MUDr. Zora Szitásová.

„Imunita dieťaťa sa vyvíja už počas tehotenstva, postupne sa tvoria jednotlivé zložky takzvanej nešpecifickej a špecifickej imunity a po narodení sa ďalej vyvíjajú. Kvôli nezrelosti imunitného systému sú malé deti náchylnejšie na infekcie. Je bežné, že trpia napríklad infekciami dýchacích ciest, kožnými ochoreniami alebo hnačkami. A v posledných rokoch sa o slovo čoraz častejšie hlásia alergie.“

Treba sa však znepokojovať?

Nie. To, čo treba, je dodržiavať základné zásady hygieny, teda umývať si ruky po použití toalety alebo potom, ako prídeme zvonka, vyhýbať sa styku s dieťaťom, pokiaľ sme nositeľmi infekčného ochorenia, pravidelne upratovať domácnosť a vetrať.

Domov nie je laboratórium

Mnoho rodičov v snahe uchrániť dieťa pred chorobami či alergiami ho celé roky drží v domácom prostredí, ktoré je ešte sterilnejšie než v laboratóriu. Robia však veľkú chybu a imunitný systém dieťaťa ochudobňujú o výzvy, cez ktoré sa organizmus učí zvyšovať svoju obranyschopnosť.

Táto skúsenosť je nevyhnutná, pretože príde deň, keď dieťa bude musieť vyjsť z bezpečia domova. Je vysoko pravdepodobné, že to, čo si malo postupne odkrútiť v predchádzajúcich rokoch, prvé nádchy, hnačky, kontakty s inými deťmi či so zvieratami, naňho doľahne naraz a v konečnom dôsledku bude na choroby a alergie náchylnejšie.

Všetko s mierou

Aj detskí lekári súhlasia s tvrdením, že primerané množstvo špiny je pre imunitu prospešné.

„V období zvýšeného výskytu infekcií dýchacích ciest je rozumné a zmysluplné vyhýbať sa priestorom, v ktorých je veľa ľudí, ale inak platí, že medzi základné spôsoby prevencie ochorení a budovania funkčného imunitného systému patrí správna životospráva – dostatočný pitný režim, strava bohatá na vitamíny, minerály, stopové prvky a vlákninu, s obmedzením tukov, korenín a cukrov.

Dôležitou súčasťou je aj primeraná pohybová aktivita, dostatok spánku, pravidelný pobyt na čerstvom vzduchu bez ohľadu na počasie. Nemenej dôležitá je psychická pohoda dieťaťa, hygiena a pravidelné otužovanie, či už striedavými sprchami, saunou, ale najmä primeraným oblečením,“ radí detská lekárka.

 

Keď sme už pri oblečení, viete, ako dieťatku správne prať?

Dávno preč sú časy, keď bolo treba oblečenie pre novorodencov a dojčatá vyvárať. Súčasné moderné pracie prášky a gély zvládnu urobiť všetko potrebné aj pri teplotách 40 a 60°C. Vhodné je pridávať do prania aj aviváž, ktorý textílie zjemnia a tie potom menej dráždia kožu.

Pozor si však treba dať na zloženie pracieho prostriedku a odporúča sa používať prášky, gély a aviváže určené na detské oblečenie. Pracie prostriedky určené bábätkám by nemali obsahovať alergény, fosfáty, enzýmy, farbivá, bielidlá ani optické zosvetľovače, no napriek tomu musia dobre odstrániť všetky špiny.

Tajnou zbraňou moderných mamičiek sú preto špeciálne pracie prípravky s obsahom mydla určené na pranie dojčenskej a detskej bielizne, napríklad značky BUPI (www.bupi.sk). Vhodnejšie než prášky sú tekuté pracie prostriedky, ktoré sa ľahšie rozpúšťajú a po vypraní z nich ostane na textíliách minimum.

No a aby ste nemuseli mať doma extra prací prostriedok pre každého člena rodiny, oplatí sa vedieť, že to, čo je dobré pre drobca, je dobré aj pre ostatných. Prať spoločne v jednej práčke je bezpečné!

Špina domáca

Viete, kde je v domácnosti najviac baktérií a choroboplodných zárodkov? V pravidelne udržiavanej domácnosti to nie je toaleta, ako by sa mohlo zdať.

Oveľa viac špiny, ktorá sa dá vidieť iba pod mikroskopom, je v kuchyni: na doske na krájanie, kuchynskej utierke, uteráku, do ktorého si všetci členovia domácnosti utierajú ruky a  úplne najviac ich je na klávesniciach počítačov, notebookov a na dotykových displejoch telefónov či tabletov.

www.bupi.sk

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 3,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár