Staráme saHygiena

Kráľovstvo za čistý nos

 Mária Kohutiarová   03.01.2015   1

Pomyslím si vždy, (aj teraz), keď zúfalo utieram a odsávam stále vyliezajúce sviečky z detského nosíka môjho najmenšieho. O tom, že by sa vysmrkal, môžem len snívať, má len rok a zásahu okolo nosa sa bráni. Lenže: dostať von z nosa nádchu nevie ani môj prvák... Takže, prečo to dať von a ako na to?

 

Vysmrkaj sa!

Zaujímavé je, že slovko "smrkanie," ako ho bežne používame na označenie vyčistenia si nosa tlakom vzduchu smerom von z nosnej dutiny, nie je správne. Bola som poučená, že objektívny odborný výraz na túto činnosť je vyfúkanie nosa.

Smrkanie je niečo úplne iné – môže to byť detský zlozvyk alebo dokonca až tik, vznikajúci po dlhodobom ochorení nosnej sliznice. Pokiaľ sa vylúči vyšetrením nejaký medicínsky dôvod smrkania (teda vtiahnutia hlienov – soplíkov dovnútra), riešením je trpezlivo dieťa napomínať a pomôcť mu tiku či zlozvyku sa zbaviť.

Neliečená nádcha - zamiesené na problém

Nádcha  je v podstate neškodná a nemala by urobiť nič. Ale akonáhle si ju človek nevšíma, môže byť problémom. Neliečená nádcha a nevyčistený nos sú úžasnou živnou pôdou pre tvorbu baktérií. Tieto prenikajú do hlienu v nose a nosohltane a dostanú sa ešte aj ďalej až do sluchovej trubice.

A je tu  ten známy problém, kedy malé deti z nádchy môžu dostať zápal stredného ucha. A musia navšítivť ORL s uboleným detským uškom. MUDr. Mária Polcová preto upozorňuje všetkých rodičov: “Pri každej nádche a soplíkoch platí odsávať, odsávať, odsávať a kvapkať do nosa! To je súčasne prevencia každého zápalu uška.“

 

Prečo kvapkať do nosa?

Prvé, čo sliznica nosa urobí, keď ju trápi nádcha, je opuch – a opuchnú predovšetkým bočné steny sliznice, teda nie to, čo je v strede nošteka. Nosné kvapky obsahujú látky, ktoré pomáhajú sliznici odpuchnúť a tým sa aj zbaviť nepríjemného pocitu „plného nosa“.

Vedou je aj správne aplikovanie kvapiek do nosa: najprv treba dieťaťu jemne vyčistiť, resp. odsať hlieny z nošteka, odporúča sa najprv použiť morskú vodu, aby čistenie nosa bolo šetrnejšie. Až potom hlavičku dieťaťa nakloniť nabok a kvapnúť kvapky na bočnú stranu nosa. Podľa problémov dieťatka je to možné opakovať 5-6 x denne.

Ako vyfúkať nos ?

Druhou rodičovskou medicínskou atestáciou je správny postup pri vyfúkaní nosa detí a kohokoľvek – lebo vôbec nie je dobrý zaužívaný postup vreckovka na nos, nádych a silný výdych cez nos so zatvorenými ústami cez obe dierky s úmyslom dostať čo najviac hlienov von.

Správne vyfúkanie nosa – a u väčších detí by sme na to mali dať zvlášť pozor -  má vyzerať takto:

  • zatvoriť pevne ústa, zatlačiť jednu nosnú dierku, aby ani cez jeden z týchto zatvorených otvorov nevychádzal vzduch.
  • druhou, voľnou nosnou dierkou silne vyfúkneme vzduch aj s hlienmi von.
  • pri vyfúkaní nesmú byť otvorené ústa,
  • nesmieme fúkať oboma dierkami a medzi jednotlivými „výfukmi“ treba urobiť časový rozostup, teda nerobiť to rýchlo viackrát za sebou.

U malých detí ale takúto činnosť budeme ešte ťažko očakávať – preto treba použiť odsávačku a hlieny z nošteka dostať inak. Na túto fintu pritom vôbec neprišli múdri lekári – ale ...fyzici. Im vďačíme za to, že logicky máme takto možnosť použiť všetku 100% silu vzduchu do jednej dierky a byť tak o 50% úspešnejší pri čistení nosa, ako keď všetok vzduch delíme do dierok dvoch...

 

Zasoplený nos, lenivý rodič

MUDr. Polcová pripomína, že čistý nos je vizitkou a prejavom zodpovednosti  rodiča voči zdraviu dieťaťa:

„Zasoplenie detí, také, čo im tečie sviečka popod nos, považujem za neprípustnú lenivosť rodičov, obzvlášť, keď mama povie, že veď fúkal pred pol hodinou. Hlien – sopeľ je fantastická vec na množenie baktérií, má k tomu optimálne podmienky a to my, rodičia, predsa nechceme dovoliť. Naozaj treba behať so 100 vreckovkami a nerobiť iné, len fúkať a fúkať – a umývať si po KAŽDOM fúkaní ruky, ale to je hádam samozrejmosť...“

Možno to vyzerá ako zbytočné zveličovanie jednej obyčajnej nádchy. Ale radšej s veľkým nasadením odstrániť malý problém, ako mať z malého veľký – čo pri deťoch a ich náročnom zvládaní chorôb platí dvojnásobne.  Za spoluprácu na článku ďakujem MUDR. Márii Polcovej, a informáciám z www.detskaorl.sk .

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.5 z 5. Celkom 8 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.
Alebo si vyberte iný recept podľa veku vášho bábätka
Najčítanejšie
Komentáre k článku
Linda napísané 06.01.2015 13:05

Takrozmyslam co robia so soplom zvierata alebo co robili ludia ked neboli vreckovky a ani ziadne odsavacky pre deti....

A kvapky do nosa. My ich nepouzivame a pri starsich detoch ani ucinne odsavacky neboli a na zapaly usi netrpely. A teraz uz na nadchu netrpia a ked ju maju trva len 2-3 dni . Bez liecby.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku
Linda napísané 06.01.2015 13:05

Takrozmyslam co robia so soplom zvierata alebo co robili ludia ked neboli vreckovky a ani ziadne odsavacky pre deti....

A kvapky do nosa. My ich nepouzivame a pri starsich detoch ani ucinne odsavacky neboli a na zapaly usi netrpely. A teraz uz na nadchu netrpia a ked ju maju trva len 2-3 dni . Bez liecby.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised