Ťažká kapitola rastu: zuby

Mária Kohutiarová 1

Bez nich zle a s nimi ešte horšie. Aspoň tak to vnímame my dospelí, a to už čosi pri patáliách so zubmi vydržíme. Ako to však je a nie je s rastom, starostlivosťou, poverami či zvykmi pri malých deťoch a ich zúbkoch?

Dobré maminovské rady a skúsenosti z fóra, ale aj od tých, ktorí sa zubom venujú, vždy padnú vhod. Odpovedajú MUDr. Grétka Pribulová, mama a zubná lekárka a Richard Vojtko, tato a špecialista na dentálnu hygienu.

Shutterstock

Kedy čakať prvý zúbok?

Grétka Pribulová: Čakať na polrok veku dieťatka alebo ešte neskôr je naivné: sú deti, ktorým sa zúbky prerežú pekne v 4 mesiacoch, niekedy aj kúsok skôr. Ale zväčša je termín prerezávania zúbkov okolo toho 6. mesiaca. Môže sa však stať, že prvý zúbok narastie až po 1. roku.

Ako dlho sa prerezáva jeden zub?

Grétka Pribulová: Na toto nepoznám štatistiku. Zrejme je to výsostne individuálne.

Ktoré sú najhoršie?

Grétka Pribulová: Zo skúseností mám jednoznačne sú najťažšími čo do bolesti očné zuby. Potom ešte stoličky, ale tie zväčša idú vo veku, kedy už dieťatko čosi vydrží a tak priebeh a znášanie nezvyknú byť také dramatické.

 

Čo čakať pri prerezávaní zubov?

Grétka Pribulová: Všetko od odmietania jedla cez plač, nepokoj, zlý spánok, cmúľanie kadečoho od topánok cez varechy až po vlastné prsty, (pračudesné kombinácie nie sú výnimkou, napr. krabica od krému na topánky), ohrýzanie bradaviek pri dojčení.

Musia rásť zuby v bežnom poradí?

Grétka Pribulová: Nemusia. Klasické poradie prerezávania mliečnych zúbkov – stredné, bočné rezáky, prvé stoličky, očné zuby, druhé stoličky- sa vyskytuje u viac než 50% detí. Ostatné majú iné poradie prerezávania.

Opravovať mliečne zuby?

Grétka Pribulová: Niekedy je naozaj potrebné ošetriť aj mliečny zub vŕtaním a plombou. Dá sa tomu aj vyhnúť. Ak deti chodia pravidelne 2x ročne na prehliadky a stomatológ objaví začínajúci zubný kaz – je možné použiť ozón (má sterilizačný účinok na baktérie zubného kazu) a následne zub zapečatiťbez vŕtania. Veľký význam má hlavne ošetrenie mliečnych stoličiek.

Môžu zúbky stmavnúť?

Grétka Pribulová: Kedysi existoval zubársky termín „tetracyklínové zuby alebo deti“ na označenie zúbkov, ktoré sčerneli po podávaní ATB tetracyklínového typu. Tieto lieky sa však už na Slovensku deťom nepodávajú. Môže sa stať, že po niektorých iných liekoch zúbky zmenia farbu, ale nemalo by to byť nič vážne, všetko by sa malo dať mierne zvýšenou hygienou do pôvodného stavu po niekoľkých dňoch.

Odkedy si majú čistiť zúbky sami?

Shutterstock

Richard Vojtko: Deťom do 3 rokov majú zúbky umývať rodičia. Potom, do veku 6 rokov, odporúčajú zubári skontrolovať a podľa potreby ešte dočistiť zuby po vlastnom umývaní rodičmi. Pre mnohé deti je to mord, ale treba vydržať. Zdravé zúbky za to stoja.

Čo robiť, keď si nechce umyť zuby?

Richard Vojtko: Dieťa sa učí cez zážitky a skúsenosti. Zrejme malo zlý pocit či skúsenosť pri prvých pokusoch o umývanie zubov a preto reaguje tým, že jednoducho odmieta umývanie – pre neho je to vedomie, že ho niečo pri tom bolí a nechce to. Zuby však čistiť jednoznačne treba. V tomto prípade odporúčam kúpim prípravok Babydent alebo Babycalm na znecitlivenie ďasien a pred umývaním zúbkov ďasienka natrieť. Tie znecitlivejú a dieťatko zistí, že pri umývaní zubov ho nič nebolí. Táto finta pomôže prekonať štádium spomienok na bolesť pri umývaní. Treba vydržať cca týždeň, kým dieťa zabudne na prvotné nepríjemné zážitky z umývania zubov. Sú samozrejme aj deti, ktoré odmietajú umývanie apriori aj bez zlého zážitku – tu treba vydržať, prípadne vyskúšať hrajúce zubné kefky, aby to umývanie bolo príjemné. To platí vždy: urobiť si z umývania zubov hru, šou… tak, aby sa dieťa na to tešilo.

Grétka Pribulová: Treba zvážiť, či násilné umývanie zubov nevyvolá opačný reflex a to dlhodobý odpor k umývaniu zubov vôbec. Tým skôr, že malé deti majú fázy vývoja, kedy niečo odmietajú – a môže to byť aj zubná kefka a hygiena zubov vôbec. Skôr by som volila možnosť aj toho obžužlania kefky alebo jemného čistenia zúbkov mäkkou handričkou. Mne sa osvedčilo čistiť mojim deťom takto zuby vo vani pri kúpaní.

Shutterstock

 

Ako odhadnúť silu tlaku pri umývaní zubov malých detí?

Richard Vojtko: Akou silou umývate okno? A ako často? Robí sa to jemne, ak je to pravidelne. Dá sa umyť aj raz za tri dni aj každý deň jemne, preventívne, tak, aby to nestálo veľkú námahu. To platí aj o umývaní zubov malých detí a sile na to potrebnej. Deti by mali mať umyté zuby po každom jedle, ideálne aspoň na obed a večer. Potom stačí jemný pohyb po zúbkoch, resp. ponúknuť na tento čas dieťatku kefku – hra s ňou pri žužlaní postačí pre prvé zúbky.

Čo robiť, keď krvácajú ďasienka?

Grétka Pribulová: Pokiaľ to nie je pravidelne, je to skôr prejav toho, že niekde sa cez ďasno tlačí nový zúbok a je možné, že pri umývaní sa naruší a krváca. Netreba to zásadne riešiť, maximálne tak zvýšiť hygienu, aby sa predišlo nejakému zápalu.

Má na kvalitu zubov vplyv aj genetika?

Grétka Pribulová: Kvalitu zubov ovplyvňuje aj genetika. Ale skôr sa to myslí v širšom zmysle – kazivosť zubov závisí vo veľkej miere od stravovacích a hygienických návykov v rodine. No najväčším rizikom je prenos baktérií, ktoré sa zúčastňujú na vzniku kazu, z rodičov na dieťa. Neolizovať cumlík! Kŕmiť dieťa vlastnou lyžičkou! Nebozkávať na ústa!

Kedy prvý raz ku zubárke?

Grétka Pribulová: Do zubnej ambulancie treba prísť po prerezaní prvých zúbkov,ale najneskôr do jedného roka dieťaťa.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.

články autora...

Komentáre k článku

  1. Nedavno som citala, ze vraj je zdraviu prospesne cumlik olizovat.. A kolkokrat som uz babke a dedkovi musela povedat, aby nebozkavali na usta Evil

Pridaj komentár