Zúbky. Všetko poporiadku.

MikSa 0

Najmä v televíznych filmoch, v reklamách a na stránkach časopisov „ceria“ na nás krásne rovné zdravé snehobiele zúbky tak všetky deti ako aj ich rodičia a starí rodičia. Všetci vieme, že ide len o reklamný ťah a dobré retušovanie, ale kto z nás by sa nechcel pýšiť pekým a zdravým chrupom? Predovšetkým si želáme, aby ho mali naše deti.

Všetko začína ešte v brušku
Zdravotný stav a výživa budúcej mamičky v tehotenstve majú vplyv na zdravie a kvalitu mliečnych zúbkov dieťaťa, a preto treba počas tehotenstva využiť každú možnosť návštevy zubného lekára.

Kedy začať so starostlivosťou o chrup dieťaťa?
Už od narodenia dieťaťa máme dbať na hygienu jeho ústnej dutiny. Dieťa budeme privykať na pocit čistých úst, ktorý dosiahneme tak, že mu budeme pravidelne a jemne vytierať ústa navlhčenou gázou ovinutou na prst. Rovnako budeme pokračovať aj po prerezaní prvých zúbkov. Niektoré baktérie totiž hneď po dojčení, resp. kŕmení, skvasujú cukor na kyselinu, ktorá narúša povrch skloviny rastúcich zubov.
Deťom, ktoré vedia už sedieť samé, môžeme dať na pár minút do ruky detskú zubnú kefku a simulovať s ňou pohyby pri umývaní zúbkov, aby si dieťa osvojilo pohyb zubnej kefky v ústach.

Kedy zubná pasta?
Najprv umývajte dieťaťu zúbky len čistou vodou a učte ho vodu aj vypľúvať. Až keď sa dieťa naučí vypľúvať vodu, môžeme mu dávať na zubnú kefku malé množstvo pasty (a to radšej detskej, hoci mnohé deti obľubujú tie správne „štipľavé“ rodičovské pasty).

Kedy ísť prvýkrát k zubárovi?
V zásade sa odporúča navštíviť zubára s dieťaťom skôr, ako bude mať dieťa nejaký problém- kaz. Jednoducho treba ísť s ním len tak, pozrieť sa na uja/tetu zubára. Dieťa sa oboznámi s prostredím ambulancie a prvý bezbolestný zážitok ovplvyní pozitívne jeho postoj k ošetreniu v budúcnosti. Niektorí zubní lekári s radosťou povozia vaše dieťa aj na „ zubnom kresle“…

Ako zub ochorie?
Na povrchu zuba sa nachádza zubný povlak, ktorý má veľký podiel na vzniku zubného kazu. Je to lepkavá, najprv bezfarebná, vrstvička, ktorá sa vytvorí na zuboch, do ktorej sa ukladajú potom baktérie nachádzajúce sa v ústnej dutine. Baktérie rozkladajú cukry a vytvárajú z nich kyseliny, ktoré narúšajú sklovinu zubu tým, že ho odvápňujú. Ako prvé zbadáme najčastejšie bielu škvrnu na zube.
Ak budeme odstraňovať pravidelne zubný povlak a kameň, predídeme tak vzniku parodontózy –teda ochoreniu parodontu –tkaniva ležiaceho v tesnej blízkosti zubu.

Jablko a žuvačky
Pomáhajú len pri samoočisťovaní zubov a to tak, že odstraňujú (aj to len sčasti) povlak a zvyšky jedál, ale nenahrádzajú čistenie zubnou kefkou a pastou. Samozrejme tvrdú zeleninu a ovocie môžete do svojho jedálnička „no problem“ zaradiť.

Správna technika čistenia zubov
Už nie krúživé pohyby ako kedysi; tie nám baktérie len viac roznesú. Veľké vodorovné zubné plochy, teda najmä stoličky, čistíme vodorovným trením al. šúchaním, zboku však stieraním smerom od ďasna k zubu, čím ďasno aj prekrvujeme. Rovnako si stieraním čistíme aj predné zuby, z vnútornej aj vonkajšej strany.
Ústnu dutinu treba čistiť najmenej dvakrát denne: po raňajkách a pred spaním. Ideálne by bolo čistiť si zuby po každom jedle. Čo sa týka času, ktorý treba vyčisteniu venovať, nemal by byť kratší ako 3 minúty.

A zubná kefka?
Najprv definícia: Zubná kefka je pomôcka ústnej hygieny určená na odstraňovanie zvyškov potravy a zubných povlakov zo zubov.
Kefku kupujte primeranej veľkosti podľa veku dieťaťa, aby správnu veľkosť mala nielen rukoväť, ale aj pracovná štetinová plocha (pre deti skôr menšia). Štetiny majú byť z umelých vláken. Podľa zdravotného stavu ďasien používame kefky s tvrdými, stredne tvrdými a mäkkými vláknami; ak nemáme so zubami problémy, volíme radšej stredne tvrdé.
Zubnú kefku meníme každé 2-3 mesiace a to nie z dôvodu opotrebovania štetín, ale pre množstvo baktérií, ktoré sa na nej nachádzajú. Samozrejme, kefka by sa mala meniť aj po každom infekčnom alebo vírusovom ochorení organizmu.
Kefku po čistení zubov opláchneme pod tečúcou vodu a neuzatvárame do ochranných obalov, ale necháme voľne usušiť na vzduchu štetinami smerom hore. Každý člen rodiny má mať vlastnú zubnú kefku a nie je dôležité, či bola drahá.

Podľa prednášky MUDr. Ciklaminiovej, Úrad verejného zdravotníctva SR, v Materskom centre Bábätko , spracovala MikSa.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 3,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár