Všetko okolo kúpania bábätiek

Mária Kopčíková 3

Na kurze pre budúcich rodičov vždy padne otázka: „Ako okúpať bábätko? Viete, my sa bojíme ho chytiť a tiež sa obávame, aby neprechladlo.“

Prvorodičia sú zväčša v strese a keď nemajú vo svojom okolí niekoho, kto by im to prakticky ukázal, často nevedia, ako na to. Keď si spomeniem, ako nás pred desiatimi rokmi „učili“ kúpať bábätká na oddelení šestonedelia, nuž veľa sme sa toho nedozvedeli.

iStock

Prišla sestrička, zvolala do jednej izby asi 15 mamín, na posteľ položila vaničku a „požičala“ si jedno bábätko. To následne šupla do vaničky plnej úžasných farebných bubliniek, že ho odtiaľ nebolo vidno.

Z celého „inštruktážneho kúpania“ som teda nebola moc múdra a o kúpaní sme sa učili za pochodu doma. 

Čo ku kúpaniu potrebujete?

Musíte sa najmä rozhodnúť, kde svoje dieťa chcete kúpať. V malej vaničke, vo vedierku, v umývadle, či vo vaničke s príručným (prebaľovacím) pultíkom? Do čoho sa vám oplatí investovať? Mne príde zmysluplné sa najmä zamyslieť na praktičnosťou používania vo vašom byte.

Okrem toho, v čom budete dieťatko kúpať, potrebujete ešte:

  Mäkkú bavlnenú či froté žinenku, prípadne gázové štvorce,

  Jemné detské mydlo (nepoužívate zakaždým, vyberajte niečo z radu prírodnej kozmetiky),

 Za studena lisovaný detský olej,

 Prebaľovaciu podložku,

 Detskú osušku, veľmi vhodná je tzv. tetraplena,

 Čistú plienku a oblečenie.

 

Aká má byť teplota vody a teplota v miestnosti?

Deti pomerne zle, najmä na začiatku svojho života, zvládajú teplotné šoky. Ak jednu miestnosť vyhrejete, tam dieťa chcete kúpať, ale vyzliekate ho v inej – oveľa chladnejšej miestnosti, dieťa môže ochorieť práve pri presune „do“ a „z“ kúpacej miestnosti.

Preto by ste všetky úkony – vyzliekanie, olejovanie, kúpanie, osušenie i oblečenie mali urobiť v jednom priestore. Teplota v miestnosti by mohla byť okolo 22 – 24 ˚C.

Teplota vody na kúpanie sa odporúča okolo 36 – 37˚C. Niektorí rodičia ju merajú teplomerom, iní sa spoľahnú na vlastný odhad. Reálne deťom na pokožku robí lepšie skôr chladnejšia vody, než teplejšia.

Koľko má byť vody vo vaničke či vedierku?

Ideálne množstvo vody pre kúpeľ bábätka je diskutabilný, vo všeobecnosti sa odporúča cca 5 – 8 cm vody vo vaničke. Vo vedierku na kúpanie vody musí vyť viacej, aby sa vo vode dieťatko pohodlne „usadilo“. 

Deti sú však veľmi individuálne a niektorým robí pri kúpeli lepšie, ak majú pokryté aj ramená – môže im to pomôcť zvládať tepelné straty a budú sa tak cítiť komfortnejšie.

Pri akomkoľvek množstve vody však majte na zreteli, či dokážete bezpečne udržať svoje bábätko. V priebehu kúpeľa pravidelne nalievajte vodu jemne na telíčko vášho dieťaťa, aby mu nebolo zima.

Je potrebná nejaká podložka pod dieťa do vaničky?

Vo svojej podstate myslím, že nie je potrebná. Niekomu môže prísť umývanie dieťatka na podložke praktickejšie a cíti sa tak bezpečnejšie. No dieťatko pohodlne udržíte aj na vašom predlaktí.

 

Ako mám dieťa po kúpeli utierať?

Najvhodnejšie sa javí, pokiaľ dieťa zabalíte do osušky či tetrapleny a budete ju len zľahka pritláčať na telíčko, až zvyšnú vodu úplne odsajete. Nešúchajte pokožku dieťaťa, buďte jemní.

Veľmi fajn sú detské osušky s kapucňou, pretože dieťa stráca veľa tepla aj mokrým povrchom tela na hlavičke – čím je dieťa menšie, tým je hlava väčšia v pomere k ostatnému telu a je to globálne veľká plocha, ktorou dieťa vie strácať teplo.

Treba vždy ošetrovať pokožku krémom či olejom?

Zdravé bábätko netreba v podstate mazať ničím. Treba vedieť, že detská pokožka funguje inak, ako pokožka dospelého, je veľmi citlivá a priepustná.

Ochranné krémy a prípravky na zvlhčovanie pokožky sú potrebné len vtedy, ak sa u dieťaťa objavil nejaký kožný problém. Ak je pokožka šupinatá a suchá, napr. u prenášaných detí, ktoré majú svoj prirodzený maz viac spotrebovaný alebo u detí s plienkovou dermatitídou.

Ak chcete dieťatko niečím natrieť, napríklad pred masážou, použite len pár kvapiek kvalitného, napr. mandľového oleja, jemným hladením sa prenesie na jeho telíčko.

Kedy môžete dieťatku dopriať celotelový kúpeľ?

Pokiaľ dieťa nemá zhojený pupočník, nemalo by mať celotelový kúpeľ – alebo teda, pupočník by sa nemal dostať pod vodu.

Toto sa udeje obvykle do 10 – 14 dní, niekedy celkové vyhojenie trvá aj dlhšie, ale od 4. týždňa by mal byť pupok zhojený úplne. To isté platí aj v prípade, že ste svojmu synovi nechali urobiť obriezku. Hojenie trvá 1 – 2 týždne.

Dovtedy by ste dieťa mali umývať hubkou, bavlnenou žinkou či látkovou plienkou – čo vám príde jednoduchšie na údržbu.

Pri kúpeli začnite očistou očí, smerom z vnútorného kútika oka k vonkajšiemu. Umyte nos a uši dieťaťa. Venujte osobitnú pozornosť záhybom v podpazuší, kde sa zvykne usadzovať pot, zvyšky mázku a odlúpenej pokožky.

Ako často máme dieťatko kúpať?

V prvom roku života dieťatka je úplne postačujúce, ak dieťa kúpete dva či tri razy do týždňa.

Častejšie kúpanie môže zbytočne vysušovať pokožku. Predpokladáme ale, že dieťa niekoľkokrát do dňa pri výmene plienky umyjete pod tečúcou vodou, a teda že genitálie má dieťa niekoľkokrát do dňa umyté.

Hlavne bezpečne

Pri kúpeli nikdy dieťa nenechávajte samé. Ani vo vode, ani po vybratí z nej. Všetko potrebné si prichystajte tak, aby ste to mali po ruke, tak, aby ste od bábätka za žiadnych okolností neodchádzali.

Aj úplne malí novorodenci vedia byť veľmi akční a neraz sa v ambulancii pediatra objaví dieťa, ktoré spadlo z prebaľovacieho pultu, kým sa mama otočila pre plienku…

Spracované s použitím: mayoclinic.org, kidshealth.org.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 4,80 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Komentáre k článku

  1. na kupanie sme si kupili vanicku od babypatent, ma ju kamoska a ked som videla aka je jej dcera v nej spokojna kupili sme aj my pre syna, ma vyhodu ze funguje aj ako vaha

Pridaj komentár