Z akej „chémie“ sa vyrábajú jednorazové plienky?

Anna Veselá 0

Prešlo viac ako 80 rokov, odkedy Švéd Carl Hugo Borgström získal patent na svoj nápad vyrobiť jednorazovú plienku. V tej dobe sa používali zvyčajne plienky vyrobené z textílií, tá jeho bola vyrobená z papiera.

Masívne sa jednorazovky začali používať v 70. rokoch minulého storočia a odvtedy sa ich zloženie výrazne zmenilo. Ktovie, čo by drahý Carl Hugo povedal, keby vedel, že sa dnešné plienky vyrábajú napríklad z ropy…

Shutterstock
V článku sa dočítate :
» Je plienka z ropy?
» Ako viem, či plienka obsahuje „ropu“?
» Čo obsahujú plienky „bez ropy“ ?
» Plienka bez „lotionov, parfumov a prírodného latexu“
» Ako sa vyhnúť alergénom a potenciálnym nežiaducim látkam v plienkach?

Jedna plienka – niekoľko vrstiev

Viete si predstaviť plienky zo suchých listov, machu alebo dreva?  Kedysi sa používali rôzne materiály ako náhrada za dnešné jednorazovky. Buď sa oprali a znovu použili, ak boli plátené, alebo sa použili ako hnojivo pre rastliny. Dnešné jednorazové plienky sú zložitejšie, obsahujú hneď niekoľko rôznych vrstiev.

  • Vnútorná mäkká vrstva sa priamo dotýka pokožky bábätka.
  • Absorpčná vrstva musí zachytiť veľké množstvo moču.
  • Vnútorná ochranná vrstva musí dokázať zabrániť preniknutiu moču späť do plienky.
  • Vonkajšia vrstva je vodotesná, chráni oblečenie a okolie pred vlhkosťou.
  • Okrem toho majú plienky pásiky na prilepenie, aby sa dala zapnúť, prípadne rôzne indikátory vlhkosti, ktoré menia farbu pri kontakte s močom.

Je plienka z ropy?

Niektoré zložky, ktoré sa používajú pri výrobe plienok, môžu byť získané z ropy,  napríklad superabsorbentné polyméry (sodný polyakrylát), ktoré sa používajú na absorpciu vlhkosti v plienkach.

Ďalšie zložky vyrobené z ropných surovín, sú minerálne oleje alebo parafínový vosk. Tieto látky sa bežne používajú v kozmetickom priemysle (napríklad balzam na pery, rúž, krémy, opaľovacie mlieka, odstraňovanie make-upu).

Minerálne oleje a parafínový vosk majú hydrofóbne vlastnosti, čo znamená, že neabsorbujú vodu a udržiavajú suchú pokožku. V plienkach sa používajú ako vrstva na ochranu pred prenikaním vlhkosti. Tieto látky môžu ovplyvniť prirodzené dýchanie pokožky a v niektorých prípadoch spôsobiť podráždenie pokožky alebo alergické reakcie.

Okrem toho môžu plienky obsahovať rôzne umelé farbivá, latex, lotiony, či parfumy alebo iné látky, ktorých úlohou je zakryť nepríjemný zápach. Aj na tieto látky môžu deti reagovať citlivo.

Ako viem, či plienka obsahuje „ropu“?

To, či plienka obsahuje ropné deriváty, nie je vždy jednoduché zistiť. Výrobcovia sa tým nechvália. Ani nemusia na obale plienok uvádzať konkrétne zložky a materiály použité pri výrobe. Stačí, že si splnia normy a použijú pri výrobe plienok také množstvo chemických látok, ktoré sa ešte považujú za bezpečné a pre deti neškodné.

Napriek bezpečným normám sa relatívne často stáva, že nie každá značka plienky dieťatku sadne, dokonca môže reagovať inak na rôzne plienky od toho istého výrobcu, či už je to podráždenie, výražky, kontaktná dermatitída.

Možno vás tiež prekvapí, že ani plienky, ktoré sú označené ako „ekologické“ alebo „biologicky odbúrateľné,“ či „hypoalergénne,“ nie sú zárukou toho, že neobsahujú určité množstvo ropných zložiek.

Označenie „ekologická“ sa zvyčajne vzťahuje na spôsob výroby plienok a ich vplyv na životné prostredie, a nie výlučne na zloženie materiálov. Je to skôr informácia o tom, že sa plienky vyrábajú s ohľadom na zníženie enviromentálnej záťaže. Že sú napríklad z recyklovateľných materiálov, ekologicky zodpovedne balené a podobne.

Plienka bez „ropy“

Plienky, o ktorých výrobcovia tvrdia, že neobsahujú ropné deriváty, bývajú spravidla vyrobené z prírodných a obnoviteľných materiálov, ako napríklad:

  • Obnoviteľná celulóza – získava sa z dreva alebo iných rastlinných vlákien. Celulóza má absorpčné vlastnosti a môže byť použitá ako vnútorná vrstva plienky.
  • Biodegradovateľné textílie – napríklad bavlna alebo vlákna z obnoviteľných zdrojov, ktoré môžu byť recyklovateľné alebo rozložiteľné po použití.
  • Biologicky odbúrateľné polyméry – namiesto syntetických polymérov získaných z ropy sú tieto polyméry vyrábané z rastlinných zdrojov, ako je kukučkový škrob alebo PLA (kyselina polymliečna), ktorá je získaná z obnoviteľných zdrojov.

Plienka bez „lotionov, parfumov a prírodného latexu“

Okrem „ropy“ nás môže zaujímať aj to, či je plienka:

  • bez lotionov – to znamená bez bez prídavku chemických alebo olejových zmesí na povrchu plienky, na ktoré môžu citlivo reagovať novorodenci.
  • bez parfumov – to znamená bez pridanej vône alebo aromatických látok na zakrytie nepríjemných pachov
  • bez prírodného latexu – niektoré osoby majú alergiu na latex.

Ako sa vyhnúť alergénom a potenciálnym nežiaducim látkam v plienkach

Hľadajte plienky s certifikáciou, ako je napríklad

  • OEKO-TEX® Standard 100, ktorý sa zameriava na kontrolu škodlivých látok, ako sú pesticídy, ťažké kovy, formaldehyd, azo farbivá a ďalšie v textilných výrobkoch, vrátane plienok.
  • OEKO-TEX® MADE IN GREEN  je zase certifikát, ktorý sleduje nielen  použité materiály, ale aj ekologické a sociálne podmienky pri výrobe.

Nechajte si poradiť od iných rodičov. Prečítajte si recenzie, prípadne skúsenosti rodičov s rôznymi značkami a typmi plienok, aby ste zistili, či iní rodičia nejaké alergické reakcie alebo problémy s konkrétnymi plienkami.

Skúste rôzne značky a typy plienok, iba tak zistíte, ktoré vyhovujú vašim potrebám najlepšie a či sú niektoré látky alebo materiály, ktoré vyvolávajú nežiaduce reakcie u vášho dieťaťa.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

články autora...

Pridaj komentár