Narodenie bábätka preverí naše logistické myslenie a prezieravosť už pri nákupe prvého kočíka .
Aj kúpa prvého kočíka pre novorodenca má svoje nástrahy a pravidlá, ktoré je dobré pred kúpou vedieť. Získať ich skúsenosťou nie je práve najšťastnejší počin. Z vlastnej skúsenosti , pre väčšinu bábätiek je lepším riešením kúpa klasického hlbokého kočíka. Ale rozhodujúcim faktorom pre dobrú kúpu je ročné obdobie, do ktorého sa dieťatko narodí a v prevažne akom počasí prežije najbližšieho pol roka, kedy bude viac menej iba ležať.
Kočík pre letné bábätko
Ak rodíte v lete a prežijete podstatnú časť babätkovských prvých dní v teplejšom počasí, stratégia pri výbere kočíka je iná. Aj tu však platí – pozor na veľkosť vaničky! Rozmer, ktorý uvádzajú výrobcovia , môže byť zavádzajúci. Ak má vanička 69 cm vnútornú dľžku, je to aj pri stredne veľkých deťoch malý priestor – bežne trojmesačné deti nosia už veľkosť 62 a stále rastú– viete, že v prvom štvrťroku to môže byť až 3-4 cm za mesiac? V tom prípade je rezerva 7 cm je príliš malá na to, aby zabezpečila voľný pohyb a pohodlie.
Rovnako to platí aj o šírke kočíku – nie je dobré, aby bolo dieťatko v kočíku akokoľvek stiesnené. Z odporúčaných značiek z hľadiska veľkosti vyhovuje Concord, aj keď podľa skúseností mám aj referencií z predajní je dosť kazový. Siahnuť sa dá aj po osvedčenom Brio Go – cenovo je porovnateľný s Concordom, má fajn dlhú vaničku, čo bude dobré pri ochladzovaní sa a pribúdaní vrstiev v kočíku a na dieťatku. Je jednoducho skladateľný a pekne vojde do auta a podľa referencií našich mám vydrží takmer všetko.
Klasikou ostáva Peg Perego Clasic – rúčka sa dá nastaviť do rôznych polôh a pre letné bábätká má výhodu v polohovateľnom lehátku – čo pri 5-mesačnom zvedavcovi oceníte. Nadôvažok je dosť priestranný a zároveň poslúži dobre aj v lete, aj v zime čo do ochrany pred počasím. Naklikávacie časti určite podporia variabilitu čo do vývoja dieťatka a jeho potrieb v rôznych ročných obdobiach.
Aký kočík pre bábätko v zime?
Ak kupujete kočík na zimu, alebo na chladnejšie obdobie, nezabudnite v prvom rade na podvozok s veľkými kolesami – je to preto, lebo tlačiť kočík s bábätkom v snehu či čľapkanici je dobrá kulturistika, ktorú často menšie či zdvojené kolieska nezvládajú vôbec. (Ja sama si pamätám, ako som na niektorých miestach s nahrnutým snehom musela jednoducho kočík nadvihnúť a preniesť.) Druhým rozhodujúcim faktorom pre zimný kočík je veľká a priestranná vanička: dieťatko bude musieť byť viac oblečené, do kočíka pôjde ešte aj fusak a niekde aj deka.
Osvedčeným typom kočíka na zimu podľa mamín v našom fóre je Peg Perego AT4 – je vynikajúci aj do terénu a v pohode sa zmestí aj do výťahu, výhrou je aj naklikávacia vanička – ale tú si treba vyslovene pri tomto type Peg Perego vyhliadnuť. Táto vanička je však jednou z najvyšších medzi hlbokými kočíkmi, čím je dieťatko lepšie chránené.
Druhým odporúčaným typom je Quinny – pri ňom vyhráva okrem dobrého podvozku a kvalitných kolies aj ľahké skladanie kočíka a veľká vanička.
Do tretice má dobré meno ” na zimu” Gesslein Trend, je vynikajkúco tapacírovaný, zateplený, a má vlastnú fusakotašku plus vynikajúco jazdí v teréne, čo v zime len a len oceníte. Okrem týchto výhod má ľahučko prehadzujúcu sa , výškovo nastaviteľnú rúčku a jemné perovanie, takže bábätko napriek prejazdu terénom necíti nerovnosti.
Pokiaľ nepotrebujete chodiť ďaleko a kočík neskladáte do auta a neprenášate kade tade po schodoch a koľajničkách, výborne vám poslúži klasická Dema. Jej vanička je taká široká a pohodlná, že celú zimu nemáte problém s priestorom pre naobliekané dieťatko. Opäť fajn veľké kolesá a tiež dobré hojdanie, u nových hyper kočíkov takmer neznámy pojem.
K odporúčaným zimným vozidlám sa radí aj Nestor Candida.
Na čo pozor pri kúpe hlbokého kočíka ?
- Trojkombinácia môže byť podľa skúseností vo variante hlboký kočík zvytočne ťažká a náročne skladateľná.
- Kočíky zn. Navetta vyzerajú krásne, ale aj menšie bábo tam vydrží maximálne 3-4 mesiace – vanička je príliš malá.
- Pozor na autovaničku: autovanička z hlbokého kočíka sa musí dať pripásať bezpečnostnými pásmi auta, mať vnútorné bezpečnostné pásy a stabilizátor hlavičky, inak ohrozujete život vášho dieťaťa! Ideálnejšie je zabezpečiť si autosedačku kompatibilnú s podvozkom kočíka a nakliknúť ju z auta na podvozok.
V každom prípade: vyberajte v dostatočnom časovom predstihu, v pokoji, vyskúšajte všetko (aj to z druhej ruky, nie len podľa obrázka).
Nech je nielen fajn pre drobčeka, ale aj praktický, dobre ovládateľný, skladný a samozrejme – krásny. Rovnako ako vy:)
mne sa takisto rátajú konštrukcie aj dizaj dada paradiso kočiarikov. Sú z moderných trendy materiálov ale tak trochu klasicistické. Veľmi sa mi páči zvlášť ten nový sivobiely z baby-merci.sk
Najkraší hlboký kočiarik: baby-merci.sk/kociky-kombinovane-kociky/dada-paradiso-max-500-chocolate-2016/ . MIlujem dada paradiso <3