Desatoro pre výber správneho kočíka

redakcia 3

Pripravujete výbavičku pre bábätko a na zozname vám svieti ako jeden z najdôležitejších bodov kočík?

Vyberáme kočík pre bábätko…

Niektorí rodičia majú veľmi presnú predstavu, treba im už len vyladiť detaily, iní nevedia, kde začať a podľa čoho vlastne vyberať.

Prečítajte si 10 tipov, aby sa vám lepšie zvažovali všetky pre a proti. Pokojne si doma spíšte poznámky, aby ste sa nezabudli v obchode spýtať na čokoľvek, čo je pre vás dôležité.

Desatoro pre výber správneho kočíka

1. Aký kočík kúpiť podľa veku bábätka?

Spravidla prvým vozidlom najmenších bábätiek je hlboký kočík s vaničkou. Ako dieťatko rastie, prechádza rad na ďalší level: športový kočík, prípadne ultraľahký “golfáč.”

Možno sa rozhodnete vybaviť to jedným ťahom a zvolíte trojkombináciu kočíka – hlboký, športový kočík a autosedačku v jednom:

  • Výhodou je napríklad možnosť ľahkej manipulácie pri prekladaní bábätka z auta do kočíka – z auta vyberiete autosedačku a namontujete ju na podvozok kočíka jednoduchým kliknutím.
  • Trojkombinácia vyjde v zásade lacnejšie, no na druhej strane, ako nevýhoda sa javí, že nemusí spĺňať meniace požiadavky vášho dieťaťa, ktoré ukáže až čas – napríklad nemusia sedieť veľkosti jednotlivých častí, problém môže byť skladnosť nepotrebných častí, atď.

Ak trojkombináciu oželiete, postupne si zadovážite všetko, čo bude bábätko aktuálne potrebovať.

2. Ako dlho bude bábätko v kočíku?

Sú bábätká, ktoré by už v pol roku najradšej “vyskočili” z hlbokého kočíka, no predsa len, presunúť bábätko do športovej verzie kočíka je ideálne až v období, keď bábätko pevnejšie sedí, zhruba v 8. mesiaci. Mali by ste vedieť, že pasívne sedenie chrbátu škodí

  • Ak kupujete hlboký kočík pre novorodenca, treba myslieť na to, že ho bude využívať ešte minimálne pol roka. Bábätká rýchlo rastú, vanička by mala byť dostatočne veľká, aby sa do nej zmestilo aj polročné dieťa. Viac si môžete prečítať aj v článku Kupujeme hlboký kočík.
  • Golfáče, ultraľahké športové kočíky. Alebo čím viac sa kočík zmenšuje a zľahčuje, tým sa blížime ku koncu kočíkovania: aký vybrať?

3. Kočík nový alebo z druhej ruky?

Ak nepodliehate módnym trendom a nevadí vám doma o sezónu “zastaralý” model, kúpa použitého kočíka je celkom ekonomickou voľbou.

  • Ideálne je, ak kupujete takýto kočík od známych, ktorým dôverujete. Aj preto, že reklamovať použitý kočík môže byť problém.
  • Pri kúpe z druhej ruky si všímajte nielen to, či kočík vyzerá používaný a opotrebovaný, ale aj možné poškodenia vzniknuté používaním a manipuláciou,  chýbajúce komponenty (napríklad ochranné pásy).

Príbuzná téma, ktorá by vás mohla zaujímať, sa týka autosedačiek z druhej ruky: áno či nie?

4. Hmotnosť kočíka

Ak vážite 50 kíl aj s topánkami, bývate v kopcovitom teréne s množstvom schodov a ešte k tomu sa stále kazí výťah, v takom prípade potrebujete ľahší typ kočíka s odľahčenou konštrukciou, ktorý v nutnom prípade aj prenesiete.

  • Tip: skúste si to v predajni a k váhe kočíka pripočítajte aspoň 7-kilové dieťa, fusak, taška. Unesiete ho?

5. Veľkosť/skladnosť kočíka

Ak bývate v paneláku, veľkosť kočíka by nemala brániť tomu, aby ste sa s ním nenarvali do výťahu a bezpečne za sebou zavreli dvere.

Tento bod sa týka aj prenášania kočíka v aute. Overte si, či sa vám do kufra auta po naložení kočíka zmestí aj niečo iné.

Ďalej, nie všetky kočíky sa skladajú “na placku” jedným, či dvoma ťahmi rýchlo a bezproblémovo, takže si v predajni vyskúšajte, či na ten špeciálny grif nebudete musieť zakaždým volať manuálne zručnejšieho “tatina.” Ak je pre vás sklápanie/vyklápanie kočíka veľká veda, radšej sa poobzerajte po inom.

6. Rúčka na kočíku

Rúčka na kočíku musí byť nastaviteľná, aby bola v primeranej výške, či bude kočíkovať mama alebo otec dieťaťa.

Pre mnohé mamy je dôležité udržiavať s bábätkom očný kontakt počas pobytu v kočíku. Takže vás tiež môže zaujímať, či je rúčka na kočíku preklápacia, teda, či môže bábätko sedieť nielen v smere jazdy, ale aj byť bábätko otočené k vám, aby ste mu videli do tváre.

7. Kolieska na kočíku a brzdenie

Často diskutovanou témou sú kolieska na kočíku (štvorkolesové kočíky, trojkolesové, dvojité kolieska vpredu, dvojité kolieska všade) a ich veľkosť, ktorá je vecou vkusu.

Čo však s vkusom nesúvisí, je ich pohyblivosť – otázka znie: fixné kolieska, či rotačné? Potrebujete vedieť, či budete častejšie kočíkovať po bezbariérových priestoroch a širokých upravených chodníkoch, pre ktoré postačia fixné kolesá. Rotačné kolieska však môžete zablokovať, keď budete potrebovať.

Dobrou voľbou sú aj nafukovacie kolieska, často idú ruka v ruke s odpružením kočíka, ich nevýhodou je, že tak ako na bicykli či na aute, aj pri kočíkovaní môžete dostať defekt.

Ideálne je, ak má kočík na rúčke aj ručnú brzdu, bežná býva centrálna nožná brzda na klasické zašľapnutie a tiež malé brzdy na predných kolesách.

Viac k tejto téme nájdete v článku Technické parametre kočíka.

8. Farba a poťah kočíka

Citlivým bodom je výber farby poťahu a jeho odolnosť a hrúbka na namáhaných miestach. Všeobecne platí, že príliš svetlá sa rýchlo zašpiní, ale veľmi tmavá na ostrom slnku môže vyšedivieť.

Nechajte si predviesť odstránenie poťahu a informujte sa na spôsob čistenia (rozpučeného banánu). Sama skúste niekoľkokrát zložiť a rozložiť kočík, a vedzte, že akýkoľvek zádrhel (napr. rozopínanie, pricvikovanie poťahu) vám bude neustále strpčovať život.

9. Úložný priestor, taška

Pre úložný priestor je dôležité, aby bol pre primerane veľký, z odolného materiálu. Okrem nákupu sa tam má pomestiť množstvo potrebných vecí pre dieťatko. A mali by ste sa k nemu dostať aj vtedy, keď bábätko v kočíku leží (ideálne nie rovno na nákupe).

Ak je taška súčasťou výbavy kočíka, skontrolujte, či plne naložená neohrozí jeho stabilitu a či vám neprekáža pri chôdzi.

Niektoré kočíky majú aj pultík na nápoje a iné drobnosti, prípadne skejt pre staršie dieťa.

Dobrým kamarátom do dažďa je pršiplášť na kočík. Ak sa vám zdá cena originálneho pršiplášťu príliš drahá, skúste radšej univerzálny. To sa týka aj slnečníka na kočík, či sieťky proti hmyzu.

10. Servis, náhradné diely, reklamácie

Spýtajte sa na možnosti zabezpečenia náhradných dielov, servisu a dĺžku záručnej doby. Tu si môžete prečítať, ako kočík reklamovať.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (23 hlasov, priemerne: 4,70 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. ak chces kupovat kocik na nete tak sa pozri ci poskytuju zaruku – 3 roky a ci je mozna vobec reklamacia. My sme si vybrali predajcu baby-merci.sk a ten poskytuje aj sluzbu nahradny kocik keby sme nahodou museli reklamovat ale nastastie sme doposial nemuseli. Nas kociarik je DADA PARADISO LEO SPECIAL 2016 a je ozaj krasny a kvalitny.

  2. ja by som kociartik nekupovala cez e-shop, radsej kamenny obchod aby si videla aky si hned smile aby si predisla zbytocnym problemom.

  3. a co sa tyka znacky? pretopze aj ked poziadavky splnuje tak ci bude kvalitny, no nie ? pripadne ak chcem kupovat na internete?

Pridaj komentár