Čo obliecť dieťatku do škôlky

Mária Kopčíková 0

Možno banálna otázka, no veľa mamičiek, najmä tých, ktorých deti práve nastupujú do škôlky, sa nad tým, čo zbaliť do škôlkárskeho ruksačiku zamýšľa.

Čo vyžadujú škôlky, čo sa týka oblečenia

Informácie z webovej stránky jednej škôlky:

„Deti by mali chodiť do škôlky primerane oblečené pre pobyt vnútri škôlky, ako aj na pobyt vonku vzhľadom na počasie. Prosíme rodičov aby deti nosili odev v ktorom sa budú cítiť nielen pohodlne, ale i budú schopné sa samy obliecť a vyzliecť, aby sme spoločne v maximálnej miere podporovali ich samostatnosť.

Nezabúdajte, že pri činnostiach v materskej škôlke sa deti môžu občas aj zašpiniť, prispôsobte tomu prosím oblečenie dieťaťa, aby sme sa vyhli zbytočným konfliktom.“

Čo znamená – obliecť primerane

Každá mama (prepáčte, ale nakupovanie šatičiek a výber oblečenia je asi skôr ženská záležitosť) sa asi teší, keď je jej dieťatko pekne vyobliekané.

Čo sa škôlky týka, je to síce pekné, keď do šatne ráno vkráča malá slečna v sukienočke, bielom tričku, krásnych pančuškách, alebo malý princ v elegantnom ohoze.

Na záver dňa to elegantné oblečko asi tak elegantne vyzerať nebude. No, ibažeby slečna a malý princ sedeli celý deň na stoličke a na spolužiakov sa pozerali len z diaľky 🙂

Za normálnych okolností sú ale deti väčšinu času v pohybe, často sa hrajú na koberci na dlážke, počas pobytu na školskom dvore zvyčajne pracujú v piesku, alebo sa hrajú na koníky na tráve – takže zelené kolienka budú zaručene.

Naše odporúčanie: neobliekajte deťom také veci, ktorých znečistenie alebo zničenie by vám bolo ľúto (a aj ľúto deťom). Treba rátať s fľakmi od farieb, tušu, trávy, s vyšúchanými kolienkami na tepláčikoch či pančuškách.

Pokiaľ vás oblečenie stálo veľa peňazí, alebo ho chcete zachovať pre mladšieho súrodenca, tak ho radšej do škôlky nepoužívajte.

Koľko čoho by dieťa malo mať v škôlke

V škôlkach býva zvyčajne dosť teplo – teda aspoň moja skúsenosť je taká, vždy bolo vo vnútri oveľa teplejšie než sme boli zvyknutí mať doma. Treba si tento fakt overiť a podľa toho dieťatko obliekať – aby sa zbytočne neprehrievalo alebo mu nebolo zima.

Oblečte dieťatku to, v čom sa cíti pohodlne, oblečenie by ho nemalo „omínať“  – tesné nohavice v páse, padajúce ramienka na šatovej sukni … A zo všetkého pripravte náhradnú hromádku do skrinky.

Zvyčajne sú to:

  • tenké tepláčiky – nohavice na traky nemusia byť vždy tie najvhodnejšie, pokiaľ má dieťa problém sa samo pozapínať
  • tričko (krátky/dlhý rukáv podľa ročného obdobia)
  • svetrík/mikina (dieťa použije podľa potreby)
  • u dievčat – ak radi nosia – sukničku alebo šatovú sukňu (vyhnete sa odhaleným krížom)
  • pančuchy alebo legíny – u chlapcov (najmä menších, ktorí môžu mať problém s obliekaním príliš veľkého počtu vrstiev oblečenia, bolo výhodné, keď na pančuškách mali vo vnútri natiahnuté len kraťasy – tie potom ľahko stiahli pri prezliekaní sa „na von“ a zároveň im vo vnútri nebolo tak teplo, ako keby na sebe mali aj pančušky, aj tepláky.)

Do náhradnej sady patria ja pišigaťky, trenky či slipky, ponožky a pančušky. U menších škôlkarov aj náhradné papučky – ak sa stane nehoda, tak okrem spodného prádla treba prezuť aj papučky.

 

Prezuvky a obuv do škôlky

Prezuvky treba vyberať dobre nielen s ohľadom na veľkosť, ale aj funkčnosť. Niekedy v snahe o to, aby dieťaťu papučky vydržali čo najdlhšie, dostane papuče o číslo väčšie. To skôr zaváňa rizikom úrazu. Určite nerátajte s tým, že vášmu drobcovi jedny prezuvky vydržia celý rok.

Čo sa týka modelov, v ktorých detičky v škôlke chodia:

Veľmi často vidno „rakovské“ papučky alebo sandáliky alebo iné ortopedické sandálky. Vždy je vhodné vyberať model s pevnou pätou, nie šľapky.

Občas tiež vidno papučky, ktoré síce majú pevnú pätu, alebo rýchlo sa „zošľapú“ a deťom sa dostáva noha do nevhodnej polohy. Ak zbadáte niečo podobné, papučky treba vymeniť.

Inšpirujte sa: Ako pripraviť dieťatko na nástup do škôlky.

Obuv na vonkajšok by tiež mala byť taká, že vám jej nebude ľúto. Ako som už písala vyššie, deti aj vonku trávia veľa času na tráve,  na zemi, prípadne vozením sa na odrážadlách – najmä tieto dajú topánkam zabrať, keď deti brzdia špičkami topánok…

Naša šikovnica svojho času takto odrovnala tri páry za mesiac. Potom je celkom fajn dať dieťaťu do skrinky okrem náhradnej sady oblečenia aj náhradné tenisky a vysvetliť mu, že si ich má obuť, keď pôjdu na dvor.

V daždivých dňoch je fajn, pokiaľ dieťa príde do škôlky v gumáčikoch, prípadne mu ich zabalíte so sebou. Niekedy deti chodia v miernom daždi na prechádzku a mali by mať istotu, že im topánky nepremoknú. A pre istotu treba mať v skrinke spomínané náhradné ponožky.

 

Pyžamo a veci na telocvik

Pyžamko by malo byť pohodlné, niektoré z obľúbených, ktoré dieťatko má. Niekto má radšej froté, niekto flanelové, niekedy dievčatká radi ukážu peknú nočnú košieľku.

Zase – malo by dieťatku byt pohodlné, niekedy si deti radi vezmú aj ponožky na spanie. Aj pyžamko by som dala do skrinky náhradné – najmä u menších detí.

Telocvik je zase špecifikom v predškoláckych triedach, takže by deti mali myť v triede svoje vrecúško s úborom a pri cvičení by sa mali prezliekať. Opäť – tepláčiky a tričko.

Prečítajte si aj: Ako uvoľniť tuhú predškolácku ruku.

Možno sa vám zdá priveľa „súprav“ tepláčikov a tričiek, ktoré by dieťatko malo mať v škôlke, ale je to len vec zvyku. Po čase uvidíte, čo sa vám osvedčilo a čo nie. Koľko toho reálne vás drobec bude potrebovať.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (22 hlasov, priemerne: 4,80 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár