Nebabušte bábätká aj v lete

kika, mária/redakcia 0

Babušenie detí je azda našim národným športom, a to nielen v zime, ale aj v lete, keď sú vonkajšie teploty na nevydržanie.

Súdiac podľa letmých náhľadov do niektorých kočíkov, mamičky sa zrejme obávajú, že aj pri 40-kách bábätko ofúkne, prechladne, nedajbože dostane zápal pľúc.

Ingimage

Studené ruky, spotený krk

Malé dieťa si ešte nevie regulovať telesnú teplotu a aj keď mu je teplo, ruky a nohy môže mať studené. Mnohé maminy sa vtedy zľaknú a začnú dieťatko viac obliekať. V takom prípade hrozí riziko prehriatia.

Studené ruky alebo nohy nie sú znakom toho, že je bábätku chladno. Či mu je zima, zistíme jednoducho tak, že mu vopcháme ruku „za krk“. Ak je toto miesto na tele bábätka teplé, nie je mu chladno. Ak je toto miesto vlhké, je mu teplo, potí sa, treba bábätku odobrať vrstvu oblečenia.

Potničky

Ak sa dieťa prehreje, buď v horúcom prostredí alebo nevhodným oblečením, môžu sa mu v miestach zaparenia, ale aj vo vlasatej časti hlavy, na tvári, krku a trupe vytvoriť potničky, drobné začervenalé pupienky.

Najprv vyzerajú ako drobné číre pľuzgieriky, akoby kvapky vody. Ich povrch potom ľahko praskne, miesto sa vysuší a koža sa začne nadrobno olupovať.

Potničkám sa dá predchádzať, ak sa vyvarujeme pobytu v teple a vysokej vlhkosti a bábätko správne oblečieme.

Bábätko pravidelne osviežte umývaním a kúpaním. Mastné krémy v lete radšej nepoužívajte, lebo zatvárajú póry a koža bábätka potom nedýcha.

Ingimage

Ako obliecť bábätko v horúčavách

V letných mesiacoch dieťa obliekajte naľahko, aby sa pot mohol odparovať. Ideálne sú vzdušné, savé materiály, najlepšia je bavlna.

Pokiaľ máte doma úplného novorodenca, nie je nevyhnutné, priam by to mohlo byť na škodu – dojčiť ho v perinke. Vtedy by sa naozaj mohlo prehriať a bolo by nespokojné. Preto aj úplne malé bábätká radšej dojčite len v košieľke alebo v body.

Ak pôjdete s bábätkom von (najlepšie je vyhnúť sa pobytu na slnku medzi 11.00 a 15.00, kedy je slnečné žiarenie najúpornejšie a najviac nebezpečné), myslite aj na farbu oblečenia – svetlá nepriťahuje toľko slnka ako tmavé farby.

Toto sa týka aj nosičov a šatiek, nemali by byť z hrubých materiálov, lebo sa veľmi rýchlo prehrejú vďaka teplote vášho tela a vysokej vonkajšej teplote.

Kočík nezakrývajte

Ak kočíkujete, používajte namiesto strechy slnečník. Strecha kočiara totiž udržiava nad dieťaťom teplý vzduch. A pozor na zakrývanie kočíka plienkou, bábätku hrozí prehriatie.

Keď dieťa vyberiete z autosedačky, z kočiara, z nosiča či babyšatky, skontrolujte, či nie je spotené a v prípade potreby ho hneď prezlečte do suchého.

Povinnou výbavou by mal byť klobúčik na hlave. Ak idete von s novorodencom, majte po ruke aj čiapočku a ďalšie vrstvy, keby sa podvečer preklenul do večera a dieťaťu by už naozaj mohla byť zima.

Ingimage

Vyhýbajte sa prievanom (na bábätko by nemal priamo prúdiť ani vzduch z ventilátorov), klimatizácii, príliš chladným miestnostiam. Teplota vzduchu v zatvorenom priestore by nemala byť nižšia ako 20 stupňov, resp. od vonkajšej teploty by nemala byť nižšia o viac ako 3-4 stupne.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (6 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár