Nové topánky nemajú byť len krásne, ale aj pohodlné a po zdravotnej stránke vhodné pre chodidlo.
Podľa lekárskych štatistík sa 99 % detí rodí s absolútne zdravými nohami, ale s pribúdajúcim vekom sa počet nedostatkov zvyšuje. Takmer tretina prváčikov už má nohy zdeformované v dôsledku nosenia nesprávnej obuvi.
Problémom pri kúpe topánok je, že detské nohy majú zníženú citlivosť na bolesť a tlak, preto vám dieťa pri nákupe nepovie, či je topánka pohodlná. Ako teda topánky vyberať?
Vyberáme topánky pre deti Detská noha potrebuje v topánke dostatok miesta na prsty, preto je vhodnejšie voliť topánky s priestornou guľatou špičkou. Najvhodnejšia obuv je vyrobená z prírodných materiálov, ktoré sa ľahko prispôsobia tvaru nohy, je priedušná a absorbuje vlhkosť.
Pre malé deti sú úplne nevhodné mokasíny a nasúvacie topánky bez možnosti utiahnutia topánky na nohe. Obuv musí byť šnurovacia, s páskami na zapínanie alebo so suchým zipsom. Pre najmenšie deti sú najvhodnejšie členkové topánky. Vnútorná výstelka by mala byť vždy anatomicky tvarovaná, plochý vnútrajšok topánky ničí klenbu nohy.
Základným pravidlom je, že medzi špičkami prstov na nohách a koncom topánky by malo byť voľné miesto približne 1,5 cm. Toto voľné miesto má tieto tri funkcie: okolo 0,5 cm je „priestor na roztiahnutie“ pri chodení, 0,8 cm je priestor, ktorý umožňuje nohe rásť a 0,25 cm tvorí schránku na špičky.
Ako nájsť tie správne topánky »» Topánky kupujte na konci dňa, keď máte nohy po hodinách státia a chodenia opuchnuté.
»» Športové topánky kupujte najneskôr hodinu po športovaní.
»» Nekupujte topánky, ktoré nie sú hneď zo začiatku pohodlné. Na 90 % je pravdepodobné, že sa to nezlepší.
»» Medzi koncom topánky a špičkou najdlhšieho prsta by mala byť aspoň centimetrová medzera. Nie viac, pretože prebytočný priestor v topánke spôsobuje nárazy prstov na prednú časť topánky, čo tiež neprospieva zdraviu nôh.
»» Vyskúšajte si topánky na obidve nohy. Nohy nie sú celkom rovnaké, a aj keď jedna topánka z páru je pohodlná, druhá už byť nemusí.
»» Položte topánky vedľa seba a pozrite sa na ne zozadu. Ak sa nakláňajú dovnútra alebo von, alebo ak je vzor na podrážke zošliapaný, vymeňte ich. Neposkytujú vám už primeranú oporu a netlmia nárazy.
»» Ak už máte bolesti priečnej nožnej klenby, zrieknite sa podpätkov vyšších ako 2,5 cm.
Radšej sandále Striedajte rôzne strihy, rôzne výšky podpätkov, ale tiež uzatvorené topánky s remienkovými sandálmi. Topánky s voľnou pätou by mali byť len alternatívou, rozhodne nie najčastejšou obuvou.
Celodenná chôdza v „žabkách“ je náročná i pre úplne zdravú nohu. Fázy krokov, keď topánku nesieme nad podložkou a celú váhu topánky musíme uniesť iba na prstových kostičkách a jednej medziprstovej blanke, nie sú ideálne. Noha musí podstupovať obrovskú jednostrannú záťaž, aby topánku udržala.
Aj na domáce nosenie sú lepšie sandále. Pokiaľ máte radšej papuče, najlepšie sú zdravotné, ktoré majú dva alebo tri remienky cez priehlavok a pracky na variabilitu šírky.
Prečo nenosiť: •• Vysoké podpätky: síce zoštíhľujú postavu a predlžujú nohy, ale ich nosenie preťažuje prednú časť chodidla. Ťažisko sa tak posúva dopredu a zaťažuje chrbticu. Pravidelné chodenie na vysokých podpätkoch zapríčiňuje skrátenie Achillovej šľachy.
•• Obuv s hrubou platformou: nedostatočná pružnosť tejto obuvi spôsobuje malú prácu nôh, silná platforma tak podporuje opuchy nôh a zlý krvný obeh.
•• Obuv s úzkou špičkou: chodenie v tejto obuvi deformuje chodidlo. Veľmi známe sú nám aj pľuzgiere a otlaky vinou týchto topánok. Úzke špicaté topánky zabraňujú voľnému pohybu prstov, následkom čoho sa horšie prispôsobujeme terénu, po ktorom kráčame. Dochádza tak aj k zlému prekrvovaniu prstov na chodidlách.
Viete, že… …za deň prejdeme priemerne 9 000 krokov.
…za celý život tak každá z nás obíde asi štyrikrát planétu Zem.
…aj v dospelosti sa mení veľkosť nôh.
…dieťa urobí za deň 18 až 20-tisíc krokov.
…60 kg žena v topánkach n a vysokých podpätkoch vystavuje svoje nohy 28-násobne vyššiemu zaťaženiu ako 2,6-tonový slon.
…obuv nepáchne, keď ju vnútri vytrieme liehom.
…80 až 90 % poškodených nôh dospelých zapríčinilo nosenie nesprávnej obuvi v mladosti.
…každý centimeter podpätku prenáša 15 % váhy na časť chodidla.
…dve tretiny svojho života chodíme obutí.
…Francúzi majú vlastné slovo na medzierku medzi palcom a prstami – clivage. To isté slovo označuje aj medzierku medzi prsníkmi vo výstrihu.
Loading...