Odporučil vám lekár, aby ste s dieťaťom cvičili Vojtovu metódu? Mnoho rodičov má obavy, pretože táto rehabilitácia stojí veľa času, energie a často sa spája s detským plačom.
Avšak množstvo detí po celom svete, ktorým rehabilitácie pomocou Vojtovej metódy pomohli, sú dôkazom, že trpezlivosť a rodičovské úsilie prinášajú ovocie.
Pre aké deti je Vojtova metóda určená?
Počas prenatálneho vývoja, pôrodu či krátko po ňom môže u dieťaťa dôjsť k poškodeniu mozgu. Najčastejším dôvodom býva asfyxia novorodenca, keď je organizmus dieťaťa nedostatočne okysličený. Týka sa najmä predčasne narodených detí.
Lekári síce dokážu dieťatku pomôcť kriesením, avšak aj mála chvíľka bez kyslíka stačí, aby došlo k poškodeniu, ktoré sa môže prejaviť pomerne skoro, alebo až po čase. Najcitlivejšie na nedostatok kyslíka zareaguje mozgové centrum pre pohyb.
Môže tak dôjsť nielen k poškodeniu motoriky a koordinácie, ale napríklad aj k narušeniu psychického vývoja. Častým dôsledkom je napríklad detská mozgová obrna, ale aj neskoršie poruchy správania a učenia.
Pokiaľ sa dieťa dostane do rizikovej poradne, a v pomerne rýchlom čase po pôrode aj k neurológovi, môže lekár odhaliť oneskoreniu vývinu, ale napríklad aj spomínané prvé prejavy DMO, už od druhého mesiaca.
To sa však stáva len zriedka, lebo rodičia ani lekári nemusia mať dlho podozrenie, že u dieťaťa ide o omeškanie alebo nejakú chybu. Na skorú diagnostiku je potrebný skúsený špecialista, ktorý dokáže oneskorenie identifikovať a pomôcť rodičom so zvládnutím Vojtovej metódy čo najskôr.
Žiadne zázraky na počkanie
Čím skôr sa neurológovi podarí odhaliť problém, tým väčšie šance má dieťa dobehnúť rovesníkov, alebo zmierniť dôsledky oneskoreného vývoja.
Vojtova metóda bola pôvodne určená predovšetkým pre deti s detskou mozgovou obrnou, skoliózou či neurologickými poruchami.
Prečítajte si aj: Má rok a ešte nechodí?
Ak boli tieto poruchy rozpoznané v prvých mesiacoch a s deťmi sa správne pracovalo, dokázali rodičia úplne prekonať príznaky ochorenia.
Avšak ani Vojtova metóda nedokáže zázraky, takže pri vážnejšej poruche alebo neskoršej diagnostike ide najmä o zlepšenie stavu dieťaťa.
Vojtova metóda, ktorá sa nazýva aj reflexná lokomócia, sa skladá z dvoch častí. Prvou je diagnostika, druhou samotná terapia. Aj keď rodičia najčastejšie poznajú práve terapeutickú časť, tá prvá je rovnako dôležitá, a veľmi náročná.
Diagnostiku robí detský neurológ, ktorý vyhodnocuje polohovacie reakcie bábätka. Ten podľa výsledkov môže odporučiť ďalšiu rehabilitáciu. Vojtovu metódu si rodičia zvyčajne spájajú cvičením, nie je to však celkom pravda.
Čo sa deje v mozgu?
Namiesto klasického cvičenia sa Vojtova metóda zameriava na stimuláciu deviatich zón, ktorá prebieha v ľahu. Dieťatko sa položí do správnej východzej polohy na brušku alebo na chrbte. Potom terapeut tlakom na určité zóny stimuluje odpor a tým aj požadovaný fyziologický pohyb. Hlavičku dieťatka zadrží v konkrétnej polohe.
Táto stimulácia vyvoláva odpor, na ktorý telo odpovedá fyziologickým pohybom. Tento pohyb je pre zdravý organizmus prirodzený a nepotrebuje naň stimul. U dieťatka s chybným vývojom ho však musíme vyvolať práve vhodne nastaveným stimulačným cvičením.
Správnou technikou a trpezlivosťou sa nám po čase podarí dosiahnuť, že mozog tento pohyb dokáže zvládnuť sám. Vojtova metóda vychádza z poznania, že mozog, predovšetkým ten detský, je plastický.
Ak je niektorá časť mozgu poškodená, tá zdravá za ňu dokáže prevziať jej úlohu. Preto je včasná diagnostika taká dôležitá. Ak si mozog nesprávny pohyb zafixuje, bude terapia dlhšia a problém sa nikdy nepodarí úplne odstrániť.
Rehabilitáciu často sprevádza plač. Nie je to však preto, že by bola bolestivá, ale preto, že bábätku bránime vo voľnom pohybe a polohe, ktorá je preň neprirodzená.
Vojtova metóda rešpektuje jednotlivé vývinové obdobie, podľa ktorého cvičenie stimuluje najprv otáčanie, potom lezenie. Dnes však už existujú špeciálne cvičenia zamerané aj na dospelých.
Vyhľadajte fyzioterapeuta, nie Youtube návody
Rehabilitácia pomocou Vojtovej metódy je určená pre deti od najrannejšieho veku, aj keď sa často pracuje aj s batoľatami. Po diagnostiku nasleduje práca s fyzioterapeutom, ktorí rodičov do správnej metódy zaučí.
Cvičí sa doma niekoľkokrát denne, pričom sa počet a dĺžka cvičení postupne zvyšuje. Rodič však napriek tomu musí pravidelne dochádzať za fyzioterapeutom, ktorý sleduje stav a pokroky dieťaťa.
Prečítajte si aj: Lateralita, úchop či dyspraxia. Poznáte termíny z jemnej motoriky?
Okrem neurológa rodičia často spolupracujú aj s ortopédom, očným lekárom, psychológom či psychiatrom. Preto ak máte pocit, že dieťa oproti rovesníkom mešká alebo sa vo vývoji dostatočne neposúva vpred, vyhľadajte pomoc špecialistu.
Zvládnutie Vojtovej metódy je náročné a trvá dlhý čas. Určite ho nerobte doma na vlastnú päsť podľa Youtube videí. Stimulácia reflexov je zložitá a vyžaduje si kvalitnú diagnostiku a odborné inštrukcie, inak dieťaťu skôr ublížite, ako pomôžete.
Kde sa vzala Vojtova metóda
Za celým metódy reflexnej lokomócie stojí detský neurológ MUDr. Václav Vojta. Pri práci predovšetkým s deťmi s DMO a poruchami vývoja sa mu podarilo objaviť zóny, ktorých správne prepojenie a stimulácia dokážu rozvinúť správne fyziologické pohyby.
Výsledkom desaťročného výskumu bola rehabilitácia známa ako Vojtova metóda. Pretože Václav Vojta emigroval počas komunizmu do zahraničia, metóda sa prednášala spočiatku v Ríme, odkiaľ sa postupne rozšírila do celého sveta.
Okrem Českej republiky je obľúbená aj u nás, v Nemecku, Taliansku, Španielsku, Švédsku ale aj Brazílii či Japonsku.