Musí dieťa štvornožkovať?

Mária Kohutiarová 7

Jedni rodičia to bagatelizujú, iní sú až úzkostlivo nepokojní, ak ich dieťa nelozí. Kedy, ako, prečo a ako lozenie podporiť, o tom všetkom sme sa rozprávali s fyzioterapeutom  Mgr. Andrejom Foltýnom.

Foto: Ingimage.com

1. Štvornožkovanie či lozenie dieťaťa je téma sama osebe. Takže : na čo je dobré?

Štvornožkovanie otvára novú pohybovú perspektívu pre dieťa a je dobrou prípravou trupu na chôdzu.

Štvornožkovanie je dokončením reflexného otáčania z polohy na chrbte. Dieťa sa z chrbta rotuje na bok, z boku na brucho, následne do šikmého sedu a končí v polohe na štyroch.

V tejto polohe má dieťa lepšiu možnosť na uchopovanie predmetov, ktoré sa nachádzajú nad jeho hlavou a taktiež pohybu v pred. 

2. Sú mamy, ktorých drobci údajne nikdy neštvornožkovali. Je to vada, alebo to dieťaťu nikdy chýbať nebude?

Každých šesť týždňov sa vo vývoji dieťaťa ukazuje akási nová pohybová schopnosť. Kvalita novej schopnosti sa naplno vždy prejaví v ďalšej pohybovej schopnosti, ktorá sa ukáže o ďalších šesť týždňov.

Jednoducho povedané, ak dieťa neštvornožkuje, prejaví sa tento deficit pohybu v ďalšom štádiu vývoja.

Či už oneskorenou vertikalizáciou alebo poruchou vo svalových reťazcoch, čo môže mať za následok v neskoršom veku chybné držanie tela, zlé zakrivenie chrbtice a mnoho iných komplikácii.

3. Ako je to s časom – kedy teda má dieťa štvornožkovať a ako dlho ho nechať nech si lozí?

Je lepšie, ak rešpektujeme prirodzený vývoj dieťaťa a do ničoho ho nenútime. Štvornožkovanie sa objavuje v treťom trimenone, čo je teda v 8. – 9. mesiaci života.

Ako sme už spomínali, táto pohybová schopnosť trvá približne šesť týždňov a následne nasleduje vertikalizácia pri nábytku.

Avšak každý sme jedinečný a preto u každého toto obdobie trvá individuálne. U niekoho menej a zasa u niekoho trochu dlhšie.

Foto: Ingimage.com

 

4.   Mnohé mamy vnímajú ako spoločenský problém pri debate s inými mamami, keď ich drobec nelozí prvý alebo aspoň v priemere s ostatnými rovesníkmi. Môže to byť problém, ak dieťa začne až v 10. mesiaci?  

Nie, nie je to problém. Základom je neporovnávať deti medzi sebou, aj keď sú narodené približne v rovnakom období.

Každý sme jedinečný a individuálny, preto sa detailne nemôžeme riadiť tabuľkami o vývoji. Vždy sú mierne odchýlky, ale nesmú pretrvávať príliš dlho.

5. Asi nie len ja som dostala mierne pohrozené, že ak nebude špunt loziť, tak bude mať problémy s učením. Do akej miery je pravdou prepojenie mozog – lozenie?

Prepojenie akéhokoľvek pohybu alebo aktivity je spojené z mozgom. Mozog vysiela informácie do svalov a tie vykonávajú pohyb.

Či má ale lozenie spojitosť s učením mi nie je známe. Z praxe však viem, že má vplyv na priestorovú orientáciu.

Dieťa, ktoré neštvornožkovalo má horšiu priestorovú orientáciu ako dieťa, ktoré štvornožkovalo.

6. Je jedno ako štvornožkuje, alebo existuje správny a nesprávny spôsob? Na čo dať pozor?

Štvornožkovanie sa dá rozdeliť do dvoch skupín.

1) Prvou je nevyzreté štvornožkovanie, ktoré sa vybavuje prvých štrnásť dní.

Je charakteristické tým , že dieťa drží svoje členky v 90 stupňovej  flexii a má vnútornú rotáciu v ramenných kĺboch.

2) Druhou skupinou je vyzreté lozenie, ktoré sa líši tým, že členky sú v predĺžení predkolenia na podložke.

Foto: Ingimage.com

 

7. Niektorí ortopédovia varujú pred lozením v štýle, kedy dieťa ťahá za sebou jednu končatinu alebo celú jednu časť tela , teda že používa len jednu nosnú stranu tela na lozenie…

Ak má lozenie odchýlky a dieťa napríklad ťahá jednu nohu za sebou, je lepšie vyhľadať odbornú pomoc, pretože môže ísť napríklad o zlú súhru svalov.

Pár jednoduchými cvikmi sa zapoja všetky svalové skupiny, zastabilizuje sa chrbtica a dieťa začne správne štvornožkovať. 

8. Lozenie je teda vývojové predkolo chôdze. Mnohé mamy ho urýchľujú v chodítku alebo vodením za ruky a cupitaním po byte. Dobré?

Nie!!! V žiadnom prípade to nie je dobré. Je lepšie,  ak rešpektujeme prirodzený vývoj dieťaťa, ako ho nesprávne stimulovať v chodítku a nevedomky mu tým ubližovať.

Ak je osový orgán pripravený na chôdzu, vykoná tak a dieťa sa vertikalizuje. Ak tomu tak nie je a chceme to urýchliť, spôsobujeme posun ťažiska tela v chodítku do nesprávnych polôh, čo má za následok zlú súhru svalstva, zlé zakrivovanie  chrbtice, zlý vývoj bedrových kĺbov a následne možné deformity nôh.

Ak ide o vodenie za ruky, tiež to nie je to pravé orechové, ale je to vždy menšie zlo ako chodítko. Keď tak, len by som pozmenil držanie za ruky za držanie za trup.

9. Zo štvornožkovania sa už ide len do kľaku a potom hore na dve. Treba dieťa obúvať alebo je lepšie naboso?

Ak dieťa štvornožkuje, je lepšie ho ešte nechať na boso, aby prišlo k správnej aktivácii svalstva a dobre sa vyvíjal pohyb, ktorý by bol obuvou blokovaný.

Ak už prejde dieťa do polohy na dvoch, je lepšie dať obuv, aby sa cítilo stabilnejšie a dobre sa vyvíjala klenba nohy.

Preto odporúčam použiť kvalitnú ortopedickú obuv s pevnou pätou , celou špičkou a dobre vystúpenou klenbou.

Foto: Ingimage.com

 

10. Kedy a na čom môžeme vidieť, že už prichádza fáza prechodu z lozenia na chodenie? Doplnenie: za aký čas môžeme očakávať, že naše dieťa prejde od tohto štádia k samostatnej chôdzi?

V období deviateho mesiaca života dieťaťa sa začne objavovať vertikalizácia. Prejavuje sa to tak, že dieťa prištvornožkuje k nábytku, na ktorom sa niečo nachádza, pomocou rúk sa chytí hore a vytiahne sa rukami na nohy. 

K úplnej chôdzi následne dochádza v období medzi 14-17 mesiacom života. Je ale pravda, že niektoré deti začnú už chodiť aj omnoho skôr.

11. Ako teda to lozenie podporiť, máte tipy na hravé formy, kedy sa nám podarí dieťa do štvornožkovania „dobrovoľne„ navliecť? 

Ak sa dieťa správne a zdravo vyvíja, nie je potrebné vymýšľať hry.

Stačí byť len trpezlivý a počkať si na 8. – 9. mesiac života a príde to samo. K najjednoduchším spôsobom ale patrí dobrá motivácia.

Určite sú to predmety, ktoré dieťa zaujmú (šuchotavé, svetielkujúce predmety, ktoré vydávajú rôzne zvuky ).

Ak rodičia ale doma pozorujú, že dieťa ešte vo veku 11. -12. mesiacov neštvornožkuje, je lepšie vyhľadať odborníka na vývojovú kineziológiu a nechať dieťa vyšetriť.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (21 hlasov, priemerne: 4,50 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.

články autora...

Komentáre k článku

  1. Ak už prejde dieťa do polohy na dvoch, je lepšie dať obuv, aby sa cítilo stabilnejšie a dobre sa vyvíjala klenba nohy.

    Preto odporúčam použiť kvalitnú ortopedickú obuv s pevnou pätou , celou špičkou a dobre vystúpenou klenbou.

     

    TO MYSLI TEN PAN VAZNE? Najpr prirodzeny vyvin svalstva a nasledne spevnena klenba? Pokial viem, tak aj klenba je sval.

  2. Váš komentár Vie mi niekto povvedať čo som robila vo výchove mojích detí zle,ked sa mi syn staval na nôžky už v postielke,a nenosila som ho v batohu ale som ho dala do chodítka,a vobec mi nechcel štvorkovať…ked socm ho dávala na štvorkovanie tak išiel ako rak do zadu….chodiť mi začal cca18 mesiacoch,a atavať sa mi začal do noch 6-mesiacoch….dceru mám o 13-rokov mladšiu,tá mi sedela sama bez pomoci už ako 3-mesačná,nikdy neštvorkovala,a sama začala chodiť ako 9-mesačná…..a teraz sa pytam čo som robila zle pri výchove mojích detí,ked som ich vozila v kočíku,jedno som kojila 9-mesiacov,druhé 3-týždne,jedno muselo chodiť od 6-mesiasov do jaslí,jedlo všetko pilo všetko…ked to porovnávam s mojim vnučatkom tak mi to pripadá že som bola krkavcia matka,lebo moja nevesta to tak berie,ona to nosí stále v šatke,kočik vobec nepoužívaju,ale vnučatku nič nechýba,len ho maju rodičia sále pre seba,stále je v šatke a stale sú iba ini sním…prosím odpíšte mi…moje deti su narodení jeden 1984,a druhe 1997….čakám na odpoved dakujem…

  3. Váš komentár Vie mi niekto povvedať čo som robila vo výchove mojích detí zle,ked sa mi syn staval na nôžky už v postielke,a nenosila som ho v batohu ale som ho dala do chodítka,a vobec mi nechcel štvorkovať…ked socm ho dávala na štvorkovanie tak išiel ako rak do zadu….chodiť mi začal cca18 mesiacoch,a atavať sa mi začal do noch 6-mesiacoch….dceru mám o 13-rokov mladšiu,tá mi sedela sama bez pomoci už ako 3-mesačná,nikdy neštvorkovala,a sama začala chodiť ako 9-mesačná…..a teraz sa pytam čo som robila zle pri výchove mojích detí,ked som ich vozila v kočíku,jedno som kojila 9-mesiacov,druhé 3-týždne,jedno muselo chodiť od 6-mesiasov do jaslí,jedlo všetko pilo všetko…ked to porovnávam s mojim vnučatkom tak mi to pripadá že som bola krkavcia matka,lebo moja nevesta to tak berie,ona to nosí stále v šatke,kočik vobec nepoužívaju,ale vnučatku nič nechýba,len ho maju rodičia sále pre seba,stále je v šatke a stale sú iba ini sním…prosím odpíšte mi…moje deti su narodení jeden 1984,a druhe 1997….čakám na odpoved dakujem…

  4. Nic si ztoho nerobte ak dieta nelozi nie vsetky chcu byt na bruchu kazde dieta je ine moj nelozi tiez a co natom kamaratkina mala chodit zacala bez ruk ked mala 18.mesiacov Kazde dieta je ine taksie sa ucia deti ktord nechcu byt v postielke nevedia sa dlho posadit sami alebo tid co su radi na rukach ako ten moj uz davno spava pri mne ked bol mensi zaspaval na rukach ale vsetko chce cas ja som tiez nikdy nelozila ako mala a tu som doktory by chceli aby vsetko vedeli podla papierov

  5. Nejako mi tento clanok nic nedal, cakala som viac…. V podstate netreba nic urychlovat, treba to nechat tak, netreba sa drzat tabuliek, ale ked nieco tabulkovo zaostava, uz to treba riesit u odbornika….

    1. No priznam sa, ze casto sa mi vlasy stavaju na hlave, ked vidim matky – mnoho x kamoska, co doma pouzivaju choditka. Takze stale je tychto informacii, ktore nam pripadaju ako zakladne, asi malo. Asi ich treba omielat do nemoty.

Pridaj komentár